האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

אוקטובר 2015 (5) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

עין הסערה

בימים קשים וכואבים אלה, אנו, מובילי החינוך, נמצאים בעין הסערה. גם מתוקף תפקידנו, המחייב אותנו להיות קשובים לצרכים של אנשי חינוך ותלמידים. לעזור להם להתמודד עם המורכבות של המצב, עם הכאב, הפחד , הכעס מחד ועם הצורך בריסון, הבלגה, שליטה ברגשות והבחנה מאידך.

גם ברמה הפיסית, אנו נמצאים בירושלים, במקום מרכזי ורגיש, על קו התפר. במקום המסמל יותר מכל את הקונפליקט ויש בו הכל מכל. במרחק מאות מטרים מאתנו נמצאים האתרים הקדושים לכל הדתות: הכותל המערבי, הר הבית, המסגדים עומאר ואל אקצה ומגוון אדיר של כנסיות: רוסית, אנגלית, צרפתית, איטלקית, אתיופית ואפילו רומנית. סביבנו יש מגוון בתי כנסת ובתי מדרש של כל העדות, הזרמים והקבוצות. בימים כתיקונם כל אלה חיים זה לצד זה ומצליחים לנהל אורח חיים של שגרה, ופתאום ברגע אחד הכל הופך לשביר וטעון.

אם נבחן את המושג עין הסערה, נראה שההגדרה המדעית שלו היא בדיוק ההיפך מהמשמעות שמייחסים לו. עין הסערה הוא האזור השקט במרכז הסערה, שלחץ האוויר בו הוא הנמוך ביותר. תפקידנו להיות "עין הסערה". המקום השקט, השקול, המכיל, הממשיך בשגרה, למרות הסערה הרוחשת סביב. עלינו לשדר למערכת שמותר לחשוש, מותר לכעוס, מותר לכאוב אך צריך לשמור על כללי מוסר, דרך ארץ וכבוד לאחר גם בימים אלה.

נתפלל כולנו כי התקופה הזו תסתיים במהרה ונחזור להיות מרחב שקט ולא עין סערה.

ביקור מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית ומנהלי האגפים במרב"ד

ביום חמישי האחרון , בקר צוות מנהלי האגפים במרב"ד.

דר' משה דקלו, הנחה אותנו והציג בפנינו את כל החידושים והנפלאות של המרב"ד במתכונתו החדשה והמתקדמת.

הדיגיטציה וריבוי הנתונים והחיתוכים המתקבלים כתוצאה מהפיתוחים החדשים , מאפשרים לנו לקבל תובנות ולהסיק מסקנות לשיפור תהליכים פדגוגיים ווארגוניים של תחומי הדעת.

בתמונות ניתן לראות את הרובוטים הסורקים את כל מחברות הבחינות בדייקנות ובמהירות ועל ידי כך מייעלים את העבודה .

יישר כוח למשה דקלו , לכל צוות אגף הבחינות ולכל צוות המרב"ד.

Big image

אגף א' לפיתוח פדגוגי

מפתחים תכנית בין- תחומית בנושא ירושלים

על מנת להדגיש את נושא ירושלים במערכת החינוך, התחלנו באגף במיפוי תכניות הלימודים בכל תחומי הדעת בהקשר לנושא זה. המיפוי מבוסס על מיפוי קודם ובא לעדכן אותו . על סמך המיפוי יוכנו דוגמאות לתכניות בין תחומיות .הדוגמאות ישמשו את בתי הספר בבואם לפתח תכנית בית ספרית המותאמת לצרכי בית הספר. את התכניות המקוריות שיפתחו בתי הספר נפרסם, נפיץ וננגיש לכל בתי הספר. הנושא נמצא עדיין בתהליכי חשיבה ונשמח לרעיונות מקוריים, ניתן לפנות לרחל ישראלי.

השקת תכנית בין-תחומית להעדפת תוצרי כחול לבן בחינוך היסודי

האגף בשיתוף אגפי אמנויות, חברה ורוח, מדעים, חינוך יסודי ובשיתוף מטה כחול לבן במשרד הכלכלה משיקים את התכנית להעלאת המודעות להעדפת תוצרת כחול לבן בחינוך היסודי. התכנית כוללת יחידות הוראה למידה והתנסות במגוון פעילויות אינטראקטיביות חווייתיות ושיעור סינכרוני ברשת. במרכז התכנית תתקיים תחרות בית ספרית ארצית בתחומי האמנויות.

האירוע יתקיים ביום שלישי יב' בכסלו 24.11.15 . הוא מיועד למובילי התכנית במטה ובמחוזות ולשותפים ממשרד הכלכלה

הממונה על החינוך הבדואי

ראש השנה "ההיג'רת"

חגים ומועדים באסלאם מציינים בדרך כלל מאורעות המצוינים בקוראן, הנסובים בדרך כלל סביב מעשי הנביא מוחמד. שני החגים העיקריים באסלאם הם עיד אל-פיטר ועיד אל-אצ'חא (חג הקורבן). המוסלמים מציינים את החגים והמועדים בצורה שונה באזורים שונים, והתנהלות החג משתנה גם בין פלגי האסלאם השונים. החגים המוסלמיים נקבעים על פי לוח שנה ירחי ועל כן תאריכם משתנה בלוח השנה הלועזי.

ראש השנה ההיג'רי

יום הראשון בחודש מוחרם הוא ראש השנה בלוח המוסלמי. יום זה אינו נחשב לחג באסלאם, אולם ברבות מהארצות המוסלמיות נהוג לציין אותו ביום חופשה ובחגיגות

השנה המוסלמית מחולקת לשנים עשר חודשי ירח, הקצרים ממספר הימים של חודשי השמש, ואשר קשורים להקפת הירח את כדור הארץ. על כן, מועדי החגים המוסלמים משתנים תמיד והם נחוגים לעיתים בקיץ ולעיתים בחורף.

לוח השנה המוסלמית הנקרא "לוח ההג'רה" מתחיל באירוע ההיסטורי "הג'רה", הגירת הנביא הנביא מחמד מהעיר מכה לעיר "יתרב" שנקראה מאוחר יותר "אל-מדינה". האירוע עצמו היה בשנת 622 לספירה (לפי הלוח היוליאני). מחמד עבר ממכה למדינה מאחר ובמכה לא קבלו את רעיונותיו והטפותיו. לעומת זאת במדינה נתקבל על ידי התומכים "אנצאר", ושם החל לבסס את מעמדו ואת שליחותו. תאריך ההג'רה המדויק לא ידוע, אולם ידוע כי המסע עצמו ממכה למדינה נמשך מספר ימים והוא הגיע למדינה בשמיני לחודש רביע אל-אואל.

לוח השנה המוסלמית "אל-סנה אל-הג'רה" הונהג לראשונה על ידי הח'ליף השני עומר אבן אל-ח'טאב, בשנת 638 לספירה שהיא למעשה שנת ה-17 להג'רה. הוא קבע את האירוע כתחילת השנה המוסלמית בשל חשיבות האירוע בו הפך הנביא ממטיף לראש קהילה דתית גדולה – האומה האיסלאמית.

השנה חל ראש השנה ההיגרי ביום ד' 14.10.2015

שנה טובה וכל עאם ואנתם בכיר

כתב: ד"ר מוחמד אלהיב - הממונה על החינוך הבדואי

אגף מדעים

מפגש ראשי חוגים למדעים ולמתמטיקה

מפגש ראשי חוגים למדעים ולמתמטיקה במכללות ובאוניברסיטאות בשיתוף עם המפמ"רים של אגף מדעים התקיים במכון מופ"ת ביום שלישי, כ"ג בתשרי תשע"ה, 6 באוקטובר 2015

מטרת המפגש הייתה: ביסוס השותפויות בין המוסדות המכשירים מורים במדעים ובמתמטיקה, ובינם לבין משרד החינוך.

המפגש הוא פרי יוזמתו של איל רם, סמנכ"ל ומנהל מינהל עובדי הוראה, והוא תוכנן במשותף על ידי ראש ערוץ מפגשי עמיתים במכון מופ"ת רות סרלין, מנהלת אגף מדעים ד"ר חנה פרל, ומרכזת פורום מדעים במכון מופ"ת ד"ר יעל אוסטר.

במפגש השתתפו כ-130 ראשי חוגים למדעים ולמתמטיקה מכל המכללות והאוניברסיטאות בארץ, מפמ"רים למדעים מהמזכירות הפדגוגית, אגף מדעים, נשיאי מכללות ומרצים למדעים מהמכללות ומהאוניברסיטאות.

ראשון הדוברים היו אלי הורביץ, מנכ"ל קרן טראמפ. הוא תיאר את ההזדמנויות והאתגרים העומדים בפני הוראת המדעים בישראל ואת המאמצים הנדרשים להתמודדות עמם, והציג נתונים על מצבה של הוראת המדעים בארץ בהשוואה למדינות אחרות בעולם. אמנם נתונים אלה עדיין נמוכים, אך ניכרת בהם מגמה מעוררת תקווה של עלייה מתמדת.

אחריו הציג איל רם את המגמות החדשות בהכשרת מורים לתשע"ו, ובהן: מעבר המכללות לות"ת, תכנית החומש אקדמיה-כיתה, פתיחת מתווה אריאב, תכניות ייחודיות ופיתוח מקצועי. בדבריו הדגיש איל רם את המטרה - חיזוק הקשרים ושיתופי הפעולה בין משרד החינוך (מינהל עובדי הוראה והמזכירות הפדגוגית) לבין המוסדות האקדמיים, ובינם לבין קרנות ועמותות. כל אלה למען המשימה המשותפת - שיפור איכות המורים.

שיאו של היום היה דיונים על פי תחומי הדעת: פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, מתמטיקה, מדעי החיים, חקלאות וטכנולוגיה. לדיונים בקבוצות היו כמה מטרות:

• היכרות בין בעלי תפקידים מקבילים באקדמיה ובמשרד החינוך;

• ביסוס של מסגרת פורומים לבעלי התפקידים בכל הדיסציפלינות של המתמטיקה והמדעים;

• דיון בנושאים ובאתגרים משותפים של כל דיסציפלינה.

בכל קבוצות הדיונים הועלו בעיות שצריכות להיפתר במשותף; הובע צורך בהמשך המפגשים ונידונה הקמה של מסגרת מתאימה לכך.

לסיום היום התענגו המשתתפים על הרצאתו של מרצה אורח: פרופ' מריו ליביו, אסטרופיזיקאי בעל שם עולמי, מחבר ספרים רבי מכר ומרצה מבוקש בעולם. נושא ההרצאה היה "שגיאות גאוניות", והיא התבססה על ספרו האחרון, שזה שמו.

בהמשך למפגש המוצלח הזה יוקמו פורומים חדשים במקצועות המדעים והמתמטיקה שבהם יהיו שותפים נציגי המכללות , נציגי הכשרת מורים באוניברסיטאות, נציגי תחומי התוכן במכללות ובאוניברסיטאות והמפמ"רים.

הפיקוח על הוראת הביולוגיה

ביום ב' ה- 12/10/15 התקיים כנס תלמידי י"ב המשתתפים במיזם "ביוחקר ברשת". המיזם הוא פיתוח של הפיקוח על הוראת הביולוגיה, בתמיכת הארגון World ORT קדימה מדע. לכנס הגיעו 300 תלמידים ומוריהם ממקומות שונים בארץ ומכל הגזרים. בכנס בירך פרופ' עמי וולנסקי, המדען הראשי של המשרד.

מטרת המיזם היא ליצור קהילה לומדת באמצעות הרשת, בה קבוצות תלמידים מבתי ספר שונים משתפים פעולה בעבודת החקר מעשית בביולוגיה. המורים המלווים את התלמידים יוצרים גם הם תקשורת עמיתים לתמיכה, העלאת רעיונות ומציאת פתרונות לאתגרים השונים. המיזם מיישם הלכה למעשה את מיומנויות המאה ה-21 בסביבה חדשנית: התמודדות עם פתרון בעיות, עבודה שיתופית וכן חשיבה יצירתית וביקורתית. המדיה הדיגיטלית מנוצלת לא רק כאמצעי לקשר בין התלמידים, אלא לתהליך למידה והצגת תוצרי למידה".

Big image

התלמידים בחרו בכיתה נושא לחקר. בכנס הם שמעו הרצאת פתיחה "סקס ואבולוציה". אחר כך זוג תלמידים מבית ספר אחד התוודע לזוג תלמידים מבית ספר אחר איתם יעבדו על עבודת חקר משותפת. ביחד ניסחו שאלות חקר.

כנס דומה התקיים בטכניון ביום ג' 13/10/15 ל-300 תלמידים נוספים הגרים באזור הצפוני.

Big image

הפיקוח על הביולוגיה פתח מועדון קפה- ביולוגיה

במסרתו מקיימים סדרת מפגשים באזורים שונים בארץ, בהם חוקרים משוחחים עם קבוצת מורים על מחקרם באוירה נינוחה, קפה ועוגה ומעלים ביחד רעיונות איך לשלב את הנושאים החדשניים בהוראה בכיתה. המפגש השלישי התקיים ביום ביום ד' ה- 7 לאוקטובר 2015 באוניברסיטה העברית, במרכז למדעי המוח.

פרופ' ערן משורר, נוירוביולוג, סיפר על מחקרו עם תאי גזע פלוריפוטנטיים ומחלות נוירודגנרטיביות. לאחר מכן שוחחנו עם תלמידי מחקר שעובדים במעבדתו.

היה מפגש מרתק.

Big image

לווי תהליך הלמידה בדרך החקר על ידי מהנדסים ומהנדסות לצדם של מורים למדע וטכנולוגיה

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה מקיים תכנית לאומית לקידום הלמידה בדרך החקר בתחומי המדע והטכנולוגיה, בה התלמידים מבצעים חקר מדעי, התנסותי, תצפיתי, או חקר טכנולוגי (תיכון ופתרון בעיות), ומייצגים את תהליך הלמידה, הידע והמיומנויות שרכשו, בעבודת חקר, בפיתוח אב טיפוס פועל, ובפוסטר מדעי.

במסגרת הסכם שיתוף פעולה של משרד החינוך עם חברת "ברודקום" גויסו כ- 35 מהנדסים ומהנדסות מתנדבים מחברות התעשייה "ברודקום", "סאנדיסק" ומהתעשייה האווירית – "מבת חלל" אשר יכנסו לכעשרים בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים ברחבי הארץ ללווי תהליך הלמידה בדרך החקר ופתרון בעיות, לצדם של מורי מדע וטכנולוגיה.

ליווי מהנדסים מהתעשייה את תהליך החקר ופתרון בעיות בבית הספר מתקיים זו השנה השנייה.

בשנה הקודמת התוכנית התקיימה בהצלחה רבה בקרב שמונה בתי ספר.

ביום שלישי, ל' חשון תשע"ה , 15 באוקטובר 2015 התקיים מפגש למידה משותף של הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה, המהנדסים והמהנדסות, המנהלים והמנהלות ומדריכות ומורי מדע וטכנולוגיה על התהליך. במסגרת המפגש השותפים ערכו הכרות ותאום ציפיות ולמדו על התהליך.

בשלב השני המהנדסים יגיעו לבתי הספר ויפגשו את המורים ואת התלמידים העוסקים בחקר ובפתרון בעיות ויחד יבנו תוכנית ליווי אישית המתאימה לכל בית ספר.

המורים, התלמידים והמהנדסים מדווחים על התרגשות רבה לקראת תכנית הליווי. זוהי הזדמנות מצוינת עבור התלמידים והתלמידות שלנו לפגוש מהנדסים ומהנדסות מתחומי ההנדסה ולערוך ביחד תהליכי חשיבה ולמידה.

בהצלחה לכל השותפים!

אגף אמנויות

כנס פתיחת שנת הלימודים למורי אמנות חזותית

Big image

כנס פתיחת שנת הלימודים תשע"ו

Big image

אגף מורשת

יום עיון לצוות מדריכי תרבות יהודית-ישראלית בבית ביאליק

יום עיון לצוות מדריכי תרבות יהודית-ישראלית בבית ביאליק התקיים ביום שלישי ל' בתשרי תשע"ו, 13 באוקטובר 2015.

Big image

דיקאן ג'ריס מנסור הממונה על דת הנוצרית באגף מורשת אורח כבוד אצל הקהילה היהודית בבוסטון.

דיקאן ג'ריס מנסור הממונה על דת נוצרית באגף המורשת היה אורח כבוד ביום ראשון 11.10.2015 אצל הקהילה היהודית בבוסטון בארצות הברית במשלחת דתית ישראלית שתשתתף בפרלמנט העולמי של הדתות שיתקיים בארצות הברית בשבוע הזה בעיר סולט- ליק סיטי. מנסור דיבר על עבודתו באגף מורשת ועל שליחות משרד החינוך לקרב לבבות, דיבר על הדת ככלי לשלום ואהבה, על חשיבות החינוך הביתי והחינוך הבית ספרי ועל החינוך הערכי לתלמידים שתוצאתו תתגלה בעתיד, כשיהפכו למנהיגים.

במפגש השתתף אלחג אברהם אבו אלהוא חברו הטוב של הרב המנוח פרומן, וכן השתתף הרב דוד גאפה. המארחת הייתה הרבנית רנדי קפקא, הרבנית של בית הכנסת קול תקוה. המפגש היה מרתק והקהילה קבלה את האורחים בלב חם.

אגף מורשת התארח השבוע במכון הרטמן. המכון חשף את תכנית 'מן הבארות' המפגישה מנהלים ומורים - יהודים וערבים סביב לימוד טקסטים מהמקורות ומהתרבויות השונות. בתכנית זו נוגעים גם בטקסטים קשים ובעייתיים של כל מגזר ומנסים למצוא את הדרך הפנימית של כל מגזר להתמודד עם המקורות שלו.

היה חשוב ופורה, בעיקר בימים אלה.

Big image

אגף חברה ורוח

שילוב ערכים בתהיל"ה (תכנון, הוראה, למידה הערכה) ב"גאוגרפיה – אדם וסביבה" ו"מולדת – חברה ואזרחות" - כנס אגף חברה ורוח

בתאריך 13.10.15 התקיים כנס אגף "חברה ורוח" באשדוד ובו הוצגו שלוש דוגמאות לחינוך הערכי בתחום הדעת "מולדת, חברה ואזרחות" (ב' – ד') ו"גאוגרפיה- אדם וסביבה" (ה – י"ב). שתי דוגמאות התייחסו לדיון דילמה כמחדד חשיבה טיעונית, מחנך לתרבות שיח סובלני, מאפשר ראייה רחבה ותהליך עיבוד וגיבוש ערכי ומזמן דיבור בציבור.

א. חינוך ערכי ב"גאוגרפיה – אדם וסביבה" באמצעות דיון בדילמה אקטואלית בנושא משבר המהגרים באירופה

היחידה עוסקת בנושא אקטואלי, רלבנטי, חדשותי, שנוי במחלוקת ומזמן דיון ושיח טיעוני בהקשר לערך הסובלנות, ערבות הדדית ברמה המקומית לעומת ברמה העולמית, הגנה על החלש והומניזם, בהקשר ללימוד נושא ההגירה במרחב הגלובלי בחטיבות הביניים ובהעמקה בכיתות החטיבה העליונה.

ב. דיון דילמה בנושא הגינות בצרכנות באמצעות משחק תפקידים (אתר to be education.

במסגרת שיתוף פעולה בין המועצה לצרכנות והפיקוח על "גאוגרפיה – אדם וסביבה" ו"מולדת, חברה ואזרחות"

הוכנו יחידות הוראה העוסקות בנושא "הגינות בצרכנות" לבתי הספר היסודיים והעל יסודיים.

ליחידת ההוראה המיועדת לחטיבה העליונה הוכן "משחק תפקידים" כאמצעי לדיון דילמה באמצעות אתר to be education משחק התפקידים המתקיים באמצעות מכשיר קצה: מחשב, טבלט, טלפון. המשחק שהוצג עוסק בהיבטים של שוויון וצדק חלוקתי בין תושבי מרכז המדינה לבין תושבי הפריפריה.

ג. חינוך ערכי ויישומו באמצעות מיפוי

חקר ערכי ומיפוי היישוב שלי בנושאים שונים בלמידת חקר מבוססת מקום נעשה באמצעות למידה חוץ כיתתית ומיושם בשילוב מפות מקוונות בנושאים כגון: מפגעים סביבתיים, נגישות לבעלי מוגבלויות וכד'. אלה מאפשרים הכרת הסביבה הלוקלית, מיפוי ואיתור מידע סביבתי, עידוד מעורבות חברתית ועשייה, הומניזם, הצמחת מנהיגות צעירה ועידוד לאקטיביזם אזרחי