מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

12-18.5.2019

דבר המנהלת

"הַאֻמְנָם עוֹד יָבוֹאוּ יָמִים בִסְלִיחָה וּבְחֶסֶד,

וְתֵלְכִי בַּשָּׂדֶה, וְתֵלְכִי בּוֹ כַּהֵלֶךְ הַתָּם,

וּמַחֲשׂוֹף כַּף-רַגְלֵךְ יִלָּטֵף בַּעֲלֵי הָאַסְפֶּסֶת,

אוֹ שִׁלְפֵי-שִׁבֳּלִים יִדְקְרוּךְ וְתִמְתַּק דְּקִירָתָם".

מילים: לאה גולדברג לחן: חיים ברקני וסשה ארגוב


ביום השואה הבינלאומי 27/1/19 קיימנו ערב "פולין - מחשבים מסלול" במהלכו דנו בנושא המסע לפולין. מפגש המשך בו ננסה למקד את מטרות המסע יתקיים ביום א' 19/5/19 בשעה 15:00 במרכז היזמות בביה"ס. מוזמנים להגיע ולהשתתף איתנו.


אנו נמצאים בימים של אחרי חופשת הפסח...חזרנו ללימודים הישר אל ימי זיכרון ועצמאות ולאחר מכן מבחני הבגרות. מאחורנו כבר בחינת הבגרות באזרחות ובאנגלית ועוד רגע מגיעה הבחינה במתמטיקה. אנו מאחלים לתלמידי חטיבת י"א-י"ב הנבחנים הרבה הצלחה. גם בשאר השנתונים אנו בישורת האחרונה. השבוע יצאו תלמידי חטיבת ז-ח לטיולים השנתיים ברמת הגולן ובגליל העליון.


המידעון שלפניכם מסכם את הארועים בשלושת השבועות האחרונים.

ימי זיכרון

כבכול שנה התקיימו טקסי יום השואה ויום הזיכרון בהובלת תלמידי י"ב וי"א. הטקסים היו מרשימים ועוצמתיים ביותר. תלמידי שנתון י"ב בחרו לשתף בטקס יום השואה מחוויותיהם שכתבו תוך כדי המסע לפולין.להלן דברים שנשאתי בפתיחת הטקס:


מאיפה מתחילים ליזכור?
אני זוכרת את סבא צבי שנולד בגרמניה לפני המלחמה וסיפר שכשהיה נער חלם את השואה. בעקבות החלום ברח להולנד ומשם עלה לארץ. שריד יחיד מכל משפחתו שנותרה מאחור ועלתה בלהבות הכבשנים.
אני זוכרת את סבתא גאולה שבאה ממשפחת פטרובר בצכוסלובקיה. 13 אחים ואחיות היו לסבתא גאולה. ההורים והילדים הצעירים הספיקו לברוח ולהגיע לארץ. השאר הושמדו.
אני זוכרת את סבא אהרון שהיה חייל פולני בן 18 כשצבא גרמניה פלש לפולין.
בדרך לא דרך הגיע לצבא אנדרס ומשם כמעט בדרך נס לארץ ישראל. הוריו ואחותו וכל שאר המשפחה נספו בשואה. אחרי שנים רבות של חיפושים מצא סבא את אחיו ברוסיה.
אני מתחילה את זיכרון השואה מסיפורי המשפחה שלי כחלק מהסיפור הקולקטיבי שלנו כעם.

מאיפה אתם מתחילים ליזכור?
Big picture

בטקס יום השואה כיבדה אותנו בנוכחותה ובעדותה אסתר כנען סבתא של גל ורז. שנתוני ט׳ וי״ב שמעו את סיפור העדות של אסתר.

שנתון י״א שמע עדות מאת מר חיים פרנק, סבו של עומרי ניסים מיא'1. ששיתף בסיפור משפחתו המיוחד במינו.

חיים פרנק נולד במרתף שבו הוסתתרה משפחתו בהולנד במהלך המלחמה.

המשלחת הבית ספרית לפולין נכחה בעצרת נעילת אירועי הזיכרון לשואה ולגבורה בלוחמי הגטאות. העצרת הייתה מרשימה!בכיתות ט' - שמעו את עדותה של עליזה דגן, סבתא של יהלי ואזה, בת לניצולי שואה מסלוניקי, שסיפרה באופן מרתק ומרגש את סיפורם של הוריה שלמה ורחל בימי המלחמה הנוראה. כמו-כן ארחו את לאה חנלס ממורות ביה"ס, שסיפרה על גבורתו של אביה אברשה, כפרטיזן לוחם ואת מוראות המלחמה. אלו היו מפגשים משמעותיים ומכבדים ברוח דברי פרימו לוי "זכרון השואה צריך להוליד למעשה מוסרי, להיות מקור הכח ליצירת עולם טוב יותר"

שנתון י"א הכין וביצע את טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. הטקס המרגש כלל קטעי ריקוד שירה וקריאה מרגשים.
Big picture

מבצע זר-דגל

ביום שלישי האחרון, בבוקרו של ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל כיתה י"א 4 השתתפה במבצע "נר, זר ודגל". המבצע הזה הוא חלק ממיזמי ההנצחה בצה"ל והוא משתף גם תלמידי חט"ע.

התחלנו בבית עלמין המשותף של בית אלפא וחפציבה.

במקום קיבלנו הדרכה מניצן ועידו חיילי הנח"ל, המלווים אותנו ומשי, הקצינה המלווה אותם. ראינו שיש כללים ברורים גם באשר להנחת הנר, הזר והדגל על הקברים.

כל תלמיד הניח את שלושת הפרטים על קבר של חלל צה"ל. כשהסתובבנו על מנת לחפש את הקברים המיועדים, נחשפנו לפיסת ההיסטוריה המרתקת במקום.

לפני סיום שמענו דברים אודות אחד החללים, שהגיע לארץ לאחר ששרד את השואה ונפל בקרב ובכך נחשפנו לקבוצת "חללי נצר אחרון". 150 מחללי מלחמת העצמאות היו נצר אחרון למשפחתם, שנספתה בשואה.

משם נסענו לבית העלמין של עין חרוד מאוחד, שם פגשנו איש יקר – מיכאל, ששמח לראות את הדור הצעיר ואף הרחיב את ידיעותינו בדבר שתי אנדרטאות מיוחדות, שמציינות שני קברים של בני המקום. האחת, מנציחה את אחד המשתתפים בליל הגשרים, והשנייה את החללים של הצוללת אח"י דקר.

התעכבנו במקום לפעילות בעניין ההנצחה. ניצן ועידו הביאו איתם שירים שנכתבו לזכר הנופלים. באמצעות השירים דנו מהי הנצחה ומהן הדרכים להשיג אותה ודנו בזיכרון האישי ובזיכרון הקולקטיבי.

המקום השלישי אותו פקדנו היה בית העלמין בעין חרוד איחוד על חמשת הקברים שבו.

זכינו ביום מרתק וחשוב מאוד.

Big picture

שנתון י' בזכרון יעקב

יצאנו עם כיתות י ללמוד על חלוצי העלייה הראשונה בזכרון יעקוב. התלמידים הדריכו את חבריהם באתרי הראשונים במושבה. שיחקו משחק טלפוני במוזיאון וחקרו מוצגים שהם בחרו. הם עבדו קשה אבל גם נהנו וצחקו. כל הכבוד לכולם

Big picture

יום סיור מגמת היסטוריה

מגמת הסטוריה הרחבה שנתון יא בטיול פרוזדור ירושלים. כבשו מחדש ברגליהם את משלטי שער הגיא בחום של 40 מעלות, בתאריך 14.5 היום בו נכבשו המשלטים ע"י הפלמ"ח לפני 71 שנים, והמצור על ירושלים נפרץ, ואכן בו ביום הכריז בן גוריון על הקמת המדינה.

Big picture

יום שיא של מגמת תיאטרון. התלמידים צפו בהצגת יחיד (מיוחדת) ועברו שתי סדנאות. היה זה יום מגבש מלמד וחוויתי ביותר

Big picture

כיתות ט לקראת טיול ויום ירושלים שמעו דיבייט קצר על *קדושת ירושלים ורגישותו של הר הבית וכיפת הסלע* עם משה קשי והמחנכים

Big picture

תערוכת אמנות י"ב

שעה טובה ולאחר עבודה מאומצת נפתחה תערוכת הפרויקטים של תלמידות י"ב במגמת אמנות.

התערוכה היפיפייה והמכובדת נפתחה ביום רביעי 14/7/19 בשעה שש אחה"צ בנוכחות הורים, חברים, מורים ומורות ומנהלות של הנערות שהגישו את העבודות. התערוכה מרגשת מאוד ויפה לראות מה כל אחת מהמציגות כתבה על עבודתה. הפתיחה גם היא הייתה מרגשת. נקראו ברכות וניתנו פרחים וחיבוקים.

בשל אילוצי מקום, התערוכה תהייה פתוחה עד יום שלישי בלבד. רוצו לראות.

Big picture

טיול שנתי שנתון פ"ז בצפון רמת הגולן ואצבע הגליל

ביום רביעי יצאנו שנתון פ"ז תלמידים מורים וצוות השנתון לטיול השנתי שלנו בצפון רמת הגולן ואצבע הגליל.

החום הכבד לא אפשר לנו לקיים את מסלולי הטיול המקוריים אולם פתח בפנינו הזדמנות פ"ז לחוות את נחלי הצפון השוצפים דרך הרגליים. ביום הראשון התחלנו במעיינות הבניאס והמשכנו לגשר התלוי ומשם יצאנו לטבול במימיו הקרירים של עין תינה.

את הלילה העברנו בחאן "קשת יהונתן" במושב קשת, שיחקנו, הדלקנו מדורה ואפילו הספקנו לישון קצת...

למחרת עומס החום כיוון אותנו לזרימתו המרשימה של החצבני הלוא הוא נחל שניר. צעדנו לאורכו של הנחל ולעתים גם בתוכו, נרטבנו בבריכת השכשוך והמפל ונהנו מצילה של הצמחייה העבותה. את היום סיימנו במסלול שהוא תמיד כייף טהור - המג'רסה בשמורת שפך נחל דליות.

לאורך המסלולים נהנינו מהדרכה על מקורות הנחלים, היסטוריה, וגאוגרפיה של האזור, שיחקנו משחקי חברה וענינו על חידות הגיון ומחשבה מאתגרות.

חזרנו רטובים ומאושרים.

לחצו לצפייה בתמונות נוספות

Big picture

טיול שנתי שנתון ח'

ביום חמישי האחרון חזר שנתון ח' מטיול שנתי בגליל העליון והמערבי. מטרת הטיול היתה להכיר את האזור הגיאוגרפי, הנוף ,החי והצומח, להעמיק בקשרים החברתיים, ללמוד ולחוות יחד וכמובן, להנות. לקראת הטיול עברו התלמידים הכנה בכיתות.

מזג האויר היה מאתגר ועברו עלינו ימים חמים, מה שדרש מכולנו, הצוות והתלמידים ,להיות גמישים, סובלניים, אחראים ולהתאים את עצמנו למסלולי הטיול שאושרו במגבלות עומסי החום על ידי חדר מצב. אך "השרב לא שבר אותנו" ונהנינו מהנופים הירוקים של הגליל – שביל הפסגה בהר מירון, מבצר המונפורט שעל צלע ההר, הכפר הדרוזי חורפיש ועוד. התענגנו על הזרימות המרהיבות של הנחלים נריה, מירון וכזיב היפיפיים וצברנו חוויות משותפות תוך התמודדות ועזרה הדדית.

חאן הגליל בבית העמק היה מקום מושלם להיות בו לאחר ההליכה במסלולים והעברנו שם את הערב באווירה טובה ונעימה.

לאורך המסלולים הדריכו תלמידי השנתון את ילדי הכיתות בנושאים אותם הכינו מראש. הדרכתם הוסיפה עניין וחיברה אותם למדריכים המנוסים שפרגנו מאוד לתלמידינו.

אין ספק, שזה היה טיול משמעותי, מגבש וממלא מאוד עבור כל ילד בפרט ועבור השנתון ככלל, ואנו כבר מחכים לטיול הבא...

Big picture

קבוצת הכדורסל נערים ט לאומית זוכה בגביע המדינה

קבוצת הכדורסל נערים ט' לאומית של מועדון הספורט גלבוע/מעיינות זכו השבוע בגביע המדינה, זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של המועדון.

החבר'ה נלחמו במהלך עונה שלמה והתוצאה מלמדת על התמדה, נחישות ומאמץ רב.

הקבוצה מורכבת מתלמידי בית ספרנו ומעמק המעיינות, הפגינה משחק הגון ומכבד.

אחד הדברים הראויים לציון הוא הצניעות שמאפיינת את חברי הקבוצה.

כולם ממשיכים בשגרת יומם וממשיכים ללמוד, לחלום ולעבוד קשה לקראת המשחקים התחרותיים הבאים.

ביום שני הקרוב נברך בטקס צנוע את חברי הנבחרת.

מאחלים להם בהצלחה.

Big picture
Big picture
Big picture