ניוזלטר אגף אמנויות משרד החינוך

אמנויות מעצבות חברה בחט"ב בשיתוף האגף לחינוך על יסודי

מנהלת האגף - מיקי בנאי

מהתבוננות על תכניות הלימוד בשלבי הגיל השונים מגן הילדים ועד סוף ביה"ס היסודי, מתקבלת תמונה חינוכית ברורה של למידה, חוויה והכרות עם האמנויות כשפות תרבותיות וכתחומים הנלמדים בראיה בינתחומית.( הפורמאלי והבלתי פורמאלי)

כמו כן, בחטיבה העליונה קיימת התמקצעות ובחירת מגמות, במוזיקה, בתאטרון, במחול בקולנוע ובאמנות חזותית.

לעומת זאת מצאנו שקיים פער במאפייני הגיל בחטיבות הביניים לבין התכניות הנלמדות בתחומי האמנויות וכי יש לעדכן ולחדש בהתאם.

.

בעקבות כך פותחו על ידי אגף אמנויות במזכירות הפדגוגית , המפמ"רים וצוות המדריכים יחידות הוראה באוריינטציה חברתית ערכית "אמנויות מעצבות חברה "

בעידוד המנכ"ל ובשיתוף האגף לחינוך על יסודי הוקצו ש' תוספתיות לפרויקטים חברתיים, קהילתיים וסביבתיים בתחומי האמנויות לכ 70 חטיבות ביניים ברחבי הארץ.

בבסיס התכנית ניצבת התפיסה של החינוך לאמנויות כמנוע לשינוי חברתי. דרך החינוך לאמנויות מבקשת התכנית להצביע על חשיבותן של האמנויות לחברה, לעמוד על יכולתה לייצג, לעצב, להעצים ולהעשיר זהות ותרבות ,לזמן יצירה ספונטנית ואינטואיטיבית, לפתח כשרים וכישורים חברתיים ולבסס את חשיבות העיסוק באמנויות כערך משמעותי ואקטיביסטי במציאות החברתית בישראל.

תודות לכל השותפים, למפמ"רים על כתיבת יחידות הלימוד החדשות והתאמתם לחטיבה. לחנה הקסטר ואליזבט קוסטוב על ניהול הש' וחלוקתם ולחן שפירא וצוות המדריכים המופלא על הפרויקטים הקהילתיים המרתקים והיצירתיים המתקיימים בבתיה"ס.

להמשך עשייה ויצירה פורייה
מיקי בנאימנהלת אגף א' למקצועות האמנויותהמזכירות הפדגוגיתמשרד החינוך

תמונות מהפנינג חברתי שיתופי לאמנים ומורים לאמניות באשקלון - אגף אמנויות

אמנות חברתית – חן שפירא

תחום האמנות החברתית מתפתח מאד בעשורים האחרונים. פרויקטים ומיזמים המשלבים אמנות, חברה וקהילה מתחוללים ברחבי העולם, תערוכות אמנות חברתית רבות נערכות וכן מתקיימים קורסים, מחקרים וימי עיון מקצועיים. התחום גדל ומתפתח כדרך חדשה של פעולה אמנותית, של ביטוי קבוצתי וקהילתי, ואף כדרך ליצירת שינוי חברתי. ניתן להגדיר את שגשוגה של האמנות החברתית כשינוי פרדיגמה, כמפנה כולל בתפישתה של האמנות, תפקידה ומקומה בעולם. המרכיב החברתי באומנויות מהווה הזדמנות חינוכית ללמידה אקטיבית, בשותפות קרובה "עם" הקהילה והקהל. זהו גם שינוי בתפישת תפקידו של האמן ומעורבותו החברתית ושינוי בתפישת היצירה כפעולה משותפת, דיאלוגית, ובעיקר כפעולה חברתית. במסגרת פרויקט אומנויות מעצבות חברה בתש"פ מתקיימים עשרות פרויקטים בחטיבות ביניים ברחבי הארץ, אשר מקיימים שיתופי פעולה מגוונים בין תלמידים, בתי ספר וקהילות, ומחברים בין תלמידים, קהילות וקהל באופנים חדשים, המאפשרים שינוי וגיבוש של קשרים ושותפויות חדשות.

מטרתו של הפרוייקט לנצל את ההזדמנות החינוכית הטמונה באמנות החברתית, לטפח קשרים אלו ולזמן הזדמנויות לתלמידים להיות שותפים פעילים במרחב הציבורי בעזרת תהליכים השתתפותיים ולמידה מבוססת פרויקטים וכך ללמוד על מקום, על זיקה ועל שייכות ולתרום לגיבוש הקהילה.

________________________________

לימודי אמנות חזותית פרויקט חברתי חט"ב - עבודות נבחרות

_________________________________

שבילי אית"ם אופקים. המורה - יונינה האוזר כפיר שכבת הגיל: ט'

עץ שקיות הפלסטיק.

הפרויקט מגיב בביקורתיות על צרכנות עודפת ושימוש בחומרים בלתי מתכלים, והופך חומרים אלו ליצירת אמנות מחומרים ממוחזרים, מעלה שאלות של שמירת הסביבה לדיון

אורט מלטון בת ים . המורים אדם גלבוע ורון וינטר, שכבת הגיל: כיתה ח'

פרוייקט הכיתה האידיאלית. התהליך מרובה השלבים החל בחשיבה וניסוח של כרטיסי משמעות דרך הכנת סקיצות בדו ממד ועד להכנת מאקטים של הכיתות, אותן הגו ותיכננו התלמידים

בית הספר הרב תחומי למדעים ואמנויות חדרה. המורה אנה טהר זהב. שכבת הגיל: כיתות ט'

תהליך יצירה המתייחס לקיימות ומחזור וכן לערבות הדדית. יצירת בובות ממוחזרות משאריות בדים ובגדים המועדים לזריקה והפיכתם למשחק ולאביזרי לימוד. הבובות המוכנות יתרמו לילדים נזקקים

מקיף י"ב המעיין ראשון לציון. המורה יעל כהן. שכבת הגיל: כיתות ט'

הפרויקט מתייחס לדימויי מדיה המביאים לידי ביטוי את הרס הטבע על ידי האדם באמצעות פסולת. הדימויים מצוירים על בדים גדולי ממדים, כאשר האזורים הפגועים מכוסים בתוצרי לוואי ובפסולת. מתוכננת הצגה של העבודות במרכז קהילתי הסמוך לבית הספר ויצירת עבודה קהילתית משותפת בשכונה, מפסולת אשר תיאסף בשיתוף עם הקהילה.

______________________________

חטיבות ביניים בלימודי קולנוע ומדיה

______________________________

חטיבת ביניים אבן אלהיית'ם באקה אל גרבייה. מורה: עבד אלסאלם עויסאת

הקולנוע ככלי להבעת עמדות ומגוון דעות. התלמידים התנסו בסדנאות סטופמושיין, רכשו מיומנויות תסריט, צילום ועריכה שהכשירו אותם לאירוע השיא, המתחיל בימים אלו: הפקת דוקו, "סרטים יוצרי שינוי" העוסקים בסוגיות חברתיות בקהילה בבאקה אל גרבייה.

סרטון חטיבה אלהייתם באקה תהליך עבודה ותוצר

חטיבת הביניים צור באהר. מורה פרוך ג'וואד

התלמידים יוצרים סרטונים בנושאי סביבה, בטכניקת ה STOP MOTION מיישמים מיומנויות של סיפור, העמדת פריים, שילוב של פס קול, עריכה . סרטון של התלמידים בנושא כבוד וסובלנות

סרטון בנושא כבוד וסובלנות צור באהר

חט"ב מ.י שטקליס – נתניה. רכזת אנה שניידר, מורה טל אברמוביץ.

תלמידי תקשורת (כיתות ח'-ט') כותבים עורכים ומפיקים שידורים ‏מיוחדים ומגוונים העוסקים בחברה וקהילה . התלמידים הגו, הפיקו וערכו תכנית ברדיו המקומי. התשדיר עסק בסוגיות חברתיות כמו דימוי גוף בעידן הרשתות החברתיות, תרבות הצריכה, טבעונות בגיל הנעורים.

‫תיכון שוהם מגמת קולנוע‬‎

רדיו קהילתי - חט"ב מ.י שטקליס נתניה by ‫תיכון שוהם מגמת קולנוע‬‎

______________________________

הפרויקט החברתי בתיאטרון בחט"ב

_______________________________

אמי"ת בנות מעלה אדומים. המורה: אבישג זכריה

ליצנות רפואית בקהילה. התלמידות יצאו לביה"ס היסודי שדי חמד, וסייעו לתלמידים ביום של קבלת חיסונים.

בית ספר בן צבי, קרית אונו. מורה: גיא אלון

פרויקט שורשים: שייכות וזהות - עבר הווה עתיד

כותבים מחזה כשהתמה היא: שורשים: עבר הווה עתיד. היצירה מתחיל מעץ ממש, משורשי העץ, מעבודה בחצר. השורשים והעץ מהווים מטאפורה וטריגר ליצירה

מקיף ט, ראשל"צ. מורה עידית כהן

הפרויקט: תיאטרון בגני ילדים – מפגשים בגן אחת לשלושה שבועות, לכל סיפור מוקדשים שני מפגשים בכיתה, שבהם מתכננים ומתנסים בפעילות. לאחר שני מפגשים מפעילים התלמידים את ילדי הגן - משחקים איתם משחק עם אלמנטים מעולם התיאטרון והתנועה (פנטומימה, משחק עם אביזר, משפטים).

תיכון 'ליאו בק' חיפה. מורה שמס זאהר.

תיאטרון פלייבק ותיאטרון מחאה. תלמידי כיתה ט' תיאטרון הנחו סדנת תיאטרון פלייבק לכלל תלמידי ח'. זו הייתה חשיפה של שכבת ח לתיאטרון חברתי באמצעות פלייבק והזדמנות להציף נושאים משמעותיים למשתתפים בדרך הומוריסטית ואמנותית. בנוסף- התקיים שיח בסדנאות בהנחיית המורה

חט"ב מגידו. מורה נטע דולב

הצגות בספריה בפני ילדי הגן

לימוד יסודות תיאטרון. חקירת דמות המספר. חיפוש ואיסוף חומרים - קריאת סיפור ילדים בספריה. בנייה ויצירה של קטע: מסיפור למחזה - תיאטרון סיפור. ביקור גני הילדים בספריה והצגת התוצרים

חט"ב כנות. המורה שירן גינסברג

שורשים: השורשים מאחורי הקלעים ועל הבמה – מתיעוד המורשת המשפחתית לאירוע בימתי.

______________________________

חטיבות ביניים בלימודי מוזיקה

______________________________

חט"ב דרכא רמון גדרה. המורה מיכל ינקו

התלמידים ערכו מופע הוקרה לעמותת "רוטרי" במסגרתו ביצעו התלמידים בספריה העירונית גדרה את השירים "רקמה אנושית אחת" ו "ולס להגנת הצומח"

חטיבת "קרית שרת", חולון. מורה מיכל פרנקל

מופע מוסיקלי במסגרת התנדבות בבית הספר "עמל" בחולון ובו מחרוזת שירי חנוכה בעיבוד לתזמורת כלי נשיפה. לאחר המופע, יצאנו לפעילות משותפת בחצר בית הספר

חטיבת ביניים, תל שבע. מורה: מזהר מנאע

הופעה בתיאטרון תל שבע במסגרת כנס מקהלות למגזר הבדווי בדרום

______________________________

חטיבות ביניים בלימודי מחול

______________________________

חטיבת ביניים שמואל הנגיד, הרצליה. המורה שקד היינס

'רוקדים את הזמן', פרויקט מחול בין-דורי הנערך זה שנה שניה בחטיבת 'שמואל הנגיד' הרצליה.
הפרויקט מפגיש נשים בנות הגיל השלישי, בשיתוף אגף הרווחה של הרצליה, עם בנות מסלול המחול של כיתה ט' פעם בשבוע

Big picture

קריית חינוך ע"ש גינסבורג, יבנה. המורה מירית ברמן

בנות כתה ט במגמת המחול נפגשות עם חברי מועדון אקי"ם מדי שבוע כדי לרקוד יחד. הקבוצה מכינה ריקודים משותפים, איתם מופיעים בהזדמנויות שונות.

עריכה ועיצוב - ערן לבני