האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

דצמבר 2015 (14) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

מעגל השנה, מעגל החיים ולימודי מורשת

בשבוע הקרוב נציין שני ימים חשובים לשתי דתות. עשרה בטבת - ליהודים וחג המולד לנוצרים.

שני ימים בעלי משמעות הפוכה המהווים חלק ממעגל החיים. האחד מסמל חורבן ואבל והשני מסמל מולד ושמחה. שני ימים אלה קשורים למורשות של אוכלוסיות בחברה הישראלית וחשובים לזהותן.

השנה, לראשונה, תחול חובת לימודי המורשת על המוסלמים והנוצרים החיים במדינת ישראל ובכך למעשה תושלם חובת לימודי המורשת לאוכלוסיות במדינת ישראל. מהלך זה מתחבר למדיניות שר החינוך להעמקת הזהות של כל קבוצה. לשמירת הייחוד מחד ולהעמקת ההיכרות והחיים המשותפים מאידך.

להלן בקצרה על כל אחד מימי המועד הללו: עשרה בטבת הוא אחד מארבעת ימי צום יהודיים לזכר חורבן בית המקדש. יום זה הוא התאריך שבו בשנת 588 לפנה"ס, החל המצור של נבוכדנצר מלך בבל על ירושלים. המצור הסתיים כעבור שנה וחצי בחורבן ממלכת יהודה, חורבן העיר ירושלים וחורבן בית המקדש הראשון.

מאז שנת 1950, יום זה מצוין במדינת ישראל גם כיום הקדיש הכללי לזכר חללי השואה שיום מותם לא נודע.

חג המולד הוא חג המקובל כמעט בכל העדות הנוצריות המציין את הולדת ישו.

בארצות שבהן התרבות העיקרית היא נוצרית-מערבית, חג המולד הפך לחג החשוב ביותר בשנה, ונחוג הן כחג דתי והן כמועד חילוני המסמל את אחדות המשפחה. בארצות שבהן מקובלת המסורת הנוצרית-המזרחית, זהו החג השני בחשיבותו אחרי חג פסחא. בחג המולד מעניקים בני משפחה וחברים מתנות זה לזה.

ובהזדמנות זו , נאחל לחברינו הנוצרים, חג שמח ומואר עם הרבה מתנות משמחות.

אגף א' לפיתוח פדגוגי

שילוב משחקים בתהליכי למידה, הוראה והערכה - השתלמות למובילי פדגוגיה דיגיטלית

חנוכה שמח מאיר פנים היה למדריכים מובילי פדגוגיה דיגיטלית במזכירות הפדגוגית במפגש למידה מעורר השראה בנושא: לומדים ומשחקים-שילוב מופלא בין למידה והנאה.

חדש- הענקת פרס לתכנית מצטיינת בכנס הארצי לתכניות הלימודים הייחודיות

הכנס השנתי יתקיים ביום רביעי י' בשבט תשע"ו, 20.1.16 במכללה למִנהל ראשון לציון ויוצגו בו מספר דוגמאות ליוזמות של תכניות לימודים ייחודיות.

השנה, אנו מחדשים ומתחילים במסורת של הענקת פרס לתכנית ייחודית מצטיינת בתשע"ה. צוות מדריכי התכניות הייחודיות בראשותו של ד"ר דב שמחון קבע תבחינים לבחירת התכנית המצטיינת. מנהלי בתי הספר התבקשו להגיש את תכניתם כמועמדת לפרס על פי התבחינים: כיוון חינוכי חדש, מידת השימוש בדרכי הוראה מגוונות ו/או בדרכי הערכה חלופיות, התאמת התכנית לסביבה ולצרכי הקהילה, ולצרכים מיוחדים של תלמידים, התכנית מממשת חזון ויוזמה של מורה בבית הספר, התכנית מופעלת על ידי מספר אנשי צוות, התכנית מעודדת חשיבה מסדר גבוה, אחוז נשירה מהתכנית ואחוז הלומדים בתכנית מכלל שכבת הגיל .

להרשמה לחצו על הקישור

Big image

חווית למידה משמעותית - חשיבה וחקר בבתי הספר נזירות סאליזיאן ואבן עאמר בנצרת

בביקור מרתק של נציגי מטה החינוך לחשיבה שהתקיים השבוע בנצרת הוצגה עשייה פדגוגית עשירה ומאוד מרשימה. רוחי בוארדי, מדריך לחשיבה וחקר באגף א' לפיתוח פדגוגי, מוביל מהלך עירוני בנצרת, מנחה השתלמויות בי"ס במודל המקוון "איחוד מול ייחוד" בדרך החקר ומלווה במקצועיות ובמסירות צוותי מורים. להלן מקצת מהעשייה:

נזירות סאליזיאן (גן-י"ב): מרים סאלימן בשיעור ספרות (כיתה ז'), מלמדת במגוון שיטות את סוגת הסיפור הקצר, התלמידים שואלים שאלות באמצעות משחק קובייה קבוצתי וממיינים לשאלות מובילות לחקר.

סחר נואטחה בשיעור עברית (כיתה ח'), הנחתה דיון על הקריטריונים להשוואה בין שני סיפורים ודרכי הייצוג.

לדברי התלמידים: "הלימודים בצורה הזו יותר יעילים.. לומדים אחד מהשני... יותר כיף והרבה יותר מובן".

מנהלת החט"ב, גב' ריטה חדאד, ציינה בגאווה את השיתוף ולמידת העמיתים בקרב המורות תוך הקשבה ושיפור מתמיד.

בית ספר אבן עאמר (א'-ו') המנהלת גב' סלוא זועבי בשיתוף הרכזות, מובילות חלופות שונות בהערכה בכל שכבות הגיל: פורטפוליו, עבודות חקר והכנת מצגות. הקירות "מדברים" בשפת החשיבה וההוראה והלמידה המגוונים מטפחים חשיבה יצירתית. הנושאים נלמדים בהקשר רלבנטי, בלמידה בינתחומית כגון חשבון וספרות או מדעים והיסטוריה לדוגמה: בחשבון (כיתה ג'), רסמייה עומרי, לימדה את פעולות החשבון דרך שאילת שאלות על פינוקיו ובכיתה ו' לימדה שברים באמצעות סמלים של מכוניות. מי הייתה מרגריטה ומה הקשר לפיצה הפופולרית? סוגייה שנחקרה בכיתה ד' עם המורות נואל שרארי ועפאף דראושה.

ערין זועבי רכזת ההערכה והמדידה הציגה את תכנית ההערכה החלופית לכלל התלמידים בבית הספר.

אגף חברה ורוח

יום עיון היסטוריה בנושא הוראת "השואה" במגזר הדרוזי והצ'רקסי

ביוזמת מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) היסטוריה במגזר הדרוזי, גב' ג'יהאן פרהוד, בשיתוף עם בית-הספר הבינלאומי להוראת השואה ביד-ושם והמרכז לחינוך הומניסטי בבית לוחמי הגטאות התקיים השבוע במרכז אשכול פיס במג'אר יום עיון בהיסטוריה בנושא הוראת "השואה" בו השתתפו מורים, מנהלים ומפקחים מבתי ספר במגזר הדרוזי, מ"מ הממונה על החינוך הדרוזי והצ'רקסי, מר אכרם אבראהים ואף תלמידי מקיף א' במג'אר.

במהלך היום, גב' אלירז קראוס, מנהלת אגף חברה ורוח, הציגה את תכנית "בשבילי הזיכרון"; גב' ג'יהאן פרהוד מנהלת תחום דעת היסטוריה במגזר הדרוזי, בשיתוף פעולה עם גב' וופא מועדי, המפמ"ר להוראת הערבית במגזר הדרוזי והצ'רקסי, הציגו את הערכה "בשבילי הזיכרון" המותאמת למגזר הדרוזי; מר פטין ביראני מפקח מנהל חברה ונוער, הציג את שיתוף הפעולה עם הפיקוח על היסטוריה ליישום התכנית המיועדת לחינוך הדרוזי בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות; נציג מיד ושם הירצה על ייחודיות השואה; מר יריב לפיד הציג את התכנית של המרכז לחינוך הומניסטי בנושא הוראת השואה ומדריך מטעם המפמ"ר ללימודי ארץ ישראל הציג את התכנית של המקצוע.

בחלק השני של היום, התקיימו סדנאות המתמקדות בתכנים של התכנית ושל המרכז לחינוך הומניסטי בבית לוחמי הגטאות.

Big image

ימי עיון למורי היסטוריה בחנוכה

בחנוכה נערכו 3 ימי עיון למורי היסטוריה בחינוך הממלכתי:

1. 100 שנה למחתרת ניל"י – סיכום ביניים שהתקיים בזיכרון יעקב והתמקד בהיבטים שונים של תרומת מחתרת ניל"י והאופן בו נתפסה פעילותה אז והיום.

Big image

2. קהילת יהודי מצרים – משגשוג לחורבן בבית יהודי מצרים בתל אביב, אשר התמקד ביהודים במצרים המודרנית – תרבותם, מעורבותם בחברה המצרית ומנגד – הגזרות והרדיפות אותן חוו עד לעזיבתם הכמעט מלאה את המדינה.

3. יום עיון למורי היסטוריה מורחב המלמדים את נושא ארה"ב שנערך במרכז האמריקני בירושלים ועסק בהיבטים שונים של ההיסטוריה הכלכלית האמריקנית לצד למידת עמיתים.

Big image

חזרנו הביתה עייפים אך מרוצים על שהתברכנו במדריכים נהדרים שסייעו בארגון ובביצוע, בחגית דרעי שעזרה עם הכיבוד ובמורים סקרנים ומשתפי פעולה.

"גאוגרפיה – אדם וסביבה"

כנס האגודה הגאוגרפית הישראלית בנושא "גאוגרפיה – אדם וסביבה" התקיים השבוע בהשתתפות מורים רבים. בכנס היו מגוון רחב של מושבים מתחום הדעת ובהם נושאים שהם בחזית המחקר הגאוגרפי בארץ ובעולם כמו: שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית, בולענים בים המלח, רעידות אדמה, חוק ומשפט וגאוגרפיה, הוראת הגאוגרפיה - אדם וסביבה במערכת החינוך, במכללות ובאקדמיה בעידן המאה ה-21 ועוד.

שיאו של הכנס היה במושב המליאה המסכם ובו ניתנו גם פרסים ואותות הוקרה על מחקרים פורצי דרך. בנוסף ניתנו תעודות הוקרה על תרומה משמעותית ורבת שנים לחינוך הגאוגרפי בישראל לדגנית שדה, מורה ומדריכה ארצית ובמחוז צפון במשך שנים רבות, ולמורה ורכזת באורט פסגות בכרמיאל.

ביום שלישי נפתחה השתלמות סינכרונית במודל "איחוד מול ייחוד" בנושא "פדגוגיה בעידן החדש" בה תהיה התמקדות בפדגוגיה משלבת סרטונים וסרטים קיימים ומעשי ידי התלמידים, פעילויות מתוקשבות משותפות בסביבות למידה חדשות וחדשניות ועוד.

אגף שפות

ערבית במגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם

בחופשת החנוכה השתלמו מורי הערבית במחוז דרום בעיר אשקלון ומורי מחוז חיפה בעיר חיפה, ביום מרוכז בו הועשרו בנושא השיח הבין אישי ובמגוון נושאי הלימוד בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה.

מורי "עולם הערבים והאסלאם" התכנסו להשתלמות ארצית ביומיים הראשונים של חופשת החנוכה, היום הראשון התקיים בכפר הנוער מוסינזון הוקדש לעדכונים ולמידת עמיתים ולהרצאה של ד"ר נעמה בן עמי על המיסטיקה באסלאם. היום השני התקיים באוניברסיטת תל אביב, בחוג למזרח תיכון ולאפריקה בראשות פרופ' מירי שפר-מוסנזון, שאירח את המורים ששמעו הרצאות על תורכיה, ירדן, חידושים במחקר על הנביא מוחמד ועוד. היום כלל גם ביקור בספריית מרכז דיין וסיור עם מנהלת הספרייה שהסבירה למורים כיצד התלמידים יכולים להיעזר במקום לצורך כתיבת עבודת החקר.

אגף מדעים

תכנית העשרה לתלמידות מצטיינות במדע וטכנולוגיה תשע"ו

במסגרת התוכנית לקידום שוויון הזדמנויות מגדרי בלימודי מדע וטכנולוגיה, החלה ההרשמה לתכנית העשרה לתלמידות מצטיינות בכיתות ו'- ז' במטרה לחשוף אותן לתחומי המדע והטכנולוגיה ולעודדן להמשך העיסוק בתחום זה בעתיד. התכנית היא פרי של שיתוף פעולה של מספר גופים: אוניברסיטת תל אביב, היחידה לנוער שוחר מדע ע"ש דב לאוטמן, אגף מדעים במזכירות הפדגוגית, הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, חברת "ברודקום" ועמותת SpaceIL.

מטרות התכנית לאורך השנה:

  1. העצמה וטיפוח מסוגלות אישית של התלמידות
  2. העשרה בתחומי המדע והטכנולוגיה
  3. הקניית כלים ליישום והכנת תוצר בתחום המדע והטכנולוגיה
  4. הקניית מיומנויות למידה ועבודת צוות
  5. גיבוש קבוצת תלמידות שתשמשנה כשגרירות בכיתות האם שלהן בכל אזור.

קהל היעד: 34 תלמידות מכיתות ו' – ז' מרחבי הארץ בהמלצת פיקוח. הקבוצה כוללת גם את תלמידות כיתה ז' אשר השתתפו בסמינר קיץ לקידום בנות בתשע"ה.

מבנה התוכנית: 2 מפגשים פנים אל פנים במהלך השנה, 3 מפגשים ווירטואליים וסמינר קיץ בן חמישה ימים.

הכנס הארצי השנתי למורי חטיבות הביניים בנושא :שיתופיות בטבע, במדע ובחינוך

בשבוע שעבר התקיים הכנס ארצי של המרכז הארצי למורי מדע וטכנולוגיה בחטיבות הביניים והפיקוח הארצי על הוראת מדע וטכנולוגיה בנושא שיתופיות: בטבע, במדע ובחינוך במכון ויצמן למדע ברחובות.

בכנס השתתפו מאות וביניהם: מפקחים, מדריכים, מורי מורים, מורים מובילים למדע וטכנולוגיה ואנשי מפתח בהובלת החינוך המדעי טכנולוגי בארץ.

הכנס נפתח בברכות של ד"ר חנה פרל, ראש אגף מדעים במזכירות הפדגוגית וד“ר אילנה הופפלד, מנהלת מרכז המורים הארצי למורי מדע וטכנולוגיה בחטיבות הביניים. במעמד הכנס נפרדה שושי כהן, מנהלת תחום מדעים ומפמ“ר מדע וטכנולוגיה, מהמורים והמדריכים למדע וטכנולוגיה.

בכנס הציגו חוקרים, מדענים, אנשי חינוך ומורים מגוון של חידושים, המצאות ודרכי הוראה-למידה חדשניות במדע וטכנולוגיה. ההרצאות התמקדו בטכנולוגיות חדשניות בתחומי הזיהוי הפלילי, הרפואה, ביו-אתיקה, מודלים של שיתופיות המתרחשות בטבע, וכן דוגמאות לשיתופיות בהוראה במאגרי מידע, במשחקים ובתקשורת שניתן לשלבן בהוראת המדע והטכנולוגיה.

קישור לחוברת תקצירי הרצאות הכנס

מדעי הסביבה

תכנית "חקר ציפורים"

תכנית "חקר ציפורים" מתקיימת זו השנה השלישית במסגרת המקצוע מדע וטכנולוגיה. התכנית מדגישה יעדים מרכזיים של המקצוע כמו למידה חוץ כיתתית, חקר מדעי, למידה שיתופית ושילוב תקשוב. משתתפים בתוכנית 120 בתי"ס יסודיים וחט"ב, להם יצטרפו בשנה"ל תשע"ו עוד כ-50 בתי ספר. התוכנית מתקיימת בהובלת הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה והאגף לטכנולוגיות מידע, בשיתוף פעולה ייחודי עם פרופ' יוסי לשם מאוניברסיטת תל אביב, החברה להגנת הטבע וקרן דוכיפת. מנחות את התוכנית המדריכות הארציות הדס כץ שדה חן ויהבית לוריא ושלומית ליפשיץ ממרכז הצפרות הישראלי.

יום העיון השנתי ה-36 לצפרות

השבוע זכתה התכנית לחקר ציפורים לבמה מכובדת ביום עיון ה-36 לצפרות שהתקיים באוניברסיטת תל אביב. יום העיון התקיים כמידי שנה בחופשת החנוכה והשתתפו בו 1100 מורים למדעי הסביבה ביניהם חוקרים, צפרים, אנשי שמירת טבע, מורים ובני נוער.

יום העיון שהנו חגיגה למען שמירת טבע, מאורגן על ידי פרופ' יוסי לשם וכולל בתוכו הצגה של מחקרים חדשים בצפרות. בחלק מהמחקרים נבחנות השפעות של שינויים אנתרופוצנטריים על התנהגות עופות וציפורים, לדוגמא הכחדת מינים כמו העיט הזהוב בשל פעילות האדם, שהציג אסף מרוז. המחקר שהוצג על ידי שי רוטיץ עסק באסטרטגיות נדידת חסידות צעירות ובוגרות המושפעת גם משינויי אקלים גלובליים. ד"ר חגית אולנובסקי הציגה את מגוון ההיבטים בהקמת טורבינות רוח, ואת הדילמות בהקמת טורבינות אלה שמצד אחד מספקות אנרגיה ירוקה אך מצד שני מהוות פוטנציאל אדיר לפגיעה בבעלי חיים בכלל ובעופות בפרט.

במהלך היום זכינו לצפות במספר סרטוני טבע נהדרים. סרט הטבע המדהים של ארנון דטנר, על הזנבנים בחצבה, נעל את הכנס הצפרות ה-36.

הענקת תעודת הוקרה לתוכנית "חקר ציפורים" ביום העיון השנתי לצפרות ה-36

הצוות המארגן של יום העיון השנתי לצפרות ה-36, פרופ' יוסי לשם ודן אלון, מעניק מדי שנה מלגות ופרסים לזכרם של ארבעה נופלים במערכות ישראל שהיו קשורים לצפרות. השנה הוחלט להעניק לגב' שושי כהן ולצוות ההדרכה הארצי המוביל את תכנית "חקר ציפורים" תעודת הוקרה על שם רס"ן גידי זכאי, טייס מסוקי קרב שנפל בעת מילוי תפקידו בדצמבר 1990והיה צפר נלהב. התעודה הוענקה על מיזם חינוכי פורץ דרך לקידום לימודי מדע וטכנולוגיה באמצעות ציפורים ולמידה שיתופית. הטקס המרגש, נתן מקום מכובד לביטוי המחויבות של כל השותפים לעודד תלמידים בכל הגילאים לצאת לטבע, להתבונן, לחקור, לגלות ולהתגייס לשמירת טבע.

זוהי ההזדמנות להודות לפרופ' יוסי לשם על היוזמה, התמיכה, התנופה וההשראה שמעניק לשילוב נושא מרתק זה בלימודי מדע וטכנולוגיה.

Big image

אגף אמנויות

מידעון אמנות חזותית

ü למידעון לחץ כאן

השתלמות ארצית למנצחי מקהלות ילדים בבתי הספר היסודיים

בסוף חופשת החנוכה התקיימו שניים מתוך ארבעת המפגשים המתוכננים בהשתלמות למנצחי מקהלות בבתי ספר יסודיים. ההשתלמות תוכננה והתקיימה בשיתוף פעולה מלא עם מכללת לוינסקי לחינוך והשתתפו בה כ- 80 מורים מכל המחוזות בארץ. לצורך ההשתלמות נבחרו מיטב המרצים המובילים בארץ בתחום מקהלות הילדים על היבטיו השונים. מטרות ההשתלמות: העצמת מנצחי המקהלות על ידי הענקת כלים מגוונים לעבודה, הרחבת הרפרטואר, הצגת גישות שונות בתחום, והתנסות מעשית. בהשתלמות לקחו חלק פעיל מקהלות ילדים מבתי ספר אשר באמצעותן ניתן ליישם בצורה חיה את התיאוריות הנלמדות בהשתלמות.

הביקוש להשתלמות היה גדול מאוד והפיקוח על החינוך המוזיקלי ישקול לקיים השתלמות נוספת בשנים הבאות על מנת לאפשר לקהל מורים נוסף לקחת חלק בהשתלמות זו.

Big image