שלי שלך ושלך שלך- מידת חסיד

שמות: דניאל רבינוביץ', רוני אבנר ואור פינקו כיתה: ח'1

הסבר המידה

מידת חסיד- שלי שלך ושלך שלך


המידה אומרת שעליך לתת מעצמך לאחרים מבלי לצפות לתמורה. המידה מעודדת עזרה הדדית ולזולת והיא נחשבת לטובה ביותר לאדם לפי מסכת אבות.

דוגמה למידה- חסידי אומות עולם

יחסה של רוב האוכלוסיה המקומית ליהודים בתקופת השואה היה נגוע באדישות או בעוינות. רוב האנשים צפו כיצד שכניהם זה מכבר הוצאו מבתיהם, נשלחו או נרצחו במקום; חלקם שיתפו פעולה עם הרוצחים; רבים הרוויחו משוד רכושם של היהודים. אולם בעולם של פשיטת רגל מוסרית וערכית, היה גם מיעוט קטן של אנשים אשר אזרו אומץ יוצא דופן על מנת לשמור על ערכי המוסר שלהם. אלו הם חסידי אומות העולם. הם עמדו בניגוד מוחלט לזרם המרכזי של אדישות ועוינות שהיה שכיח בזמן השואה. בניגוד לסובבים אותם, מצילים אלו ראו ביהודים בני אדם וסברו שיש להם מחויבות מוסרית כלפיהם.

הקשר הדוגמה למידה

בחרנו בדוגמה זו- של חסידי אומות עולם מכיוון שלדעתנו הם הדוגמה האולטימטיבית למידה. בזמן שיכלו לחיות חיים שקטים ולא להיות מעורבים במלחמה הקשה (הדרך הקלה), הם בחרו בדרך המסוכנת- הם סיכנו את חייהם למען חיים של אדם אחר, שלרב לא הכירו, והיו נאמנים לאלו שהצילו ודאגו להם בכל מצב, לכן- הם הדוגמה האולטימטיבית למידת חסיד.


עוד דבר שמדגיש את בחירתנו, עצם התואר "חסידי אומות עולם"- מעיד על כך שהם התנהגו במידת חסיד- המידה שבה בחרנו לעבודה.

דוגמה לחסידת אומות עולם- אירנה סנדלר

כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה, אירנה סנדלר הייתה עובדת סוציאלית בת 29, ועבדה במחלקת הרווחה בעיריית ורשה. לאחר כיבוש העיר על ידי הגרמנים, המשיכה המחלקה לטפל במספר הולך וגדל של עניים וחסרי בית בעיר. אירנה סנדלר ניצלה את תפקידה על מנת לסייע ליהודים, אך הדבר הפך לבלתי אפשרי לאחר שהגטו נסגר בנובמבר 1940.


כ-400,000 יהודים נדחסו בשטח הקטן עליו הוקם הגטו ועד מהרה התדרדר מצבם עד מאד. תנאי התברואה הירודים והמחסור במזון ובתרופות גרמו למגפות ולתמותה המונית של אוכלוסיית הגטו. אירנה סנדלר, תוך סיכון עצמי רב, רקמה תחבולה כיצד להיכנס לתחומי הגטו על מנת לעזור לגטו הגווע.


כאשר הוקם הוועד לעזרת יהודים (ז'גוטה), הפכה סנדלר לפעילה מרכזית בו. ארבעה חודשים לאחר שגטו ורשה נהרס ונשרף עד היסוד, מונתה סנדלר לתפקיד מנהלת המחלקה לטיפול בילדים יהודים בז'גוטה. סנדלר ניצלה את קשריה בבתי יתומים ומוסדות לילדים נטושים על מנת לשלוח אליהם ילדים יהודים.

באוקטובר 1943 אסר אותה הגסטפו ועינה אותה כדי שתמסור את שמות הילדים שהצילה, אך היא לא נשברה.


במהלך המלחמה הצילה כ-2,500 פעוטות וילדים יהודים.

Big image
Big image