"ידיעות מקדוניות"- עבודה בהיסטוריה

מגישים- תום שפר ועמית בוזגלו

ידיעות מקדוניות- מהדורה מיוחדת לכבוד יום הולדתו ה- 29 של אלכסנדר מוקדון מנהיגנו הדגול.

דיווח מיוחד מאת כתבנו חשוליס קוקוליס, יום ב', 327 לפני הספירה, מקדוניה.

היום יום הולדתו ה-29 של אלכסנדר מוקדון מנהיגנו הדגול. אלכסנדר הוא ללא ספק המנהיג המשפיע ביותר בתולדות מקדוניה. עוד על זה בהמשך. כעת אגולל בפניכם את סיפור חייו של אלכסנדר:

אביו של אלכסנדר, פיליפוס השני, רצה להגן על מקדוניה מפני האימפריה הפרסית, ולכן כבש את יוון והקים צבא יווני- מקדוני ענק. פיליפוס תכנן לפלוש לפרס, אבל נרצח לפני. יורשו של פיליפוס היה, איך לא, אלכסנדר שהיה אז רק בן 20. אלכסנדר שאף להמשיך את דרכו של אביו ולכן הוא מינה את עצמו למפקד הצבא היווני- מקדוני.

אלכסנדר החל את המסע לכיבוש האימפריה הפרסית ונחל הצלחה עצומה. הוא אפילו ניצח בקרב את דריוש השלישי, מלך פרס. אלכסנדר לא הסתפק רק בפרס, וגם המשיך למקומות אחרים ברחבי אסיה, ולכל מקום שאליו הלך, הוקמו ערים שנושאות את שמו- אלכסנדריה. העובדה שאלכסנדר הצליח לכבוש שטח כזה גדול, מעידה על כך שהוא מפקד גדול ומוצלח מאוד.

"חיי עם אלכסנדר"- מדור מיוחד על חיי אלכסנדר מנקודת מבט שונה ומיוחדת (ראיונות עם האנשים הקרובים אליו ביותר.)

כתבה וראיינה: מירנה ינקוביצ'יוס. התראיינו: אשת אלכסנדר וסגנו של אלכסנדר

אחד הקרבות המפורסמים ביותר של אלכסנדר הינו קרב איסוס, בו הביס צבא אלכסנדר את צבא דריוש השלישי, מלך מקדוניה. אלכסנדר התחתן עם ביתו של דריוש, סטטירה, והנה הריאיון עמה:

סטטירה: "כמובן שבהתחלה הייתי עצובה שאבי הובס בקרב מול אלכסנדר, אך מהר מאוד התגברתי על זה, ואבי אף אמר לי שחתונה עם אלכסנדר רק תועיל למשפחה שלנו. כשלמדתי להכיר את אלכסנדר הוא כיבד אותי הרבה יותר, מכיוון שהוא רכש הרבה כבוד לאימפריה הפרסית. בהמשך, כשאלכסנדר כבש חלקים נרחבים מאסיה, התחלתי לשמוח בשבילו . אנחנו נשואים כבר שש שנים!"

מירנה (מראיינת): "והאם כיבושיו של אלכסנדר במזרח מצליחים?"

סטטירה: "כן, מאוד, אלכסנדר מצליח לשלוט בצורה מבריקה בשטחים כל כך גדולים. כבר כבשנו את מצרים, ואת כל האימפריה הפרסית..."

ידוע כי הצבא שעליו מפקד אלכסנדר הוא צבא יווני-מקדוני משולב. כעת נפנה לריאיון עם אחד מקציניו, שארונאס יאסיקיביצ'יוס:

שארונאס יאסיקיביצ'יוס: "גברתי, אני חושב שאלכסנדר הוא אחד מהמצביאים הגדולים בהיסטוריה. אך על זה לא אדבר. אני אבקש לדבר על העובדה שאלכסנדר נחשב לאל בשטחים שכבש במזרח. זה נדיר שכבר במהלך חייו אדם נחשב לאל ורבים סוגדים לו, אם כי לוחמיו היוונים מסרבים בתוקף להשתחוות לו , אבל זה עומד להשתנות. "

מירנה: "שאלה אחרונה, אדוני. כאחד מהאנשים הקרובים ביותר אל אלכסנדר, מה תוכל לומר על אישיותו ואיך הוא נוהג בך ובאחרים?"

שארונאס יאסיקיביצ'יוס: "אלכסנדר נוהג בי בעין יפה. הוא מכבד אותי, מקשיב תמיד לעצות שלי ורק אז מביע את דעתו, ורואה אותי באופן כללי כחבר. אלכסנדר הוא לא רק מפקד גדול ואדם נחמד כלפי, הוא גם מפקד מיטיב שחושב תמיד על חייליו, ומתחשב בבקשותיהם, אולם מוזר שהם מסרבים להשתחוות לו. אני, אישית, מסכים להשתחוות לו, ואני אף חושב שהוא אל. לא סתם מכנים אותו "אלכסנדר הגדול".


חדשות הספורט עם כתבנו סלאוויס אוקטביה

אתמול, בליגת האלופות בכדור אבן נפגשה אתלטיקו פלה עם איסוס יונייטד, במשחק שנגמר בניצחון 3-0 לאתלטיקו. כמה אירוני, ששעות ספורות לאחר מכן, ניצח אלכסנדר מוקדון בקרב איסוס את דריוש השלישי, מלך פרס. זה היה הניצחון הראשון הגדול של אלכסנדר בקרב במסע כיבושיו.

עכשיו, לדיווח מן הליגה המצרית בכדור אבן, שבה הוקמה קבוצה חדשה אלכסנדריה סיטי. הקבוצה הוקמה מיד עם הגעתו של אלכסנדר למצרים, שם ייסד את העיר אלכסנדריה, הקרויה על שמו אלכסנדריה לפני שני מחזורים ברחה מהקו האדום אך במחזור האחרון גמרה בתיקו מאופס נגד מדבריה סואץ.

ונעבור לליגת הצבא של אלכסנדר: כידוע, כדי לשמור על כושר, חייליו של אלכסנדר משחקים בליגה צבאית מיוחדת, של סלע- עף. הקבוצות קרויות על שמם של קרבות מפורסמים שבהם לחם אלכסנדר, ואת הטבלה מובילות גרניקוס, גאוגמלה, אלכסנדרופוליס ומובילת הטבלה היא פרספוליס. כל השמות הללו הם שמות של קרבות מפורסמים שבהם לחם אלכסנדר, בתחומי פרס, הודו ושאר חלקי אסיה. תוצאת משחק הצמרת בין גאוגמלה לגרניקוס נגמרה בניצחון לגאוגמלה 36-24. במשחק הזה השתתף גם אלכסנדר והוכיח שהוא לא רק מפקד טוב, אלא גם ספורטאי מצטיין.

אלכסנדר המפקד הדגול, מאת כתבנו הצבאי ינובוניהיצ'וס.

אלכסנדר הוא מפקד צבאי דגול, שהפך את מקדוניה לאימפריה בכך ששינה את שיטת הלחימה של הצבא המקדוני, שילב עם הצבא המקדוני צבא יוני, והיה אסטרטג מחוכם ומפקד שתמיד צועד בראש צבאו ומשמש דוגמה לחייליו. בראיון עם אלכסנדר נמסר כי הוא לא מתכוון להפסיק את מסע כיבושיו בזמן הקרוב, הוא מתכוון להרחיב את האימפריה ובינתיים העתיד נראה בהיר. לעיתוננו "ידיעות מקדוניות" אמר אלכסנדר ש: "לחמתי למען מיזוג תרבויות, למען סדר במזרח המבולגן, ועל הדרך גם כבשתי אותו. לא רק הגשמתי את חזונו של אבי, אלא גם הפכתי את מקדוניה לאימפריה. עשיתי זאת בכך ששימשתי דוגמה לחיילי, השתמשתי במוחי ובטובי האסטרטגים, והייתי סלחן לחיילי. הדרך הייתה מבורכת. אם הדרך לא הייתה כזו, כל האימפריה הזאת לא הייתה שווה את זה."

(למעלה) האימפריה של אלכסנדר בשיאה