עבודה במדעים:אסטמה

טום ולבר,איתי בן עזרא,איליי ימין וינון וטורי

כיתה: ז-3

בית ספר: מקיף ח

מוגש:למורה יורם יוספי

תיאור כללי על האסטמה:

אסתמה (יש הכותבים אסטמה; מיוונית, "נשימה כבדה"; נקראת גם קצרת (הנשימה) או גנחת (הסימפונות)) היא מחלה ריאתית כרונית חסימתית התקפית. ההתקפים נגרמים בדרך כלל עקב אלרגיה. ריר צמיגי המופרש מדפנות קנה הנשימה חוסם את הקנה ומקשה על הוצאת אוויר מהריאות. חולי אסתמה עשויים לסבול מנשימה כבדה עם "צפצופים", קוצר נשימה, שיעול כרוני, וסיבולת לב ריאה נמוכה. הגורמים לאסתמה רבים, ולמעשה הם שילוב של גורמים תורשתיים עם גורמים סביבתיים כמו אלרגיה, זיהום אוויר ועוד. אסתמה אינה מחלה פסיכומטית אלא בעיה דלקתית בדרכי הנשימה. לגורמים נפשיים עשויה להיות השפעה חלקית בלבד על מהלך המחלה.

אבחון האסתמה נעשה על ידי בחינת תפקודי ריאה באמצעות ספירוטמריה.

תפקודי ריאות נמוכים בעת מנוחה יכולים ללמד על אסתמה קשה וכרונית, אם כי גם אסתמה הבאה לידי ביטוי בהתקפים בלבד היא מסוכנת.

Big image

חלקי המערכת ותפקידם:

אבחנה של אסתמה נעשית בהתאם לתסמינים הקליניים ומדידת תפקודי ריאות אשר עשויה לכלול מספר מבחנים שונים בספירוטמריה, כאשר יש להדגים חסימה של דרכי האוויר שהיא הפיכה.

  • הדגמת היצרות דרכי נשימה ותגובה לטיפול תרופתי- יש לערוך מבחן ספירומטריה ולהדגים ירידה ב- FEV1, ב- FEV1/FVC וכן ב- PEF. לאחר מכן יש לתת למטופל מרחיבי סמפונות קצרי טווח (וונטולין למשל) ולהדגים שיפור בערכים אלו בתוך 15 דקות (עליה של 12% ו- 200 מ"ל בערך FEV1, למשל, מביאה לאבחנה של היצרות הפיכה בדרכי הנשימה. אצל חולים אחרים ניתן לתת טיפול קצר טווח (שבועיים עד ארבעה שבועות) בסטרואידים ולאחר מכן לבחון את התגובה הריאתית.
  • הדגמת יתר רגישות של דרכי האוויר- ניתן לעשות מבחן תגר עם היסטמין או מטכולין ובחינת הריכוז הדרוש שלהן כדי לייצר תגובת היצרות של דרכי האוויר- מבחן זה פחות משמש ברמה הפרקטית של היום יום אולם ניתן להיעזר בו כאשר לא בטוחים באבחנה (למשל, כשמבחן תפקודי הריאות הוא תקין). תחת מבחן תגר זה, נבחן ריכוז החומר הנדרש על מנת להוריד את ה- FEV1 בכ- 20%.
  • צילומי חזה ובדיקות דם לרוב לא ידגימו פתולוגיות משמעותיות אצל חולי אסתמה- לעתים ניתן להתרשם מניפוח יתר של הריאות בצילום חזה, למשל.ר
Big image

הקשר בין מבנה לתפקוד איברים/חלקי המערכת

  1. מה הקשר בין המערכות לבין התופעות שמתרחשות בריצה? איזה תפקיד ממלאות מערכות אלו? כדי להשיב לשאלה זו מבצעים חזרה ולימוד ממוקד של מערכות גוף האדם שנלמדו ביסודי: נשימה, עיכול, שרירים, הובלה, עור.
    אנו מציעים לעשות זאת כעבודה בקבוצות מונחית מורה. חלק מהפעילות תינתן כשיעורי בית.

כדי שהתלמידים יבינו את מהות המטלה חשוב להציג להם דוגמא להכנת תוצרים המצופים.