שבת שלום

המזכירות הפדגוגית - אדר, מרץ 2018 (74) משרד החינוך

חברים יקרים שלום

פורים בעיצומו, בכל הארץ הוא נחגג אתמול, בירושלים הוא נחגג היום, ובבתי הספר ביום שלישי: כמעט שבוע של חגיגות, תחפושות, תהלוכות עדלאידע בערים הגדולות וסעודות פורים בבתים.

הבוקר של ההתחפשות מסכם שבועות של לבטים, רצונות וחרטות חוזרות ונשנות של הילדים. דיונים אין סופיים נערכים באלפי בתים בישראל: האם להתחפש לבאטמן, לבמבי או לפיראט?. בבתים ישראליים אחרים השאלות הן: האם להתחפש למלכת אסתר, למלך אחשוורוש או לדוד המלך?. ברחובות שליד המשרד בירושלים ניתן לראות בשנים האחרונות שיש לא מעט ילדים חרדים שמתחפשים לחיילים ושוטרים, ילדים אחרים מתחפשים למתנדבי זק"א וארגון "הצלה". איני יודע האם זה משקף הלך רוח כללי, או שזה רק מקרה שנתקלתי דווקא בהם, אבל הדבר העלה בי מחשבות לגבי מהותה של התחפושת.

כיצד בוחרים למה מתחפשים? ובכלל, מהי התחפושת?

חשבתי לעצמי בימים האחרונים שהתחפושת משקפת פן באישיות שלנו ובחיים שלנו שיש לנו תשוקה אליו, או רצון להתנסות בו, לשוחח עמו. לעתים מדובר בתחושה לא מודעת, פן נסתר באישיות שלנו. ילד מתחפש לבאטמן כי הוא רוצה להידמות לגיבור או לחוש את צדדי העוצמה והטוב של הדמות, ילדה מתחפשת לפייה כי הטוּב שבה מושך את ליבה, וכך גם בצדדים אחרים הבאים לידי ביטוי בתחפושות.

פורים בעצם מאפשר באופן ממוסד לילדים וגם למבוגרים המתחפשים, להתנסות, לחקור ולחוש כיצד זה להיות משהו או מישהו שהייתי רוצה לחוות פן מסוים שמצוי בו, חלק שהוא חסר לי, או שיש לי שיח ודיון עמו. פורים מאפשר לי להיות מה שאני לא, להוציא תכנים מן התת מודע ולבחון אותם- כאשר מבחינה חברתית מוסכם שזה לא "באמת", אלא פסק זמן של התנסות עם היותי משהו או מישהו אחר- חזק יותר, רך יותר, שטני יותר. ההתחפשות גם מחזקת את היכולת שלנו להיכנס לנעליו של מישהו אחר ולחוות את הדברים מנקודת המבט שלו.

אחרי החג, הרושם של ההתנסות ילווה את המתחפש, ולעתים מסקנות ההתנסות עשויות גם להשאיר רושם וחותם בליבו.

כמו ההתחפשות, גם הלמידה בתחומי דעת מסויימים מאפשרת לאדם להיפגש עם דברים חדשים שהוא לא הכיר ושיש לו שיח פנימי עמהם- כך בספרות, להיפגש עם דמויות, בתיאטרון- להיכנס לתוך דמות ולשחק אותה, בהסטוריה- להיפגש עם אירועים שבהם היה רוצה להשתתף ופן מסוים בנפשו משתוקק אליהם ועוד. גם בכיתה ובהוראה, היכולת להיכנס לנעליה של דמות אחרת, למחשבותיו של אדם אחר יכולה לפתוח ולפתח איכויות חדשות באישיותו של הלומד, כמו גם ליצור שיח מעמיק בכיתה.


כאשר מתבוננים במבט כללי יותר, נראה שבמובנים רבים התחפושות גם עשויות לשקף לנו נקודת מבט מעניינת על החברה שלנו, על ההשתוקקות הטמונה בה, ועל התרבות הרווחת בה.

אלו היו 15 התחפושות המבוקשות ביותר במדינת ישראל השנה:

1. במבי 2. נועה קירל 3. הארלי קווין 4. מיני מאוס 5. ברבור שחור 6. פיראט 7. ערפד 8. באטמן 9. מואנה 10. אריה 11. כוח פי' ג'יי 12. כיפה אדומה 13. טינקרבל 14. חד קרן 15. סופרמן


אין לי תשובה ברורה מה זה אומר, אין לי מחשבה בהירה מתוך זה על התרבות שלנו,

אני רק שם את זה פה... למחשבה.

פורים שמח ושבת שלום

מוישי

.

.

.

"מבחינה אחרת" כנס תמ"ר וייחודיות – ביום ד' הקרוב!

לרישום לחצו כאן

Big picture

שמרו את התאריך לכנס השנתי של למידה מקוונת

המזכירות הפדגוגית מזמינה אתכם להצטרף לכנס השנתי של למידה מקוונת בהשתתפות אלפי אנשי חינוך.

שריינו את התאריך: יום רביעי, כ"ד באייר, 9.5.2018, בין השעות 21:00-16:00 ברשת.

הירשמו עכשיו

והיו הראשונים לקבל את תכנית הכנס המלאה!

Big picture

אגף א מורשת

תורה שבעל-פה ומשפט עברי

ביקור תלמידי מגמת משפט עברי בבית הדין הרבני ובבית משפט השלום

תלמידי מגמת תושב"ע ומשפט עברי בבי"ס התיכון המקיף ח' באשדוד, קיימו סיור לימודי לבית הדין הרבני ולבית משפט השלום באשדוד, במטרה להכיר את מערכת המשפט הלכה למעשה.

תחילה פגשו התלמידים את אב בית הדין הרבני ושמעו על מעמדו, תפקידיו וסמכויותיו של בית הדין הרבני במדינת ישראל. התפתח שיח ודיון סביב יחידת הלימוד "דברים שבינו לבינה" העוסקת בסוגיות אקטואליות מתחום הזוגיות, הנישואין והמשפחה.

במסגרת הביקור בבית משפט השלום הוזמנו התלמידים לצפות בדיונים בנושאי תעבורה, נזיקין ותביעות אזרחיות. התרגשות רבה נרשמה כאשר שופטת התעבורה הפסיקה לפתע את הדיון ופנתה אל התלמידים כדי להסביר אודות סדרי הדין. השופטת הדגישה את חומרתן של עבירות תעבורה והפצירה בבני הנוער לציית לחוק ולהקפיד על כללי הזהירות בדרכים.

לסיכום, שוחחו התלמידים עם שופטת בית המשפט השלום על מהלך הדיון המשפטי, מערך השפיטה בארץ, מינוי שופטים ושילוב המשפט העברי בפסיקה בבתי המשפט האזרחיים.

בשיחת המשוב חיזקו התלמידים את חשיבותה של למידה חווייתית ופעילה, וציינו את תרומתו של הסיור בהמחשת התכנית הנלמדת בכיתה.

Big picture

אגף א שפות

אנגלית

Elementary School Conference כנס מפקחים ומדריכים יסודי

כ- 80 מפקחים ומדריכים מכל רחבי הארץ השתתפו החודש בכנס הראשון למדריכים מחוזיים לבתי ספר יסודיים באנגלית, אשר עסק בשילוב כלים טכנולוגיים בהוראת אנגלית. בנוסף, נחשף קהל המשתתפים לתוכניות ארציות חדשות המיושמות בבתי הספר היסודיים כגון Speak Up (לקידום אנגלית כשפה דבורה), ו"ספריות אנגלית" (תכנית לעידוד קריאת ספרים באנגלית). בכנס הוצגו גם חומרי הוראה מגוונים שקיימים בפורטל אנגלית ליסודי, והקדמה לתוכנית בכורה באנגלית אשר תתחיל בחודש מרץ "אקדמיה ברשת לתלמידי כיתות ה' - ו'".

משתתפי הכנס גילו התלהבות רבה ובמשוב הדיגיטלי בתום הכנס, הם הביעו שביעות רצון מתכני הכנס וגילו ענין בכנסים דומים גם בעתיד.

בהמשך מתוכנן מפגש במרכז הסימולציה באוניברסיטת בר אילן בחודשים מאי – אשר יעסוק בנושאים הנוגעים לאתגרים ספציפיים של הדרכה באנגלית.

היסטוריה בהתהוותה - iTest בחינת הבגרות המתוקשבת בעל פה

מבחן חלוץ (פיילוט) בחינת הבגרות המתוקשבת באנגלית בעל פה מתרחבת השנה ויותר מ-12,000 תלמידים ייבחנו השנה בבחינה מתוקשבת.

הבחינה החדשנית כוללת מרכיב ייחודי בו התלמידים מגיבים בעל פה לסרטון קצר בו הם צופים. בנוסף, התלמידים מציגים את עצמם ואת הפרוייקט שהם כתבו. הבחינה המתוקשבת תתרום רבות למהימנות ותקפות המבחנים בעל פה, אשר ייבדקו על ידי מעריכים מקצועיים.

צרפתית

יום עיון למורים בצרפתית

ב-14 לפברואר, התקיים בתל אביב יום עיון למורים לצרפתית. יום העיון התמקד בעיר תל אביב. בהיסטוריה של תל אביב ב 100 השנים האחרונות וכלל סיור באתרים היסטוריים ברחובות תל אביב וסדנה "מהי זהות?" וביקור בבית העצמאות באולם בו הכרזה הקמת מדינת ישראל על ידי דוד בן-גוריון.

הפיקוח על הוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

מפגש עם מנהלי/ות בתי הספר במחוז מנח"י וירושלים

ביום רביעי 14 פברואר, 2018 בין השעות 13:00 - 17:00 ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר הוראת השפה הערבית בחינוך הערבי, נפגשה במרכז הארצי להשתלמויות עו"ה בבית יציב, עם יותר מ 50 מנהלי/ות בתי הספר במחוז מנח"י וירושלים, במסגרת השתלמות למנהלים. ד"ר ראויה הגישה הרצאה בנושא "הצטיינות היא התוצאה!", כמו כן הציגה את האתגרים העומדים בפני החינוך הערבי בשנים הקרובות, והחידושים בהוראה, למידה והערכה של שפת אם ערבית.

Big picture

מפגשים ומעגלי שיח עם מורי/ות השפה הערבית

כחלק מסדרת מפגשים לימודיים ומעגלי שיח מתוכננים (יישוביים או לפי אזור פיקוח) של מפמ"ר השפה הערבית ד"ר ראויה בורבארה וצוות ההדרכה הארצי עם המורות והמורים של השפה הערבית בכיתות ה' ו ח' בליווי מנהל/ת ביה"ס, ובנוכחות המפקח הכולל על בתי הספר; המפגשים התקיימו בין השעות 14:00 -17:00, כאשר חלק מרכזי/ות המקצוע בבתי-הספר הציגו תכנית פעילות בית-ספרית בתחום הדעת ערבית, בנוסף המפמ"רית דברה בנושא התכנון המוצלח אשר מתבסס על נתונים תחת הכותרת "איך להיות מדד האיכות?", המפגשים התקיימו : בבי"ס יסודי עומר אבן אלח'טאב מכר, בתי-ספר יסודיים, בבי"ס חט"ב אלבירוני - ג'דידה, חטיבות ביניים, בבי"ס יסודי כעבייה למורים ומורות מהמגזר הבידואי במחוז הצפון.

ובבי"ס אל-בוסתאן כפר יאסיף, לבתי-הספר בכפר יאסיף.

Big picture

אגף א אמנויות

מחול

"תלמידים רוקדים ורטיגו"

ביום רביעי, ו' באדר תשע"ח, 21.2.18, התקיים מופע "תלמידים רוקדים ורטיגו" בסוזן דלל. זו השנה הרביעית בה מתקיים שיתוף פעולה של הפיקוח על החינוך למחול עם להקת המחול ורטיגו. למייסדי ומובילי הלהקה: עדי שעל ונועה ורטהיים תפיסת עולם ערכית, אקולוגית, חברתית השלובה הלכה למעשה בפן האמנותי והמקצועי, מודל חינוכי משמעותי במגמות המחול. בנוסף לתכנית הלימודים, במסגרת לימודי רפרטואר מעשי, מגיעים רקדני הלהקה למגמות ומרכזי מחול ברחבי הארץ, למספר מפגשים במהלכם נלמד רפרטואר נבחר של הלהקה והשפה הייחודית של היוצרת נועה ורטהיים. בסיום תהליך הלימוד, מופיעים על הבמה המכובדת של סוזן דלל בערב "תלמידים רוקדים ורטיגו" בנוכחות מורים, הורים ותלמידים. מגוון מגמות מחול השתתפו השנה: תיכון האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, תיכון לאמנויות ירושלים, תיכון האלון גינסבורג ביבנה, ביה"ס אסיף על יסודי משגב, עיינות ירדן על אזורית מ.א. גליל עליון. בפתח המופע ברכה הילה קובריגרו-פנחסי מנהלת תחום דעת מחול את התלמידים וצוות המורים וציינה שהשנה באופן מיוחד בחגיגות 70 למדינת ישראל, אירוע בו תלמידים רוקדים יצירה ישראלית מקצועית עכשווית על במה מרכזית מהווה מקור לגאווה ונחת. בהמשך רכזת חט"ב של תיכון האקדמיה הגב' זיוה שוחט ושתי תלמידות סיפרו על תהליך העבודה המעמיק ולקראת סיום עלו וברכו המנהלים האמנותיים והמייסדים של להקת המחול ורטיגו עדי שעל ונועה ורטהיים. המופע הסתים ברפרטואר קאנוני בביצוע מגמת המחול במשגב מתוך המופע "לידת הפניקס", סיום בסימן התחלה חדשה.

https://www.youtube.com/watch?v=lLS2u1iOjNs&feature=youtu.be
Big picture

רסיטל במחול מעשי - בחינת בגרות ארצית 5 יח"ל

ביום חמישי האחרון, ז' באדר תשע"ח, 22.2.18 התקיימה בחינת הרסיטל במחול מעשי במכללת סמינר הקיבוצים. השתתפו יותר מ-100 תלמידים מצטיינים מ – 18 מגמות מחול ברחבי הארץ. הרסיטל במחול מקנה לתלמידים הנבחנים 5 יח"ל נוספות, לבחינה במסגרת מגמות המחול.

הבחינה כוללת: שיעור בלט קלאסי ושיעור מחול מודרני וקטע מחול מרפרטואר המחול המקומי והעולמי אותו הכינו התלמידים לקראת הבחינה. השיעורים מאתגרים, מקצועיים ומובנים לעילא ולעילא ובהם שזורים אלמנטים מקצועיים אותם למדו הנבחנים במהלך השנים.

צוות הבוחנים והמורים מורכב ממומחים בתחומם בתחום הביצוע: מנהלים אמנותיים ללהקות מקצועיות מובילות, מנהלי חזרות, אמנים, כוריאוגרפים, רקדנים ראשיים ומורים מהשורה הראשונה ככלל ללא היכרות מוקדמת עם התלמידים הנבחנים. יתרה מכך, רובם המוחלט איננו נמנה על צוות ההוראה במגמות המחול, כך ניתנת הזדמנות שווה לתלמידים הנבחנים. צוות המורים והבוחנים: מאטה מוראיי, רינה ורטהיים, עדי סלנט, סהר עזימי, ליאורה בינג היידקר, אסנת לוי, תמי בן עמי וסאלי-אן פרידלנד, קלייר בייליס נגר, נינה גרשמן, אילנה שטאייר ונועה שגיא. מלווים מוסיקליים ליוו בצורה מקצועית את שיעורי הטכניקה תוך מתן השראה למורים ולרוקדים. בפסנתר - שושנה בנד ומיכאל רייצ'ס ובמערכות תופים - ראובן צומן ורוני בן-עזרא.

התלמידים חולקו לארבע קבוצות ונבחנו בו-זמנית בארבעה חללים (סטודיו) מרווחים ומקצועיים באווירה נעימה, חמה ומפרגנת.

מעמד הבחינה הארצית הוא מפגש המרכז תלמידים מצטיינים ומחוננים ממגמות מחול מכל רחבי הארץ ובכך מאפשר הצצה לתמונה עכשווית של התחום במערכת ומשקף את העבודה המקצועית המתקיימת במגמות המחול.

היום הסתיים בתחושה של גאווה, נחת וסיפוק גדול שלנו – הפיקוח על החינוך למחול.
Big picture

מאלפים לאלופים פסיפס ישראלי, הערב המוקדש לד"ר יעל שי ז"ל

הפיקוח על החינוך המוזיקלי מקיים מדי שנה אירוע "מאלפים לאלופים- פסיפס ישראלי", המהווה את חלון הראווה של החינוך המוזיקלי בארץ על כל רבדיו ומעלה את זכרה של ד"ר יעל שי שהיתה מפמ"ר מוזיקה בין השנים 2002-2014.

בכל שנה נבחרים בקפידה רבה גופי בצוע מן השורה הראשונה, המייצגים יחודיות חינוכית- מוזיקלית – תרבותית, ברמה הגבוהה ביותר ומייצגים את הפסיפס הישראלי במיטבו.

לרגל חגיגות ה- 70 למדינת ישראל, בחרנו להוקיר את פועלם ותרומתם של המורים למוזיקה המצטיינים בבתי הספר היסודיים. חלקם של המורים בעיצוב הדור הבא של מדינתנו הינו גדול ומשמעותי. מורים אלו מעוררי השראה, מובילים את תלמידיהם להישגים מוזיקליים ואומנותיים ומהווים מודל לאיש חינוך ראוי, פורץ דרך ומשאיר חותם.

Big picture

השקת תכנית הלימודים החדשה במחול לבתי הספר היסודי לכל הזרמים והמגזרים

ביום רביעי, ו' באדר תשע"ח, 21.2.18, התקיימה השקת תכנית הלימודים החדשה במחול לבתי הספר היסודי לכל הזרמים והמגזרים, בהמשך לחוזר מנכ"ל.

ההשקה התקיימה בנוכחות, הגב' דליה פניג, ס. יו"ר המזה"פ ומנהלת אגף א' לפיתוח פדגוגי, הגב' איילה רייכרט מפקחת קוריקולרית ממונה תכניות לימודים באגף א' אמנויות, הילה קובריגרו-פנחסי, מנהלת תחום דעת מחול וצוות הפיקוח על החינוך למחול, חברי ועדת מקצוע, ראשי המסלולים להכשרת מורים בחלק הראשון של ההשקה נאמרו ברכות ותודות והוצגה התכנית. הגב' דליה פניג, ברכה על התכנית וציינה את חשיבות לימודי תחומי האמנויות במערכת החינוך. את המהלך ולגב' יעל מירו הכותבת הראשית של התכנית. בהמשך הוצגה התכנית: הנחות היסוד, המטרות, ששת עקרונות הליבה ושלוש העקרונות הפדגוגיים עליהם היא נשענת. לסיום הוצג ריקוד שמשקף עבודה על פי עקרונות התכנית וזכה לפני כשנתיים בתחרות "כחול לבן" מ"בית הספר היסודי לאמנויות צמח" באשדוד.

בחלקה השני של ההשקה הוצגו שלושה מודלים לעבודה בראי התכנית. הוצגה תכנית שנתית ללימודי מחול בבית הספר היסודי בראי התכנית בשילוב לימודי קודש. הוצג מודל להנחיה פדגוגית של פרחי הוראה בשפת התכנית , והוצגה מודל לעבודה בכיתות ה' על פי חוקי הסיפור העממי הקיים בתכנית הלימודים במורשת. כל ההרצאות לוו בהדגמות מעשיות וסרטונים. ההשקה הייתה מוצלחת, מכובדת, מקצועית ומרתקת והיוותה מפגש ראשון לקהילת מורי המחול בבתי הספר היסודי שנרקמת ומתפתחת.

Big picture

אמנויות כדי להיות

השקת הספר "חינוך לאמנות: אסתטיקה ואתיקה" יתקיים ביום חמישי ה 15 במרץ 2018 , במכללת סמינר הקיבוצים, תל אביב.

שמחים להזמינכם לאירוע השקת הספר "חינוך לאמנות: אסתטיקה ואתיקה" ובימת דיון ויצירה. האירוע הוא מיזם משותף לסמינר הקיבוצים, האגף לאמנויות במשרד החינוך, תיכון תלמה ילין וסדרת הספרים "מחשבה חינוכית". זאת מתוך אמונה שהסיכוי לקידום החינוך בכלל והחינוך לאמנות בפרט מצוי בשיתוף פעולה בין אקדמיה, הכשרת מורים, בתי ספר ומשרד החינוך. בואו לאירוע כדי יחד לעשות את השינוי.

בברכה, פרופ' נמרוד אלוני - ראש המכון לחינוך מתקדם במכללת סמינר הקיבוצים

Big picture

אגף א לפיתוח פדגוגי

תכנית לימודים ייחודית חדשה לבגרות זכתה בפרס ראשון על היוזמה הטובה ביותר לשותפות בין האקדמיה למשרד החינוך ולשדה

התכנית "תקשורת מקדמת", שהינה יוזמה חינוכית הכוללת תכנית ייחודית חדשה לבגרות, זכתה בפרס ראשון בסך 100.000 ש"ח ממשרד החינוך על היותה היוזמה הטובה ביותר לשותפות בין האקדמיה למשרד החינוך ולשדה. "תקשורת מקדמת" הינה תכנית רב שלבית שמוביל רן ישפה מסמינר הקיבוצים.

במרכז התכנית עומדת היוזמה להביא תלמידים מוחלשים מכיתה ה' עד י"ב ליום לימודים באקדמיה כחלק ממערכת הלימודים הפורמליים בבית הספר, במטרה להשריש בהם אמונה, שגם הם יוכלו כבוגרים ללמוד באקדמיה בעזרת כלים שיקבלו. התכנית מבוססת על שימוש במצלמת וידיאו לתיעוד הסיפור האישי ובלימוד אמנות כידע המותאם לחלומו ולרצונות של כל תלמיד. תלמידי התיכון מצטרפים לקורס אקדמי ככל סטודנט, לפי בחירתם, והמסיימים בהצלחה צוברים נקודות זכות ללימודים גבוהים. כמו כן, הם ילמדו 2 יחידות לבגרות כתכנית לימודים ייחודית המשתלבת ב-5 יחידות לימוד של מדעי החברה.

ברכות לרן ישפה ולבית הספר לתקשורת מקדמת וברכות לצוות תכניות לימודים ייחודיות המקדמים את התכנית.

Big picture

"מטה" – "שדה" ומה שביניהם - יום למידה לחברי פורום תוכניות לימודים וחברי אגף א' לפיתוח פדגוגי

מושבים מתכווננים במקום כסאות תלמידים, מרחבי למידה מעוצבים ומספרים חדשנות, קירות "מדברים", שקיפות מבעד לדלת הכיתה ולמידה מגוונת ומשמעותית -על כל זאת ועוד שמענו, חווינו ולמדנו ביום למידה מרתק ומשמעותי, שהתקיים ביום שני שעבר בבית הספר תיכון צומח "מיתר" בגני תקוה.

מנהלת בית ספר, הגב' קרן רז נצר, פתחה את שערי בית ספרה ושיתפה אותנו בסיפור הקמתו של בית הספר ובמסע אליו יצאה עם צוות חינוכי נמרץ, יצירתי וחולם שמבקש כל הזמן להעמיק, לבחון ולהבין לאן ממשיכים ומתקדמים מכאן וכיצד פורצים דרך להשבחת הלמידה והחוויה.

בהדרכתה של מנהלת בית הספר יצאנו לסיור בין כתליו והתרשמנו מאוד ממרחבי הלמידה הייחודיים והחדשניים, study hall - מרחב עתיד והחברותא, המשקפים את התפיסה הפדגוגית שרואה בבית הספר מרחב חינוכי בו רוכשים התלמידים מיומנויות וכלים לצד ערכים משמעותיים. לאחר הסיור נערך מפגש מרתק ומעורר השראה עם תלמידים ומורים שהרשימו אותנו מאוד בעשייה הייחודית והחדשנית.

בהמשך היום זכינו לשמוע את הרצאתו של ד"ר אמנון כרמון, "תוכנית לימודים מבוססת תובנות" שבמרכזה עמד הרעיון הבסיסי שתכנון לימודים בכל הרמות חייב להתבסס על רעיון מרכזי שפריטי הידע, המיומנויות והמשימות הלימודיות (ביצועי ההבנה) כולם מתקשרים אליו. הרצאתו הציפה שאלות רבות ועוררה את הרצון להמשיך ולבחון את עשייתנו.

את יום הלמידה סיימנו בשיח מכבד ומשמעותי עם מורים ורכזים מתחומי דעת שונים, במהלכו עלו וצפו שאלות חשובות הקשורות לתוכניות הלימודים וכן, לאתגרים ולסוגיות עימם מתמודדים המורים כצרכנים וכמיישמים של תוכניות הלימודים.

סיכום תרגיל למידה מרחוק בעת חירום לתלמידי החטיבה העליונה - "צו 8 חינוכי אונליין" תשע"ח

בשבוע שעבר, במסגרת תרגיל חירום במוסדות חינוך, קיימנו בהצלחה רבה מערכת של למידה בחירום אונליין לתלמידי החטיבה העליונה. 29 שיעורים מרתקים התקיימו ב-18 תחומי דעת בנושאים רלוונטיים. 26 מורים מקצועיים חדורי מוטיבציה העבירו שיעורים בהתנדבות, באחריות ובמקצועיות רבה. בתרגיל השתתפו אלפי תלמידים שנתרמו מהשיעורים.

Big picture

1. אליפות העולם לבתי הספר התיכוניים בכדורגל אולמות (קט רגל)

משרד החינוך-המזכירות הפדגוגית-הפיקוח הארצי על החינוך הגופני, מארחים את אליפות העולם לבתי הספר התיכוניים בכדורגל אולמות (קט רגל).

הריני שמח להזמינך לאירועי האליפות שתיערך בימים שלישי כ"ו באדר- רביעי ה' בניסן, 13-21/3/2018 בראשון לציון.

מצ"ב הזמנה לאירועי אליפות העולם בכדורגל אולמות וטופס אישור הגעה לאירועים השונים.

נשמח מאד על השתתפותך, אודה לאישור הגעתך ע"ג טופס אישור ההגעה המצורף.

2. גמר אליפות בתי הספר התיכוניים בכדור-יד - תלמידים ותלמידות

ביום חמישי ל' בשבט, 15/2/18 התקיימו משחקי גמר אליפות בתי הספר התיכוניים בכדור-יד תלמידות ותלמידים לכיתות י'-י"ב באולם קציר בחולון.

המשחקים נערכו לעיני קהל תלמידים רב משני בתי הספר באווירה חגיגת, צבעונית וברוח ספורטיבית. לשני משחקי הגמר לתלמידות ולתלמידים העפילו נבחרות תיכון קציר, חולון ומקיף ג' העמית, ראשון לציון.
משחק גמר התלמידות היה צמוד ומותח לכל אורכו והסתיים לאחר זריקות shoot-out בתוצאה 35:34 לטובת קבוצת קציר, חולון.

ידה של קבוצת קציר, חולון הייתה על העליונה גם בגמר התלמידים כאשר גברה על מקיף העמית, ראשון לציון בתוצאה 35:29.


נאחל בהצלחה לנבחרות שני בתי הספר שיצאו לייצג את משרד החינוך ומדינת ישראל באליפות העולם לבתי הספר התיכוניים בכדור יד שתתקיים בקטאר.

Big picture

3. אליפות ארצית לכתות י"א-י"ב בכושר גופני

האליפות הארצית בכושר גופני התקיימה ביום רביעי שעבר בפארק הלאומי ברמת גן. כ- 1400 בני נוער בכיתות י"א-י"ב מכל רחבי הארץ התחרו בתחנות כושר גופני, משיכת חבל וריצת מכשולים של 1400 מ'.

האליפות נערכה בשיתוף עם ב"ח צנחנים, כ-70 חיילי צנחנים שימשו בתפקידי ארגון, שיפוט והדרכה.

בסוף יום מדהים אחרי שכולם רצו, קפצו, עודדו, עשו מתח ושכיבות סמיכה, ובעיקר הפגינו ספורטיביות יוצאת דופן, הוכרזו המנצחים הגדולים באליפות הארצית בכושר גופני לבתי ספר.

להלן התוצאות:

בתלמידות:

מקום 1- כפר הנוער אשל הנשיא

מקום 2- בית חינוך כרמל זבולון

מקום 3- מקיף ח', אשדוד

בתלמידים:

מקום 1- בית הספר הריאלי העברי, חיפה

מקום 2- כפר הנוער אשל הנשיא

מקום 3- תיכון קלעי, גבעתיים
Big picture
Big picture

4. גמר ארצי לבתי הספר התיכוניים בכדורגל - תלמידים

הגמר הארצי לבתי הספר התיכוניים בכדורגל לכיתות י'-י"ב תלמידים התקיים ביום שלישי שעבר באצטדיון נווה שאנן בחיפה.

בסיום משחק מותח לעיני קהל צופים לשתי הקבוצות, ניצחו תיכון בן צבי, קריית אונו את תיכון אביב, רעננה בתוצאה 2-1 לאחר הארכה.

- דקה 64 איתי קצב (מס' 7) 1:0 לתיכון אביב רעננה

- דקה 66 עוז מסיקה (מס' 7) 1:1 לתיכון בן צבי קריית אונו

- דקה 91 פופוביץ (מס' 19) 2:1 לבן צבי קריית אונו (בהארכה)

Big picture

אגף א מדעים

מדע וטכנולוגיה לכל

תיעוד הרצאות וירטואליות ב"מדע וטכנולוגיה לכל" בנושאי מדע-טכנולוגיה- סביבה, מעוררי חשיבה בנושאי עמ"ר. תודה לדליה פניג, סגנית יו"ר המזכירות הפדגוגית ומנהלת אגף א' לפיתוח פדגוגי. לרונית מסיקה, ליאת דוד והילה אשכנזי – ממט"ח, על הענות מידית לשימוש בסביבה הווירטואלית ותמיכה בביצוע ההרצאות.

Big picture

תחשבי מדעית - טכנולוגית


העצמה נשית למדע וטכנולוגיה. מה שווה אם רק מדברים על זה? צריך לעשות!

מנהלת אשכול פיס כפר סבא ד"ר רויטל נאמן- יהל ארגנה כנס ל- 200 נערות משכבת ט' מכל חטיבות הביניים בעיר כפר סבא. יומיים בהם התלמידות פגשו שוחחו ושמעו נשים פורצות דרך.
היום הראשון התקיים באשכול הפיס כפר סבא , הנערות נפגשו עם נשים חזקות שטיפסו וסללו את השביל עבור נשים רבות והגיעו לפסגות כמו: ד"ר נאווה קליין סמנכ"ל hp ד"ר פייר סימון מנהלת מחלקת כלי דם בבית החולים מאיר, הדס רחמים יזמית בהייטק. לאחר מכן התלמידות התחלקו לשמונה סדנאות בנושא פקיחת העין המגדרית במדע וטכנולוגיה.


ביום השני של הכנס יצאו התלמידות לביקור בחברת ההייטק נייס ברעננה, חברה ששמה לה ליעד להגדיל את מספר הנשים בתפקידי פיתוח והנדסה בחברה. הנערות נפגשו עם חמש מתכנתות, מנהלות בכירות בחברה שסיפרו כיצד הן משלבות חיי משפחה, עבודה וחיי חברה עשירים. התלמידות גילו עניין רב ושאלו שאלות רבות. היו אלה יומיים עוצמתיים שלבטח הבנות עשו חשיבה מחודשת על הבחירה בעתיד המקצועי שלהן.

סרטון מסכם פעילות בכפר סבא

פעילות לעידוד בנות בתחומי מדע וטכנולוגיה מתקיימת במספר אשכולות פיס למדעים ואומנות ברחבי הארץ, לדוגמה: אשכול פיס אורט דפנה בקרית ביאליק, מפגש בגוגל עם סטודנטיות למדעי המחשב בטכניון. בשבוע הבא יתקיים כנס באשכול הפיס מעלה אדומים בכנס ישתתפו 200 תלמידות הלומדות בכיתה ט' בעיר. בתכנית סדנאות בנושא מגדר ובחירת מקצוע, מפגש עם נשים מובילות בתחומי מדע והנדסה, ותשמענה הרצאה בנושא "ייצוג נשים מדעניות וחוקרות בקולנוע".

Big picture

ביולוגיה

גמר האולימפיאדה בביולוגיה תשע"ח

ביום שלישי ה' אדר תשע"ח, 20.2.18 נערך שלב הגמר של אולימפיאדה ה- 21 בביולוגיה. האולימפיאדה נערכה השנה בסימן שנות השבעים ובמהלכה הוצגה לראשונה הכרזה המציגה פריצות דרך ישראליות בביולוגיה.

אל שלב הגמר הגיעו שבעה תלמידים מבין כ 2600 תלמידים שנגשו לשלב הראשון.

תלמידים אלו צברו את הניקוד הגבוה ביותר בבחינה סגורה, בבחינה על קטע מחקרי לא מוכר, בהכנת כרזה מדעית ומבחן בע"פ על נושא החקר שלהם.

Big picture

השבעה שעלו לגמר עם מוריהם בתמונה. מימין - שרון יזרעאלי, נציגת קדימה מדע, עינת פילר (מורה) ושי פרידמן מעתיד למדעים לוד, ליאור הילמן ונטע דגן (מורה) מאמי"ת כפר בתיה, יעל זייפר והילית אורן (מורה) ושחר ויסברד וחגית ברגמן (מורה) מהכפר הירוק, עינת גרוסמן (מורה) וזואי לוי ממבואות הנגב, בילי פרידמן (מורה) ונדב רז מקריית חינוך דרור, אדריאן שוקחה ולאנא שוקייר (מורה) מתיכון איטלקי חיפה, ד:ר אירית שדה, מפמ"ר ביולוגיה ואילנה אדר, מרכזת האולימפיאדה.

את בוקר הגמר פתחו המתמודדים בבחינת מעבדה במרכז המעבדות של אוניברסיטת בר אילן

בצהריים הציגו המתמודדים את עבודת החקר שלהם בפני 350 עמיתים ומורים וענו על שאלות השופטים.

הזוכה יקבל מלגה לשנת לימודים באוניברסיטת בר אילן.

במהלך היום נהנו התלמידים שהגיעו לעודד את המתמודדים מהרצאות מדעיות ומתערוכת כרזות וצילומים. את הכרזה והתמונות הזוכות בתחרות הצילומים שנערכו במקביל, ניתן לראות באתר מפמ"ר ביולוגיה. בסיומו של היום, במקום הראשון זכה התלמיד - נדב רז מקריית חינוך דרור אשר קבל מלגה לשנה לימודים באוניברסיטת בר אילן במקום שני – שני זוכים: יעל זייפר מהכפר הירוק ואדריאן שוקחה מהתיכון האיטלקי בחיפה. שניהם קבלו מלגה לחצי שנת לימודים בפקולטה למדעי החיים בבר אילן

על הזוכים בפייסבוק של המשרד – – בעברית ובערבית

פריצות דרך בביולוגיה ב – 70 שנות מדינה.

במרכז המורים לביולוגיה ריכזו את התגליות, ההמצאות והפיתוחים שעליהם קבלו פרסים וציונים לשבח מדענים ישראליים בעשורים השונים מאז קום המדינה. לאתר יוכנסו פעילויות לתלמידים, לכל אחת מהתמונות שבכרזה.

Big picture

ביוחקר ברשת – חקר משותף עם ברזיל

במסגרת "ביוחקר ברשת", מיזם שהוא חלק מתכנית הלימודים בביולוגיה בבתי ספר שבחרו להשתתף בביוחקר ברשת ומהווה 45% מתכנית הלימודים בביולוגיה, תלמידים מבצעים חקר משותף עם תלמידים מבתי ספר אחרים, בדגש שיתופיות בכלים דיגיטליים, כאשר את החקר מנחים שני מורים, אחד מכל בית ספר. השנה נוסף למיזם מסלול נוסף – חקר משותף עם תלמידים מארץ אחרת. בעזרת קדימה מדע נוצר קשר עם בתי ספר בארגנטינה ובברזיל. התלמידים אמורים להיפגש במפגשים מתוקשבים סינכרוניים ואסינכרוניים לבצע את החקר המשותף. את העבודה יכתבו באנגלית ובאישור מפמ"ר אנגלית, עבודה זו תשמש את התלמידים בישראל לעבודה עליה ייבחנו בעל פה במסגרת בחינת הבגרות באנגלית.

ביום רביעי ו' אדר תשע"ח, 21.2.18 נערך המפגש הראשון בין התלמידים מברזיל לתלמידי הביולוגיה בעינות הירדן, בליווי צמוד של גלית כראדי, מרכזת המיזם מטעם הפיקוח על הוראת הביולוגיה. המפגש הוקדש להיכרות ובמפגש הבא יתחילו בחקר המשותף.

סיכום אירועי שבוע החלל הישראלי - 2018

הסתיים שבוע החלל הישראלי לשנת 2018 אשר במסגרתו התקיימו ברחבי הארץ עשרות אירועים פתוחים לתלמידי בתי הספר ולקהל הרחב; כנס חינוך וחלל, פעילות וירטואלית אינטראקטיבית, הרצאות אסטרונאוטים ואנשי מקצוע בתחום החלל, תחרויות, הרצאות ועוד.

במהלך שבוע זה לקחו חלק מעל 60,000 משתתפים ומשתתפות ברחבי הארץ בפעילויות שונות בשיתוף נציגי אקדמיה, סוכנויות חלל, בכירים מתעשיית החלל ומובילים בתחום החינוך לחלל באירועים שמטרתם להביא את החלל לגובה העיניים של הציבור הרחב, ובעיקר של הדור הצעיר ממנו תצמח עתודת החלל הישראלי. האירועים היוו הזדמנות ייחודית למפגש בלתי אמצעי עם האנשים שחיים ופועלים חלל, לעורר השראה בקרב צעירות וצעירים להשתלב בתחום, ולקחת חלק בעיצוב עידן החלל החדש, עידן של נמלי חלל וטיסות חלל אזרחיות, שלהתיישבות קבע ברחבי מערכת השמש, של אפשרויות העולות על הדמיון.

מטרתו של שבוע החלל הישראלי לייצר חשיפה רחבה של פעילות החלל בישראל, ולהפוך את העיסוק בחלל לנגיש, מוחשי וקרוב. לצורך כך פועלת הסוכנות בשיתוף פעולה עם תעשיות וגופים מקצועיים הפועלים בתחום, עם מוסדות אקדמיים, מצפי כוכבים ציבוריים, מוזיאוני מדע ומוסדות בתחום החינוך לחלל וכמובן בשיתוף פעולה פורה והדוק עם משרד החינוך הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה, הפיקוח על הוראת הגיאוגרפיה - אדם וסביבה ומינהל תקשוב טכנולוגיה ומערכות מידע בערוצים רבים ומגוונים. זהו שיתוף פעולה הנמשך כמובן כדרך שגרה לאורך השנה כולה, אך בשבוע החלל הוא מקבל משנה תוקף, ובמה רחבה מהרגיל. השותפות הזו מהותית להצלחת השבוע, והיא הגורם שהופך אותו לשבוע חגיגי, מלהיב, וכזה המשיג את מטרותיו החשובות כל כך בחיבור הדור הצעיר לפעילות החלל ברחבי הארץ, ולהצתת הניצוץ בקרב תלמידים ומורים כאחד.

תחרויות חקר החלל והאסטרונומיה לבתי ספר יסודיים ולחטיבות ביניים

תחרות חקר החלל והאסטרונומיה מתקיימת זו השנה הרביעית לתלמידי בתי ספר היסודיים בכיתות ד'-ו'. קרוב ל- 240 בתי-ספר וכ- 4000 תלמידים מכל רחבי הארץ החלו את התהליך המורכב מחמישה שלבים שבמהלכם התמודדו התלמידים בחידונים מקוונים, נדרשו לענות על חידות מורכבות, לקיים פעילות בקהילה, לפעול יחד בקבוצה, לבצע התנסויות בכיתה ואף לבנות דגמים המתארים משימת חלל בת ביצוע במערכת השמש.

Big picture

מצורפת ההזמנה לגמר אולימפיאדת רמון לחלל לחטיבות הביניים:

Big picture

תמונת הרקע

פורים בגן הילדים בשכונת מונטיפיורי 1941

מקור: Maxima Gerlits via the PikiWiki - Israel free image collection project

רשיון: public domain