פרשת השבוע

צליל אלפסה-31.01.04 ח' בשבט התשס"ד

מי אני?

ת. לידה עברי-ח' שבט התשס"ד
ת. לידה לועזי-31.1.04
ת. צפוי לעלייה לתורה-23.1.16

משמעות השם צליל

למה קראו לי כך-לסבתא רבתא שלי קראו צלחה והאותיות בשמי, צליל, דומות לאותיות בשם של סבתא רבתא שלי, צלחה. דודתי הציעה להוריי שאם זו תהיה בת לקרוא לה צליל.
משמעות השם-צלצול, קול, טון, נעימה, תו, סימן.

פרשת השבוע שלי

פרשה-בשלח
ספר-שמות
פרקים-מפרק יג' עד פרק יז'
פסוקים- מפסוק יז' פרק יג' עד פסוק טז' פרק יז'

תקציר הפרשה

ישראל מגיעים לים סוּף ונעשה להם נס-הים נבקע לשניים, ועם ישראל עוברים ביבשה. אחרי שהם עוברים נסגר שוב הים, והמצרים, שרדפו אחריהם, טובעים בים. במסעותיהם במדבר מגיעים בני ישראל למקום שהמים בו מרים, וה' נותן בידי משה פתרון, כיצד להמתיקם. אחר כך מתלוננים ישראל על רעב, וה' שולח להם שלו (סוג של עוף) ומן, מן השמיִם. ושוב, במי מריבה, חסרים לעם מים, והוא מתלונן על כך. משה מכה על הצור, ויוצאים ממנו מים.
לבסוף, מתקיף עמלק את ישראל. משה נושא את ידיו למעלה, ובעזרת סימן זה מנצחים בני ישראל. ה' מבטיח למחות את זיכרו של עמלק, לדורות.

3 ערכים מן הפרשה

1. קיום הבטחות-בפרשה בני ישראל מקיימים הבטחה שהבטיחו ליוסף לפני מותו. יוסף השביע את אחיו לקחת את עצמותיו לארץ ישראל ולקבור אותם שם ולא להשאיר את עצמותיו במצרים. בני ישראל בתוך כל הלחץ של הבריחה מהמצרים ומפרעה לא שוכחים את הבטחתם ולוקחים אחריות על המילים שאמרו ליוסף ולוקחים את עצמותיו למצרים.
2. אל ייאוש-בני ישראל עומדים על שפת הים. מרחוק נראים המצרים, ונראה שבעוד רגע יגיעו המצרים ואין לאן לברוח. המצב קשה. אפילו מייאש.
3. מה שהיה היה-בני ישראל זה עתה זכו לנס מדהים: חצו את הים בהליכה והגיעו לצדו השני! אבל כנראה שהמסע הקשה גרם להם לחוש רעב וצמא. לא לקח הרבה זמן, עד שהם שכחו לגמרי את הנס, ושבו "לקטר" ולהתלונן.

ערכים חשובים

קיום הבטחות-בחיים שלנו אנחנו מבטיחים הרבה הבטחות וחברים מבטיחים לנו: הבטחות בין הורים לילדים, בין מורים לתלמידים, בין חברים לחברים. יש כאלו שמקיימים הבטחות, יש כאלה שרק חלק מההבטחות ויש כאלה שבכלל לא מקיימים הבטחות. לעיתים אנו מבטיחים הבטחות שמאוד קשה לקיים אותן וכשאנחנו מצליחים לקיים אותן אנו מרגישים סיפוק רב.

בתהליך התבגרותי אני רוצה לקיים הבטחות ולא ליפול בדבר זה.


אל ייאוש-לפעמים יש לנו משימות קשות בחיים ואנו חושבים שבחיים לא נצליח לעשות אותן ומתייאשים. החוכמה היא לא להתייאש ולהאמין בעצמנו. כשאנחנו מאמינים בעצמנו אנו מתגברים על הייאוש ומצליחים. דבר זה גורם לנו לאושר רב.

בתהליך התבגרותי אני רוצה לא להתייאש ולהמשיך עד הסוף משימה שקיבלתי או כל דבר אחר.

Big image
Big image
אריק אינשטיין - מה שהיה היה