Londra

Londra neresidir?

Londra hakkında kısa bilgi

Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB'nin 2. kalabalık kentidir. Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte (Greater London) nüfusu 12-15 milyondur. Km²'ye 4.573 kişi düşmektedir. Avrupa'da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehirdir. 300'den fazla farklı dil konuşulmaktadır.

Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Heathrow'dur. Heathrow dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanıdır [2].

En önemli turistik mekânları, Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London, Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve Londra gözü (İngilizce: London eye)'dür (Londra Dönmedolabı). Londra Büyük Şehri, Londra Şehri (City of London) ,Westminister Şehri ve 31 metropoliten-Londra-bölgesinden oluşur.

Big image

Tower Bridge

Tower Bridge

Londra Kulesine yakın olduğu için "Kule Köprüsü" olarak adlandırılmıştır. 1894’te kullanıma açılan köprü, Baskül köprü türü köprülerin en ünlülerinden biridir. Köprü yüksek seviyeden iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir araba yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşur.
Tower Bridge - U.K.

Buckingham Sarayı

Kraliçe tarafından düzenlenen birçok resmi etkinlikler ve resepsiyonlar için kullanımda olsa da, Buckingham Sarayı'nda Devlet Odalar, her yıl ziyaretçilere açıktır. Ziyaretçi bilgi için Royal Collection web sitesini ziyaret edin.

Buckingham Sarayı 775 oda bulunuyor. Bu 19 devlet oda, 52 Royal ve misafir yatak odası, 188 personel yatak odaları, 92 ofis ve 78 banyo bulunmaktadır. Ölçümlerde, binanın 120 metre derinliğinde (merkez quadrangle dahil) ve 24 metre yüksekliğinde, ön genelinde 108 metre uzunluğundadır.

Big image
The Queens Palaces Buckingham Palace