Westerplatte

Jak to było naprawdę?

Legenda głosi, że...

Wszystko zaczęło Się 1 Września 1939 o godzinie 04:45, KIEDY pancernik "Schleswig-Holstein" otworzył Ogień w kierunku Westerplatte. Przez kolejne Siedem dni Obroncy odparli trzynaście szturmów i kilkanaście wypadów, zabijając i raniąc niemal 1000 Niemców. W końcu jednak musieli * skapitulować . JAK Prawda wygląda?


* Skapitulować:

1. «poddać Się nieprzyjacielowi»

2. «zrezygnować z czegoś pod wpływem przeszkód»

...

W grudniu tego samego roku Rada Ligi Narodów pozwoliła Polsce utrzymywać tylko 88 żołnierzy na Westerplatte. Pierwszy polski pododdział wartowniczy liczący 22 ludzi, w tym dwóch oficerów, wylądował na Westerplatte 18 stycznia 1926 roku. Potajemnie w późniejszym czasie liczba ta powiększyła się do 176 żołnierzy i 6 oficerów. Od 1926 roku, ze względu na antypolskie incydenty, na Westerplatte stacjonował niewielki garnizon Wojska Polskiego.

Walczyli z trzema tysiącami Niemców i odparli 13 szturmów.

W powszechnym przekonaniu Niemieckie Sily biorące bezpośredni udział w szturmach były nieporównanie większe Niz - licząca nieco ponad 210 Żołnierzy - Załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Mowi Się Często Nawet o Trzech tysiącach Niemców. Jak to się wyglądało naprawde?


Z różnych źródeł Informacji:


  • Istotnie, atakujący mieli przewagę,ale nie tak miażdżącą. Zgodnie z Tym co pisze Jarosław Tuliszka w książce "Westerplatte 1926-1939" ich liczba nie przekroczyła 1000 ( nie licząc oczywiscie załogi pancernika).
  • Jeszcze bardziej szczegółowe dane możemy znaleźć w Pracy "Boje Polskie 1939/45. Przewodnik encyklopedyczny ". Autor Hasła poświęconego interesującej NAS batalii podkreśla, ZE według najnowszych Badań w bezpośrednich atakach na Westerplatte wzięło udział okolo 570 Żołnierzy i policjantów .

W rzeczywistości...

Niemcy przeprowadzili tylko dwa szturmy generalne oraz jeden atak będący głębokim rozpoznaniem walką. Oba szturmy miały miejsce pierwszego dnia zmagań i – jak doskonale wiemy – zostały krwawo odparte. Atakujący stracili blisko 40 zabitych i wielu rannych, z których kilkunastu później zmarło w szpitalach. Ta kosztowna lekcja dała niemieckiemu dowództwu do myślenia.


Kolejny szturm generalny kilkukrotnie przekładano, skupiając się na innych obszarach działań. W końcu sam Hitler zezwolił, aby szturm odbył się 8 września. Dzień wcześniej postanowiono przeprowadzić natomiast wspomniany już atak będący głębokim rozpoznaniem walką. W jego trakcie zostało rannych kilku Niemców, jednak nikt nie zginął. Z uwagi na kapitulację obrońców nigdy nie doszło do trzeciego – tym razem już dobrze przygotowanego – szturmu, który zapewne zakończyłby się masakrą polskiej załogi.


...

Podczas walk o Westerplatte straty niemieckie wyniosły co najmniej 31 zabitych i 105 rannych. Straty polskie co najmniej 15 poległych oraz 39 rannych i kontuzjowanych.

Nalot był przy tym bardzo skuteczny i wywołał spore zamieszanie w szeregach obrońców.

Dodatkowo jedna z 500-kilogramowych bomb zniszczyła Wartownię Nr 5, zabijając siedmiu polskich żołnierzy i raniąc dwóch kolejnych. Na tym zakończył się współudział Luftwaffe w walkach o Westerplatte.Podobnie jak w przypadku marynarki i lotnictwa, również artyleria lądowa nie wykazywała nadmiernej aktywności. Poza użyciem przez atakujących pierwszego dnia kilku działek przeciwpancernych, dopiero piątego września wykorzystano baterię haubic 105 milimetrów, które wystrzeliły 200 pocisków.Następnego dnia Niemcy ostrzelali Westerplatte z ciężkiego moździerza i baterii artylerii. Również i tym razem nie spowodowało to oczekiwanych zniszczeń.
Big image

Ile trwała obrona i jakie straty poniosły obie strony?

Przez całe dziesięciolecia uważano, że było to siedem dni. Znów mamy do czynienia z błędną interpretacją faktów. Walki rozpoczęły się 1 września o godzinie 4:48, a zakończyły – Niemcy zauważyli biała flagę – 7 września o 9:30. Zatem było to 6 dni 4 godziny i 42 minuty.


Drugie zagadnienie obraca się wokół liczby ofiar po obu stronach. Niektórzy twierdzą, że Niemcy stracili nawet do 1000 zabitych i rannych. Bardziej ostrożne szacunki mówiły o 300-450 zabitych i rannych. Najnowsze ustalenia mocno jednak zweryfikowały te hipotezy. Według nich bezpośrednie straty niemieckie wyniosły około 50 zabitych i 150 rannych. Co do polskich ofiar można przyjąć, że było to co najmniej 15 zabitych i około 40 rannych i kontuzjowanych.


Big image