אורי אורלב - ביוגרפיה

מגישה: שירי אהרון🌺

ילדותו ונעוריו בפולין והעלייה לא״י🌄

אורי אורלב נולד בוורשה בירת פולין בשם יז'י הֶנְרִיק אוֹרְלוֹבְסקי. אביו היה רופא. גדל בילדותו בבית מתבולל, הספוג פטריוטיות פולנית. בשנות השואה נרצחה אמו בידי הגרמנים ואביו נשבה בידי הרוסים. אורי ואחיו הוסתרו על ידי קרובת משפחה בחדר סגור בגטו וורשה, ואחר-כך הועברו למחנה ריכוז ברגן- בלזן שם שהו עד ששוחררו כעבור שנתיים על ידי הצבא האמריקאי. הוא הגיע לישראל לאחר המלחמה עם אחיו, ואומץ על ידי קיבוץ גניגר. אביו אותר ועלה לארץ בשנת 1954.

כתביו📝

אורלב כותב בעיקר ספרות ילדים ונוער, ועוסק גם בתרגום מפולנית לעברית. תרגם בין היתר את ״קוו ודיס" מאת הסופר הפולני הנריק סנקביץ׳ אורלב זכה בפרס אנדרסן לספרות ילדים ונוער (1996), ובפרס זאב לספרות ילדים ונוער (תשל"ח, 1978) עבור ספרו "חיית החושך״ הידועים שבספריו עוסקים בילדותו בשואה ("האי ברחוב הציפורים״) או בשנותיו הראשונות בארץ ("רחוקי משפחה"), ומציגים את הדברים מנקודת מבט נגישה לילדים ולנוער.

אורלב מספר כי בזכות אמנותו עלה בידו לכתוב את ספריו בגיל צעיר בלי להינזק מכך. הוא כתב את הדברים כסופר-אמן היוצר מתוך ריחוק מסוים מהדמויות, ובחשיפה לא מלאה. לדבריו, עד היום הוא מסוגל להסתכל על השואה בעיני ילד בלבד, וכל ראייה אחרת מסוכנת עבורו.

הוא זוכה הוא זוכה פרס ביאליק לספרות יפה בקטגוריית ספרות הילדים לשנת 2006. זכה ב-2014 בפרס דבורה עומר.

זכה בתואר יקיר לשנת ה׳ תשע״א.

מקווה שנהנתם והשכלתם, שירי☺️