ביולוגיה

bioletter בסימן חקר

מומלץ לצפייה בדפדפן כרום

Big image
Big image

מורים יקרים ונאמני הוראת הביולוגיה

מטרות החינוך המדעי בעשורים האחרונים מתבססות על "חקר", הן כאמצעי והן כתוצר של הוראת המדעים בכתה. החקר בכתה מאפשר למידה משמעותית הן של תכנים והן של מיומנויות.

למידת החקר מאפשרת לתלמיד להתנסות ב"להיות מדען", ולהביא לידי ביטוי יצירתיות, מקוריות וסקרנות. בקרב אנשי חינוך קיימת הסכמה רחבה לגבי חשיבות הוראת חקר והוראה בדרך החקר, אם כי ישנם חילוקי דעות לגבי אופן הוראת החקר בכתה, עד כמה לאפשר עצמאות לתלמידים המבצעים את החקר ומה מידת המעורבות של המורה בעת ביצוע חקר. אין ויכוח שכאשר התלמיד בוחר את שאלת החקר ומעורב יותר, הלמידה משמעותית יותר, ההנעה וההנאה גדולות יותר.

בביולטר זה רעיונות לחקר, לשיטות עבודה, למשאבי חקר ועוד שיכולים לשמש לביוחקר ואף לעבודות גמר.

על עבודת גמר כתבה נענע טראוב (2013): "אני עשיתי עבודת גמר ואני יכולה להעיד שזאת הייתה אחת החוויות הלימודיות הטובות ביותר שהיו לי בימי בית הספר הארוכים. עשיית העבודה על כל חלקיה למעשה הביא אותי להתנסות בהרבה מאוד תחומים. ההתנסות, כמו שציינתי בהתחלה, מלמדת, ואני בעבודה הזאת למדתי הרבה מאוד דברים חשובים שלא הייתי לומדת בשום דרך אחרת בשנים האלה. מעבר ללמידה איך למצוא מידע, לחשוב בצורה מדעית, לבצע ניסויים להתנסח וכדומה, למדתי להתמיד, להסתקרן, להתמקד, לסמוך על עצמי ועל היכולות שלי, להיות רצינית, להיעזר באחרים, להתמודד עם אי וודאות, להתמודד עם קשיים, וגם להיזהר מהתמדה עיוורת וכי מנוחה והנאה חשובים לא פחות."

קריאה מהנה וחקר פורה

אירית שדה וצוות ההדרכה והפיקוח

"שיח ביולוגים בין הטכניון בכיתה" - יום עיון בחנוכה

כ-80 מורים השתתפו ביום העיון המסורתי "שיח ביולוגים בין הטכניון בכיתה" הנערך בפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון. את הכנס מארגנים, זו השנה התשיעית ברציפות, פרופ'/ח אילת ברעם-צברי וצוותה. השנה ניצח על המלאכה אביב שרון, והפיק כנס מגוון ומרתק, בזיקה בין נושאי ההרצאות לבין נושאי ההעמקה.
Big image

יום עיון בבאר שבע

יום עיון בבאר שבע

ביום ג' 27/12/16 התכנסנו, כ- 35 מורות ומורים, בעיקר מאיזור הדרום. ליום עיון באוניברסיטת בן גוריון שאורגן, במסגרת ההשתלמות המחוזית המתקיימת בבאר שבע, בשיתוף פעולה עם יחידת השיווק של האוניברסיטה .
התעדכנו בחידושים ובתגליות האחרונות במגוון נושאים כגון: אפיגנטיקה, מנגנוני בקרה ותיקון ואף שמענו על מחקר ראשוני בטיפול בהפרעות קשב באמצעות גרייה אלקטרומגנטית של המוח.
נהנינו והחכמנו.

מגוון רעיונות לנושאי חקר

אחרי כמה שנים של הנחיית תלמידים בביוחקר, חשים מורים רבים רצון לגוון ולאפשר לתלמידים עבודות חקר מקוריות ומגוונות יותר. לפניכם מקבץ רעיונות ומיזמים המתאימים לכל תקציב וכיס ומאפשרים עבודות חקר מגוונות ומקוריות.

ראו את מגוון בע"ח שניתן לאסוף בשלולית ולחקור. ראו כמה פשוט להקים חממה לחקר. שימו לב לאמצעים בהם משתמשים בחממה בעין שמר. בקבוקים של ליטר וחצי, זמינים לכל. ואם יש לכם רעיונות נוספים, שלחו ונשמח לצרף.

Big image

בריכות החורף

יש מקום נהדר, עשיר ומגוון. אלפי יצורים קטנים מסתובבים, צמחים יחודיים צומחים והחיים שם שוקקים. מתנה נפלאה של הטבע שמתעוררת לחיים כל בכל שנה עם בוא הגשמים - בריכת חורף. ביקור בבריכת חורף יוביל אתכם לאתר יפה, מעניין ונגיש. מתאים לסיורים ולעבודות חקר רבות.

באתר החברה להגנת הטבע תמצאו שפע של מידע על כל ברכות החורף, מצגות על מגוון החי והצומח ועוד

"עושים בית ספר לאקדמיה"


ורדית מקובר מורה לביולוגיה, כימיה ומדעי הסביבה

"התיכון לחינוך סביבתי" שדה בוקר


שיתוף פעולה בין התיכון לחינוך סביבתי לבין אוניברסיטת בן-גוריון בהנחיית עבודות חקר

התיכון לחינוך סביבתי במדרשת בן-גוריון ממוקם בסמוך למכונים לחקר המדבר של אוניברסיטת בן-גוריון. בשנת הלימודים תשע"ג (2012) יזמתי ויסדתי את פרויקט שיתוף הפעולה בהנחיית עבודות חקר, במסגרתו עורכים תלמידים מהתיכון עבודות חקר שונות בהדרכת חוקרי ותלמידי המחקר של המכונים לחקר המדבר.

פרויקט שיתוף הפעולה מהווה מודל ייחודי. הוא אינו מיועד לתלמידי תיכון מחוננים או מצטיינים אלא לכל תלמיד השואף להתנסות בחוויית חקר ברמה אקדמית. מטרת הפרויקט הינה לחשוף את תלמידי התיכון לעבודת מחקר מדעית תוך גירוי סקרנותם, ולהכיר להם שיטות חקר מדעיות בתחומי דעת שונים, זאת תוך בניית יכולת הסתכלות והבנה ביקורתיות. עבודתם המתבצעת בהנחיית סטודנטים לתואר שני ושלישי, חוקרי פוסט-דוקטורט וחוקרים בוגרים, נותנת להם נקודת מבט חדשה על תהליך החקר המדעי: על שאילת שאלות חקר, תכנון ניסויים ועריכתם, ניתוח תוצאות הניסויים, הסקת מסקנות והפקת לקחים.

עוד על הפרוייקט בכתבה המלאה

החממה מזמנת לנו מקום חקר נוח, תנאים קבועים ומגוון אפשרויות לעבודות חקר. בסרטון שלפניכם תלמיד בונה חממה באמצעים פשוטים. ניתן לבצע בכל בית וביה"ס

חממה ביתית

מאגר משאבי חקר

זה המקום להזכיר, שבאתר מורי הביולוגיה, קיים מאגר של משאבי חקר ופרוטוקולים שהכינה גלילה אלדג- אחת המנחות המחוזיות הוותיקות שלנו.

הכנסו ושאבו רעיונות ושיטות לחקר

מאגר משאבי חקר

החממה האקולוגית בעין שמר The Ecological Greenhouse Kibbutz Ein-Shemer

סרטון בערבית, על חקר בחממה בעין שמר, עם תרגום לאנגלית.

Micro Algae Co-educational project in Israel.mpg
Big image

שילוב השכלה כללית בתחומי דעת שונים כמו ביולוגיה

סאמיה אבוחיט. מורה לביולוגיה ומדעי הסביבה תיכון "עתיד" טירהלימודי ההשכלה הכללית נועדו לפתוח לתלמידים צוהר לעולם הגלובאלי, לעורר את סקרנותם ולעודד יצירתיות, העמקה בלמידה והרחבה של תחומי הדעת. וזה מה שקרה בתיכון עתיד בטירה.

התלמידים בחרו בנושאים שונים בביולוגיה ומדעי הסביבה, שהמטרה שלהם העלאת המודעות בנושאים שונים הקשורים לגוף האדם.


في إطار نشاط مدرسي ضمن موضوع الثقافة العامة ، قام طلاب الحادي عشر في مدرسة عتيد الثانوية في الطيرة بإنتاج لوحات فنية علمية عبارة عن مزيج من الرسم ثلاثي الأبعاد والكولاج والأعمال اليدوية توضح بعض المسائل البيولوجية والبيئية التي تهم الطلاب كتأثير التدخين على الصحة، تأثير الادوية على الكبد ، جهاز الهضم ، جهاز التنفس ، مبنى الخلية النباتية والاستحداث. وقد أبدع هؤلاء الطلاب في توضيح هذه المواضيع وزيادة الوعي لها مما يدل على اهتمام هذا الجيل بهذه القضايا .


להרחבת הרעיון

לתוצרים היפים

ביולוגיה מולקולרית במגמת ביולוגיה – יומן מסע חלק ראשון

ד"ר רבקה שירי מסה

מצפה רמון


במהלך ההוראה, אני מלמדת על קצה המזלג מעיקרי המחקר האמיתי במעבדה . יש לציין שמה שקורה במעבדה באוניברסיטה כל-כך רחוק ממה שקורה בבית הספר. הפיפטור, ה – DNA והג'לים כל-כך חסרים לי, והתלמידים שואלים: "...אבל איך רואים את זה? אבל איך עושים את זה? איך רואים DNA? איך יוצרים מוטנטים? איך רואים חלבון?...". הרגשתי שאני רוצה לעשות שינוי להכיר לתלמידים שיטות עבודה חדשניות אולי להחליף חלק משעות המעבדה המעשית בשעות מעבדה בביולוגיה מולקולרית. אבל אייך? איך לפתור בעיות טכניות? מה עם ציוד? היה לי חלום גדול! ולא ידעתי איך להגשימו.

על מה שעשתה ד"ר מסה, על הוולבכיה ועל פרוייקט החקר הייחודי שהיא בונה עם התלמידים בכתבה הבאה

מעבדה לימודית להכרת שיטות מדידה של משתנה תלוי במחקר

יעל זליגר ושמרית נור. דרכא רמון, גדרה.


במעבדה זאת יכירו התלמידים שיטות מדידה של משתנים תלויים (תהליכים ביולוגיים ) בניסוי ויסבירו את הקשר בין המשתנה התלוי לבין שיטת המדידה.

מצורף דף פעילות לביצוע וביסוס הנושא

Big image

תהליך החקר

בדרך כלל כשאנו מלמדים את התלמידים שלנו את עקרונות החקר אנו מביאים לכיתה מאמר קנוני מסודר המציג את החקר לפי שלביו.


הפעם שתי דוגמאות לחקר בתחומים ביולוגיים שונים.

הדוגמאות מוצגות כסרטונים המדגימים תהליך חקר.

נערכת תצפית על תופעה במערכת ביולוגית, המדענים מפתחים שיטות מחקר ואמצעים לניטור, לומדים את המערכת ומגבלותיה, מתכננים שיטות מחקר , עורכים תצפיות, בדיקות וניסויים. לבסוף מעבדים תוצאות, גוזרים מסקנות ומנסים לאמת ולעמת עם ידע קודם.

מומלץ לשלב את הסרטונים תוך כדי הוראת שלבי המחקר, כפתיח, גירוי חשיבה או העשרה.

ההצעה:

בשלב א' - התלמידים צופים בסרטונים ומתבקשים לשיים (לתת כותרת) לכל חלק בסרטון.

בשלב ב' - התלמידים צריכים להתאים את חלקי הסרטונים לשלבי החקר השונים.


.

"על עכברים ואנשים"- על פי מחקרה של ד"ר טלי קמחי
ים חם - לאן נעלמו הקיפודים?

בהמשך מובאים מחקרי שדה ומחקרים ארוכי טווח. גם מהם ניתן לגזור הצעות ורעיונות לנושאי ביוחקר.

על תנים שועלים ואנשים

פעילות חקר העוסקת בהשפעת הסניטציה על מס התנים והשועלים ברמת הגולן

נערכה ע"י רשות הטבע והגנים

במצגת המצורפת עיקרי המחקר ושיטות העבודה

תודה לרט"ג

ספר דיגיטלי חדש העוסק במחקרים על המרעה בישראל והשפעותיו עלה למרשתת

מומלץ לעיין ולנצל פרקים רלוונטיים להוראה. ניתן להיכנס לספר ע"י לחיצה על הכותרת

ישר המהתנור: יום עיון השנתי ה-37 לצפרות 26.12.16 - מצגת סיכום, הרצאות, סרטים

פרופ יוסי לשם, מדהים כהרגלו, וכבר העלה לטובת אלו שנמנעה מהם החוויה השנתית של יום העיון לחובבי טבע וציפורים את כל תכני היום, כדי שנרגיש חלק.

מומלץ ביותר לצפות ולקחת הרצאות וסרטים רלוונטיים לכיתה

יום עיון השנתי ה-37 לצפרות 26.12.16

מצגת סיכום, הרצאות, סרט

Big image

Mentimeter – כלי ליצירת סקר מקוון.

הכלי מאפשר יצירת שני סוגי שאלות: שאלה מסוג רב ברירה (אמריקאית) או שאלה פתוחה (אורך תשובה עד 140 תווים).

התשובות יוצגו על מסך המורה.

ניתן לבחור להציג את התשובות כענן מילים.

למדריך כתוב ומפורט

להתראות בביולטר הבא

עורכת: רבקה משגב

תודה לכל מי שעזר בהפקה, למי שקרא והעיר, תודה למורים הרבים ששלחו רעיונות והצעות.

ביולטר זה הוקדש לחקר לרעיונות לקראת ביוחקר, לאמצעים בהם ניתן להשתמש ועוד.


הביולטר הבא יצא לקראת יום המים הבין לאומי ונושאו יהיה "בלי מים אין חיים". מורים ונאמני ביולוגיה, אנו מחכים לחומרים שלכם, עבודות חקר שהנחיתם וראויות לפרסום, סיורים שערכתם עם תלמידים, סרטונים שפגשתם וכל אמצעי שיכול להעשיר את ההוראה של כולנו .

אנא שלחו ל: bioletter1@gmail.com


רבקה