בדיקות דם

מגישה: שי סער

מה זה בדיקות דם?

בדיקת דם היא בדיקת מעבדה המבוצעת בדגימה של דם שנלקחת מגוף חי. היא מאפשרת להגביר את יכולת האבחון של מצב מחלה וכן להבין את תפקודו של נותן הדגימה ולדעת מה הבעיה. בדיקות דם בדרך כלל נלקחות מהוורידים באמצעות מחט ומבחנה.

ערכי הנורמה לבדיקות הדם

ערכי הנורמה בבדיקת דם היא רשימה המקובלת על רופאים. הערכים נקבעים אחרי מחקרי סריקה מעמיקים שבודקים סטטיסטית את השפעת הערכים של בדיקות הדם על מקרי תחלואה ועל מקרי מוות. למרות זאת קיימות פרשנויות של מחקרים קליניים, הגורמות לחלק מהרופאים לקבוע ערכי נורמה שונים
Big image

מה ניתן לגלות אחרי הבדיקות?

אחרי הבדיקות ניתן לגלות מחלות מצילות חיים כמו : בדיקת דם- אנמיה,בעיות קרישה, סוכרת,התייבשות , אי ספיקת כליות,מצבי דלקות, זיהומים שונים, מחלות של הכבד, סרטן הדם,נזק לשרירי הלב ועוד.

איך עושים בדיקות דם?

1.הופכים את היד לצד השני של היד.

2. שמים רצועה שמהדקת את היד כדי שיצא בדיקות יותר מדויקות.

3. לוקחים מחט ומכניסים לתוך הווריד.

4.הדם נכנס למבחנה.

איך לוקחים דם\ אחות מוסמכת

חשיבות בדיקת דם

בדיקות הדם מהוות כלי בסיסי וחשוב על- מנת לאבחן את הבעיה ממנה סובל חולה. בדיקות דם בסיסיות הן לרוב שילוב של ספירת דם ופאנל ביוכימי. בדיקת דם היא בדיקה פשוטה, זמינה, שכרוכה בפולשנות מינימלית בלבד (דקירה קטנה של וריד) ושנותנת מידע רב ומאפשרת אבחון טוב יותר (ובהתאם טיפול יעיל יותר), מגלה בזמן מחלות שלא ניתנות לאבחון בבדיקה הפיזיקלית בלבד ומאפשרת מעקב טוב אחר קצב התקדמות הטיפול ולקיחת החלטות רפואיות "בזמן אמת".