WEEBLY VS WIX WEBSITE COMPARISION

Linear Systems Assignment

SITUATION

Joseph wants to make a class website for his class, but can’t decide which website maker to use. He was deciding over Wix and Weebly. Joseph wants to keep the website running for 12 months and wants the cheaper deal out of his two options.

WHAT WE KNOW

Wix offers their users a $40 fee to get their domain, and after that $15 every month to keep the site up.


Weebly offers their users a $20 fee to get their domain, and after that $25 every month to keep the site up.

MAKING THE EQUATIONS

In the equations that we will be making the variable "y" represents the total payment, and the variable "x" represents the number of months the website is active.


WIX
total cost = 15 multiplied by number of months plus 40

y = 15x + 40

In standard form, the equation would be -15x + y - 40 = 0


WEEBLY

total cost = 25 multiplied by number of months plus 20

y = 25x + 20

In standard form, the equation would be -25x + y - 20 = 0

Big image

THE GRAPH

The y-axis represents the amount of money owed to the website makers

The x-axis represents the amount of months


This graph will help Joseph make his decision on which website creator to use for this class website.

THE INTERSECTION

Where do these lines intersect?

The two lines are intersecting at points (2,70)


What does this mean?

This means that on the second month of running his website, Joseph would have to pay $70 on both of the website plans. If he had Wix, or Weebly he would have paid $70 in total at the second month.

JOSEPH'S BEST DEAL

Looking at the graph I would say that Joseph should go for the deal with Wix, because it is cheaper than the deal with Weebly over the 12 month period. To prove my answer I'll use an equation.


Wix

y = 15(12) + 40

y = 180 + 40

y = 220

The total cost for Joseph, if he used Wix for 12 months would be $220


Weebly

y = 25(12) + 20

y = 300 + 20

y = 320

The total cost for Joseph, if he used Weebly for 12 months would be $320


By using Wix, Joseph will save $100 more than if he used Weebly for a year.