נפוליאון בונפרטה

מגישות: נופית אנקרי וגלינה שיבנוב/3.11.16

חלק א'- נפוליאון בונפרטה

נפוליאון בונפרטה נולד באז'קסיו שבאיי קורסיקה .משפחת בונפורטה‏ השתייכה לאצולה הקורסיקנית הזוטרה. אביו, קרלו בונפורטה, היה עורך דין, ולאחר סיפוח קורסיקה לצרפת ב-1768 היה שליח מטעם העיר אייצ'ו וסביבותיה בחצר המלוכה בפריז. אמו ליטיציה רמולינו הייתה מתוארת על ידי נפוליאון כאם דאגנית אך גם דואגת לעצמה.

ב-1779 נסע נפוליאון, בן התשע, בפעם הראשונה לצרפת ללמודים. ב-15 במאי 1779 ‏הגיע נפוליאון לאקדמיה הצבאית בבריאן-לה-שאוטו, שם למד בחמש השנים הבאות. רוב הלימודים באקדמיה לא היו צבאיים בגלל מחסור בתקציב‏ וכללו בעיקר חינוך אצילי רגיל. נפוליאון הרבה בקריאת ספרים מהעת העתיקה, בעיקר על מנהיגים צבאיים כילויוס קיסר והצטיין במתמטיקה, בגאוגרפיה ובהיסטוריה. בינו לבין התלמידים התפתחה עוינות שנבעה מאופיו הגאה והתוקפני, וזרותו כקורסיקאי גאה ועני בין אצילים צרפתים. יכולותיו הצבאיות של נפוליאון בלטו עוד בגיל 14, כשיזם מלחמת שלג בין התלמידים בה כל צד בפיקודו .הוא רצה להתקבל לאקדמיה הימית אך לבסוף ב-22 בספטמבר 1784 אובחן כמתאים לאקול מילטר, האקדמיה הצבאית היוקרתית בפריז, בספטמבר 1785 סיים את לימודיו ב"אקול מיליטר" כקצין בדרגת סגן משנה והוא בן 16 בלבד והיה לקורסיקאי הראשון שהוכשר במוסד מכובד זה.

בשל הפופולריות העצומה לה זכה נפוליון, התיר לו העם הצרפתי, אשר הדיח את בית המלוכה של בורבון ב-1792, להכתיר עצמו לקיסר צרפת בקתדרלה נוטרדאם בפאריס ב-18 במאי 1804, מעמד שאליו הוזמן האפיפיור, כדי להכתירו. אולם, משהגיע רגע ההכתרה, נטל נפוליון את הכתר מידיו של האפיפיור והכתיר את עצמו. לדעתו, לא היה איש ראוי ממנו לעשות זאת

קורין אלאל - נפוליאון

יום הבסטיליה

הוא יום העצמאות הרשמי של צרפת, אשר נחגג ב-14 ביולי, היום בו התרחשה נפילת הבסטיליה, המשמשת כסמל המהפכה הצרפתית. חגיגות יום הבסטיליה נערכות בעיקר בשדרות השאנז אליזה. בדרך-כלל מתקיימות תהלוכות, בראשן עומדים שוחרים מאקול פוליטיכניק ומגראן אקולים אחרים, אחריהם כוחות מחל הרגלים, אחריהם קבוצת מכוניות, ולסיום טסים מטוסים ממשמרות צרפת.יום הבסטיליה נחגג כל שנה מאז 1879, 90 שנים לאחר המהפכה הצרפתית, ורק אז הוא נקבע באופן רשמי כחג לאומי.

חלק ב'

הקדמה

בחרנו בנושא מלחמת רוסיה צרפת משום שרצינו להרחיב את הידע שלנו בנושא זה. איך נפוליאון לחם?, באילו שיטות השתמש? מה היה מעמדו מבחינה חברתית? ועוד

מלחמת רוסיה צרפת (כתבה)

הייתי אז רק בן 24 , חייל צרפתי . לא ידעתי שעלולה להיות מלחמה כל כך קשה שבה נפסיד הפסד קשה וכואב . מנהיג המלחמה היה נפוליאון בונפרטה , שהיה גם אחד החברים הכי טובים שלי . הייתי חייל שלו , והוא התנהג אליי בכבוד שמתאים לחייל .

לפני שהתחלנו לפלוש לרוסיה , נפוליאון אמר לי שהוא שלח הצעת פיוס אחרונה לרוסיה , אך לא הייתה מהם תשובה . חשבתי שכנראה הם לא רוצים שום קשר איתנו , ורוצים את המלחמה הזאת בכדי להוכיח שהם יותר טובים . לאחר מיכן , נפוליאון אמר לי שזה הצעד להתחיל לפלוש לרוסיה . הוא הורה לכל הצבא שלו להתחיל בפלישה, ולהיכנס לתוך שטחה של האימפריה הרוסית .

כשהתחילה המלחמה , ראיתי את נפוליאון נלחם בגבורה , ולא ראיתי אף אחד שעצר אותו , או התנגד לו , ועד מהרה נפוליאון ואני הגענו לעומק שטחה של רוסיה .

כשנפוליאון הגיע למוסקבה , הרוסים הצליחו לשרוף באש את העיר , והיא הפכה לתל חרבות . זה היה אסון . כמעט כל אנשי הצבא הצרפתיים ונפוליאון היו שם . רצתי בשיא המהירות אחרי אנשי הצבא הצרפתיים , ולפני שיצאתי ממוסקבה נפוליאון אמר לי שהוא נשאר במוסקבה בכדי להמתין לכניעת הרוסים , ואיחל לי בהצלחה .

כישצאנו ממוסקבה , ראיתי שהצבא הרוסי המשיך בתמרוניו הבלתי פוסקים , ולאחר מיכן ראיתי את נפוליאון עוזב את מוסקבה עקב מעשי הצבא הרוסי . הרוסים אילצו אותנו להשתמש באותה דרך בה הם התקדמו מזרחה מספר חודשים קודם לכן .

תוך כדי , הרוסים חסמו את האגף הדרומי ומנעו את השימוש בדרכי נסיגה אחרות . הם השתמשו בהתקפות גרילה תכופות , כשהם הכו אותנו ללא הרף בנקודת החולשה שלנו . זה היה מאוד כואב וכמה מחבריי נפגעו קשה מהמכות האיומות שקיבלו . אספקת האוכל והנשק שלנו הפכה למשימה בלתי אפשרית , ורבים מחבריי החלו לעבור לצד האוייב . הם כנראה העדיפו לחיות ולהילחם בצד האויב , בניגוד למחשבותיהם , מאשר למות ולהישאר בצד שהיו קודם לכן . נוסף על הקשיים , החורף הרוסי בא והערים עלינו עוד קשיים , ומלא חיילים החלו למות מרעב , מכוויות קור וממסעות מפרכים . גם אני הייתי מאלה שמתו מרעב . כתבתי את הכתבה הזאת במהלך המלחמה , כי ידעתי שאני לא אשרוד , וידעתי שאף אחד לא ישרוד . זה היה בלתי אפשרי .

רוסיה נצחה במלחמה , ובסופה של המלחמה נפוליאון הורד מגדולתו, ונפרד ממני לשלום כשנשלח לאי בודד .

מסקנות-נופית אנקרי

למדתי בעבודה זאת הרבה דברים , כמו לדוגמה על חייו של נפוליאון , ועל מלחמת רוסיה צרפת , וכיצד נפוליאון לחם בה . למדתי על הסיבות למוות של החיילים הצרפתים ( קור , מחסור במזון וכולי..) למדתי שמלחמות יכולות להיות כל כך קשות , שיכולות להגיע לשריפות של ערים שלמות .

מסקנות-גלינה שיבנוב

  • נפולאיון נולד באי קורסיקה בשנת 1769. הוא קרא את כתבי "ההשכלה" והושפע מהם. באותה תקופה צרפת נלחמה במדינות שבהן היה שלטון אבסולוטי. מדינות אלו התנגדו לרעיונות המהפכה הצרפתית. נפולאיון הצליח להרשים את מנהיגי החברה המדינה וזכה בתפקיד מפקד הצבא הצרפתי. נפולאיון לחם להפצת וליישום רעיונות המהפכה הצרפתית. הוא כבש שטחים רבים וזכה להערכה מצד חייליו ומצד השלטון בצרפת. בשנת 1799 נפוליאון תופס את השלטון בהפיכה צבאית. בטקס מרשים ומפואר נמשח נפוליאון לקיסר (מלך) צרפת.

-ביבליוגרפיה-