מנהיגים באירופה כמובילי לאומיות

מגישים : עמית פ, אלעד א, אסף ז, אוהד נ, גל ד.

1. מה מאפיין מנהיג ?

למנהיג צריך שיהיה כריזמה. כלומר, דומיננטיות, יכולת שכנוע, יכולות להוביל ולממש רעיונות למעשים. מאפיין נוסף הוא היכולת להוביל אנשים אחריו במצבים קשים, משברים. עוד מאפיין הוא היכולת שלו לגרום לאנשים ללכת אחריו ללא הפעלת סמכות פורמלית.

2. ג'וזפה מאציני

א. החזון של מאציני היה לאחד את איטליה למדינה עצמאית. מטרתו לשחרר את איטליה מעול אוסטריה, להקים משטר ליברלי ולהוציא את הכנסייה מהפוליטיקה האיטלקית.


ב. המניעים של מאציני היו החזון שלו, האמונה שלו באיחוד איטליה למדינה אחת. מאציני שהיה פוליטיקאי והוגה דעות האמין ברעיון הלאומי של הקמת תנועה באיטליה שתביא לאיחוד כל הנסיכויות לאומה אחת- האומה האיטלקית.


ג. המונהגים של מאציני היו חברי המפלגה "קרבונארי" שמטרתה הייתה איחוד איטליה, ולאחר מכן חברי המפלגה "איטליה הצעירה", ובעזרתם הצליח מאציני להביא לאיחוד איטליה.


ד. מאציני גרם למונהגים ללכת אחריו בכך שהלהיב את ההמונים, היה בעל כושר רטורי גבוה, ועמד על עקרונותיו. למאציני היה כושר שכנוע גבוה מאוד שהביא את המונהגים ללכת אחריו בהמוניהם.

3. חזונו של גורג' וושינגטון

כפי שמותאר בנאום, חזונו של גורג' וושינגטון היה להשתחרר מעול האנגלים ולהקים את המדינה האמריקאית העצמאית שתהיה מדינה חופשית ולאזרחיה יהיה את החופש לנהל את חייהם כרצונם ובביטחון ללא חשש ופחד מגורמים עוינים.
Big image

4. מה בנאום הופך אותו למנהיג?

דבריו של וושינגטון שהוא אסיר תודה שנפל בחלקו למלא תפקיד חשוב בהקמתה של המדינה החדשה, הנאמנות שלו למדינה והחובה כלפיה הם שהפכו אותו למנהיג. ציטוט- " אני אשפט על ידי המדינה שלי והעם שלי על חלקיו..." משפט נשגב זה הפך את וושינגטון לדמות הרואית ולאגדה

5. ג'וזפה גאריבלדי - תעודת זהות

שם: גאריבלדי, ג'וזפה

תאריך לידה: 4 ביולי 1807

תאריך פטירה: 2 ביוני 1882

מקום הולדתו: ניס, צרפת.

מקום פטירתו: קאפררה, סרדיניה.

מי היה: ג'וזפה גאריבלדי היה מנהיג, מצביע ופטריוט איטלקי. קראו לו "גיבור של שני עולמות". גאריבלדי נחשב לגיבור לאומי באיטליה ובמאבק לאיחוד איטליה כמדינה עצמאית.

Big image

על התמונות -

א. התמונות מתארות את גאריבלדי בקרב מילאצו. גאריבלדי נראה בתמונות כמנהיג שמוביל את חייליו לקרב והוא בראשם. בתמונה הוא מפגין נחישות, התמדה ורצון עז לנצח. הוא מפגין גבורה ואינו חושש ממוות ותבוסה. חייליו מאמינים בו והולכים אחריו משום שהוא משמש להם כדוגמא טובה.

ב. גאריבלדי מתואר כגיבור, כמנהיג המוביל את חייליו לקרב ללא חשש ומורה. הוא מפגין תכונות של מנהיג כגון – כרזימטיות, נחישות, הקרבה עצמית וגבורה.

6. השוואה בין שלושה מנהיגים :

סעיף ו' -

ג'וזפה גאריבלדי - תרם רבות לאיחוד איטליה בכך שסחף אחריו המון תומכים וניצח בקרבות נגד האוסטרים לפתוח ב ב-1860 החליט לצאת למערכה עצמאית שתביא בסופו של דבר לשחרורה ולאיחודה של איטליה.

הוא הפליג מג'נובה עם כאלף איש לבושים בחולצות אדומות ששימשו להם כמדים, והחל במסע מלחמה שכונה "מסע האלף". הם הגיעו למרסלה שבסיציליה ב-11 במאי.

תושבי סיציליה, במיוחד האיכרים והסוחרים, נהרו לצבאו והצטרפו לשורותיו שגדלו באופן ניכר.

אנשי החולצות האדומות וגאריבלדי בראשם כבשו את פלרמו ממלך נאפולי.

לאחר מכן בספטמבר הדיחו גריבלדי וכוחותיו את מלך נאפולי וכבשו את נאפולי עצמה ובכך עשו צעד גדול בדרך לשחרור ולאיחוד איטליה.

גאריבלדי אף נבחר לנשיא גדול של הלשכות שהיו קיימות אז באיטליה.

הפופולריות של גריבלדי, יחד עם תעוזתו הצבאית, כושרו להוביל מערכות צבאיות, וכשרונו להלהיב ולשכנע אנשים היוו גורם מכריע במאבק שהביא לאיחוד איטליה.

מקורות מידע :

- ויקיפדיה.
- דפי עבודה שקיבלנו בכיתה.
- ספר היסטוריה " לאומיות במבחן".