סביבתון

עלון מקוון למורים למדעי הסביבה

Big image
גליון 5, תשע"ח, נובמבר 2017

חדשות ועדכונים משולחן המפמ"רית

מקצוע מדעי הסביבה הנו מקצוע עדכני הנמצא בחזית המדע. כל שנה מצטרפים מורים חדשים לקהילת מורי מדעי הסביבה, דבר שמחייב העשרה והכשרה מתמדת.

בחודש אוקטובר נפתחו מס' השתלמויות למורי מדעי הסביבה לשנה זו:

1. חדשנות סביבתית

השתלמות מחוזית שמתמקדת השנה בשאלות חשיבה מסדר גבוה, שאלות אינטגרטיביות בבחינות הבגרות ושאלות עמ"ר (ערכים, מעורבות ורלוונטיות) כמו גם בניתוח תוצאות הבגרות ותרגול המאמר "ירידה בשלל הדיג בכנרת" שיהיה השנה בבחינת הבגרות. עם כל הרפורמה והלמידה המשמעותית בלמידה, בהוראה ובהערכה המורים החדשים זקוקים לתמיכה ולכן יתקיימו לראשונה מפגשים שיהיו מיועדים למורים החדשים. דגש מיוחד במפגשים אלו ניתן להכרות עם תכנית הלימודים במדעי הסביבה, הכרות עם אתר המפמ"ר וההערכה הפנימית. מפגשי הפתיחה של ההשתלמות התקיימו בשלושה מחוזות: בתיכון אלקייה שבדרום, בתיכון חקלאי ימה שבמרכז ובתיכון אלחכמה שבצפון. מפגשים אלה התחילו עם הכרות עם המפמ"רית החדשה, גב' סאמיה אבו חיט, שהציגה בנוסף לעדכונים של תחילת השנה גם את תוצאות בחינות הבגרות, התחרויות, הכנסים וימי העיון לשנת תשע"ח.

2. פדגוגיה בעידן החדש

השתלמות נוספת בדגם "איחוד מול ייחוד", בהנחיית המדריכה סוהיר סורה. השתלמות זו שמה דגש על הכרת כלים דיגיטליים, אשר בעזרתם יכולים מורים לקדם את הלמידה המשמעותית בהוראת מדעי הסביבה.

3. עדכון ידע מדעי למורי מדעי הסביבה

בשיתוף מרכז המורים והפיקוח על מדעי הסביבה. בהשתלמות זו נחשף להרצאות של מומחים הנמצאים בחזית המחקר והעשייה הסביבתית. ההשתלמות כוללת מפגשים סנכרונים ואי-סנכרונים בשיתוף עם "אקדמיה ברשת", במגוון נושאים כמו כלכלה סביבתית, ניהול שטחים פתוחים, דו"ח מצב הטבע, מזהמים בקרקע והשפעתם, אזורי חיץ למניעת שרפות, ניקיון במרחב הציבורי, סביבה מקדמת בריאות, הערכה לאומית של שירותי מערכת ושעונים ביולוגיים להעשרת הידע המדעי. מטלת סיום ההשתלמות היא פיתוח יחידת הוראה באחד הנושאים להעשרת חומרי ההוראה.

נותרו מספר מקומות אחרונים להצטרפות להשתלמות. להרשמה: https://davidson-old.weizmann.ac.il/webform/17064102.

לסילבוס ההשתלמות לחץ כאן.

4. קורס מורים מובילים

שזו השנה השנייה לו. הקורס נועד להכשיר קבוצת מורים להובלת מקצוע מדעי הסביבה, כאשר בשנה הראשונה הדגש היה על הובלת פרויקטים סביבתיים חברתיים במסגרת בית הספר והקהילה ובשנה השנייה יושם דגש על פיתוח חומרי למידה אינטגרטיביים בהתאמה לתכנית הלימודים החדשה. בנוסף, ניתן דגש לשיתוף בניסיון הפדגוגי המצטבר בהנחיית מורים עמיתים ובחניכת מורים חדשים, כי עם השמחה של הצטרפותם של מורים חדשים אלינו עלה הצורך בליווי ותמיכה של אותם מורים. ב 18/10 התקיים המפגש הראשון בתיכון בסכנין, בו עסקנו בתפקיד המורה החונך ובקשיים העולים בעבודת המורה החדש בעזרת סימולציות שבהן ניתנו גם הצעות שונות להתמודדות. בנוסף, התקיים דיון מעמיק בקרב המורים המובילים בנוגע לקשיים שבהם נתקלו בתחילת דרכם וכיצד התגברו עליהם. ערכנו תיאום ציפיות, כיצד אנו רואים את תפקידם כמנחים למורים החדשים הן מבחינה מקצועית והן מבחינה רגשית חברתית. בסוף המפגש התאמנו לכל מורה מוביל, מורה חדש (עד שנתיים במקצוע) שאותו ילווה ויוביל.

אירועים בעין המצלמה

תחרות "פרס המים" של שטוקהולם לנוער בישראל

לשנת תשע"ח יוצאת לדרך!!

מורים ומנהלים יקרים, מומלץ לעודד תלמידים לשלוח עבודות לתחרות.

פרטים בקישור הזה

Big image

בקשת עזרה בבחירת מאמרים

מורים למדעי הסביבה, עזרתכם דרושה בבחירת מאמרים מכתב העת "אקולוגיה וסביבה", שיפותחו לפעילויות באתר "אקולוגיה בסביבה מתוקשבת. אנו שמחים לעדכן שהמאמר הראשון שנבחר לפיתוח בעקבות הצבעתכם הוא "זליגת חומרי הדברה משדות חקלאיים לסביבה הטבעית והשפעתה על דבורי דבש". נשמח לקבל את עזרתכם בבחירת המאמר הנוסף.

פרטים נוספים בקישור הבא.

פעילות סביב מאמר

תלמידי מגמת מדעי הסביבה בתיכון עמל1 בטירה, בהובלת המורה רובא נאסר, ארגנו פעילויות סביב מאמר עדכני בנושא התחממות גלובלית. המאמר, "המדבר יגיע לתל אביב", פורסם בעקבות מחקר של מדענים ממכון וייצמן.

התלמידים התחלקו לכמה קבוצות וכל קבוצה לקחה על עצמה ללמוד את הנושא מזווית אחרת. התוצרים היו מדהימים:

1. מצגת - שאותה הציגו לתלמידים בכתה וגם לתלמידים שלא לומדים מדעי הסביבה בשכבה שלהם.

2. תמונות - בנושא התחממות גלובלית, שאיתם קשטו את קירות בית הספר .

3. משחק לימודי - התלמידים לקחו כל המושגים הקשורים לנושא התחממות גלובלית מתכנית הלימודים, והעבירו את המושגים דרך משחק מהנה ומלמד.

ברוכים המצטרפים למדעי הסביבה!

מס' המורים החדשים: 10, וותק במדעי הסביבה: 0

מס' המורים החדשים: 25, וותק במדעי הסביבה: 1

מס' המורים החדשים: 20, וותק במדעי הסביבה: 2

מס' המורים החדשים: 21, וותק במדעי הסביבה: 3


סה"כ: 76 מורים חדשים, וותק עד 3 שניםבתי ספר חדשים שהתחילו השנה בלימודי מדעי הסביבה :

· תיכון איש שלום – כפר יונה

· בית חינוך גאון הירדן – בית שאן

· תיכון אסכנדר – א.א. פחם

· תיכון עתיד אלנגאח למדעים – טייבה

· תיכון אבן רושד- צור באהר. ירושלים


נאחל לכולם בהצלחה!!

מורים מספרים - מבט לפרויקטים בית ספריים

אירועי החודש הקרוב

יום העיון השנתי, ה 38 לצפרות

Monday, Dec. 18th, 8:30pm

אוניברסיטת תל אביב, אולם סמולרש

לפרטים והרשמה לחץ כאן

שיח ביולוגים: בין הטכניון לכיתה

Sunday, Dec. 17th, 9pm

הטכניון, אודיטוריום הפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה

לפרטים והרשמה לחץ כאן

להתראות בעלון דצמבר

עורכת: ד"ר עינת פלד

נשמח לקבל מקהל המורים למדעי הסביבה רעיונות לפעילויות, סיכומים, מצגות, מאמרים וכל חומר מקצועי אחר אשר יכול לתרום להוראת מדעי הסביבה.