ضوابط طراحي موزه ملی کلمانسو

ضوابط طراحي موزه ملی کلمانسو ژرژ کلمانسو که در سال 1841 در وانده، بخش ساحلی در غرب فرانسه متولد شد، یک سیاستمدار و روزنامه‌نگار بود که یک شخصیت مسلط در جمهوری سوم فرانسه و به عنوان نخست‌وزیر - سهم عمده‌ای در پیروزی متفقین در جنگ جهانی اول بود. او با نام مستعار "Père la Victoire" (پدر پیروزی) یا "Le Tigre" (ببر)، نه تنها میراثی در تاریخ سیاسی فرانسه از خود به جای گذاشت، بلکه در زندگی فرهنگی فین دوسیکل پاریس نیز مشغول بود. دوستی طولانی مدت با رودن، مونه و کریر.ضوابط طراحي موزه او در ماجرای دریفوس به عنوان سردبیر ژورنال L'Aurore، معروف به مقاله زولا "J'Accuse" درگیر بود و موفق شد کلود مونه را متقاعد کند تا شاهکارش Nymphéas را به پایان برساند و اتاق‌هایی را برای نمایش نقاشی‌های نیلوفرهای آبی به‌صورت سخت‌گیرانه افتتاح کرد. مطابق با خواسته های مونه پس از مرگش.
امروز، خانه مادری او در Mouilleron-en-Pareds به یک موزه تبدیل شده است و دنیای خصوصی و زندگی عمومی او را به قلمرو عمومی می کشاند. این پروژه با توجه به ساختار تاریخی خود از مکان خود بیرون آمده است. این ساختمان که برای ایجاد فرصتی برای شروع یک روایت جدید طراحی شده است، به دنبال کشف هدف اصلی و فعلی خود است.
این مفهوم مداخلات معاصر را با حداقل مصالحه بصری با ظاهر اصلی ساختمان پیشنهاد می کند. از یک منظر، معماری، هم از نظر ترکیبی و هم از نظر موزه‌شناسی، ویژگی سنتی و خانگی یک خانه را دنبال می‌کند. ماهیت و مواد روستایی آن حفظ شده است، سنگ برس زده می شود،ضوابط طراحي موزه چارچوب تمیز می شود و فضای کافی برای موزه داری باقی می ماند. عناصر جدید در مسیر بازدیدکنندگان در هم تنیده شده اند تا تجربه ای منحصربفرد را با پیروی از ریتم معماری موجود فعال کنند.
نور به گونه ای تعدیل می شود که نیازهای خاص موزه داری را برآورده کند، در حالی که صحنه نگاری، راه پله و آسانسور مواد مستحکم را برجسته می کنند و به بازدیدکننده اجازه می دهد تا روی مجموعه ها در یک محیط معماری محجوب تمرکز کند. کف بتنی معاصر تغییرات سنگینی را نشان می دهد که به طور همزمان یک فضای یکنواخت را ایجاد می کند. این موزه زندگی و کار ژرژ کلمانسو را دنبال می کند و فضاهای نمایشگاهی را در دو سطح خانه گسترش می دهد. مبلمان سنتی در قالب ویترین-اشیاء آموزشی تفسیر می شود، در حالی که دستگاه های چند رسانه ای پیوند بین داستان ژرژ کلمانسو و جامعه کنونی ما را نشان می دهند.
شهرک و حضور آن نقش زیادی در روند طراحی دارد.ضوابط طراحي موزه برای ایجاد پیوند با جامعه، انبار مجاور به عنوان موزه عصر بازسازی می شود تا فرصت های برنامه ای جدید برای کنسرت ها، نمایش ها و نمایشگاه ها اضافه شود. باغ‌ها، یک عنصر کلیدی در مفهوم موزه، احیا شده و فعالانه در این طرح ادغام شده‌اند و پیوندی را به موزه مجاور کلمانسو-د لاتر ایجاد می‌کنند. این موزه دیدگاه جدیدی را در مورد اینکه چگونه هنر و معماری از چالش‌های یکدیگر سود می‌برند، نمایان می‌کند، محتوای واقعی ساختمان را برای بازدیدکنندگان خود آشکار می‌کند، و از طریق فرصت‌های یادگیری غیررسمی، نقطه‌ی برتری جدیدی در تاریخ و زمان حال می‌دهد. مبلمان سنتی در قالب ویترین-اشیاء آموزشی تفسیر می شود.