Rozpad ZSRR

Streszczenie

Przyczyny rozpadu (znane oficjalnie):

- Slaba sytuacja gospodarcza ZSRR,

- Pieriestrojka,

- Zmęczenie ludnosci poprzez socjalizm (ludzie mieli dosyć),

- rywalizacja Gorbaczowa i komunistów o wladzę,

- niepodleglosciowe aspiracje państw takich jak:

*Armenia,

*Azerbejdżan ,
*Białoruś ,
*Estonia,
*Gruzja ,
*Kazachstan ,
*Kirgistan ,
*Litwa ,
*Łotwa ,
*Mołdawia ,
*Tadżykistan ,
*Turkmenistan ,
*Ukraina ,
*Uzbekistan.

Siedziba KGB

Wstep:

Funkcjonariusze KGB przybyli do daczy Michaila Gorbaczowa na Krymie 18 Sierpnia 1991 r. z rządaniem podpisania przez niego dekretu wprowadzajacego sten wojenny. On odmowil i dlatego stal sie więzniem we wlasnej willi. Dlaczego? KGB mialo chronic integralnosc CCCP (reformy gorbaczowa dawaly coraz większa nieżaleznosc republikom radzieckim).

Zamieszki:

Tibilisi,Wilno, Ryga, Tallin-rozpędzenie przez OMON. Tej fali wolnoci nie można bylo powstrzymać-narody zniewolone bez względu na straty chcialy wolnosci.
Rosjanie chcieli wykorzystać "polskie dowiadczenia" (stan wojenny uspokoil pospolitą ruchawkę). A po ludzku - chcieli zrobić to samo co Jaruzelski w 1981r.

Monday, Aug. 19th 1991 at 10pm

Russia, Moscow, Moskwa

Moscow, Moscow

Na ulice Moskwy wyjeżdrzają 2 elitarne dywizje-Jamajska i Kantymirowska (30,000 ludzi) wiernych Janajenowi (komunista z krwi i kosci) i jego ekipie zaczelo dzialać. Celem ich byl Rosyjski ialy dom (miejsce przebywania zwolennikow rozpadu ZSRR). Od początku wkolo tego miejsca gromadzili się ludzie chcący bronić wolnosci. Jednak do szturmu nie doszlo z powodu oporu cywili.
rozpad ZSRR

od 2:15 min i od 32 min zaczyna się tresć ( są reklamy)

Wielkim zwycięzcą tego zamieszania okazal się Borys Jelecyn-przedstawil się jako przywódca narodu milującego pokój, a przegranym Gorbaczow-stracil stanowisko i autorytet.
Loading form...