קלרינט

משפחת כלי נשיפה מעץ

גוף הקלרינט

גוף הקלרינט מורכב מחמשה חלקים : פיה חבית גוף עליון גוף תחתון ופעמון.מקומות הלחיצה בקלרינט מוחלקים לשניים -חורים ומנופים.המנופים הם לחצנים שסוגרים או פותחים חורים רחוקים מהאצבעות (ישנם חורים המוקפים טבעת שמשמשת מנוף להשלמת התו). חלוקת הגובה בקלרינט הוא ייחודי, מכיוון שבקלרינט אפשר לנגן אוקטבה וחצי על כל הפעלה של רגיסטר, זאת בניגוד לכמעט כל שאר כלי הנשיפה מעץ בהם יש אוקטבה לכל רגיסטר. לקלרינט הטווח הטונאלי הרחב ביותר מבין כלי הנשיפה מעץ. תכונה זו עלולה להשתנות מקלרינט אחד למשנהו ותלויה בסידור הלחצנים ליצירת הצליל. כל סידור לחצנים שונה יוצר גווני צליל שונים, מצליל חד ובהיר, דרך זה הנוקב יותר ועד לצליל הנמוך, העשיר והשקט יחסית.

פיית הקלרינט

על פיית הקלרינט מורכב "עלה" (פיסת קנה במבוק דקה) המוחזק על פייה

בעזרת טבעת העשויה מתכת או עור הנקראת ליגטורה.

הצליל נוצר תוך כדי הנשיפה בפיה ,אשר גורמת להרעדת העלה.

סוגי מוסיקה בהם הקלרינט מככב

הקלרינט נפוץ בעיקר בתזמורות סימפוניות או בהרכבי קלרינטים, וכמו כן גם בהרכבי כלי נשיפה מעץ כמו רביעיית עץ. על אף כי לקלרינט רפרטואר מוסיקלי נרחב, רבים האנשים המקשרים אותו לסגנון הנגינה הכלייזמרי, החסידי, סגנון בו לקלרינט תרומה ענפה ונוכחות מוסיקלית מרשימה לכל הדעות, כל אלה יחד יוצרים את צלילו הייחודי של הקלרינט, אשר גורם לנשמה לערוג אל ניגונים של פעם וללב לצאת אל צלילי העבר. מוצארט, יוהאנס ברהמס וקרל מריה פון ובר הם מן המלחינים החשובים אשר הטביעו את חותמם בהתפתחות הרפרטואר העשיר לקלרינט, רפרטואר רחב ומגוון, המלווה את הנגנים וחובבי הקלרינט והמוסיקה בכלל בעולם כולו ועד היום הזה.

היסטוריה הכלי

לקלרינט היסטוריה מכובדת ומפוארת והוא שחקן ותיק בתפקידים תזמורתיים כבר בתקופה הקלאסית

אצל מלחינים ידועים כמו קארל סטאמיץ ומאוחר יותר גם אצל וולפגאנג אמדיאוס מוצארט. מאז תחילת המאה העשרים נוכחותו של הקלרינט בולטת בסגנונות נגינה רבים כגון: דיקסילאנד, ג'אז, מוסיקה חסידית וכו'...

הצ'ארדש של מונטי צפו בסירטון :

Han Kim plays Czardas by V.Monti