Bizden Haberler

7 Ekim 2022

Big picture

2022-2023 Akademik Dönemi 12 IB Sınıflarının Bilgi Kuramı Sergisi


12 IB sınıfı öğrencilerimiz, TOK “Bilgi Kuramı” dersi çalışmalarının bir ürünü olan, uzun soluklu bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan sergilerini, 30 Eylül 2022 Cuma günü okulumuzun tarihi Sadık Paşa Konağında başarıyla sundular. 12 IB öğrencilerinin bilginin doğasını ve kaynağını güncel yaşamlarından objelerle anlattıkları bu serginin dinleyicileri ise 10 IB ve 11 IB sınıfındaki kardeşleriydi. 12 IB sınıfı öğrencilerimiz, TOK derslerinde edindikleri deneyimlerini IB yolculuğuna yeni başlamış olan kardeşlerine bu sergi aracılığıyla aktardılar. Kendilerini yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture
Big picture
IB Sergisine ait fortoğraflar

Fotoğrafların tamamı için lütfen tıklayınız

Farklı Dönemlerden TAC Mezunları Yeni Öğretmenleri Yayla Evinde Ağırladı1 Ekim Cumartesi günü Tarsus Amerikan Koleji (TAC) Mezunlar Derneği üyeleri, Tarsus Amerikan Koleji ve Tarsus SEV eğitim kadrosuna bu yıl katılan öğretmenlere, okulun Namrun köyündeki yayla evinde “hoş geldiniz” dedi. TAC Ailesinin üyeleri gün içerisinde TAC Mezunlar Derneğinden Betül Abla’nın hazırladığı yiyeceklerin, içeceklerin keyfini çıkarıp sohbet ettiler ve birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı buldular. TAC Mezunlar Derneği Başkanı Mehmet Özel’in (TAC’90), yeni öğretmenlere okulun tarihi ile ilgili bilgiler vermesinin ardından, değerli mezunumuz Akar Burduroğlu’da (TAC’63) konuşmasında TAC’nin gelecek nesillere bırakmayı hedeflediği güçlü gelenekler hakkında bilgiler paylaştı. TAC Başdanışmanı Mrs. Amanda Sunderman, Tarsus SEV Ortaokul Müdürü Ayfer Aydın ve Tarsus SEV İlkokul Müdürü Çiğdem Özyürekoğlu’da yaptıkları konuşmalarında bu ailen bir üyesi olmanın ayrıcalığını vurguladılar.


TAC Mezunlar Derneği Üyeleri ve TAC’nin yeni öğretmenlerinin bira araya geldiği bu özel gün yeni öğretmenlerin, civardaki yürüyüş yollarını keşfetmek ve Namrun Kalesi’ni görmek için yaptıkları yürüyüşle devem etti. Bu büyük ailenin bir üyesi olmanın gururunu yaşayan tüm öğretmenler ve TAC mezunları büyüleyici yayla manzaralarını fotoğraflarıyla ölümsüzleştirerek günü sonlandırdılar.

Öğrenci Birliği ile Okul Dışında Bir Gün2 Ekim Pazar günü TAC Öğrenci Birliği'nin seçilmiş öğrenci temsilcileri, danışman öğretmen ve idarecileri Mrs. Sunderman (Okul Başdanışmanı), Ms. Borgerding (IBDP İşletme Öğretmeni), Hasan Ateş (Müdür Yardımcısı) ve Fırat Bozkurt (Beden Eğitimi Bölüm Başkanı) ile birlikte liderlik etkinlikleriyle dolu bir gün geçirdiler. Gruba, TAC mezunumuz Necati Güler Bey de katılarak uzun yıllara yayılan liderlik tecrübesini öğrencilerle paylaştı. Bu Öğrenci Birliği Buluşmasının amaçları, herkesin birbirini tanıması, ilişkiler kurması, liderlik becerilerini geliştirmesi ve ilk dönem için hedefler belirlemesi idi. İlgi çekici aktivitelerle dolu bu günde herkes birlikte harika zaman geçirdi! TAC toplumu olarak, bu yıl için belirlediği iddialı hedeflerini gerçekleştirmeye çalışacak olan Öğrenci Birliği’nden başarı haberlerini almayı bekliyoruz.

Big picture
Öğrenci Birliğinin Okul Dışı Aktivite Fotoğrafları

Foltoğrafların tamamı için lütfen tıklayınız

‘’Çocuk Koruma Politikası’’ Personel Sunumu


Çocuklara ve gençlere güvenli öğrenme ortamları sağlamak tüm eğitim kurumlarının sorumlulukları arasındadır. Bu kapsamda eğitimcilerin “çocuğun üstün yararı” ilkesine uygun olarak okul ortamında sağlanması gereken koruyucu, önleyici ve gerektiğinde müdahale içeren programları uygulayabilmesi gerekmektedir.


Okulumuzun bağlı olduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), çocuk koruma alanıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla Çocuk Koruma Sosyal Sorumluluk Projesi yürütüyor. Proje kapsamında SEV’e bağlı 7 okulda, en üst aşamadaki yöneticiden öğretmenine, temizlik görevlisinden velilerine tüm kesimlere eğitimler verilmekte, seminerler düzenlenmektedir.


TAC olarak biz de bağlı olduğumuz Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın önderliğinde, TAC Çocuk Koruma Politikası (ÇKP) kapsamında çalışmalar yapıyoruz.


TAC Çocuk Koruma Politikası, her eğitim ve öğretim yılı başında güncellenen ÇKP Komitesi tarafından diğer SEV Okulları ve Vakıf ile eşgüdüm içerisinde yürütülmektedir. Bu komitelerin çalışmaları sonunda oluşturulan TAC Çocuk Koruma Politikasının öğrenci, öğretmen ve diğer kaynaklara aktarılması amacıyla farkındalık kazandırma çalışmaları gerçekleştirilmektedir.


Okulumuzda her yıl, öğrencilerimizin okuldaki eğitim hayatına dâhil olan tüm yetişkinler için Çocuk Koruma Protokolü hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü, Paşam Turizm lise servis kaptanlarına yönelik olarak PDR Bölüm Başkanı Dr. İlker Kaba ve Bölüm Başkan Yardımcısı, Uzm. Psikolog Suna Babalıklı tarafından “TAC Çocuk Koruma Politikası” sunumu gerçekleştirilmiştir. Sunumda; Çocuk İhmal ve İstismarı, SEV Çocuk Koruma Politikası, Çocuk Koruma Politikasında İzlenecek Adımlar anlatılmış ve TAC Çocuk Koruma Ekibi tanıtılmıştır. İnsan Kaynakları Yöneticisi Gözde Kıstak, “Tüm çalışanlarımızın, bunun bilinciyle hareket etmesi gerekmektedir. Her birinizin bu bilinçle hareket etmeniz gerektiğini bildiğinizden eminiz” sözleriyle sunum tamamlanmıştır.

Üç Öğrencimizden Gurur Veren Başarı Haberi

12 C İpek İncel ve 12 F IB sınıfından Nisan Doğu öğrencilerimizin Biyoloji alanında hazırlamış oldukları çalışma Rochester Institude Technology Genius Olympiad 2022 Science alanında finalist olarak kabul edildiğini daha önce paylaşmıştık.


Öğrencilerimiz New York’ta düzenlenen Rochester Institude Technology Genius Olympiad 2022 Science alanındaki yarışmada Bronz Madalya almayı başardılar.


Ayrıca 11 F sınıfı öğrencimiz Efe İnan ise Golden Time Talent UK Müzik Yarışmasında 15-17 yaş kategorisinde iki yüzü aşkın beste arasından ‘Kleptomania’ adlı bestesi ile birinci olmayı başardı.


Bestenin Youtube linki: https://www.youtube.com/watch?v=h98ETK26sp8&t=29s


Kazandıkları başarılarla gururumuz olan, öğrencilerimize 30 Eylül Cuma günü kapanış töreninde ödülleri Okul Müdürü Ahu Arslan ve sorumlu öğretmenleri tarafından takdim edildi.


İpek, Nisan ve Efe’yi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture
Big picture

"TAC Üniversite Hazırlık Programı ve YKS-2023 Sistemi" ve “Sınava Hazırlık Sürecinde Ebeveyn Rolü” konulu çevrimiçi seminer

12. sınıf velilerine yönelik hazırlanmış olan ‘’Üniversite Hazırlık Programı ve YKS 2023 Sistemi’’ semineri Yurt İçi Üniversite Danışmanları Oktay Aydın ve Dr. İlker Kaba tarafından gerçekleştirildi. Uzm. Psikolojik Danışman Suna Babalıklı ise “Sınava Hazırlık Sürecinde Ebeveyn Rolü” ile ilgili sunumuyla devam etti. Seminerde YKS hakkında detaylı bilgilendirmenin yanı sıra, YKS sürecinde “Sınav Psikolojisi, Sınav Kaygısını Arttıran Ebeveyn Tutumları, Öğrenci Başarısında Ailenin Rolü ve Sınava Hazırlık Sürecinde Ailelere Öneriler” konularına yer verildi.


Okulumuz, üniversiteye hazırlanan son sınıf öğrencilerimizin yanı sıra velilerine de destek olmaya devam etmeyi planlamakta.

Akran Rehberliği Kaynaşma EtkinliğiAkran Destek Dayanışması Projesi kapsamında, gönüllü olarak eğitim almış olan akran rehberi öğrenciler için, 28 Eylül 2022 Çarşamba günü 10 ve 11. sınıflara yönelik kaynaşma etkinliği düzenlendi. 11. Sınıf akran rehberlerin öncülüğünde farklı grup çalışmalarına katılan öğrenciler çeşitli oyunlar oynadılar. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisinin organize ettiği bu etkinlikte; arkadaşlarıyla kaynaşmanın yanında, birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı da bulan Akran Rehberler kendilerine daha yüksek hedefler belirlediklerini de gururla paylaştılar.

2. Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiye Bölgesel Konferansı Tarsus’ta Gerçekleşecek

Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) konferansının 20-23 Ekim 2022 tarihleri arasında, Tarsus Amerikan Kolejinin ev sahipliğinde yapılması planlanmaktadır. Avrupa'nın dört bir yanından gençleri bir araya getirecek olan bu konferans Akdeniz bölgesinde gerçekleşecek ilk resmi Avrupa Gençlik Parlamentosu konferansı olma özelliği taşımaktadır.


Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP), Avrupa’daki en büyük siyasi tartışma, kültürlerarası diyalog ve gençlik platformlarından biri olmanın yanı sıra, gençler tarafından gönüllü olarak 40 ülkede yürütülen kurumlar ağıdır.


1987 yılında kurulan, düzenlediği ulusal ve uluslararası konferanslarda geleceğin Avrupalı liderlerini bir araya getiren Avrupa Gençlik Parlamentosu, öğrencilere mükemmel bir deneyim fırsatı sunmaktadır.


Bu yılda Tarsus’ta okulumuz ev sahipliğinde gerçekleşecek ve 100'e yakın katılımcıyı ağırlayacak bu konferans için öğrencilerimiz hazırlık çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir..

Big picture

The Earth Prize
Değerli TAC Ailesi,


The Earth Prize, 13 ila 19 yaş arasındaki öğrencilerin katılabileceği; projeleri çevresel sorunları ele alma potansiyeli en yüksek olan takım çalışmasını ödüllendiren küresel bir çevresel sürdürülebilirlik yarışmasıdır. The Earth Prize’ın toplam ödülü 200 bin dolar değerindedir.


The Earth Prize aracılığıyla öğrencilere, kendi çevresel sürdürülebilirlik projelerini, ürünlerini, organizasyonlarını veya girişimlerini tasarlayarak gerçek değişimi etkilemek için meydan okunarak, rehberlik edilir ve ilham verilir.


The Earth Prize'ın her katılımcısı, kendilerine özel olarak tasarlanmış materyallerle çalışmalarını sürdürecek ve üniversite öğrencilerinden kişiselleştirilmiş mentorluk alacak. Ayrıca dünyaca tanınmış elçilerle etkileşim kurma ve çözümlerini küresel bir izleyici kitlesine sergileme fırsatına sahip olacaklar.


Gerçek dünyayı etkileme potansiyeline sahip olan proje yarışmayı kazanacak ve kazanan takım, okulları ve takım üyeleri arasında paylaştırılmak üzere 100.000$’lık ödülün (toplam 200.000$'lık ödülden) sahibi olacak.


Yarışmaya katılmak için lütfen aşağıdaki afişi inceleyiniz.


İyi şanslar!
IB Broşürümüz güncellenmiştir


Güncellenmiş IB Broşürü için görsele tıklamanız yeterli. (sadece türkçe)

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi El Kitabı

Kitapçığı okumak için görsele tıklayınız.

Aylık YKS Bülteni


Aylık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture