מנהרת הזמן שיירת יחיעם

גלילה רון פדר עמית . מגיש : עומרי גיל

רקע

במהלך מלחמת העצמאות הערבים צרו ישובים, אחד מהם הוא ישוב יחיעם .

שיירת יחיעם הייתה שיירת אספקה של חטיבת כרמלי במלחמת העצמאות, שיצאה ב-27 במרץ 1948 לפני 68 שנים מנהריה לקיבוץ יחיעם .

מושגים חדשים ותקציר

במהלך קריאת הספר הבנתי לעומק יותר מושגים רבים, שלושה מתוכם הם : מצור - הקפת עיר על ידי צבא כדי לנתק אותה משאר המקומות ולהכניעה . ואין יוצא ואין נכנס . אין אספקה של מזון ,שתייה ,תרופות לא לעיר המבוצרת ולא מחוצה לה.

מורס - שפה הבנויה מסימנים רציפים וקטועים, אשר יכולה להיכתב על דף ויכולה להיכתב גם באמצעות היבהובי פנס. ובאמצעות דפיקות .

ההגנה - ההגנה ארגון היה הארגון הצבאי הגדול והמרכזי של היישוב היהודי והתנועה הציונית בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי ,והיווה למעשה את התשתית להקמת צבא הגנה לישראל עם הקמת המדינה.

על כל זה דיבר נספרי עכשיו אספר איך הכל מתקשר להכל.

מדובר על שני ילדים דן ושרון אשר מצאו מערה שיכולה להחזיר אנשים בזמן.

יום אחד שניהם מקבלים מכתב מילד בשם גלעד, השמועה על המערה הגיעה לאוזניו , הוא וסביו רצו לחזור בזמן ליראות את סבא רבא של גלעד אשר הגיע עם ההגנה ליחיעם שהיתה במצור ובגלל זה לא יכל לצאת מיחיעם ונדר נדר שאם יצא ישנה את שמו ושם משפחתו לשמות יהודיים וזה מה שקרה אבל גלעד לא הספיק לראותו ומקווה שזאת תיהיה ההיזדמנות שלו. בהגיעם למערה הם נתקלים בבעיה המערה לא פועלת, הם מבינים שהמערה לא פועלת כי סבא של גלעד לא יכול לחזור בזמן ולראות את עצמו בלית בררה הם משאירים אותו מאחור וחוזרים בזמן אל נהריה ומבינים שיצטרכו להגיע ברגל אל יחיעם המבוצרת והם "תופסים טרמפ " על שיירת יחיעם על המשוריין שעליו פיקד בן עמי, בהגיעה ליחיעם תקפו כנופיות ערביות את השיירה בן עמי מפקד המשוריין שעליו היו נהרג ואיתו עוד הרבה אחרים נהרגו שם הגיעה נקודת השיא שלושת הילדים היו צריכים לחשוב האם לעזור לשיירה או להמשיך ליחיעם, הילדים הבינו שהם צריכים לברחו משדה הקרב והיגיעו ליחיעם וראו את מנדי סבא רבא של גלעד אך הוא לא האמין לגלעד שהוא נכדו ובלית בררה נאלצו לחזור להווה שם סבא של גלעד לקח אותם לאכול גלידה וסיפר להם על כל מה שקרה ביחיעם.

הסופרת

גלילה רון פדר עמית היא סופרת שכתבה המון ספרי מתח, ילדים והיסטוריה (סדרת הספרים שאני קורא).

כך שיש לה ניסיון בתחום.

דמות אהובה ולמידה על התקופה

בסיפור זה, הדמות האהובה דווקא לא הייתה גיבורי הסיפור אלא האורח גלעד, שאפילו שלא פגש את סבא רבא שלו אך עדיין היה נחוש בדעתו ודבוק במטרה לפגוש אותו, וגם שלא היה זה משפיע עליו עדיין היה לו קשה שסבו לא יבוא איתו לפגוש את אביו, אך למידה על התקופה היה הרבה "רמזים" מסבתו של גלעד. המגורים היו בביתני אבן ועץ, והכלכלה הייתה בנויה בעיקר מחקלאות והשולטים במדינה היו הבריטים אך באותה תקופה הם היו על סף העזיבה
הקרב על קיבוץ ומבצר יחיעם במלחמת העצמאות - 1948