רצינו שתדעו 15

5 בדצמבר, כ"ג בכסלו

היערכות מדריכים ביום העיון

ביום שלישי הקרוב, 8 בדצמבר, נקיים את יום העיון בנושא 100 שנה למחתרת ניל"י, בבית התותחן בזיכרון יעקב. יש לנו 224 מורים רשומים, ועל כן נדרשת עזרתכם כדי לבצע את חתימות הבוקר וחתימות הצהרים במהירות, יעילות וביושר.


אני רוצה להזכיר את הביזיון שחווינו ביום ההשתלמות בחנוכה שנה קודמת (יום היסטוריה - ספרות) כאשר מורים התנפלו זה על זה, חטפו את הדפים, קרעו אותם, רמסו אחרים ובלבד לחתום מייד ולצאת דקה קודם לכן. אנו רוצים כמובן למנוע הישנות של תופעות אלה, ובה בעת לא לוותר על הרישום.


אי לכך - אנו זקוקים לשיתוף הפעולה שלכם:


הרשימות חולקו לקבוצות על פי אותיות שם המשפחה של המורים (כפי שדיווחו בטופס ההרשמה):


א-ב: אדיב גליה; אזרואל אילנית; בוגין יעל


ג-ז: גולדמכר אילנית; גרוס בתיה; ויברגר לאה


ח-ס: חיימוביץ עתליה; לוטן לאה; דפנה סנדלר


ע-ת: זהבה פ. ; שפיגלר טלי;


בלתי רשומים: מייה בן יאיר; הרצמן אורן; רצ'בסקי גילההרשימות יימסרו לכם על ידי גלעד בבוקר יום העיון.


אנא הקפידו על כמה כללי יסוד:

- אין לוותר על רישום אחר הצהרים. יש פסגות העומדות על כך שתהיה חתימה כפולה והעדר חתימה נוספת - פירושה אי הכרה בהשתתפות המורים. ומאחר ואין בכוונתנו לזייף ולרמות - עלינו להחתים גם בסוף היום.


- אין לאפשר למורים לחתום לפני הזמן. החתימות תתבצענה רק לאחר תום היום. השארנו לכך מקום מפורש בלו"ז (מופיע - סיכום).


- בשום פנים ואופן אין לתת למורים את דפי הרישום לחתום לבד. ראינו מה קרה בפעם הקודמת כשדפים נמסרו למורים. מי שחתם השליך את הדפים ונמלט מהמקום, אחרים חיפשו את הדפים לשוא, היו מי שתלשו אותם מידי מורים אחרים. ובקיצור - ביזיון מוחלט. הדפים חייבים להיות בידיכם בלבד! כאשר אתם המפקחים על חתימה אמתית ולא חתימה של מורה אחד עבור אחר. אין גם להעביר את דפי הרישום בעת ההרצאה האחרונה כדי שהמורים יחתמו. "פעילות" כזו יוצרת רעש בלתי מכבד, ומניסיון מר - רבים מהמורים שחתמו פשוט קמים מול פני המרצה ויוצאים החוצה.


- אנא הצטיידו בלוחות כתיבה עליהם ניתן להניח את הדפים כדי לאפשר למורים לחתום באופן מכובד. אנו ננסה לסדר שולחנות עליהם ניתן יהיה לחתום. אך איננו יכולים להבטיח זאת.


- אנא הצטיידו במדבקות עם השם שלכם והאותיות עליהן אתם אחראים. לא כל המורים מכירים אתכם וחשוב מאוד לאפשר להם גישה נוחה וקלה. מייד עם תום ההרצאה האחרונה גלעד יסגור את היום ובין היתר יקריא את סדר הרישום. בשלב זה - אנא היערכו כבר בחוץ, כדי שכאשר המורים ייצאו החוצה - אתם כבר תהיו שם מוכנים להחתמה מהירה ולא "תזכו" להתנפלות מורים עליכם ביציאה מהאולם.


השארנו בנפרד את המורים שיגיעו ולא ביצעו רישום מוקדם. חתימה שלהם אורכת זמן רב יותר (בבוקר) שכן עליהם למלא את כל הפרטים ולא רק לחתום, ואיננו רוצים לעקב את השאר. מורים אלה ישובו ויחתמו על דפים אלה בסוף היום.


עם תום חתימת הבוקר - אנא העבירו את כל הדפים ליעל בוגין והמאחרים יופנו אליה.


עם תום הליך חתימת הסיום - אנא העבירו את כל הדפים לגלעד מניב אשר ירכז אותם ויעביר לכולנו.


עוד הערב אפרסם את הנוהל למורים בפורום שלנו. חשוב שתפיצו את הנוסח למורים גם דרך רשימות התפוצה שלכם, כדי להבטיח שכולם יודעים היכן להרשם.


אני - לצערי ולכעסי - לא אוכל להיות ביום זה. נשלחתי לוועדת החינוך של הכנסת לדיון מיוחד לרגל ציון יום היציאה, הגירוש וההגירה של יהודי ארצות האסלאם. הדיון נקבע ל-11:00 ועל כן אין לי שום יכולת להגיע בבוקר או עם תום היום. גלעד הוא האחראי - אנא סייעו לו. הצלחת היום - היא הצלחתנו!

נוסח ההודעה להעברה למורים ברשתות שלכם:

ביום שלישי הקרוב, 8 בדצמבר, נקיים את יום העיון בנושא 100 שנה למחתרת ניל"י, בבית התותחן, רחוב שירה 3 בזיכרון יעקב. יש לנו 224 מורים רשומים, ועל כן נדרשת עזרתכם כדי לבצע את חתימות הבוקר וחתימות הצהרים במהירות, יעילות וביושר.


אני רוצה להזכיר את הביזיון שחווינו ביום ההשתלמות בחנוכה שנה קודמת (יום היסטוריה - ספרות) כאשר מורים התנפלו זה על זה, חטפו את הדפים, קרעו אותם, רמסו אחרים ובלבד לחתום מייד ולצאת דקה קודם לכן. אנו רוצים כמובן למנוע הישנות של תופעות אלה, ובה בעת לא לוותר על הרישום.


אי לכך - אנו זקוקים לשיתוף הפעולה שלכם:


הרשימות חולקו לקבוצות על פי אותיות שם המשפחה של המורים (כפי שדיווחתם בטופס ההרשמה):


א-ב: באחריות המדריכות אדיב גליה; אזרואל אילנית; בוגין יעל


ג-ז: באחריות המדריכות: גולדמכר אילנית; גרוס בתיה; ויברגר לאה


ח-ס: באחריות המדריכות: חיימוביץ עתליה; לוטן לאה; דפנה סנדלר


ע-ת: באחריות המדריכים: זהבה פ. ; שפיגלר טלי; שועלי יואב


בלתי רשומים: באחריות המדריכים: מייה בן יאיר; הרצמן אורן; רצ'בסקי גילה
אנא הקפידו על כמה כללי יסוד:

- אין לוותר על רישום אחר הצהרים. יש פסגות העומדות על כך שתהיה חתימה כפולה והעדר חתימה נוספת - פירושה אי הכרה בהשתתפות המורים. ומאחר ואין בכוונתנו לזייף ולרמות - עלינו להחתים גם בסוף היום.


- לא תתאפשר חתימה לפני תום היום. מאחרים בבוקר מתבקשים לפנות לדפנה סנדלר כדי לחתום להסדיר את חתימת הבוקר.


- אנו ננסה להסדיר את החתימות ליד שולחנות, אך איננו יכולים להבטיח זאת. המדריכים יצטיידו בלוחות כתיבה על מנת לסייע לכם לחתום באופן מכבד ומכובד.


המדריכים יישאו מדבקות עם שמם והאותיות שבאחריותם. בכל מקרה - החתימה תתבצע אצל אותו מדריך בבוקר ובסוף היום.


- בסוף היום המדריכים ימתינו לכם בחוץ לצורך ההחתמה. כל מדריך קיבל קבוצה קטנה של שמות כדי להבטיח שהתהליך יהיה מהיר ויעיל. הביצוע כבר תלוי בכולנו. עם צאתכם - היעזרו בסבלנות. המתנה של כמה דקת תמנע עוגמת נפש מכולנו.


השארנו בנפרד את המורים שיגיעו ולא ביצעו רישום מוקדם. חתימה שלהם אורכת זמן רב יותר (בבוקר) שכן עליהם למלא את כל הפרטים ולא רק לחתום, ואיננו רוצים לעכב את השאר. מורים אלה ישובו ויחתמו על דפים אלה בסוף היום.


תודה על הסבלנות. הצלחת היום היא הצלחת כולנו.

יחידות חזרה

בשעה טובה - אנו יכולים לצאת לדרך עם יחידות החזרה - תודה לד"ר מען הס אשכנזי ריכוז ועיבוד החומרים ולכל שאר המורים והמדריכים שסייעו ושיתפו. אנא הפיצו את הקישור המצורף והזמינו מורים נוספים להעביר אלינו חומרים כדי שנוכל להוסיף ליחידות אלה.

דיווח ציוני הוראה - הערכה חלופית

בשבועיים האחרונים אנו עסוקים בסוגיית הדיווח על ציוני ההוראה - הערכה חלופית.


לפני כשבועיים קיבלו בתי הספר מאגף הבחינות הוראה לפיה עליהם להעביר את ציוני ההערכה החלופית עד 48 שעות לפני בחינת הבגרות. מאחר ונקבע מלכתחילה ברפורמה שלבתי הספר אוטונומיה להחליט מתי לקיים את חלק זה בלמידה, הרי שיש בתי ספר שבחרו ללמד את השואה לאחר הבגרות. מקצועית - איננו ממליצים על כך, אך עקרונית, על פי הרפורמה - הדבר אפשרי.

והינה עתה - הגיעה הוראה העומדת בניגוד להנחיה הקודמת, שהרי איך ניתן לשלוח את הציונים לפני הבגרות אם הם יגובשו רק אחרי הבגרות?!


לבקשתי פורסמו הנחיות מבהירות שהיו רחוקות מלהיות בהירות, ובפורום אפילו התעורר ויכוח לגבי מהותן.


פניתי שוב לגורמים שונים במשרד והינה ההבהרה הבהירה שפורסמה ביום שישי האחרון, משמע - אתמול. ההבהרה פורסמה על ידי דסי בארי באגרתה השבועית למנהלים. מכאן שאם אתם נדרשים על ידי מנהלים לתת מסמך כתוב - הפנו אותם לאגרת של דסי מאתמול. והינה הציטוט:מועדי דיווח ציונים

תלמידי כיתת אתגר בשכבת י״א שלנו, אמורים לגשת לבגרות חורף ההיסטוריה

במועד חורף.

לאחרונה קבלנו הנחייה לשגר את ציוני ה-30 אחוז 48 שעות לפני מועד הבחינה החיצונית.

במקרה זה, ה-30 אחוז אמורים להלמד רק אחרי מועד חורף.

איך פותרים סוגייה זו?


תשובה

· את הציון השנתי יש לשגר 48 שעות לפני המבחן החיצוני.

· את ציון ה30% יש לשגר בתום השנה בה הוא נעשה.

· לאחרונה התבקשתם לשגר את ציוני ה30% של השנה שעברה בהם נערכה מטלת ביצוע או עבודת חקר המזכה את המורים בתגמול בדיקה.

· את שאר ציוני תשע"ה בהערכה בית ספרית יש לשגר עד סוף אפריל.


ובאותו ענין:


בתי"ס שבחרו לקיים את ההערכה הבית ספרית במסגרת ה 30% באמצעות עבודת חקר נדרשים לדווח את ציוני תלמידיהם עד לתאריך שנקבע על ידי אגף הבחינות.

להלן הנחיות לאופן הדיווח בהיסטוריה:


.יש לפרט ציונים של ארבעה רכיבים שאותם בחרתם בהתאם למחוון הבית ספרי ועל פיהם שוקלל הציון הסופי של התלמיד בעבודת החקר.


משקלם של הרכיבים השונים לצורך שקלול הציון הסופי יהיה כדלהלן:

רכיב 1 - 20% - ייכתב בעמודה הראשונה

רכיב 2 - 25% - ייכתב בעמודה השנייה

רכיב 3 - 25% - ייכתב בעמודה השלישית

רכיב 4 - 30% - ייכתב בעמודה הרביעית.


ה. לאחר כתיבת ארבעת הציונים במקומות המיועדים לכך בטופס יש לשקלל את הציונים ולכתוב את הציון המשוקלל במקום המיועד לציון שנתי.


הטפסים יועברו למשרד החינוך על פי הנהלים המקובלים ובהתאם להנחיות אגף הבחינות.


יודגש כי הנחיות אלה תקפות לדיווח ציונים על עבודות חקר בלבד שבוצעו בשנת תשע"ה.

פורום המורים

אני מזכירה לכולם - הכניסה לפורום המורים חשובה והיא חלק מעבודתו של המדריך. אנא הקפידו להתעדכן כמה דקות לפנות אחת ליום. אינכם חייבים לקרוא את הכתבות הרבות העולות. אבל חשוב מאוד לבדוק האם יש שאלות מורים המחייבות תשומת לב. האם מדובר במורה "אבוד" השייך לבית הספר שבאחריותכם וחשוב ליצור איתו קשר אישי לקביעת פגישה? האם זו שאלה על חומר הלימוד המחייבת התייחסות?


וזו גם ההזדמנות להודות לאותם מדריכים העונים, מסייעים, משתפים בחומרים טובים ומסייעים לנו לעשות את הקבוצה למה שהיא - כלי עבודה שוטף למורים.

והכי חשוב:

חג שמח!


חופשה מהנה, מרגיעה ומרעננת


אורנה

The Maccabeats - Candlelight - Hanukkah