היסטוריה! זה קול הסיפור

פברואר 2021

שלום לצוותי הוראת היסטוריה

חצי שנת לימודים כבר מאחורינו, מועד ראוי לציון!

יש מי שכבר חילקו תעודות מחצית, אחרים החליטו לדחות את האירוע לימים טובים יותר. יש מי שחגג עם התלמידים (בזום, בזום), אחרים קיבלו שי הערכה מהנהלת בית הספר או מוועד ההורים.


ומחצית היא גם זמן בגרויות. אחרי שנתיים של הכנות, כולנו מתרגשים לקראת בגרות החורף הקרובה שתתקיים בשבוע הבא. המגישים חיצונית בוודאי נרגשים לראות את הבחינה הראשונה בנוסח החדש. המגישים פנימית, במועדים אחרים או בקיץ, כמהים להחזיק את "התינוק" החדש שלנו - בחינת הספר הפתוח הראשונה.


ההתרגשות הזו מלווה אותנו תמיד, בכל מועד ולקראת כל שאלון. השנה, לנוכח המציאות המורכבת שם בחוץ, ההתרגשות הזו מועצמת. רבים מהמורים שואלים עצמם - האם הילדים יצליחו להתמודד עם האתגר? האם עשינו מספיק כדי שירגישו מוכנים ומוגנים? האם אירוע ההיבחנות יסתיים בלי מבודדים ובלי מאומתים?


משאלונים ששלחנו לכם ושיחות שקיימנו עם מאות מורים התרשמנו שהרוב הגדול של המורים רואים בהתאמות ובהקלות הקורונה צעד מבורך המסייע לתלמידיהם. מפגש שערכנו עם עשרות רכזי מקצוע המגישים למועדי החורף הוביל להתאמה נוספת - ביטול חובת הבחירה בשאלת קטע מקור אחת לפחות בחלק ב' של השאלון.


אנו קשובים לקולותיכם. צוות מדריכי היסטוריה עשה כל שניתן כדי לסייע, להנחות, להקל במידת הצורך. וברור לנו שצוותי הוראת היסטוריה עשו כל שניתן כדי להכין את התלמידים לאירוע מסכם הלמידה. קיווינו להגיע ליום הזה באופן חגיגי יותר, כאשר כל השנתון נבחן בבחינת הספר הפתוח. אבל הנסיבות חזקות מאיתנו ונסתפק בנחמה שבמועד הקיץ יהיה טוב יותר. חייב להיות טוב יותר!


ובינתיים - שימרו על עצמכם ועל יקיריכם. פעלו על פי מידע שמקורו ברופאים, אנשי מקצוע מרחבי העולם ומישראל, ולא על בסיס שרלטני פייסבוק או יוטיוב. לכו להתחסן! הפעילו את המיומנויות הבסיסית ביותר של היסטוריון - קריאה ביקורתית! - מתי נכתבו או נאמרו הדברים? (האם בשלבים ראשונים של המגיפה או עכשיו לאחר שהצטבר מידע מישראל ומעולם?) - מי הכותב ומה השכלתו והרקע שלו? מה האינטרס העומד מאחורי הדברים? מהם מקורות המידע עליהם מתבססים הכותבים?

ואם אכן תעשו זאת - תבחרו ללכת להתחסן! בהתחסנותכם אתם מגינים על אלה שנבצר מהם להתחסן בשל בעיה רפואית, אתם מגינים על העסקים הקטנים הקורסים בשל הסגרים המתמשכים, על הילדים שלא ניתן עדיין לחסנם (פשוט משום שבניסויים לא השתתפו ילדים), על כולנו!בהצלחה לכולנו - בבחינות, בחזרה לשגרה, במיגור המגיפה,


ורק שתהיו לי בריאים


ד"ר אורנה כץ אתר

מפמ"ר היסטוריה

וצוות ההדרכה

הנחיות לקראת בחינות בגרות החורף

בבחינות החורף, שאלוני 022261 (היבחנות עם ספר פתוח בנושא השואה), הנבחנים צריכים להגיע עם ספר הלימוד המאושר שלהם, ויכולים להביא עימם גם את 7 העמודים המודפסים של "איך יכול אדם".

בספר הלימוד י ניתן לסמן במדגש (מרקר) או עפרון, אך אין לכתוב בו דבר. אפשר לציין תקופות או נושאים באמצעות מדבקות (לשוניות) בולטות מהספר.


כל תוספת אחרת תוביל לפסילת הנבחנים.


אנא הקפידו על ההנחיות.


לנוחיותכם - רצ"ב דף הנחיות לתלמידים לקויי למידה הנבחנים בבחינה זו.

יחידות הוראה חדשות למורי חטיבות הביניים

יחידות ההוראה החדשות שלנו מוכנות ומזומנות לשימוש שלכם. היחידות מבוססות על עקרון הבחירה של המורים את פריטי השיעור המתאימים להם ולתלמידיהם.

כל יחידה כוללת 3 הצעות לציר מארגן; 3 הצעות לפתיחת השיעור; 3 הצעות למהלך השיעור ו-3 הצעות לסיכום. המורים בונים מתוך המבחר את השיעור הייחודי שלהם.

היחידות כוללות את כל הפריטים הנדרשים לשיעור (מצגות, צירי זמן, תמונות, קטעי מקור, סרטונים, כלים דיגיטאליים).


בימים הקרובים נקיים מפגש חשיפה, ובינתיים אתם מוזמנים להציץ וליהנות.


וזו גם הזדמנות מצויינת להודות לעמוס רבן שלנו המנצח על מלאכת הכנת היחידות וללאה וינברגר המובילה את קהילת המורים המתנסים ביחידות אלה, מעירים ומאירים.

קול קורא - הצטרפות לתוכנית יהלום 3.0

קול קורא להצטרפות לתוכנית ממירת בגרות עתירת מדיה:


שימו לב - הרישום יסתיים ב-1 במרץ!
ולטובת מי שלא הספיק להשתתף במפגש החשיפה - הינה כל התכנים:

השתלמות מקוונת - למידה מיטבית מרחוק - עמוס רבן - מועד ב'

נרשמתם למחזור הראשון ולא סיימתם בשל עומס יתר?

קיבלתם בהשתלמות הקודמת פחות מ-60?

שמעתם ממורים אחרים עד כמה היה מוצלח וגם אתם רוצים ללמוד?


יש לנו השתלמות מדהימה עבורכם.


עמוס רבן יוביל מחזור נוסף של משתלמים בלמידה מיטבית מרחוק - היסטוריה.


מהרו והרשמו. מספר המקומות מוגבל

השתלמות בנושא ייחודי - היבטים ערכיים ורגשיים בהוראת היסטוריה

הקורס מיועד לרכזי מקצוע ויועצות בית הספר. פירוט בקישור המצורף.

בואו! יהיה מענין

אתר יד ושם - מגוון חומרי הוראה עבור המורים

יד ושם הכינו שפע של חומרי הוראה למורים. החומרים מתאימים להוראה פנים מול פנים והוראה מקוונת. למגישים לבחינה חיצונית או פנימית.לשימושכם:

עשיתם פרויקט מיוחד בהיסטוריה? מצאתם דרך ייחודית ומרתקת ללמד היסטוריה?

נשמח לקרוא על הפרויקט שלכם, ללמוד ולסייע לכם להוות השראה לאחרים.


אנא כיתבו לנו ואנחנו נפיץ בגאווה!