אליעזר בן יהודה

תולדות חיים

אליעזר בן יהודה


אליעזר בן יהודה נולד בשם אליעזר פרלמן בליטא בשנת 1858 ונפטר בארץ בשנת 1922. בגיל 17 הוא התוודע לרעיון התחייה של עם ישראל בארץ ישראל והוא החליט להקדיש עצמו למטרה זו. הוא שינה את שמו לבן יהודה והחל בפעילות פוליטית.

בשנת 1881 עלה לארץ ולמד בבית מדרש למורים "כל ישראל חברים"

הוא כתב בכתב העת הספרותי "חבצלת" ובעיתון השבועי "הצבי". כדי לכתוב בעיתונים אלו נאלץ לחדש ולהמציא מילים בשפה העברית המדוברת.

אליעזר בן יהודה ייסד את "ועד הלשון" שלימים הפך ל"אקדמיה העברית ללשון". הוא שקד יום ולילה על הרחבת המילון השלם לעברית עתיקה ומודרנית. "מילון הלשון העברית הישנה והחדשה". כרך ראשון מתוך שישה פורסם בשנת 1910.

בן יהודה ייסד את הארגונים "תחיית ישראל" ו"שפה ברורה". אלו הם ארגונים שדגלו ברעיון העבודה החקלאית בארץ, תוך שילוב של ערכים בחינוך לאומי ושימוש בשפה העברית. בן יהודה ייסד את העיתון "הצבי" בשנת 1884. בעיתון הוא הכניס חידושי לשון רבים, סיפורים ותרגומים של יצירות מספרות העולם. הוא ייסד את בית הספר העברי הראשון, והורשה ללמד ב"כל ישראל חברים" בשפה העברית. מאוחר יותר לימד בן יהודה בבית ספר אליאנס. בבית ספר זה לימדו לראשונה מספר שיעורים בשפה העברית. שיטתו של בן יהודה בהוראה הייתה שיטה חדשה בישוב היהודי. הוא כתב ספרי לימוד אחדים בטבע ובגיאוגרפיה בשם "ארץ ישראל", "על טבע וארץ", "דברי הימים לבני ישראל בגלותם", "המקרא לילדי בני ישראל" - מקראה בעברית לתלמידי בתי הספר, שכללה סיפורים ומשלים בעברית.

(מתוך הספריה הוירטואלית של מט"ח. תקציר חיבורה של דינה ציונית)

אליעזר בן יהודה

Big image
23fm - אליעזר בן יהודה

גלה את התמונה - משחק

היכנסו לקישור המשחק והקישו את הקוד- 16466. שחקו ותהנו!