Vana-Rooma

5.klass-Ajalugu

Vana-Rooma

Apenniini poolsaarel, kus tänapäeval asub Itaalia, tekkis umbes 750. aasta paiku eKr Rooma linn. Algul oli see kuningriik, aga rahulolematu rahvas kihutas oma valitsejad minema ja kehtestas vabariigi. Roomas otsustas tähtsamaid riigiasju kõrgemast soost meeste nõukogu, mida nimetati senatiks. Kuid senati otsused tuli kinnitada rahvakoosolekul, millest võisid osa võtta kõik Rooma vabad mehed.


Rooma-muistne suurriik

Roomlased olid edukad sõjamehed. Nende armeele ei suutnud tollases maailmas keegi kaua vastu panna. Alistatud maad nimetati provintsideks, mis allusid vallutajate ülemvõimule ning sõltusid Rooma senati otsustest. Oma hiilgeajal kuulusid Rooma riigi koosseisu suured piirkonnad Euroopas, Aasias ja Aafrikas, kaubasuhted sõlmiti isegi India ja Hiinaga.


Julius Caesar

Julius Caesar on üks tähtsamaid riigimehi. Ta sündis 13.-ndal juulil 100 a eKr. Rooma linnas ja riigis olid siis keerulised ajad. Tähtsad suguvõsad võistlesid teineteisega võimu pärast ning pidasid veriseid kodusõdu.Sel võimuvõistluse perioodil pidas Caesar mitut tähtsat riigiametit. Ta võttis vastu lihtrahvale kasulikke seadusi, mis aga ei meeldinud rikastele, kes alustasid verist kodusõda. Oma võimu kindlustamiseks pidi Ta mitu aastat sõdima, aga ta võitis. Temast sai Rooma ainuvalitseja. Lihtrahvas oli Caesari ümberkorraldustega rahul, kuid ülemkihtei suutnud Tema võimuga leppida. Caesari vastu sepitseti vandenõu ja ta tapeti aastal 44 eKr.


Muud huvitavat Julius Caesarist :

1) Julius Caesari nimest tulenevad sõnad "keiser", "juuli", "tsaar".

2) Ta uuendas kalendrit võttes kasutusele Caesari kalendri.

3) Ta pani Egiptuse troonile Kleopatra, kellega tal oli poeg kelle nimi oli Caesarion kes sündis aastal 47 eKr.

4) Ta oli esimene väejuht kes üritas Britanniat vallutada.