מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

28.1-3.2.2018

Big image

לקהילת הרב תחומי עמק חרוד שלום רב

"דַע לְךָ שֶׁהַזְּמַן וְהָאוֹיְבִים, הָרוּחַ וְהַמַּיִם,
לֹא יִמְחֲקוּ אוֹתְךָ.
אַַתָּה תִּמָּשֵׁךְ, עָשׂוּי מֵאוֹתִיּוֹת.
זֶה לֹא מְעַט.
מַשֶּׁהוּ, בְּכָל זאֹת, יִשָּׁאֵר מִמְּךָ."

(חיים גורי מתוך "אף שרציתי עוד קצת עוד")


איך שומרים על זיכרון? אולי זו השאלה הגדולה המלווה אותנו בשבוע שהחל ביום השואה הבינלאומי והסתיים במותו של חיים גורי. בתווך בין הארועים התקיימה סערת החוק פולני המבקש להסיר אחריות ממעורבות פולין ופולנים בביצוע פשעים כנגד יהודים בזמן השואה.

המחזאי הפולני, טדיאוש סלובודז'אק, כתב את ההצגה "הכיתה שלנו" בעקבות חשיפתו של טבח אכזרי ביהודיה של העיירה הפולנית ידוובנה על פי ספרו של יאן טומש גרום שכנים. בשנת 1941 אספו תושבי העיירה הנוצרים את כל היהודים בחסות הכיבוש הנאצי, הכניסו אותם לאסם גדול ושרפו אותם חיים. דרך ספורה של כיתה אחת מאותה עיירה, עוקב המחזאי אחר התפתחות האנטישמיות שהתפרצה באותו אירוע מזעזע.
ההצגה הועלתה בישראל כבר כ-200 פעם. הרבה לפני החוק הפולני כתב חנן שניר הבמאי בתוכנית ההצגה: "הפולנים תמיד ראו את עצמם כעם של קורבנות – הם נכבשו על ידי הגרמנים ועל ידי הרוסים ובעצמם נחשפו לדיכוי ולמעשי טבח, ולכן לא יכלו להכיר בעובדה שיכלו להתאכזר עד כדי כך למיעוט היהודי שחי בקרבם". כתיבה העוסקת באירועים היסטוריים, גם אם לא "נוחים" פוליטית היא אמירה חשובה שעוזרת לשמר את הזיכרון. כמו שכתב חנן שניר, הדרך לפעול כנגד החוק הפולני מלבד המישור הדיפלומטי, היא להמשיך ולהעלות את ההצגה בפני כמה שיותר קהלים.

הסופר והמשורר חיים גורי, ממנו נפרדנו השבוע, ליווה במשך עשרות שנים את המדינה בתחנותיה המרכזיות. סיפור חייו הוא למעשה סיפורה של המדינה. בראיון אחרון לפני כחודשיים אמר גורי " אדם שואל את עצמו מה נשאר ממנו. האם בעוד עשרות שנים מישהו ידע מי זה חיים גורי? אני לא יודע לענות על זה. אבל אז אני רואה את הקהל הרב שבא לאירוע לכבוד צאת ספרי האחרון ואיך שרים את "שיר הרעות" ביחד, וזה מראה שיש זיכרון לדף ולמילה הכתובה".
בביה"ס אנו רואים ערך רב בחשיפה לתרבות, בשימור הזכרון והדילמות הכרוכות בכך. נמשיך לחשוף את תלמידנו לדילמות ולשאלות העולות מארועים אקטואליים תוך התמודדות עם העובדות ההיסטוריות.

את ט"ו בשבט ציינו בשלל פעילויות ובמזג אוויר מושלם. תוכלו להתרשם מהפעילויות המגוונות בהמשך המידעון. בשבוע הבא יתקיים שבוע הגלישה הבטוחה. הנחיות לגבי הפעילויות נמצאות גם הן בהמשך המידעון.

שבוע נפלא לכולנו.
לילך.

יום השואה הבינלאומי

יום השואה- ב-27/1 חל יום השואה הבינלאומי. לאחר שיחה מקדימה עם יא"6 על משמעות יום זה ביחס ליום השואה הישראלי, החלטנו להצטלם לקמפיין של הקונגרס הציוני העולמי , שהופץ השנה בפייסבוק. קמפיין שמבקש להזכיר לעולם מה קרה ומסביר מדוע חשוב לזכור, בין השאר כדי לוודא שלא יקרה שוב לאף עם. הקמפיין שאף להגיע ל-6 מיליון זוכרים . התרגשנו מאוד לקחת חלק בקמפיין חשוב זה, במיוחד בצלו של החוק הפולני שפורסם אותו יום.
Big image

פעילות ט"ו בשבט לשנתונים ז-ח בשיתוף מועצת תלמידים שנתון ח'

השבוע שנתון ז' היה פעיל מאוד. ביום רביעי כל כיתה לקחה בתורה חלק פעיל במשחק אינטראקטיבי בנושא טו בשבט. תחנות המשחק אפשרו לילדים להפגין ידע וללמוד דברים חדשים על עצים, צמחים ובית הספר, תוך שיתוף פעולה בקבוצות או בשיחה עם מורים, עובדים ותלמידים שפגשו בדרכם. הייתה אווירה כיפית וכמובן גם מנצחים. חשוב לציין שהמשחק הודרך על ידי נציגי מועצת ח' ואלון גרזון שהקרין את התלהבותו לכל אחד ואחת. המון תודה לכם!
Big image

טיול שורשים בעמק לשנתון ז'

ביום חמישי יצאנו לטיול במסגרת שנת השורשים. במהלך השבוע לפני הטיול, כל כיתה נפגשה עם מדצים משנתון יא' לפעילות הכרות והכנה ליום "שורשים בעמק". התחלנו את הטיול במעיין חרוד, עלינו לקבר חנקין ולמדנו על גדול רוכשי האדמות בארץ-ישראל ועל כך שגולת הכותרת של רכישות הקרקע שלו הייתה בעמק שלנו. דרך הפרדס עלינו לגלעד שהוקם לזכר הנופלים בקרב שהתרחש במקום זה במלחמת העצמאות. היה מקסים ומרגש לראות את בני המצווה מדקלמים את קינת דוד כמעט בעל פה. לאורך כל הדרך צפינו בנופים מרהיבים, במעיין חרוד ממנו התחילה התיישבות בעמק ובישובים הרבים בעמק והגלבוע המאחדים את כולנו. כשהגענו למחצבה בגלבוע כל כיתה קיימה דיון (דיבייט) בשאלה האם להמשיך לחצוב? היה מרשים לשמוע את השיקולים בעד ונגד. המדצ"ים- יובל פלד וגיא סורפין (ז'1), עומרי סנקר ועומר שרוני (ז2), שי זעפרן ושירה לוי (ז3), אלבי רז ורז מאור (ז4) עמית סורקין ונעמה אסף (ז5) ועופרי ברקן ויואב בר (ז6) הפעילו את הילדים בתחנות בטיול, יצרו קשר נפלא עם הילדים והיו מאוד משמעותיים עבורם. תודה ענקית ונשמח לשיתופי פעולה בהמשך. ברצוננו להודות לחגי דורון, מורה להיסטוריה על ארגון הטיול והכנת המדצים, לטלי גדיש, רכזת חברתית שלנו על המשחקים שחיכו לילדים במעיין חרוד כשסיימו את המסלול.


קישור לתמונות
Big image

ט"ו בשבט בחטיבה העליונה

מה עושים עם קרטוני חלב ריקים, מגפיים ישנות ובקבוקי פלסטיק מהמחזורית? כיתות יא-6 ו- יב-7 בנו באמצעותם גינה פורחת לכבוד ט"ו בשבט, הילדים נהנו לעבוד ולייצר מחומרים שבדרך כלל היו משליכים לאשפה, עציצי נוי ייחודיים ויצירתיים.

תודה לתלמידים על העבודה וההשקעה, למיכל אולשק, הרכזת החברתית ולמחנכות, ריקי ישראלי ומיטל מרגלית.
Big image

למידה חוויתית בהיסטוריה

כחלק משיתוף הפעולה עם רשות הניקוז ירדן דרומי, יצאו תלמידי ההרחבה בהיסטוריה משנתון י' לסדנת סיתות. בסדנה, שהתקיימה במחצבת השיש בחפציבה, למדו התלמידים לשחזר את סיתות האבן בעמק ובארץ מימי התנך ועד ימי ראשית ההתישבות. בהמשך יבנו התלמידים שביל שבו ישולבו צורות הסיתות השונות.

Big image

חשיפה לצפון

יצאנו עם הרחבה היסטוריה י"א לסיור בצפון בעקבות מלחמת העצמאות, כחלק מלימוד הנושא. יצאנו בבוקר לדגניה, שם סעדנו את ליבנו מארוחה עתירת פחמימות ומפנקת, אותה אירגנו ביד רמה, הדס ואופק. ניר ורועי, סיפרו את סיפורו של הקרב ואף שעשעו אותנו כשהציגו את הוויכוח ההיסטורי על מי עצר את הטנק הסורי...חבר הקיבוץ או גולני. (הם מתווכחים שם עד היום..). חגי פינק אותנו בקפה מתובל בסיפורים נוספים. בדרכנו, חווינו את הנסיעה בכביש צר ומתפתל העולה מטבריה צפונה, תוך שאנו מבינים את הסכנות הרבות שארבו לנוסעים בדרכים במלחמה זו כאשר חברי הכנופיות מנצלים את הגובה הטופוגרפי וצולפים בכלי הרכב היהודים. הבנו את המשמעות עבור הישובים המבודדים והמנותקים וכך הגענו למצדית הקדמית של משטרת נבי יושע במעלה הפלמ"ח . צפינו בנוף המדהים, והקשבנו לעופרי ורעי שסיפרו על מבצע יפתח והקריאו מדבריו של אחד המפקדים, מולה כהן, שסיפר על הדרך הייחודית בה גייס יגאל אלון את תמיכת התושבים- בכנות, בפתיחות, בהקשבה למצוקותיהם , והם נענו לו. נדב וזיו המשיכו מכאן והובילו דיון על ערכיו של יגאל אלון ע"י סיטואציות מחייו . יואב הכין לנו שוב קפה תוך כדי ששליו לימד אותנו על מבצרי הטאגארט שבנו האנגלים להגנת הצפון, בעזרת חידון נושא סוכריות...לבסוף, עלינו לנבי יושע ולמוזיאון, שם קיבלנו הדרכה מרתקת על הקרב ועל הערכים הקשורים בו.. משם התחלנו לשוב, תוך שיואב ונבו משמיעים לנו את השיר על דודו, כולנו הצטרפנו בפזמון. ארוחה בראש פינה והביתה בשמחה. הייתה התרוממות רוח.
Big image

ערב הקרנת סרטים מגמת קולנוע שנתון י"א

ביום רביעי התקיים בבית שפרוני ערב הקרנת תרגילים תיעודיים של תלמידי שנתון י"א של מגמת הקולנוע. בנוכחות תלמידים, הורים וצוות בית הספר הציגו התלמידים תרגילים קצרים עליהם עבדו בקבוצות במהלך הסמסטר. הז'אנר התיעודי מביא למסך דמויות אמיתיות ודן בנושאים, דילמות ושאלות מהחיים הסובבים אותנו. התרגילים עסקו במגוון נושאים המעסיקים את התלמידים, דברים הקשורים לבית ספר וגם סיפורים אישיים של מורים, תלמידים ובני משפחותיהם. הערב היה מעניין ומהנה.

תודה לתלמידים, תודה לצוות הקולנוע: איתי קן תור, מיטל מרגלית, הלה יפלח ויובל בריל, תודה לצוות בית הספר ולהורים.

Big image

פעילות גיבוש והעצמה לכיתות שח"ר

ביום ב' 29.1.18 יצאו כיתות אתגר ומב"ר יא' 1 + יא' 2 ליום מאתגר במרכז למנהיגות באריאל.

במהלך הפעילות התלמידים טיפסו על מתקני גובה שדרשו מהם אומץ, עבודת צוות, התמודדות עם פחד והעצמה אישית. הפעילות הייתה מהנה ומגבשת.

Big image

גמר ספייס לאב

בשבועות האחרונים עבדו במרץ רב תלמידי שנתון י' בתוכנית ספייסלאב על העמדת הניסויים שיתמדדו מול בתי ספר נבחרים אחרים בארץ על שליחתם לחלל. יום א' האחרון התקיים אירוע הגמר החגיגי באוניברסיטת תל-אביב, במהלכו עמדו הניסויים בפני ועדת שיפוט נכבדת הכוללת בכירים מהתעשייה, מהאקדמיה והגב' רונה רמון. אומנם הנושא של התלמידים "התפתחות תאים סרטניים בתנאי מיקרו כבידה" לא זכה במקום לשליחתו לחלל, אך התלמידים, בעזרת חוקרים ומומחים מהאקדמיה חקרו ,יצרו ותכננו ניסוי ברמה הגבוהה ביותר ואין ספק כי הרוויחו ולמדו מהדרך והתהליך הארוך שעברו !
Big image

חוסן רגשי

כחלק מההכנה הריגשית לצה"ל עברו תלמידי שנתון י"ב פעילות במהלכה עסקו במושג חוסן בהרצאות ובסדנאות.

Big image

מפגש סיכום נבחרות כדורסל

ביום ראשון התקיים מפגש סיום נבחרות הכדורסל בליגת התיכוניים, בנים ובנות. בירכנו את השחקנים והשחקניות על ההישגים בשנה הזו, חולקו תעודות הוקרה לתלמידי י"ב שמסיימים את שרותם בנבחרת ויצאנו אופטימיים לשנה הבאה. במפגש נכחו מנהלת ביה"ס, מנהלת חטיבת יא-יב, מורי החנ"ג, לירן וצוות המאמנים מגלבוע מעיינות.
Big image

שבוע הלאומי לגלישה בטוחה 4-9.2.2018

השבוע הלאומי לגלישה בטוחה הינו מערך אירועים ופעילויות חינוכיות המתקיימים מדי שנה בכל רחבי הארץ.

השנה, האירוע יצוין בין התאריכים 4-9 בפברואר 2018, ויתמקד בעידוד תלמידים, מורים והורים לגילוי מעורבות ואמפתיה כלפי חבריהם ברשת, וזאת תוך חיזוק נורמות התנהגות ראויות ברשת והעלאת המודעות למצבים מורכבים המתעוררים בה.


ילדים ובני נוער נמצאים ברשת זמן ממושך, ועל פי רוב יהיו הראשונים שיראו ויוכלו לדעת האם חבריהם זקוקים לעזרה. לכן, יש לחזק בקרב התלמידים את המסר כי באפשרותם לפנות לעזרה ואף לעזור לאחרים. בנוסף, חשוב כי המבוגרים יידעו לאתר ולזהות סימנים של פגיעה ויהוו כתובת לפנייה.


בביה"ס בשבוע זה ולאורך כל השנה אנו עוסקים בנושא זה דרך שיעורי מחנך, מפגש עם אנשי החוק על המשמעות של התנהלות באינטרנט ובהמשך הצגה לחט"ב - "הנופלים ברשת".

התפקיד ההורי במרחב האינטרנט אינו שונה מהתפקיד ההורי בכל מרחב חיים אחר. חשוב שילדכם ידעו כי אתם מהווים כתובת להתייעצות, שאילת שאלות ושיתוף. גם אם אתם מרגישים או חושבים שהידע שלכם מועט משלהם בכל הנוגע למחשבים, או לשפה ולתרבות הייחודית לרשת האינטרנט, ההכוונה ההורית עדיין חשובה ומשמעותית מבחינתם, שכן, אתם מביאים אתכם את הידע וניסיון החיים שלכם במבוגרים.

בברכת גלישה בטוחה והתנהלות מיטבית ברשת,

עלון מידע להורים בנושא גלישה בטוחה​​

טורניר כדורשת בנות י"יב

ביום חמישי התחיל טורניר הכדורשת בנות י-יב. בשמינית הגמר הבנות ניצחו משחק אחד והפסידו משחק אחד. והעיקר עלו לשלב רבע הגמר ביום רביעי הקרוב.

Big image
Big image