הרובע היהודי בירושלים

דף מידע לטיול בירושלים

רקע היסטורי

תחילתו של היישוב היהודי בירושלים חל עם כיבוש דוד את העיר לפני 3000 שנה. בתחילה התרכז היישוב בכפר השילוח ועם בניית בית המקדש התפשטה האוכלוסייה היהודית גם לרובע היהודי של ימינו. במשך השנים האוכלוסייה התמעטה, אך תמיד נותרו בה מעט יהודים ששמרו על המסורת היהודית. לאחר מלחמת העצמאות, נפל הרובע בידי הירדנים ולראשונה לא נותרו בה יהודים. רק לאחר מלחמת ששת הימים חזרו היהודים להתגורר ברובע. במהלך השנים נעשו חפירות שגילו מחדש את ההיסטוריה היהודית במקום. במסגרת עבודות השיפוץ והשחזור, נעשה מאמץ לשמר את עברו של הרובע, ולכן לא נמצא עמודי חשמל או קווי טלפון.


הרובע היהודי כיום

"הרובע היהודי שוכן בחלקה הדרום-מזרחי של העיר העתיקה בירושלים, והוא אחד מארבעת הרבעים בעיר העתיקה, לצד הרובע המוסלמי, הרובע הנוצרי והרובע הארמני. הרובע היהודי הנו השלישי בגודלו מבין ארבעת הרבעים שבעיר העתיקה. ברובע גרים כ-6,000 תושבים, רובם יהודים דתיים, והוא כולל בתי מגורים, מבני דת יהודיים, אתרי ארכאולוגיה ותיירות, חנויות מזכרות ומסעדות." (מויקיפדיה)

ברובע היהודי מספר אתרים: הכותל המערבי, בתי כנסת, מוזיאונים, עיר דוד, הבית השרוף, אתר ההנצחה לחיילי הרובע, בתי מחסה וכנסייה.גבולות

"הרובע היהודי גובל בהר הבית ממזרח, בחומת העיר העתיקה מדרום, ברובע הארמני ממערב, ובשוק שברחוב דוד מצפון". (מויקיפדיה)


Big image
Big image