מלחמת העולם הראשונה

מלחמת תעמולה וחלוקת מפת אירופה לאחר המלחמה

מלחמת תעמולה


התעמולה במלחמה: מלחמת העולם הראשונה לא הייתה מלחמה בין צבאות בלבד, לאוכלוסיות במדינות היה תפקיד חשוב במלחמה, כלומר, ההבדלים בין העורף והחזית היטשטשו וכל מדינה עשתה ככל שביכולתה כדי לגייס את אזרחיה וכדי להשפיע על האוכלוסיות במדינות האויב שלא יתגייסו ולא יתרמו ללחימה. לשם כך הוקמו מערכות של תעמולה באמצעותן הועברו המסרים לאוכלוסיות כלומר, במלחמה היה צורך גם בלחימה פסיכולוגית ולא רק פיזית.

תעמולה כלפי פנים: כל מדינה פעלה בקרב אזרחיה וחייליה כדי שיעשו ככל שביכולתם לנצח במלחמה. הממשלות שכנעו את האזרחים כי הפסד במלחמה יוביל לאסון. המדינות פרסמו כרזות ועיתונים שהבטיחו כי הניצחון קרוב ועודדו את האזרחים, להתגייס לצבא ולהצטרף לעבודה בתעשייה המלחמתית.

תעמולה כלפי חוץ: המדינות ביקשו להשפיע על האזרחים של מדינות האויב. כל מדינה שאפה לפגוע במורל וברוח הלחימה של המדינות האחרות. המדינות פנו לחיילים ולאזרחים של מדינות האויב וטענו כי תבוסתם קרובה וכי אין תועלת בלחימתם ובהקרבתם. המדינות טענו כי האזרחים והחיילים מהצד השני מנוצלים על ידי מנהיגיהם וכי הם צריכים להפסיק להלחם עבור המנהיגים.

כלומר, מלחמת תעמולה מטרתה היא לוחמה פסיכולוגית שנועדה לחזק את הרגש הלאומי, להצדיק את מטרות המלחמה ולגבש סביבה את הציבור הנדרש להקרבה.

דוגמאות לתעמולה

World War 1 Songs

בסרטון ישנו שיר שנכתב על המלחמת העולם הראשונה ובו מופיעות דוגמאות לעלוני תעמולה.

השינויים במפת אירופה

לאחר מלחמת העולם הראשונה הייתה המפה המדינית של אירופה שונה מן המפה המדינית שלפני המלחמה. במקומה של הקיסרות האוסטרו-הונגרית הוקמו מדינות לאום ובשטחי האימפריה העות'מאנית הוקמו מדינות מנדט. הקיסרות הרוסית איבדה שטחים רבים בגבולה המערבי ובהם הוקמו מדינות חדשות.

  1. שלוש אימפריות התפרקו : אוסטרו - הונגריה, רוסיה והאימפריה העותומנית.
  2. הוקמו תשע מדינות חדשות ועצמאיות באירופה כמו :צ'כוסלובקיה, פולין, יוגוסלביה, אוסטריה, הונגריה, פינלנד, ליטא לטביה, ואסטוניה.
  3. במזרח התיכון: עמי ערב השתחררו מהשלטון העותומני, והקימו יחידות פוליטיות חדשות כמו : סוריה, לבנון, עיראק, עבר הירדן וארץ ישראל. יחידות אלה לא זכו לעצמאות מידית, אלא הועמדו תחת שלטון מנדט של צרפת ובריטניה.
  4. שונו גבולות של מדינות ותיקות באירופה כמו:

-תיקוני גבול בין צרפת לגרמניה – אזור אלזס לורן הוחזר לצרפת, חבל הסאר נמסר לפיקוח של חבר הלאומים ל-15 שנה, חבל הריינוס פורז ונמסר לפיקוח בינלאומי.

-חבל הסודטים , המיושב בגרמנים , נמסר לצ'כוסלובקיה.

-גרמניה התחייבה למסור לפולין את הפרוזדור הפולני והעיר דנציג, הוגדרה כעיר נמל חופשית.

Big image

הידעת?

בזמן מלחמת העולם הראשונה , פעלו עוד היבטים פסיכולוגים ולא רק מבחינת התעמולה.

מסופר על קרב בין גרמניה לאנגליה (קרב פגזים), וכאשר המנהיגים של שני המחנות ראו כי נהרגים המון אנשים הם נקטו בפעולה הלקוחה מ"דילמת האסיר" והחליטו לירות פגזים לאוויר ללא כל כוונה לפגוע אחד בשני כלומר לפי דילמת האסיר שניהם בחרו באופציית ה"השתיקה" והפחיתו בכך את מניין ההרוגים.