האיגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

ספטמבר 2015 (2)

דבר מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית - דליה פניג

שלו עלה השבוע לכיתה א'. ערב פתיחת שנת הלימודים, אמר לי שהוא מאוד מתרגש. "תאר לי מה אתה מרגיש" אמרתי. "אני מרגיש שאני לא יכול יותר לחכות.... אני רוצה כבר להיות בכיתה שלי בבית הספר".

אני מניחה ששיח דומה התנהל השבוע בלמעלה מ-100.000 בתים בישראל. הציפיה, ההתרגשות, הכמיהה, לצעוד בשער בית הספר, להכיר את המורה, לפתוח את הילקוט וללמוד. כולנו חווינו את החוויה הזו כילדים, כהורים, וחלקנו גם כסבים וסבתות.

כל דבר חדש מסקרן ומושך, לעומת השגרה שאין בה ריגושים וסערות. אך הפער בין הציפייה של העולים לכתה א' לבין התחושות שלהם כעבור זמן קצר יחסית, גדול מדי. ברוב המקרים הפער מעצים עם השנים.

ללא ספק, הגורמים המשפיעים על תחושת התלמיד כלפי בית הספר הם: המורים, סביבת הכיתה ובית הספר. אין תחליף למורים טובים. אך גם המורים הטובים זקוקים לכלים איכותיים: תכניות לימודים מעודכנות המשלבות ידע, ערכים ומיומנויות; חומרי לימוד מאתגרים; סביבות טכנולוגיות עשירות; שיטות הוראה, למידה והערכה מגוונות ועוד.

במזכירות הפדגוגית, המו"פ של משרד החינוך, בעבודה אינטנסיבית, יצירתית ומקצועית בשיתוף מעגלים רחבים של אנשי חינוך ואקדמיה, שוקדים על פיתוח כלים אלה.

בתקשורת המשודרת והכתובה, בשבועיים שקדמו לפתיחת שנת הלימודים, פורסמו שפע תכניות חדשות מבית המזכירות הפדגוגית: סובלנות ומניעת גזענות, עברית על הרצף (לדוברי ערבית), מתמטיקה תחילה, חיזוק המדעים, דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית, דיבור בציבור, הגינות בצרכנות, חלופות מגוונות בהערכה, בחינות בגרות חיצוניות עתירות חשיבה, בחינות מתוקשבות, תכניות ייחודיות בפרסית, תכניות חדשות להשכלה כללית (מתנצלת אם שכחתי חלק).

קיימות תכניות נוספות הממשיכות לפעול וכאלה הנמצאות בתהליכי פיתוח מתקדמים בתחומי המורשת, האמנויות, המדעים הרוח החברה והשפות.

שותפים ליוזמות, לחשיבה, לפיתוח ולהטמעה הם חברי המזכירות הפדגוגית, הסגל המנהלי והסגל הפדגוגי. לכולם חלק בעשייה מרשימה זו.

עם פתיחת שנת לימודים חדשה, מאחלת לכולנו שנראה פירות לעמל הרב, פירות שיזינו את רוח היצירה לפיתוחים נוספים עבור חינוכם והשכלתם של ילדי ישראל.

המזכירות הפדגוגית נפרדת השבוע בהוקרה משתי נשים שעבדו אתנו מספר שנים בתפקידים שונים

 • ציפי קוריצקי היקרה,

  מודים לך על תרומתך הרבה בהובלת תחום תרבות ישראל ומורשתו במערכת החינוך.

  מאחלים לך הצלחה במנהל עובדי הוראה.

 • נועה דבוש היקרה,

  מודים לך על שנים של עבודה יעילה ונעימה בלשכת יו"ר המזכירות הפדגוגית.

  מאחלים לך הצלחה בתפקידך החדש והמאתגר.

אגף א' לפיתוח פדגוגי

"לחיות את העידן" - תכנית לימודים להשכלה כללית לכלל המגזרים

בשבוע שעבר פרסם אגף א' לפיתוח פדגוגי תכנית לימודים חדשה לכתה י': "לחיות את העידן"- כישורי חיים לעבודה בסביבה מקוונת בשילוב פדגוגיה דיגיטלית בהיקף של 30 שעות שנתיות. התכנית מיועדת להרחיב את הכישורים של התלמידים לעבודה בסביבה מקוונת תוך שילוב פדגוגיה דיגיטלית בתחומי הדעת השונים ולתת להם כלים להכנת עבודות מתוקשבות. התכנית מאפשרת לתלמיד לנצל באופן מיטבי את יתרונות הפדגוגיה הדיגיטלית ושואפת להנחיל ערכים, חשיבה מסדר גבוה ורכישת מיומנויות של פדגוגיה דיגיטלית המותאמים למיומנויות המאה ה- 21.

קישור לתכנית

הפדגוגיה הדיגיטלית במגזר הערבי - "الصفّ التفاعليّ" - הכתה האינטראקטיבית

פלטפורמה הנקראת: "الصفّ التفاعليّ" - הכתה האינטראקטיבית הוצגה החודש בפני המפמ"רית לשפה הערבית וצוות מדריכי החינוך הלשוני. פלטפורמה זו הינה סביבה דיגיטלית המהווה את השלב הראשון של "מיזם סנונית" של עמותת סנונית. הפלטפורמה מאפשרת למורים לבנות יחידות לימוד מתוקשבות ולהכין פעילויות לימודיות אינטראקטיביות.

הפלטפורמה נבנתה ביוזמת הפיקוח על הפדגוגיה הדיגיטאלית - אגף א' לפיתוח פדגוגי ואגף טכנולוגיות מידע במנהל מדע וטכנולוגיה, ובשיתוף פעולה בין אגף א' חינוך במגזר הערבי לפיקוח על הוראת השפה הערבית, במטרה לפתח תכנים ופעילויות דיגיטליים, הנותנים מענה לצרכים של המורים והתלמידים ומתאימים לעקרונות של הלמידה המשמעותית.

המדריכים קבלו הדרכה לפיתוח תכנים ויחידות הוראה, והתנסו בסביבה זו.

Big image

אושרו שתי תכניות לימודים ייחודיות חדשות

הפיקוח על תכניות לימודים ייחודיות שבאגף א' לפיתוח פדגוגי אישר 2 תכניות חדשות:

 1. תכנית במנהל עסקים, 3 יחידות לימוד - לתיכון אורט-דקל וילנאי מעלה אדומים.

הערך המוסף של התכנית וייחודה הינו ביכולתה להקנות כלים להבנה טובה יותר של העולם העסקי והכלכלי הפוסט מודרני בעידן הגלובאלי. התכנית תתרום להבנה של הכלכלה הישראלית והמציאות בה התלמיד חי, ובעיקר ליצירת קשר לחיי היום יום של התלמידים בעיר מעלה אדומים.

תכנית זו מצטרפת ל-2 יחידות לימוד בכלכלה (מדעי החברה).

 1. תכנית בפיקוד ומנהיגות, 2 יחידות לימוד - לבית החינוך אמי"ת חצור הגלילית.

ייחודיות התכנית הינה בכך שהיא תחנך תלמידים לתרום מעצמם, דרך כישרונותיהם ונקודות החוזק שלהם, לחברה. התכנית תכשיר "שליחי ציבור" אשר ייקחו אחריות כבר בשנות לימודיהם בתיכון ועד להיותם בוגרים, להנהגה והובלה בשירות הציבורי והאזרחי, למעורבות חברתית ועשייה קהילתית.

התכנית תשלב פרויקט מעשי בקהילה עם לימודי מנהיגות עיוניים, יחד עם לימודים בסביבת בית הספר והקהילה.

תכנית זו מצטרפת ל- 3 יחידות לימוד בלימודי ארץ ישראל.

חינוך גופני

האזכרה לי"א חללי מינכן ז"ל

השנה ימלאו 43 שנים לרצח י"א הספורטאים והמאמנים הישראליים במשחקים האולימפיים שנערכו במינכן שבגרמניה ב- 1972. מאז אותה שנה, הפיקוח על החינוך הגופני במשרד החינוך, בשיתוף הוועד האולימפי, מקיים מדי שנה את האזכרות לזכרם בבתי העלמין בירושלים, בחולון, בפתח תקווה, בחיפה ובהרצליה.

מפקחי החינוך הגופני ותלמידי כיתות ספורט מרחבי הארץ, מכבדים את הספורטאים ובני משפחותיהם, מארגנים ומשתתפים באזכרות אלה, אשר יתקיימו השנה בתאריך כ"ו באלול התשע"ה, (10.9.15). נושא זה נלמד במסגרת תכנית הלימודים.

אגף שפות

הפיקוח על הוראת השפה הערבית במגזר הערבי והבדואי

בתאריכים 18, 19 ו 20 באוגוסט נערכה השתלמות במרכז לפיתוח סגלי הוראה בעיר שפרעם, למדריכי תחום הדעת "חינוך לשוני ערבית בשלב היסודי", במחוז הצפון וחיפה, במסגרת התכנית ל- "שילוב ספרים ותכנים דיגיטליים, בהוראה ולמידה", במטרה לגבש שפה משותפת לכל מדריכי תחום הדעת בנושא ולהכין אותם לקראת שנה"ל תשע"ו, על-מנת, לקדם ולטפח את התכנית בהוראה ולמידה בבתי-הספר. בהשתלמות השתתפו 27 משתלמים.

יש להדגיש שקיום ההשתלמות הוא פרי לשיתוף הפעולה שהתקיים עם הפיקוח על הפדגוגיה הדיגיטלית במזכירות הפדגוגית.

אגף אמנויות

תזמורת הנוער הלאומית לכלי נשיפה של ישראל חזרה עטורת שבחים והצלחות מסיור קונצרטים בארה"בהתזמורת, בניצוחו של המאסטרו מוטי מירון, הוזמנה להופיע במסגרת הועידה העולמית של הארגון הבינלאומי לתזמורות כלי נשיפה, - WASBE אשר התקיימה בחודש יולי האחרון בסן חוזה שבקליפורניה - ארה"ב.

התזמורת, אשר במסגרתה מנגנים מיטב בני הנוער המגיעים מכל רחבי הארץ, הפליאה בביצועים מרשימים וייחודיים של יצירות ישראליות
פרי עטם של המלחינים: פאול בן חיים, בוריס פיגובט, אנדריי היידו, בנימין יוסופוב, וחיים פרמונט .

יצוין כי זו הפעם הראשונה בארבעת העשורים האחרונים בה מופיעה תזמורת ישראלית על במה מכובדת זו של הועידה העולמית אשר במסגרתה נוטלות חלק מיטב תזמורת כלי הנשיפה מכל העולם.

הנגנים הצעירים כבשו את ליבם של המאזינים בעיקר בשל הביצוע המשובח של הרפרטואר המיוחד מחד ובשל גילם הצעיר מאידך- הייתה זו התזמורת
היחידה בוועידה אשר במסגרתה נגנים בגילאי 14- 18.

לצד הופעתם בוועידה, זכו הנגנים הצעירים להיחשף ולהאזין לתזמורות מצוינות נוספות ממדינות שונות, להכיר רפרטואר תזמורתי חדיש, להיפגש עם מלחינים ולהכיר מקרוב הוצאות תווים, כלים ואביזרי נגינה ייחודיים.

לצד ההופעות והמפגשים המוסיקליים, ביקרו הנגנים באתרים שונים בסן פרנסיסקו ובלוס אנג'לס וצברו חוויות מיוחדות שילוו אותם עוד ימים רבים.

עם חזרתה של התזמורת לארץ, לא פסקו מכתבי השבח להגיע לתיבת הדוא"ל של מנצח התזמורת - מוטי מירון, ומנהלה - רן נחום כשהמיוחד שבהם הגיע מנשיא הוועידה - ווליאם ג'ונסון ובמכתבו הוא כותב:

"אני מדבר בשם קהל מאזינים גדול ומציין כי ביצועי התזמורת היו לא פחות ממדהימים כפי שהעידו מחיאות הכפיים האדירות שקיבלה התזמורת..."
"אני מדבר בשם קהל מאזינים גדול ומציין כי ביצועי התזמורת היו לא פחות ממדהימים כפי שהעידו מחיאות הכפיים האדירות שקיבלה התזמורת..."

Big image
Big image