TEEMANDI VÄHENEMINE!!

Mattias Tammi 4.a

Teemandi leiukohad


Teemandid on haruldased vääriskivid, mida leidub vaid üksikutes kohtades Maa peal. Suurimad teemandi leiukohad asuvad Aafrikas, Venemaal, USA-s, Kanadas, Austraalias, Brasiilias ja muidugi Indias, kust on leitud enamik maailma uhkeimaid teemante. Teemandid tekkivad süsinikust tugeva rõhu ja üle 1000-kraadise temperatuuri juures umbes 150 km sügavusel kimberliidi kivimis. Vulkaanilised protsessid toovad neid maapinna pindmistesse kihtidesse.

Teemandi välimus


Teemant on läbipaistev. Teemandi lihvimisel saadakse hinnalisim vääriskivi- briljant.

Teemandi kasutamine


Teemante kasutatakse puuride ja saagide teravuse suurendamiseks ning briljante kasutatakse ehetana.

Teemandi töötlemine


Briljantide saamiseks teemante lihvitakse. Teemantide lihvimiseks kasutatakse tööriistu, mis on kaetud teemandipulbriga. Teemanti saab teise teemandiga lihvida seetõttu, et see mineraal ei ole ühtlaselt kõva.

Vereteemant

Teemandite kaevandamine on keskkonnavaenulik. Vereteemant tähistab teemante, mis on kaevandatud sõjatsoonides ning mille müügist saadud rahaga ostetakse relvi ja peetakse sõdu nt Aafrikas.

Huvitavaid fakte


Teemant on kõige tugevam kalliskivi. Teemanti ei saa kriimustada muidu kui ainult teise teemandiga. Teemantide kaevandamine on raske ja keeruline ettevõtmine. Teemantide leidmiseks tehakse maapinda sügav kitsas auk. Sealt lõhutakse lahti kimberliiditükke, mis sõelutakse läbi. Kui veab, leitakse sealt ka teemante.
Big image

Inglise kuninga kroon kroonijuveelidega.

Hindamatu ja maailma kuulsaim peopesasuurune briljant Koh-I-Nor, mis asub Inglismaa kuninganna kroonil.

Kasutatud materjalid

"Minu Maailm" nr 13, oktoober 2014 lk 28-30.
http://et.wikipedia.org/wiki/Teemant

Mattias Tammi

Saturday, Jan. 24th, 8pm

This is an online event.

THANKS FOR READING!