שמונה בעקבות אחד

מאת ימימה אבידר -טשרנוביץ

ההיבט ההסטורי בעלילת הסיפור

התקופה שבה מתרחשת עלילת הסיפור היא תקופת מלחמת העולם השנייה שהחלה ב-1939 והסתיימה ב-1945. עדיין לא הוקמה מדינת ישראל והישוב היהודי בארץ היה תחת שלטון המנדט הבריטי. הגרמנים שכבשו בשנים אלו את רובה של אירופה והשמידו את מיליוני היהודים בה, איימו מצפון אפריקה גם על ארץ ישראל. האיטלקים שהיו בעלי בריתה של גרמניה, שלחו מטוסים כדי להפציץ את תל-אביב וחיפה.

הסיפור מתרחש לפני כ -70 שנה.

1939_______________1945________1948______________________________________________2016

שלושת המושגים שבחרתי הם: א- המנדט בריטי

ממשלת בריטניה קיבלה ב-1917 בסיום מלחמת העולם הראשונה את האחריות על ארץ ישראל הבריטים שלחו לארץ מושל שנקרא "הנציב העליון" שהיה אחראי לכל הנעשה המנדט הבריטי הסתיים בחצות הלילה שבין 14-15 במאי 1948. ביום זה הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל.

ב- קיבוץ

קיבוץ הוא צורת התיישבות שותפת ייחודית למדינת ישראל המבוססת על שוויון בין בני האדם ושיתוף כלכלי ורעיוני. חברי הקיבוץ היו שותפים בכל ולא היה רכוש פרטי (זה נכון לעבר)

ג- נוטרים בתקופה בה נכתוב הספר לא הוקם עדיין צה"ל. על היישוב היהודי הגנו נוטרים, זה כינוי לכוחות של שוטרים יהודים בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי. הנוטרים פעלו במסגרת המשטרה הבריטית וביוזמת הסוכנות היהודית הם הגנו על היישובים היהודים מפני כנופיות ערביות

ההיבט הספרותי

עלילת הספר: "שמונה בעקבות אחד" מספרת על חבורת ילדים אמיצה בקיבוץ. הסיפור מתרחש בזמן מלחמת העולם השנייה לפני הקמת המדינה. חגי, גיבור הספר, נוסע אל בן דודו שבקיבוץ באזור חיפה שבו גר, מסוכן להיות בגלל מטוסי האויב שמפציצים את העיר. חגי משתלב בחבורת הילדים בקיבוץ. הם מקימים חבורה בשם קבוצת "איילה" ועוקבים אחרי אדם החשוד כמרגל גרמני.הילדים נקלעים לסכנות רבות ועושים מעשי גבורה ולבסוף פותרים את תעלומת המרגל ומכשילים את המזימה לפגוע בישוב.


הדילמה של חגי שמספר בגוף ראשון על האירועים היא שהוא לא כל כך אמיץ כמו שאר חברי הקבוצה. הוא פוחד להיכנס למערה אולם מתגבר על פחדו. הוא מצליח להכשיל את מזימתו של המרגל שרושם את כל הפרטים על השיירה הצבאית. למרות שהוא מתגעגע מאד לאמו, הוא דוחה את ביקורה כדי לצאת לפעולה יחד עם החבורה הסודית. הוא מציל את עמוס מפגיעה והופך לגיבור

נקודת השיא בעלילה מתרחשת בזמן תפיסת המרגלים ע"י הנוטרים החמושים ברובים וחבורת הילדים. מטוס האויב הצניח את הצנחן וד"ר ברג וחברו מיהרו אליו. ד"ר ברג שלף לפתע סכין ועמד לתקוע אותו בליבו של עמוס. חגי , גיבור הסיפור, אינו מהסס. הוא מתייצב בין השניים ומכה את המרגל מכה חזקה על ידו .הסכין נפלה על רגלו ופצעה אותו קשות ..לחגי לא הייתה כל התלבטות כאשר בחר לפעול כדי להציל את עמוס.


הדמות שבחרתי בה היא עמוס עמוס הוא מנהיג החבורה. הוא טוב לב ומצרף בסבר פנים יפות את חגי לחבורת הילדים. כולם שומעים בקולו ואין הוא צריך להרים את קולו או לכעוס. עמוס חושד בד"ר ברג שאינו וטרינר אלה מרגל. הוא אומר לילדים שבסביבות הקיבוץ מסתובב מרגל שמוסר ידיעות חשובות לאויב על הנעשה בארץ. עמוס מתגנב באומץ לביתו של ד"ר ברג ומוצא הוכחות לחשדות שלו. הוא מזהיר את הילדים שלא יפטפטו וימסרו מידע שיעזור לאויב. כאשר עמוס עוקב באומץ אחרי ד"ר ברג, הוא נתפס, מוכה ונקשר בתוך המערה כדי שלא יוכל להסגיר את המרגלים. לעמוס יש תושיה והוא שולח את הכלב לקיבוץ כדי להודיע לחברים על המצב(הוא קושר ללקש פתקה לרגלו). עמוס ניצל בנס מסכינו של ד"ר ברג שניסה להרוג אותו.


הסופרת היא ימימה אבידר-טשרנוביץ. היא נולדה בשנת 1909 ונפטרה בשנת 1998. הייתה כלת פרס ישראל ופרס "זאב" לספרות על מפעל חיים. היא כתבה ספרים רבים לילדים ונוער ועסקה גם בתרגום ספרי ילדים משפות רבות. בצעירותה עבדה כגננת בתל אביב. את הספר שמונה בעקבות אחד פרסמה לראשונה בשנת 1945. הוא מן הספרים הידועים ביותר בספרות הילדים העברית. מן הספר נעשה סרט.

Big image

נקודה אישית

למדתי על התקופה מתוך הסיפור שכל הישוב היה מגויס למלחמה בגרמנים. אמונם עדיין לא קמה מדינת ישראל והישוב היהודי היה תחת שלטון המנדט הבריטי. אבל כל מי שיכול היה התגייס לצבא הבריטי והשתתף במלחמה נגד הגרמנים. המצב הכלכלי בארץ היה קשה. אמו של חגי עובדת במסעדה כדי לפרנס את עצמה ואת בנה. המצב הביטחוני היה קשה. גם כן כל לילה היו מטוסי אויב מנסים להפציץ על מנת לפגוע. חגי נשלח מהעיר חיפה לקיבוץ. הייתה זו צורת חיים שונה מן העיר. הילדים חיו בבית הילדים. למדו ביחד שיחקו וישנו ביחד ולא בבית ההורים. זאת על מנת שההורים יהיו פנויים לעבודות המשק וכל ענפי החקלאות.


חוות דעתי על הספר:

הספר הפתיע אותי מפני שלא חשבתי שאני אוהב סיפור שארע לפני הרבה שנים. התקופה שונה מאד מהתקופה היום וגם החיים בקיבוץ שונים מהחיים שלי בעיר. אולם קראתי את הספר בעניין רב. הזדהיתי עם הדמויות והערצתי את האומץ של הילדים. נגע לליבי החברות של חבורת הילדים והנכונות לעזור אחד לשני.

אני ממליצה מאד לקרוא את הספר.

Big image

מגישה: שירי פלור ו'3 ביה"ס ברנר