מבנה ישן מבנה חדש

מגיש אריק

מידע על אתר האינטרנט יקב

יקבי כרמל (לשעבר "כרמל מזרחי", וקודם לכן "כרמל"), הוקמו ב-1889

[1]

במושבות ראשון לציון וזכרון יעקב על ידי הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד,

מטרת הקמת היקב

על מנת להתרחב, החלו היקבים לייצא את היינות, בבקבוקים סגורים וחתומים (מסיבות כשרות) לפולין ורוסיה, יצוא שנחל הצלחה והווה בסיס ליצוא למדינות אחרות. בתערוכה בשנת 1896 רצו אנשי היקב להתהדר כיקב ותיק יחסית ועל כן הציגו את שנת הווסד היקב כשנת 1882, השנה בה נוסדה ראשון לציון.

סניף "כרמל ורשה" נפתח בשנת 1896, "כרמל אודסה" ב- 1898, וסניפים נוספים נפתחו בברלין, המבורג, לונדון, ניו יורק ועוד. כדי להתמודד עם שאלות כשרות, מסרה החברה את הזכיונות להפעלת הסניפים ולשווק היין לרבנים מוכרים.

בשנת 1901 נפתחו חנויות "אגודת הכורמים" ביפו ובירושלים. בשנת 1902 הוקמה חברת "כרמל מזרחי", והשם כרמל מזרחי הוחל על היקבים, חברת השווק והיינות עצמם. היקב היה מקום עבודה לפועלים רבים מאנשי העלייה הראשונה והשנייה, ובהם דוד בן-גוריון. בהקשרו התפתח הווי ייחודי, ועליו התחבר השיר "יקבי ראשון לציון

מוזיאון ראשון לציון - היקב בראשון לציון

מטרת הקמת הקניון

קניון הזהב הוא מרכז קניות הממוקם באזור התעשייה המערבי של העיר ראשון לציון. הוא הוקם על ידי האחים משה ויגאל גינדי בשנת 1993, ונחשב אחד מנכסי המשפחה הבולטים. פתיחתו הרשמית הייתה ב-21 בספטמבר 1993. שטחו המקורי היה כ-30,000 מ"ר והוא איכלס כ-300 חנויות. עלות הקמתו עמדה על כ-60 מיליון דולר. במהלך השנים נוספו לו אגפים. בשנת 2011 נפתח לקהל חלקו הרביעי והחדש של הקניון שתוכנן על ידי צוות בראשות האדריכל יוסי סיוון ממשרד האדריכלים "יסקי מור סיון". הקניון כולל שטח של סך הכל 108,000 מ"ר. כיום נחשב הקניון לאחד מהשטחים המסחריים המצליחים בישראל, ומחיר מ"ר בקניון הוא מהגבוהים בארץ.
וולוג סופ"ש/איי ג'אמפ קניון הזהב וישנה אצל דניאלה