גזענות כנגד השחורים ברחבי העולם

גזענות היא תופעה שבשנים האחרונות מתפשטת ברחבי העולם

מהי גזענות?

גִּזְעָנוּת היא עמדה, שלפיה, בקרב בני אדם מתקיים קשר בין מוצא ביולוגי מחד, לבין תכונות אופי וכישורים קוגניטיביים מאידך. ברוב המקרים משתמעת מהגישה גם עליונותה של קבוצה אחת על האחרת, והיא משמשת צידוק למעשים ולהתבטאויות שעיקרם העדפה של קבוצה אחת על האחרת. בעצם להעדיף או להפלות בן אדם בגלל היותו מגזע/קבוצה או כל דבר אשר שונה מה"נורמה" הקיימת בחברה.

סוגי גזענות:

את הגזענות מחלקים ל-2 בדרך כלל:

גזענות מקומית- הגזענות המקומית קשורה בסכסוכים מקומיים בין קבוצות או בין עמים.

א.הסכסוך גורם לכל קבוצה לפחד מהקבוצה השנייה ולשנוא אותה.

ב. רגשות אלה (השנאה והפחד) גורמים ליחס של גזענות כלפי הקבוצה האחרת. דוגמה: הסכסוך בין שני העמים: הישראלי והפלסטיני. סכסוך זה גורם בשני הצדדים לחששות. חששות אלה עלולים ליצור תופעות גזעניות: שנאת יהודים או שנאת ערבים. גזענות מקומית כזאת יוצרת, בדרך כלל, רעיונות מוטעים (לא נכונים) על קבוצה שלמה.

גזענות כללית- הגזענות הנפוצה יותר. אין לה קשר לסכסוך מסוים. הגזענות הכללית מבוססת על השקפת עולם (אִידֵיאוֹלוֹגְיָה) הבאה:

לקבוצה מסוימת יש תכונות שליליות. תכונות אלה הן טבעיות ולא ניתן לשנות אותן. סוג של מדבקה שלא ניתן להוריד

יותר סובלנות - פחות גזענות!

הזכויות שנפגעות כתוצאה מגזענות:

זכות לשוויון-זכות בסיסית ביותר שקובעת כי ל בני האדם הם שווים לעומת יתר בני האדם, שווים בפני החוק וכדומה. הזכות לשוויון קובעת כי כשם שזכויותיו של אדם שוות לאחרים, כך גם חובותיו האזרחיות, הענישה על עבירות וכדומה. זכויות יסוד של הזכות לשוויון הם איסורי אפליה למיניהם (בעבודה למשל).

חופש דת- חופש הדת הוא הזכות לבחור בכל דת ולקיים באופן חופשי את הפולחן של הדת הנבחרת. חופש הדת כולל גם את הזכות לבחור לא להשתייך לדת כלשהיא (חופש מדת). מעבר לזכות האישית בבחירת הדת והפולחן, מקנה חופש הדת גם את הזכות לחופש מכפייה דתית, ובגזענות זכות זו עלולה להפגע ובן אדם בעצם מאבד את חופש הדת בכך שמופלה בגלל היותו שונה.

יש לי חלום, נאומו של מרטין לותר קינג - מתורגם

הבעה דעה בנושא

נושא הגזענות כלפי השחורים ברחבי העולם הוא נושא כאוב שמנסים להתמודד איתו במשך הרבה מאוד זמן.

כל ההתמודדות עם הנושא הזה היא לא ממש מוצלחת ואין אנו רואים הפחתה של מעשי הגזענות.

לפי דעתנו כל בני האדם שווים בלי קשר לצבעם,דתם או כל דבר שכביכול שונה מהנורמה הקיימת בחברה.

התדמית שנוצרה לאדם השחור היא ממש לא טובה ופוגעת בקהילתם.

כיום ברחבי העולם אנו יכולים לראות שהשחורים דווקא כן מצליחים להשתלב ואף להגיע למקומות גבוהים לדוגמא: ברק אובמה, הנשיא השחור הראשון, מכהן כנשיא כבר 2 קדנציות והוא הוכחה שלמרות הגזענות וכל הדעות קדומות הכל אפשרי וצריך לקדם את האמרה הזו. דוגמא נוספת אנו יכולים לראות במדינתו, במספר תחומים: לאחרונה יש מס' אמנם לא גדול אבל של חברי כנסת אתיופים, מלכת היופי הלוא היא טיטי איינהו היא גם כן כהת עור ומוכיחה שלמרות הגזענות הקיימת הכל אפשרי.

את הגזענות יש להדחיק ואף להוציא מחיינו, זה פשוט לשים חותמת מבן אדם, חותמת שלא יורדת, כמו להפריד אותו, ואף אחד לא רוצה להיות מבודד.

החברה צריכה להשלים שלא כולם צריכים להראות אותו דבר, להתנהג אותו דבר אבל כולם צריכים להיות שווים ולכבד ולקבל את השונה מפני האף אחד לא היה רוצה להיות זה שמוגדר כביכול ה"שונה".

פתרונות לנושא:

דרך החינוך- החינוך, שם הכל מתחיל, ברגע שמשהו נכנס לחינוך הוא משפיע וגם לאורך זמן, לתוך תוכנית החינוך יש להכניס שיעורים רבים והרצאות לגבי הגזענות בכלל והגזענות כנגד האוכלוסייה השחורה בפרט. בתוך הכיתות יש לשלב תלמידים בעלי צבע עור כהה,לבן,חום, בעצם ליצור מגוון, עם בוא המגוון כך ההיכרות עם מגוון האוכלוסיות יגדל וכך תפחת הגזענות ואי הידע על הצד השני בעצם(הצד שנפגע מהגזענות) לדוגמא: אם נעשה כיתה או בית ספר של אוכלוסייה אחת ניקח את השחורים לדוגמא, אז הם לא יכירו את האוכלוסיות האחרות ולהפך הם לא יכירו אותם, הם לא ידעו לתקשר איתם, דבר זה יצור נתק אשר יוביל לגזענות מחוסר הבנה וידע.

המורים עצמם יתחילו לא להפלות ילדים (לא משנה בגלל מה) וילמדו על תרבויות שונות. בגלל שיש כל כך הרבה סטיגמות והרבה פחות ידע על התרבות עצמה יש את הגזענות בעיקר בקרב ילדים. נמשיך בזה שהחינוך צריך לבוא עוד מגיל הגן, גנים צריכים להיות מעורבים וגם בתי ספר. יש הרבה בתי ספר וגנים שבאידיאולוגיה שלהם לא מכניסים ילד ממוצא\תרבות אחרת. נסיים בזה שמערכת החינוך תשקיע כסף במשאבים ובהגברת המודעות לאלימות וגזענות (בדרך כלל הולכים ביחד) ושכל הורה יוכל גם הוא ללמוד ולעבור כל מיני קורסים (לדוגמא) על הדברים האלה ובכללי על דרך לחנך את הילד.

דרך חקיקה- חקיקה יכולה לעזור אך לא לחולל שינוי. חוקים כמו אלה יכולים לחולל שינוי:

1.כל בן אדם יאלץ להכיר לפחות תרבות אחת שלא מכיר דרך לימודים, שעתיים שבועיות לפחות.

2. כל אפלייה, אפילו במילים תגרור ענישה אך מסוגים טיפה שונים, לדוגמא: מספר שעות שירות למען הקהילה בה פגע, נגיד פגע בקהילה האתיופית יצטרך להעביר הרצאה על הקהילה להעלאת המודעות, כך אתה גם מעניש את האדם כביכול אבל מרוויח מודעות.

3. אין ליצור בתי ספר שמופרדים אלא עם קבלת אישור בית משפט. בתי הספר ואף הכיתות חייבות להכיל מגוון תלמידים ואין לבודד אף תלמיד אלא מסיבה רפואית.

מה עושים עם הסקר?

את סקר זה נעביר ברחבי הארץ ואף העולם בבתי ספר ומקומות עבודה מגוונים (כל המעמדות) ונבקש לענות בקפידה ולענות באופן הכי כנה שקיים.

את תוצאות הסקר נראה לגופים המתאימים(שלטונות, גופים ציבוריים בעיקר) ונבקש מהם לפעול לפיו.

את תוצאות הסקר יש לפרסם בנוסף בין התושבים שיבינו ויראו שכן קיימים אנשים שנפגעים מגזענות וגם אם לא במודע מהפוגעים.

לפניכם סקר נוסף:

מה נעשה עם סקר זה?

את סקר זה נפיץ (כמובן שהעונים אנונימים) בחברה וסקר זה (לפי הערכתנו) יכה גלים וזאת משום שסוף סוף האנשים בחברה יוכלו לראות באמת מרגיש אשר חווה גזענות אפילו שלא עשה שום דבר, בן אדם שבא להשתלב ומרגיש דחוי וזאת משום סיבה.

סקר זה יראה לחברה מה הרגשות של אותם אנשים ויוכיח שלכל בני האדם מגיע שוויון ולא לפי החוקה אלא לפי המצפון של כל בן אדם, שבן אדם יקח עצמו וישים אותו במקום מי שחווה את הגזענות ויראה מה זה, הסקר זה הדבר הכי קרוב שיאפשר שיתוף ברגשות.

כל בן אדם יעשה חושבין עם עצמו ויבין כמה הגזענות מיותרת ולא מגיע לאף אחד.

מהלך העבודה

עבודה זו העלתה בנו תחושות רבות מעצב מסיפורים שקראנו ועד לשמחה שראינו שלמרות הגזענות הכל אפשרי.

במהלך העבודה התעוררנו לבעיית הגזענות ולחוסר האכיפה שלהם, שגם שמנסים לאכוף זה לא ממש מצליח.

עבודה זאת העלתה בנו מוטיבציה להלחם בגזענות ולטפל בה.

אנחנו מקווים שאנשים באמת יראו את העבודה וכך גם החברה תעורר ותגלה שיש פה בעצם אנשים שנפגעים כל יום בלי שאף אחד שם לב.

עבודה זו הייתה חוויה נהדרת וממעמסה הפכה לכיף ולמידה שעזרה לנו ללמוד דבר או שניים ואף אפילו יותר.

עבודה זאת פתחה את עיינינו לתופעה שמתרחשת כבר זמן רב.


אנו מאוד מקווים שמעבודה זאת אנשים ילמדו איך הצד השני מרגיש ודבר זה יעזור למגר את הגזענות.

מקווים שנהניתם מהעבודה והפנמתם ממנה דבר או שניים

מגישים: שי באור ודניאל גרישנצ'קו