מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

27.1-2.2.2019

דבר המנהלת

ביום חמישי האחרון סיימנו מחצית וחילקנו תעודות.
חלוקת תעודות המחצית מתקיימת בצמוד לחג האילנות - ט"ו בשבט. בהתבוננות על העצים בשלב הזה של השנה נראה שרובם שקועים בשלכת או בתרדמה. מדוע נבחר דווקא מועד זה כחג האילנות?
גדול הפוסקים ביהדות רש"י הסביר את המועד של ט"ו בשבט כך: "הואיל ויצאו רוב גשמי השנה ועלה השרף באילנות ונמצאו הפירות חונטים מעתה". כלומר הפירות שנראה באביב תהליך גדילתם מתחיל עכשיו. חז"ל התייחסו בקביעת ט"ו בשבט ומועדו לתהליך שעובר על העץ ופחות על הפירות.

ומה עם תלמידנו? האם הם מסתכלים על התהליך או רק על הפירות? התעודות שחילקנו בסוף השבוע הן הפירות של תהליך הלמידה שהתחולל מתחילת השנה. ראוי שנתבונן בפירות תוך שימת לב לתהליך שהתרחש אצל כל אחד ואחת מתחילת השנה. כמה השקיעו? האם היכולות באו לידי ביטוי? מה יש לשפר ולעשות כדי שהפירות הבאים יהיו מתוקים יותר?

ואילו אנו המבוגרים חשוב שנעזור לתווך את התעודה ותוצאותיה, שנזכור שכל התקדמות והצלחה היא תהליך, וגם ההנאה מפירות האילן מתקיימת לאחר תקופה של גדילת העץ.


אני מאחלת לכולנו מחצית שנה טובה לפחות כמו זו שחלפה.


שבוע טוב לכולנו
לילך.

"פולין מחשבים מסלול"

בערב יום הזיכרון הבינלאומי לשואה התכנסנו הורים, תלמידים ומורים לשיח בנושא המסע לפולין.

כבית הספר המשתדל להיות מעודכן, רלוונטי ומשמעותי החלטנו לפתוח לשיח ציבורי משותף את סוגיית המסעות לפולין על כל היבטיהם. אנחנו חשים אחריות רבה על שימור הזיכרון היהודי- ישראלי ובמיוחד על הפרק הטראומטי בתולדותינו- קורות עמינו בתק' השואה, בהתאם לכך, מבקשים להקדיש זמן לשאלות סביב סוגיות הזיכרון הללו. לשם מה עלינו לזכור? כיצד? מה הם המסרים חינוכיים- ערכיים שאנחנו מבקשים להעביר?


פתחנו את הערב בפאנל שהציג מגוון דעות לגבי הצורך במסע. לאחר מכן התחלקנו למעגלי שיח בהם עלו דעות, רעיונות, התלבטויות ויכוחים ועוד. השיח שהתעורר לא השאיר אף אחד מהנוכחים אדיש והבהיר לכולנו עד כמה חשוב לדבר את הדברים ולבדוק אותם במטרה לעצב מודל מעודכן ורלוונטי לחוויה החינוכית שאנו מבקשים להקנות לבוגרינו.


תודה גדולה לכל מי שהגיע להשתתף איתנו בערב זה. תודה גם ליעל ליפשיץ שלקחה את ההנחיה של התהליך.
אנשים המעונינים להיות שותפים לשיח ההמשך מוזמנים לפנות למזכירות ביה"ס.


Big picture

"הכלב היהודי" - הצגה ליום הזיכרון הבינלאומי לשואה

שנתוני י"א - י"ב צפו בהצגה "הכלב היהודי" במסגרת סל תרבות.

ההצגה מגוללת את סיפורו של כלב נאמן בשם כורש, החי בביתה של משפחה יהודית בברלין של שנת 1933.

הסיפור מגולל את קורותיה של השואה מנקודת מבטו של הכלב, מימי היותו גור חביב במשפחה יהודית, דרך עליית הנאצים, הגזירות הראשונות, מסירתו לאימוץ אצל משפחה גרמנית, תפיסתו ואילופו ביחידת הכלבים של הגסטפו, הקשר המיוחד שנוצר בינו לבין המאלף שלו, רולף, ואחר כך פגישתו בטרבלינקה עם יהושע, בן המשפחה היהודית שגדל אצלה, בריחתם המשותפת אל הפרטיזנים הרוסים, הצלתם על ידי אשה מקומית ועלייתם המשותפת לארץ ישראל וכלה בהקמת המדינה.

ההצגה הייתה מרגשת, עוצמתית ומטלטלת, במהלכה שחקן יחיד מעצב כל אחת מהדמויות הרבות בכישרון רב.

סיום המחצית

את יום סיום המחצית ציינו בפעילות שונה בכל חטיבה.
שנתוני ז-י צפו במופע "בשביל ישראל " של להקת זקני הכפר. זהו ​מופע מוזיקלי סוחף ומרגש, וייחודי והוא מופק מחומרים ארצישראלים משובחים בהשראת שביל ישראל. עיבודים עכשוויים וביצועים מפתיעים לשירי אהבת הארץ, מקומות ואתרים בתוואי השביל, צילומים מדהימים, סרטוני רחפן בלעדיים וקטעי יומן מסע מכונן. התלמידים שרו השתתפו ונהנו מאוד.
שנתון י"ב ניצל את היום לפעילות חברתית של תרומה לקהילה והפעם לקהילת ביה"ס. התלמידים בסיוע הצוות קישטו את מראה השכבה בציורים מרהיבים ושתלו גינה יפה.
Big picture

יב 7 - מעורבות חברתית

כיתה י"ב 7 במסגרת המעורבות הקבוצתית התארחה והפעילה ילדי גנים בסביבת בית הספר בעין חרוד ותל יוסף. שם הפרוייקט "לגנים צבעים באהבה". התלמידים יצרו פעילויות אותן העבירו לילדי הגנים. הילדים שיתפו פעולה והאווירה היתה טובה ונעימה. סיימנו את המחצית בתחושת נתינה והתרוממות רוח. תודה לגננות ולרכזות החינוך ששיתפו פעולה והסכימו לארח אותנו בגנים.
Big picture

שנתון י - טיול ט"ו בשבט

"ט"ו בעמק": תלמידי כיתות י' יצאו לסיור בין חניון מול גלבוע לחפציבה, כאשר לראשונה השנה- התלמידים עצמם הדריכו את חבריהם לכיתות.

הם נטעו יחד בתל יוסף הישנה, הכינו ארוחת בוקר והשתתפו בפעילויות שערכה רשות הניקוז, להכרת נחל חרוד המשוקם, חיבורו לחקלאות ולמשק המים, ועוד. רגע השיא נרשם במחצבת השיש בחפציבה, שם קיימו תלמידי מגמת היסטוריה, בהובלת חגי דורון, משחק ניווט חוויתי, המבוסס על עבודות החקר שביצעו במגוון נושאים במסגרת יחידת לימוד מורחבת לבגרות.
באיזה נושא ראשי הם בחרו? חקלאות בעמק כמובן.

קישור לתמונות

תמונות נוספות

Big picture

הכנס המדעי הראשון של רשת עמל

עשרה תלמידים נבחרים מכיתות י"א-י"ב הלומדים בהרחבה בביולוגיה יצאו לכנסהמדעי הראשון לתלמידי רשת עמל שהתקיים בחדרה. בכנס שמעו הרצאות מקדמת המדע. פרופ מרסל מחלוף סיפרה על מחקריה ועל השימוש בננו תאי רפאים כדי להילחם בתאי סרטן. דר ליאת יקיר סיפרה על מחקרים הנוגעים לרגשות באדם, על אהבה ועל ההבדלים בין גברים ונשים. בהמשך התנסו בסדנאות שונות כגון בישול מולקולרי, תעשיית הפודטק, הנדסת רקמות.

הכנס חשף את התלמידים לקדמת המדע והפגיש בין האקדמיה לתיכון.

התלמידים חזרו סקרנים, עם מבט רענן להמשך הדרך ומבינים שיש אופק רחב ללימודי המדעים

Big picture

שבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת

Big picture
Big picture