עבודה בגאוגרפיה

תום וינוגרד אור אזולי ועמית גזל

תעודת זהות

שם המדינה: יוון

עיר בירה: אתונה

מיקום גאוגרפי: יוון נמצאת ביבשת אירופה, היא שוכנת בדרום מזרח אירופה.

דגל:דגל יוון מורכב מתשעה פסים אופקיים שווים בצבעי כחול לבן, בפינה העליונה בצד התורן ישנו מלבן כחול ובתוכו צלב לבן.

מטבע: המטבע: המשומש ביוון נכון לשנים אלה הוא האירו

1 אירו = 4.25 ש"ח

דת-נצרות

שטח המדינה- 131,990 קמ"ר

מספר תושבים-10,616,000

ערים גדולות: אתונה, סלוניקי, תסלוניקי, פטרס, וולוס,איקליון

מאכל מאפיין: סובלאקי, או סופלאקי, מוסקה, גלאקטובוריקו

Big image
Big image

גאוגרפיה

מיקום המדינה: יוון שוכנת בחלקו הצפוני מזרחי של אזור הים התיכון.
יוון היא חלק מיבשת אירופה, והיא שייכת גם לקבוצה של מדינות הנקראות "מדינות הבלקן".

מפות: המפההיא מפת יון ואיזורה

גבולות: בצפון מקדוניה צפון מזרח אלבניה בצפון מערב גבול בין לאומי בדרום ובדרום מזרח ובדרום מערב גובל הים התיכון במערב הים האגאי במזרח איים יוניים.

פני השטח: ארץ הררית ואיים סביב לה יוון היא חצי אי גדול, המוקף באיים רבים. פני השטח ביוון הרריים ברובם - יש בה הרים גבוהים המכוסים בשלג בעונות החורף והאביב, וביניהם משתרעים מישורים ועמקים. הים וההרים חוצים את יוון ליחידות רבות, שהמעבר ביניהן קשה. רוב שטחה ש ל יוון משת רע סמ וך ל י ם הת י כ ון

האקלים המאפיין את המדינה:במרבית שטחי יוון שורר אקלים ים תיכוני, המאופיין בקיץ חם ויבש ובחורף קריר וגשום. בפנים המדינה שורר אקלים יבשתי, ובחלקה הצפוני האקלים ממוזג. מרבית הגשמים יורדים כאן בחודשי החורף, ובהרים שבצפון יורד שלג כבד.

שמות רכסי הרים והרים:רכס הרי פינדוס הוא רכס הרים במערב יוון. רכס הרים זה מכונה לעתים עמוד השדרה של יוון ביוון קיימים גם הרבה הרים ורכסי הרים אחרים כמו: פינדוס , אולימפוס , פליון , אותריס , אוסה ואגרפה .

Big image

כלכלה

ענפי התעשייה הנפוצים ביוון הם: מוצרים כימיים, זיקוק נפט, אלומיניום ומוצריו, מכוניות, בניין ותיקון ספינות.

בצפון מזרח עוסקים בעיקר בחומרים כימיים, כריית פחם, הפקה וזיקוק נפט. בצפון, בצפון מערב, במרכז ובדרום המדינה עוסקים בעיקר באלומיניום ומוצריו, מכוניות, מחצבים, בניין ותיקון ספינות. זיקוק נפט יש גם באלפסיס ובקורינתוס הדרומיות. לסיכום

סוגי התעשייה בצפון שונים מסוגי התעשייה בדרום.

יוון מוגדרת כמדינה מפותחת, והיא חברה באיחוד האירופי ובגוש האירו מאז שנת 2000, וכן חברה בארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי ובארגון הים השחור לשיתוף פעולה כלכלי. נכון ל-2012, מגזר השירותים תורם כ-80% מן התמ"ג (כולל תיירות שתורמת כ-15%), מגזר התעשייה 16% והחקלאות 3.4%. המגזר הציבורי מהווה כ-40% מן התוצר הכלכלי. במדד הגלובליזציה לשנת 2010 נמצאת יוון במקום ה-31 בעולם‏[1].

בגלל האופי ההררי שלה רוב החקלאות מתרכזת במישורים. במישורים ליד הים במישור תסליה מגדלים חקלאות מגוונת (אינטנסיבית) וגידולי שדה, במישורים מסוימים מגדלים גם הדרים. באזורי ההרים אין כל כך חקלאות ובעיקר מפיקים עצים מהיערות. יש אזורים מצומצמים שבהם יש מרעה, מגדלים זיתים ועוד.

לכלת יוון היא כלכלה מודרנית ויוון היא מדינה מפותחת :

הענפים העיקריים ביוון הם: תיירות, ספנות, ייצור תעשייתי, מזון ועיבוד טבק, טקסטיל, תעשיות כימיות, תעשיות מתכת, מכרות ודלק. ענפי התעשייה ביוון הם מתוחכמים ודורשים ידע, כמו כן כמות הייצוא של יוון גבוהה מאוד.

סיפור על יוון

הנסיכה אליס נולדה בארמון וינדזור באנגליה ב-1885. שמה המלא היה הנסיכה ויקטוריה אליס אליזבת ג'וליה מרי. הוריה היו הנסיך לואיס מבטנברג והנסיכה ויקטוריה מהסה (Hesse), נכדתה של המלכה ויקטוריה. הנסיכה היתה קשורה בקרבה משפחתית עם רוב משפחות המלוכה באירופה.

בגיל צעיר הובחנה אצלה חירשות, ועד גיל שמונה כבר ידעה לקרוא שפתיים באופן שוטף. ייתכן שנכותה היא שעשתה אותה רגישה במיוחד לסבל אנושי.

ב-1903 התחתנה הנסיכה עם הנסיך אנדרו מיוון, ולזוג נולדו חמישה ילדים: ארבע בנות ובן – לימים הדוכס מאדינבורו ובעלה של המלכה אליזבת השנייה, מלכת אנגליה.

את רוב שנות המלחמה בילתה אליס באתונה, בארמונו של גיסה, הנסיך ג'ורג', ועבדה למען הצלב האדום השוודי והשוויצרי. משפחתה מצאה עצמה משני קווי החזית: הנסיכה חיה באתונה הכבושה; בנה, הנסיך פיליפ, גויס לצי הבריטי; אך בנותיה חיו בגרמניה וחתניה שירתו בצבא הגרמני.

עוד מלפני המלחמה היה בית המלוכה היווני מיודד מאוד עם משפחתו של חיימקי כהן (Haimaki Cohen), יהודי וחבר הפרלמנט לשעבר, מטריקלה (Tricala) שבצפון יוון. בשנת 1941, לאחר פלישת הגרמנים, ברחה המשפחה לאתונה, שהיתה באותה העת תחת שלטון האיטלקים שמדיניותם האנטי יהודית היתה מתונה יותר. אולם הביטחון היחסי בא אל קצו בספטמבר 1943 כאשר כניעת האיטלקים בפני בעלות הברית הובילה לכיבושה של אתונה על ידי הגרמנים ולמצוד על יהודי העיר. בעת הזו, חיימקי כהן כבר הלך לעולמו, ואלמנתו רחל וחמשת ילדיה חיפשו מקום מקלט. ארבעת בניה בחרו להימלט למצרים ולחבור אל הממשלה היוונית הגולה שישבה בקהיר. ואולם מסע התלאות אל מצרים היה קשה מדי עבור רחל ובתה. הנסיכה אליס שמעה על מצוקתה של המשפחה והציעה לרחל ולבתה טילדה מקלט בארמונה. מאוחר יותר הצטרף אליהן בן נוסף שלא הצליח לעשות את הדרך למצרים ונאלץ לחזור לאתונה.

משפחת כהן נשארו בחסותה של הנסיכה אליס עד לשחרור. במספר מקרים הגרמנים חשדו בנסיכה והיא אפילו תושאלה בידי הגסטפו. הנסיכה השתמשה בחירשותה על מנת להעמיד פנים כאילו לא הבינה את שאלותיהם של חוקריה עד שלבסוף עזבו אותה לנפשה.

בינואר 1949, הקימה הנסיכה מסדר של נזירות יווניות אורתודוכסיות – מסדר האחיות מרתה ומרי. הנסיכה ביקשה להתרחק מן העולם הגשמי, ועברה לגור באי היווני טינוס. בעקבות ההפיכה הצבאית ביוון ב-1967 חזרה לארמון בקינגהאם באנגליה על מנת להיות בקרבת בנה ומשפחתה. היא נפטרה שם בדצמבר 1969, בגיל 84.

טרם מותה הביעה הנסיכה, שהיתה אישה מאמינה, את רצונה להיקבר בירושלים לצד דודתה, הדוכסית אליזבת פיודורונובה(Fyodorovna), אשר כמו הנסיכה אליס הפכה לנזירה וייסדה מסדר. הדוכסית אליזבת פיודורונובה נהרגה בזמן המהפכה הבולשביקית ברוסיה ושרידיה נקברו בכנסיית גת שמנים בירושלים. ב-1988, כמעט עשרים שנה לאחר מותה, הועלו עצמותיה ונקברו בכנסיית גת שמנים, בהר הזיתים בירושלים.

ב-1993 יד ושם העניק את תואר חסידת אומות העולם לנסיכה אליס. כעבור שנה הגיעו ילדיה, הנסיך פיליפ, בעלה של מלכת אנגליה, והנסיכה ג'ורג' מהנובר ליד ושם לטעת עץ לכבודה. הנסיך פיליפ אמר בטקס: "אני מאמין כי בשום שלב, מעשיה של אמי לא נתפסו בעיניה כחריגים או יוצאי דופן. היא היתה אישה אדוקה בעלת אמונה חזקה, והיא ראתה בכך מעשה אנושי לחלוטין כלפי אנשים אחרים שהיו במצוקה."

נושאים להרחבה

הפרתנון:הפרתנון הוא מקדש יווני הניצב על האקרופוליס של אתונה העתיקה והוא נחשב לבניין המפורסם ביותר מתקופת יוון העתיקה, ולאחד הבניינים המפורסמים ביותר בעולם.

הפרתנון נבנה באמצע המאה ה-5 לפנה"ס כהודיה לאתנה, האלה הפטרונית של העיר, על ניצחון אתונה והיוונים במלחמת פרס-יוון. הבניין נקרא רשמית "המקדש של אתנה הבתולה", ושמו הפופולרי נגזר מהמילה היוונית לבתולה, "פרתנוס".

רפלקציה

תהליך העבודה היה מהנה, יחסית קל אבל היו כמה קשיים בדרך כמו למצוא מקורות מידע מתאימים לעבודה למדנו על עצמינו כלומדים שכשאנחנו רוצים אנו יכולים להיות רציניים במהלך העבודה ולהיתגבר על הקשיים בדרך נהננו למצוא באינטרנט דברים מעניינים וחדשים שלא ידענו התגברנו על הקשיים כך שלא ויתרנו והמשכנו לחפש עד שמצאנו תיקראו ותהנו מתום אור ועמית גזל.

מקורות מידע שבהם השתמשנו

את המידע לקחנו חלקו מויקיפדיה וחלקו ממצגות ומאתרים מהימנים כמו ווינט.
קיראו ותהנו