מידעון מרכז פסג"ה אזורי נצרת עילית

נובמבר 2015 שנה"ל תשע"ו

מידעון נובמבר

החורף ממש בפתח ואנחנו מתכוננים לקראתו עם שלל קורסים חדשים ומעניינים ועם נבחרת יזמים שהתקבלה ל"פדגוגוס"- חממה לחדשנות ויזמות בחינוך.

פדגוגוס

צוות מרכז פסג"ה גאה ונרגש להציג את נבחרת היזמים שהתקבלו ל"פדגוגוס"- חממה ליזמות וחדשנות בחינוך

Big image

נתיבים אל עצמינו ואל הילד מרצה: נעם בדריאן פסיכולוג

Big image
האם מצאתן את עצמכן פעם מתפרצות על ילד בכיתה, אחרי שהבטחתן לעצמכן שהיום זה יהיה אחרת? אולי דווקא "בלעתן" את הכעס רק כדי שהוא יצא אחר כך בבית על הילדים או על בן''בת הזוג? אנחנו לא תמיד אוהבים לדבר על זה, אבל עבודתו של המורה והמחנך כוללת גם התמודדות עם רגשות קשים כגון תסכול, כעס, השפלה ותחושת חוסר אונים. אל מול תחושות אילו קשה מאוד לשמור על וויסות רגשי בריא, החשוב לעבודתנו, אך קודם כל, לבריאותנו הפיזית והנפשית. במפגש עם הילד הסובל מקשיי וויסות, תחושות אלו נוטות להתעצם עוד יותר ולעיתים להפוך לקשות לשליטה. ברגעים כאלו אנו עלולים למצוא את עצמנו מאבדים את היכולת לחשוב בבהירות, מתקשים להגיב באופן מותאם ולעיתים גם מגיעים ממש לכדי התפרצות שעלולה לפגוע בנו, בילד ובקשר, לפחות בטווח הארוך. אם כן, כיצד ניתן לשמור על וויסות רגשי בריא וכיצד ניתן לסייע לילד הסובל מקשיים בוויסות על מנת שיילמד לווסת את עצמו? אם אתן יכולות להזדהות עם החוויות שתיארתי, ייתכן שסדנת 'נתיבים אל עצמנו ואל הילד' היא הסדנא בשבילכן. אני מזמין אתכן למסע משותף בו נלמד מעט על המנגנונים החברתיים, הפיזיולוגיים והרגשיים העומדים בבסיס תהליכי וויסות והתפרצות. המסע שלנו יתחיל במפגש עם עצמנו, נשוחח על התחושות הקשות המתעוררות בנו לעיתים במהלך העבודה ועל מקורן. נלמד כיצד תחושות אילו עלולות להוביל להתפרצות ונרכוש כלים שיסייעו לנו בהתמודדות, תוך שימת דגש על מודעות עצמית, התבוננות, קשיבות וקבלה עצמית. בהמשך המסע ננסה לבחון יחד כיצד מבוגר מווסת יכול לשמור על עמדה סמכותית ומכילה ולסייע לילד המתקשה לווסת את עצמו, להביע את רגשותיו באופן מותאם תוך הסתמכות על הקשר ביניהם ושימוש במיומנויות של הקשבה, שיקוף וויסות בשניים ועוד. סדנת 'נתיבים אל עצמנו ואל הילד' היא סדנה לימודית – מעשית, המשלבת בין תיאוריה ללמידה חווייתית ותרגול ומסייעת בהפחתת ההתפרצויות בכיתה וברכישת כלים להתמודדות מכילה וסמכותית. עם זאת, הכלים הנרכשים בסדנא מהווים בראש ובראשונה מיומנויות חיים המסייעות לבריאותנו וניתנות ליישום בסביבת הבית לא פחות מסביבת בית הספר. אני מזמין אתכן להצטרף אליי למסע. נועם

מעט על המנחה

נועם בדריאן הוא פסיכולוג המתגורר ועובד באזור כפר הורדים, כרמיאל ונהריה. נועם הוא בוגר תואר שני במחלקה לפסיכולוגיה קלינית וחינוכית של הילד באוניברסיטה העברית. במהלך לימודיו עבד כמדריך במרכז חירום לילדים שם למד להכיר את העוצמות הרגשיות הגדולות המתלוות לעבודה עם ילדים הסובלים מקשיי וויסות. במהלך עבודתו במסגרות חינוכיות נועם נחשף לצורך העולה בהדרכה לאנשי הצוות שתתייחס גם לצורות התמודדות עם הרגשות והתחושות הקשות שעולות במהלך עבודתם עם ילדים הסובלים מקשיי וויסות, וגם תספק כלים וצורות התערבות טיפולית המותאמות למרחב החיים של הילד בבית הספר.

תראו אותנו

שיר שאהבנו

Idan Raichel - Ma'agalim (Circles) - עידן רייכל - מעגלים