Better Buy Project

By Katie Moriarty

The 2 items

- Mega Pack of Gushers with a count of 20 packs for $5.98

- Party Pack of Gushers with a count of 24 packs for 3.98

Steps

When finding the unit rate you first have to set up the proportion. You have to put the amount of money it cost on top and how many packs are on bottom. Then you have to make another proportion that finds how much 1 pack is. After you set up your proportion you divide the number of packs by 1 pack and do the same thing to the top. Then, do the same thing to the other proportion and determine which is the better buy.

Unit Rate

The unit rate is helpful in this situation because we want to know which box of gushers is less expensive, the party pack or the mega pack. The unit rate is also helpful in this situation because it helps you see how much 1 oz is.

Better Buy

The party pack is the better buy because it is 13 cents cheaper for 1 pack than the Mega pack. Since the mega pack is 30 cents for 1 pack and the party pack is 17 cents for 1 pack the party pack would be the better buy.

Mega pack proportion

Big image

Party Pack proportion

Big image