האפיפיור קורא לישוע(ה)...

מסע הצלב הראשון

מהו מסע הצלב הראשון?

מסע הצלב הראשון הוא במסעי הצלב לארץ ישראל, סדרת מסעות צבאיים שיזמו האפיפיורים הנוצרים בין המאות 11 – 13, במטרה לכבוש מידי המוסלמים את המקומות הקדושים לנצרות בארץ ישראל. בנוסף, מטרתו הייתה כיבוש ארץ ישראל וכנסיית הקבר.

למה ומי?

הצלבנים הם קבוצות של לוחמים נוצרים, שיצאו מארצות אירופה והגיעו לארץ במאות ה-11-14 לספירה. הצלבנים יצאו למסעותיהם כדי להשתלט על קברו של ישוע בירושלים ולהשליט בעיר שלטון נוצרי. הצלבנים חשו חובה וגם זכות לצאת למסע לגאולת הקבר הקדוש כי ראו בכך מלחמת קודש למען ישו.

האבירים קיוו להשיג עבודה ואדמות, איכרים שאפו לזכות בחירות ובאדמות וסוחרים היו מעוניינים למצא במזרח שווקים לסחורותיהם ולהביא סחורות מן המזרח לאירופה.

האפיפיור היה מעוניין בכוח דתי ומדיני, ולהוכיח שהוא החזק, בייחוד מקיסר גרמניה.

המסלול

מסע הצלב הראשון התחלק לשלושה מחנות, שיצאו מברוז', מפריז, מקלרמון ומטולוז. מחנה אחד התקדם דרך רטיסבון, וינה ובלגרד. מחנה שני התקדם דרך מילנו וונציה. מחנה שלישי עבר דרך ז'נובה, רומא ובארי. שלושת המחנות התלכדו בקונסטנטינופול שבטורקיה. משם המשיכו דרך אנטיוכה, טריפולי וסיימו בירושלים.
Big image

הצלבנים נתקלים בקשיים

לצלבנים היו קשיים רבם בדרכם: לא היו להם מפות ולכן נאלצו להיעזר במדריכים מקומיים. מידי פעם תקפו אותם שודדים, ובשל כך התקבצו חבורות או ביקשו את סיועם של האבירים. הסוסים מתו והאבירים המשיכו את מסעם ברגל. ההפלגה בים הייתה מסוכנת. המסע לירושלים ארך זמן רב, וככל שהתרחקו הצלבנים מבתיהם, כך הכביד עליהם המחסור במזון.

כיבוש ירושלים

במהלך כיבוש ירושלים הצלבנים ערכו עליה מצור במשך חמישה שבועות. האוכלוסייה הירושלמית נחלשה והרעב התפשט בכל העיר. לאחר שכבשו את העיר ערכו הצלבנים טבח אכזרי בכולם. הם גרשו את תושבי ירושלים היהודים והמוסלמים והשתלטו על רכושם ועל בתיהם. הם הפכו את המסגדים ואת בתי הכנסת לכנסיות. רבים מהצלבנים בחרו לחזור לארצות מוצאם יחד עם מנהיגיהם לאחר כיבוש ירושלים, חלק בחרו להישאר.
מסע הצלב הראשון- המסע של הצמית ומשפחתו

מגישות:

טל יעקבי, עדן בן יעקב ועדן פתאל