מפעלי ים המלח - מגיש : עומר בן חמו

בואו להכיר את המפעלים המעניינים ביותר בארץ.

קצת על המפעלים ועל ההיסטוריה של מפעלי ים המלח

סוג התעשייה: תעשייה כבדה, עתירת ידע.

מפעלי ים המלח היא חברה העוסקת בייצור מחצבים באזור ים המלח. החברה נוצרה על ידי המדינה בשנת 1952, והיא מפיקה בעיקר אשלג, ברום, ותרכובות ברום. החברה מספקת לחברת הבת "מגנזיום ים המלח" את חומר הגלם להפקת מגנזיום.
תהליך הייצור בים המלח מבוסס על הפקת המלחים המצויים בו בבריכות אידוי גדולות, שנבנו באגן הדרומי הרדוד. מי הים נשאבים לתוך הבריכות, ובתהליכים של אידוי והתרכזות מופקים מהם המינרלים המבוקשים לייצור של אשלג, ברום, מגנזיום, מלח תעשייתי, מלח שולחן ומוצרי ההמשך שלהם. בריכות האידוי הפתוחות והרדודות של מפעלי ים המלח מנצלות את אנרגיית השמש למיצוי המלחים מתמיסת הים, עם התרכזות התמיסה בבריכות מתחילים עודפי המלח לשקוע על הקרקעית ומשם הם נאספים ומשונעים למתקני הייצור.
מפעלי ים המלח ממוקמים באזור זה משום שזה אזור מדברי ומאוד חם שם מה שעוזר להתאדות המים מבריכות האידוי.

יתרונות וחסרונות של מפעלי ים המלח

יתרונות:
1. החברה נחשבת לאחת מהגדולות בעולם בתחום ולכן, כמות השכר שמקבלים האנשים בדרגות הבכירות הוא גבוה מאוד ( דוד שלי הוא מנכ"ל מפעלי ים המלח ) ואמא שלי עבדה שם בעבר.
חסרונות:
1. הנגישות למקום היא קצת קשה, משום שהמפעל ממוקם באזור ללא ערים בקרבתו, אולי קצת יישובים ולכן העובדים של ים המלח מערים כמו באר שבע, דימונה וכדומה צריכים להגיע לעבודה כל יום באוטובוסים.
מפעלי ים המלח - מחזון לעשייה

מפה של אזור ים המלח

Big image
ים המלח אינו עוזר בכלכלתו ליישוב ספציפי, אלא לכלכלה של כל מדינת ישראל.

רוב העובדים בים המלח מגיעים מערים רחוקות כמו: באר שבע, דימונה, ערד, ולא מהיישובים הקטנים שקרובים מבחינה פיזית למפעל. המפעל עובד בצורות של ייבוא וייצוא לכל העולם, ונחשב אחד מהמפעלים הגדולים והתורמים בעולם. המפעל הוא נכס חשוב מאוד של המדינה.