תוצאות המלחמה

חוזה ורסאי

מגישות-נטע אשר ויובל סבירסקי ט'1

מלחמת העולם הראשונה-

מלחמת העולם הראשונה, שהתקיימה בין השנים 1918-1914,

הגורמים למלחמה:
1."התירוץ" הגורם הישיר ב28 ביוני 1914 נרצח יורש העצר האוסטרי פרנץ פרדיננד.
2. מערכת הבריתות- מדינה שחברה כברית עם עוד מדינות בטוחה בעצמה ולכן קל
לה יותר לצאת למלחמה.
3. מרוץ החימוש- חלק מהמדינות אגרו נשק רב שנתן להם ביטחון בניצחונם מתוך תפיסה שכוח צבאי הוא אמצעי יעיל לפיתרון בעיות מדיניות,(לדוגמא:הצי הגרמני מאיים על שליטה בלעדית בים של הצי האנגלי)
4. כיבוש שטחים- מדינות קטנות רצו להגדיל את שטחן.
5. שאיפות לאומיות-באימפרייה האוסטרו-הונגרית חיו כ- 10 לאומים (עמים)
שונים שהיו מעוניינים בעצמאות.
6. אימפריאליזם- נתפסו כל השטחים באסיה ובאפריקה שהאירופאים יכלו
לתפוס והמאבקים עברו לאירופה.

הסיבות לחוזה ורסאי-חוזה ורסאי

כניסתה של ארצות הברית למלחמה סייעה להכרעת המלחמה. בעזרת כוחות רעננים וציוד חדיש ורב הצליחו מדינות ההסכמה לערוך מתקפה ולהכריע את כוחות גרמניה בחזית המערבית. גרמניה ספגה הפסדים גם בחזית המזרחית, והתמוטטותו של הצבא הגרמני הייתה קרובה. מפקדי הצבא בגרמניה טענו כי הצבא הגיע לקצה גבול יכולתו וכי אינו יכול להמשיך במלחמה. הפיקוד הגרמני העליון אף פנה לווילסון, נשיא ארצות הברית, והציע שביתת נשק והסגת הכוחות הגרמניים מאדמת צרפת. בנוסף לכך הוקמו אירגוני פציפיסטים אלו היו אנשים שמתנגדים לשימוש באלימות, השקפה הדוגלת בביטול המלחמה והמצדדת בוויתור על חימוש ועל הכשרה צבאית. הפציפיסטים מתנגדים באופן עקרוני לשימוש באלימות ולמלחמה ומסרבים להשתתף בפעולות צבאיות.

בעקבות כך:

ועדת ורסאי-

לאחר מקרים אלו נוצרה התכנסות של ראשי המדינות המנצחות בכדי לדון בהסכם שלום בהנהגת וודרו וילנסון נשיא ארצות הברית, גורג קלמנסו ראש ממשלת צרפת ,לואי גורג ראש ממשלת בריטנה וויקטוריו אורלנדדו ראש ממשלת איטליה בעקבות המלחמה נוצרו ביניהם חילוקי דעות בעיניין המדיניות שצריכים לנקוט כלפי גרמניה.

לאחר ועדה זאת קראו להתכנסות של חוזה ורסאי שם היו צריכים המדינות היריבות לחתום עליו ולנקוט כלפיו

חוזה ורסאי-

באפריל 1919 הוזמנה המשלחת הגרמנית לפריס והוצגו לה תנאי החוזה.

הגרמנים התנגדו לתנאי החוזה, אבל המדינות המנצחות סרבו לנהל עם גרמניה משא ומתן והיא נאלצה לחתום עליו כמו שהוא. הסעיפים העיקריים של החוזה היו:

סעיפים צבאיים : - הצבא הגרמני יפורק ויעמוד בהגבלת כוחות שתוקצב לו (.גיוס החובה נאסר, גרמניה תחזיק צבא מוגבל של חיילים שכירים בכמות של עד 100,000 חיילים) - הצבא הגרמני יפורק מנשקו הכבד,אסור היה להם לייבא או לייצא טנקים או ציוד צבאי אחר. - הצבא הגרמני לא יחזיק חיל אוויר. - מאגר הצוללות של גרמניה יפורק ומספר אוניות המלחמה שלה יוגבל


הסכמים טריטוריאליים: - גרמניה תפנה את כל המדינות שכבשו מעבר לים ונלקח ממנה 13 אחוזים משטחה ואתם גם תושבים ואוצרות טבע. - חבל אלזס-לורין יוחזר לצרפת. - חבל הסאר (חוצץ בין גרמניה וצרפת) יימסר לניהול חבר הלאומים למשך 15 שנה,בתום תקופה זאת ייערך משאל עם לאן ירצו התושבים להשתייך,גרמניה או צרפת.

סעיפים כלכליים: - על גרמניה נאסר לפתח תעשיית נשק. - גרמניה תכיר באחריותה במלחמה ותשלם פיצויים למדינות המשתתפות האחרות.

לאומיות: - פולין תוקם במדינה עצמאית ותוכר כך ע"י גרמניה,בנוסף יוקם מסדרון יבשתי של פולין שיחבר אותה לים יחצה את גרמניה ויהיה מנוהל ע"י חבר הלאומים. - הכרה בצ'כוסלובקיה כמדינה עצמאית. - גרמניה תכיר בעצמאות של אוסטריה ולא תעשה כלום שיפגע בכך,זה נעשה בכדי לאסור איחוד של גרמניה ואוסטריה כדי למנוע את הקמתו מחדש של הרייך הגרמני.

פוליטיקה ודמוקרטיה: - הדחת הקיסר והפעלת משטר דמוקרטיה. - חובה להגן על זכויות המיעוטים הלאומיים החיים בתחומה.


*בחוזה ורסאי נקבע כי יש להקים אירגון בין לאומי שישמור על השלום והביטחון בעולם,לשם כך הוקם בינואר 1920 "חבר הלאומים"-אירגון בן לאומי ראשון שלא הצליח למנוע מלחמה עולמית נוספת פחות מ20 שנה מאוחר יותר.


* חוזה ורסאי עורר התנגדות גדולה בגרמנייה ופגע בגאווה הלאומית שלה.

להתחיל מ1:55
Big image
Big image
Big image

נקראו "ארבעת הגדולים"-מצד ימין נשיא ארצות הברית,לידו ראש ממשלת צרפת,לידו ראש ממשלת איטליה ובצד שמאל ראש ממשלת בריטניה

Treaty Of Versailles Can 3 (1919)
Big image