שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - אייר תשע"ט, מאי 2019 (16)


השבוע, התרחשו במזכירות הפדגוגית כמה אירועים רבי רושם, מבוססי מחשבה ותכנון מעמיק, ביניהם: כנס מקהלות ותזמורות עם התזמורת הפילהרמונית, וכנס "בקיוון הנכון" בנושא פיתוח מקצועי ובהשתתפות מאות רבות של מורים.

שניהם היו עדות למחשבה, ירידה לפרטים ותכנון שהוביל לתוצרים מרשימים ואיכותיים מאד, ויצרו רף מקצועי איכותי עבור כולנו.

בנוסף, התקיים השבוע כנס ממוני תכנון שארגן אגף אסטרטגיה ותכנון. בכנס נחשפנו לטקסט יוצא דופן שחובר על ידי שמעון פרס ז"ל בשנת 1965, ועוסק בחשיבות התכנון. בחרתי להביא קטעים נבחרים ממנו, משום שהוא טומן בחובו תובנות רבות מאד שאנו צריכים לקחת לתשומת ליבנו כשאנחנו נמצאים על סף תכנון של כיווני פעולה מתחדשים:


"נדמה לי שהכלל הראשון לגבי תיכנון הוא שאין התכנון פעולה, או מעשה, או אמירה. תכנון בראש ובראשונה הוא עניין של מחשבה, של הגות. נדמה לי שבמדינת ישראל יש יצר גדול לפעול ויצר עז לא פחות להסביר מה שאנו עושים, אך יש לנו נטיה 'טבעית' להשתמט מלחשוב באופן מופשט או לייחס למחשבה את הערך הראוי לה במערכת המעשים, הפעולות וההסברות שלנו...

תיכנון חייב להיות עקרוני... התיכנון חייב בראש ובראשונה לברר כיוונים ולא לסלול דרכים. תוואי של דבר בונים, לאחר שמחליטים לאן בעצם רוצים להתקדם ולא דווקא מפני שהטופוגרפיה סלחנית יותר בנקודה אחת וסרבנית יותר בנקודה אחרת. התכנון חייב להקדים פילוסופיה להנדסה.

התיכנון חייב להיות יסודי, לאו דווקא כולל. אין לנו שום סיכוי לארגן את כל החיים, לחשבם, להפכם למשבצות. דרושות החלטות יסודיות, מתוך הנחה שתיאומים, השלכות כוללות שאין אנו יכולים לנבאן כלל, יבואו במשך הזמן, והחיים יתערבו בהגשמתם. אקח דוגמא מויכוח המתנהל עכשיו במדינה. אומרים למשל שיש לתכנן את חינוך הנוער לקראת המפעלים המדעיים, התרבותיים והתעשייתיים שבדעתנו להקים במדינת ישראל. ממילא אומרים שבעצם אין לתכנן את מערכת המפעלים הללו לפני שנתכנן את מערכת החינוך, או להפך. מניסיוני יודע אני שיש להפריד בין שני הדברים: צריך לחנך אנשים כאילו אין בעיה של מפעלים וצריך להקים מפעיל כאילו אין בעיה של מחסור בכוח אדם.... חושש אני שמרוב שאיפה לפרפקציה אנו פוגעים בכושר ההכרעה, ולפעמים תיכנון כולל מדי, היורד לכל פרט, הופך במרוצת הזמן להיות מגבלה נוספת בשורה לא קטנה של הגבלות הקיימות כבר ממילא בחברתנו.

תכנון חייב להיות מושתת על עבודת צוות. יש בישראל לא מעט צוותים אך יש אצלנו מעט מאד עבודת צוות ממשית... אני אומר שדרושה עבודת צוות מפני שהתיכנון עוסק בנושאים שהם מגוונים כמו החיים עצמם. אי אפשר לתכנן חקלאות בלי להביא בחשבון לא רק את גזע הצאן המשובח ביותר אלא גם את הנטייה החברתית שלא לפגוע בכבשת הרש. תכנון מוכרח להביא בחשבון גם את דעת מומחים לכבשים, וגם את דעת הנביאים על כבשת הרש. התיכנון נוגע בהכרח בענינים רבים ומסובכים, ועליו לשאול לראות, להאזין, ולהבין הבנה מקיפה ועמוקה ככל האפשר. דבר זה לא ייתכן בלי קבוצה רבגונית העובדת עבודת צוות."


אם ניקח אם מילות היסוד העולות מן הכתובים: התיכנון מתחיל במחשבה, חייב להקדים הגות לפתרונות, חייב להיות יסודי ולא בהכרח להתייחס לכל, וחייב להיות מבוסס על מגוון אנושי רחב הנע בין מומחיות למוסר, ועל עבודת צוות.

דברים אלו מציבים בפנינו מצפן לבדיקה עצמית ביחס למיזמים, תהליכים וכיוונים אליהם בחרנו לצעוד.

כל טוב ושבת שלום

שלכם

מירי

אגף א' חברה ורוח

כיתות ע.ש.ר – עתודת שאר רוח, מחדשים את לימודי הרוח בחטיבות הביניים

מאמינים שלמידה מעמיקה בתחומי הרוח חשובה לבניית אישיותם וכישוריהם של התלמידים? הצטרפו למהלך רחב לחיזוק לימודי הרוח במערכת החינוך והקימו בשנת הלימודים תש"פ כיתת 'שאר רוח' בחטיבת הביניים שלכם.

כיתות 'עתודת שאר רוח' מיועדות לתלמידים המעוניינים להשקיע זמן ומאמץ על מנת להרחיב את השכלתם ולשכלל את מיומנויותיהם בתחומי לימודי הרוח. לכיתות תיבנה תכנית לימודים שתכליתה לאתגר את התלמידים, להרחיב מעבר לתוכניות הלימודים הקיימות ולהתמקד בטקסטים.

תוכנית ע.ש.ר - "עתודת שאר רוח", כיתות עתודה הומניסטית בחטיבות הביניים, נפתחה בשנת הלימודים תשע"ט ביזמת המרכז ללימודי רוח בספרייה הלאומית והמזכירות הפדגוגית. ביסודה עומדת התפיסה כי לימודי רוח ברמה גבוהה הכרחיים לבניית חברה ישראלית בעלת עומק תרבותי וכי השקעה בלימודים במקצועות הרוח בחטיבת הביניים תצמיח תלמידים בעלי מיומנויות קריאה, כתיבה, שיחה וחשיבה מתקדמות שיגדלו להיות אזרחים משכילים, מעורבים ובעלי עולם פנימי עשיר. התוכנית מיועדת לחטיבות ביניים בחינוך הממלכתי. אנו מקווים לפתוח מסלול לממ"ד בתשפ"א.

לכל המידע ראו באתר המרכז ללימודי הרוח בספריה הלאומית:

אתם מוזמנים להפיץ את המידע למעוניינים בכך.

Big picture

אגף א' שפות

תחום הדעת עברית

כינוס שלהב"ת = שילוב הבנה והבעה בתחומי הדעת , מחוז מרכז – מגע בין תחומים

כינוס שלהב"ת של מחוז מרכז התקיים ב 30.4.19 במשכן למוסיקה ולאומנויות ברעננה. הכינוס, המתקיים זו השנה השלישית הוא ביוזמתה של ד"ר עליזה עמיר, האחראית על הוראת העברית בחינוך העל יסודי במחוז ומנהלת תוכנית שלהב"ת בפיקוח על הוראת העברית. מדי שנה עומד הכינוס בסימן של מיזמים בין-תחומיים. מורים לעברית ומורים מתחומי דעת שונים חברו יחד ללמידה משותפת במהלך כל השנה. תוצרי הלמידה המשותפת הניבו מגוון רחב של מיזמים, כגון הפקת עיתון דיגיטלי ששותפים לו עברית ומדעים; שיעור ב-CO של מורה לעברית ומורה לתנ"ך ועוד.

בכינוס היו 30 הרצאות בשמונה מושבים מקבילים, שלוש הרצאות מליאה של מנהלות בתי ספר שהציגו מודלים שונים של שלהב"ת בראייה מערכתית ו-25 כרזות (פוסטרים) שהוצגו בהם מיזמים מגוונים.

החשיבות שמחוז מרכז מייחס לשלהב"ת באה לידי ביטוי בחסות שמעניקה לכינוס מנהלת המחוז, הגב' עמליה חיימוביץ', בשותפות המלאה של מתאמת העל יסודי הגב' פנינה שומרון וכן בנוכחות המרשימה של מפקחת המחוז ושל כל מפקחי המחוז בחינוך הממלכתי ובחמ"ד.

בכינוס השתתפו מנהלי חטיבות הביניים, רכזים ומורים לעברית ולתחומי דעת שונים ומגוונים. כמו כן נכחו מדריכות העברית של העל יסודי במחוז מרכז שהובילו את התהליך במקצועיות רבה. נציגי המטה: סגנית יו"ר המזכירות הפדגוגית, הגב' דליה פניג ומפמ"ר עברית, מר תומר בוזמן הגיעו למפגש והיו בין המברכים.

בקרוב יעלו למרחב הפדגוגי של המורים לעברית תקצירי ההרצאות והכרזות שהוצגו בכינוס. כבר עתה אפשר למצוא במרחב חומרים ותקצירים מהשנים שעברו.

Big picture

תחום הדעת צרפתית

יום השואה במגמת צרפתית

מרים בלאיש, מורה לצרפתית, עירוני א' מודיעין בחרה לקשר את הצרפתית ליום השואה דרך הקרנת הסרט "המסע של פאני". התלמידים שלומדים צרפתית בשכבות ז', ח' וט' צפו כולם בסרט.

הסרט הצליח לעורר את התרגשות התלמידים. הסרט מתאר את הבריחה מצרפת לשווייץ של ילדה בת 14 בשם פאני בן עמי. הילדה בלית ברירה הופכת להיות אחראית על קבוצת ילדים.

הצפייה בסרט חשפה את התלמידים לסיפור של צרפת בזמן מלחמת העולם השנייה ובפרט לנושא של הצלת ילדים יהודים צרפתיים על ידי המחתרת היהודית בצרפת.

אחרי הסרט, פאני בן עמי, הגיבורה שעליה עשו את הסרט, הסכימה בצורה מאוד נחמדה, לבוא לספר לתלמידים את הסיפור שלה.

התלמידים הקשיבו לה בהתרגשות רבה, שאלו שאלות על הסרט ועל חייה, עם המון כבוד ונימוס.

Big picture

בית קפה פריזאי

תלמידי כיתות ט' הלומדים במגמת צרפתית בבית ספר דה שליט ב' ברחובות עם המורה לצרפתית, סימון בן ישי זרביב, למדו בחודש האחרון בדרכים מגוונות את נושא הגסטרונומיה הצרפתית במסגרת הלימוד השפה הצרפתית

בסיום לימוד הנושא ובהתרגשות רבה מצד התלמידים המורה ארגנה יום שיא.

ביום זה הכיתה הפכה לבית קפה צרפתי בשם "בית הקפה סימון בדה שליט"

המפות נבחרו בצבעי דגל צרפת - כחול לבן ואדום, האוכל נבחר בקפידה, על טהרת ארוחת בוקר צרפתית שכללה: בגטים, קממבר, גבינות, קרואסונים, קרפים צרפתים ועוד מאפים המאפיינים את הגסטרונומיה הצרפתית.

התלמידים נהנו מביקור וירטואלי בפריז. ברקע הם שמעו שנסונים צרפתיים.

הם כמובן ניהלו שיחות בצרפתית ובסיום הפעילות הם שיחקו במשחק בינגו נושא פרסים, בנושא "גסטרונומיה צרפתית" מתוך אוצר המילים שלמדו.

יום שיא היה מעצים שבו התלמידים גם למדו ו גם השתמשו בשימוש בשפה הצרפתית.

Big picture

אגף א' מדעים

תחום הדעת ביולוגיה


תלמידי ביולוגיה ייבחנו באוניברסיטת ת"א בקורסי MOOC
במהלך השנה, בכ- 100 כיתות ביולוגיה ברחבי הארץ, שילבו מורי הביולוגיה חלקים מהקורסים האקדמאים לסטודנטים, המונגשים כקורסי MOOC באוניברסיטת ת"א: "וירוסים איך מנצחים אותם?" או "להבין צמחים". חלק מהתכנים של הקורסים משתלבים בתכנית הלימודים בביולוגיה ואת החלק האחר, השלימו התלמידים בלמידה עצמית ו/או בעזרת המורים. תלמידים המעוניינים בכך יכולים לגשת לבחינה האוניברסיטאית ולצבור נקודות זכות שיחכו להן במהלך עשר שנים, באם ילמדו באוניברסיטה בה נבחנו.

ביום שישי, י"ב אייר תשע"ט, 17.5.19 ייגשו הנחשונים שבין התלמידים שלמדו השנה את הקורס "וירוסים, כיצד מנצחים אותם?" לבחינה באוניברסיטת ת"א, יחד עם סטודנטים מן המניין מהאוניברסיטה שלמדו גם הם את הקורס. הבחינה לסטודנטים ולתלמידים שלמדו את הקורס "להבין צמחים" תערך 7.6.19. מועדים נוספים לשני הקורסים, יערכו באמצע יולי ותחילת אוגוסט.

את הקורס "וירוסים איך מנצחים אותם?" העביר פרופ' גרשוני (בתמונה) שהיה גם המרצה במליאה, בכנס למורים שבחרו לשלב את קורסי ה MOOC בהוראה, שנערך בתחילת השנה. בהרצאה זו דבר פרופ' גרשוני על האבולוציה של קורסי ה MOOC.

Big picture

תחום הדעת פיזיקה

הישגים מרשימים לנבחרת ישראל בפיזיקה באולימפיאדה האסייתית

הישגים מרשימים לחברי נבחרת ישראל בפיזיקה באולימפיאדה האסייתית שהתקיימה באוסטרליה: מדליות זהב, כסף, ארד וציון לשבח. בקיץ הקרוב צפויה ישראל לארח את האולימפיאדה הבינלאומית לפיזיקה.

חברי נבחרת ישראל בפיזיקה שייצגה בכבוד את מדינת ישראל באולימפיאדה הם:

  • אביב טילינגר- ביה"ס הדמוקרטי ע"ש יעקב חזן, כוכב יאיר - מדלית זהב.
  • אייל וולך - ביה"ס מוסינזון, הוד השרון - מדלית כסף.
  • ערן מן ביה"ס מקיף צפית כפר מנחם, מלכיש - מדלית ארד.
  • עומרי רבד - ביה"ס מקיף צפית כפר מנחם, מלכיש - צל"ש.
  • ליעד רובניק טויטש ביה"ס ליד האוניברסיטה בירושלים, מאשתאול.
  • טדי קלייטמן - ביה"ס שרת, נתניה.
  • זיו כהן - עירוני ב' ע"ש רבין, מודיעין.
  • יהונתן חסון - ביה"ס הכפר הירוק, רמת השרון.

האולימפיאדה האסייתית לפיזיקה מתקיימת משנת 2000 ומדינת ישראל מתחרה במסגרת זאת החל משנת 2001. השנה התקיימה האולימפיאדה האסייתית באוסטרליה והשתתפו בה 200 תלמידים מ- 25 מדינות.

משרד החינוך ומרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס מובילים את הכשרת התלמידים להשתתפות באולימפיאדות השונות במסגרת מיזם משותף. נבחרת התלמידים שהשתתפו באולימפיאדה האסייתית לפיזיקה הוכשרה במרכז חוסידמן לנוער שוחר מדע שבאוניברסיטת בן גוריון בנגב. המנהל האקדמי, פרופ' חזי יצחק.

הצוות שליווה את נבחרת ישראל בפיזיקה באוסטרליה: ראש המשלחת, ניצן ארצי, מדריכי הנבחרת- גור פרי ובן פיינשטיין והיועצת החינוכית, דגן אשש.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "אני מברך את הנבחרת על ההישג המרשים שלה. הפיזיקה הוא אחד ממנועי הקטר החשובים של המדע ולכן אנו רואים בו תשתית חשובה להשקעה. במסגרת התכנית הלאומית אנחנו פועלים לחזק את הלימודים במסלול של 5 יחידות לימוד ולהגדיל את מספר הלומדים בו כדי להמשיך ולהצעיד את מדינת ישראל קדימה".

מנכ"ל מרכז מדעני העתיד, אלי פריד: "נבחרת ישראל בפיזיקה הביאה גאווה רבה למדינת ישראל. ההישגים המרשימים של חברי המשלחת הם תוצאה של מאמץ והתמדה יחד עם הכשרה מקצועית ברמה הגבוהה ביותר לה הם זוכים. התלמידים שלנו מפגינים יכולות ברמה גבוהה למול תלמידים מכל העולם ובכוונתנו להמשיך להעניק להם כלים איכותיים, שיסייעו להם לפרוץ את הדרך ולהגיע להישגים אישיים ולאומיים".

במשרד החינוך ובמרכז מדעני העתיד הוסיפו: "אנו נרגשים לקראת אירוח האולימפיאדה הבינלאומית בפיזיקה בישראל בקיץ הקרוב בהשתתפות עשרות מדינות ברחבי העולם ומאחלים לחברי נבחרת ישראל, שימשיכו להצליח ולהוביל".

נשיא אוניברסיטת בן גוריון שבנגב, פרופ' דניאל חיימוביץ: "גאים בתלמידי נבחרת הפיזיקה הארצית על זכייתם והישגיהם. מרכז חוסידמן מוביל את פעילות הנבחרת ויחד עם המאמן וצוות המדריכים המצוין משקיעים בתלמידים ומכוונים אותם למימוש יכולותיהם להצלחה ומצוינות. הזכייה הינה תוצאה של מסירותם הרבה של התלמידים וכל המעורבים בעשייה".

Big picture

תיאור העשייה בתחום הפיזיקה ברשת אמי"ת במחצית הראשונה של חודש מאי

1. מפגש קהילת מורי הפיזיקה של רשת אמי"ת

ד"ר צביקה אריכא מפמ"ר פיזיקה השתתף במפגש קהילת מורי הפיזיקה של רשת אמי"ת שהתקיים ביום שני, ח' אייר ה- 13.05.19 וענה לשאלותיהם של המורים בהתייחס לבגרות בפיזיקה שתתקיים בקרוב. השלשת אחוז זכאי הפיזיקה ברשת אמי"ת מעמידה אתגר מקצועי משמעותי בפני המורים של הוראה בכיתות הטרוגניות ועל כך היה עיקר הדיון – יישום ומימוש העקרונות הפדגוגיים של תוכנית הלימודים בפיזיקה בהוראה בכיתה הטרוגנית. תודה רבה ויישר כח ענק לד"ר צביקה אריכא שנתן מענה מקצועי איכותי במיוחד לשאלות המורים. קהילת מורי הפיזיקה של רשת אמי"ת נפגשת אחת לשבועיים. תיעוד של המפגשים מוצג באתר קהילת מורי הפיזיקה של רשת אמי"ת.

2. פרויקט "שרפים"

הינו מיזם הנוצר כתוצאה משיתוף פעולה בין עיריית אשדוד ומרכז המחקר הגרעיני ביבנה (ממ"ג). בהנחיה ובקרה של הפיקוח על הוראת הפיזיקה. לפרוייקט נבחרים תלמידי י"ב מצטיינים המבצעים מחקר פיזיקלי בהנחיית חוקרי ממ"ג. התלמידים נחשפים לתחומי מחקר מתקדמים ומעורבים במחקר כאחד החוקרים מהשורה.

המחקרים אותם מבצעים התלמידים הינם בזיקה לעולם הפיסיקה הגרעינית וההנדסה, וחוקרי ממ"ג אשר מלווים את התלמידים הינם מהנדסים ומדענים אשר חיים את עולם המחקר והמדע. המורה לפיזיקה מביה"ס מעורב בפרוייקט ושותף גם הוא להנחיית התלמידים.

התלמידים נדרשים לכתוב עבודת חקר (פרויקט) שתוצג בפני בוחן חיצוני של משרד החינוך. הציון אותו יקבלו על פרויקט החקר מחליף את ציון הבגרות של בחינת הבגרות במעבדה ואת ציון ה 30% הפנימיים אשר מהווים 45% מהציון הכולל בפיסיקה 5 יח"ל.

התלמידים מציינים כי הפרוייקט מחבר את זיקתם למקצוע הפיזיקה והשפיע על בחירתם לעסוק במחקר במדעים בכלל ופיזיקה בפרט בעתידם המקצועי.

בתמונה ניתן לראות את תלמידי ישיבת אמי"ת אשדוד: נאור פיטוסי, לביא סופרו ויעקב זנא אשר ביצעו פרוייקט חקר בנושא: "בניית מטרה פולטת ניוטרונים למאיץ שרף" פרוייקט זה נחקר עקב דרישה להפוך את מתקן המחקר לידידותי לסביבה.

3. פיזיקה מתוקה לעידוד בחירת בנות בפיזיקה ממדרשת אמי"ת מודיעין בנות

פעילות פיזיקלית מתוקה ומרתקת של בניית מכונת גלים משיפודים ודובוני ג'לי התקיימה בערב המגמות לתלמידות עתודה מדעית כיתה ט' במדרשת אמי"ת מודיעין, במטרה לעודד תלמידות מצטיינות למגמת הפיזיקה. במכונה ניתן להדגים את משוואת הגלים -תלות התדירות במקור שמנדנד, תלות המהירות בחומר (מורידים חלק מהדובונים) ותלות אורך הגל בשניהם. כמו כן, ניתן להדגים גלים עומדים ונקודות צומת. המכונה נבנתה בשיתוף פעולה של כל בנות הקבוצה (שגם טעמו מהסוכריות...) ולמחרת, בערב המגמות התלמידות הסבירו להורים על התופעות הגליות. בתמונות ניתן לראות את עוצמת החוויה הפיזיקלית המתוקה. יישר כוח ענק לרכזת המגמה רוני שחור על היוזמה לפעילות.

Big picture

מדע וטכנולוגיה לכל

הנשיא הבא של הטכניון - יו״ר לשעבר של ועדת המקצוע וועדת התוכנית הקודם של מדע וטכנולוגיה לכל

פרופסור אורי סיוון, שהיה יו״ר ועדת המקצוע וועדת התוכנית הקודם של מדע וטכנולוגיה לכלמוט״ל - בשנים תשע״ה-תשע״ו נבחר להיות הנשיא הבא של הטכניון.

פרופסור סיוון, אדם משכמו ומעלה, רב פעלים ועשייה מופלאה, תרם רבות לקידומו של המקצוע ולעיצוב מתכונתו כמקצוע בחירה מורחב.

כבוד גדול!

מפמ"ר מדע וטכנולוגיה לכל (מוט"ל) בנתיב העיוני, רונית פרץ, וצוות המדריכים מברכים את פרופ' סיוון על היבחרו ומאחלים לו הצלחה רבה בתפקידו החדש.

לקריאה נוספת אודות פרופ' אורי סיוון ופועלו, והחלטת הועד המנהל של הטכניון.

אגף א' אמנויות

תחום הדעת מוסיקה

מוסיקה בגוון אחר - הכנס ה-14 של תזמורות חינוך מיוחד של הפיקוח על החינוך המוזיקלי במחוז מרכז

כינוסי מקהלות ותזמורות מתקיימים ברחבי מחוז מרכז במהלך שנת הלימודים, אך מיוחד ומרגש מכולם הוא כנס התזמורות של תלמידי החינוך המיוחד. כנס תזמורות שנותן במה לתלמידים על כל רצף הלקויות; תלמידים עם אוטיזם, מגבלות מוטוריות, וקשיים נפשיים. כולם מקבלים הזדמנות להופיע ולהביא לידי ביטוי את הכישרון שלהם.

כנס התזמורות לחינוך המיוחד במחוז מרכז מתקיים זו השנה ה-14. הוא התחיל כיוזמה של המנצחת אוקסנה רוטנר, מורה למוסיקה בבית ספר "רימון" בלוד. מתוך ההבנה כי קיים צורך בכנס ייעודי לתלמידי החינוך המיוחד, במקום להגיע לכנסים הכלליים בהם לעיתים עלו קשיים עם ההמולה ומספר המשתתפים הרב.

כיום, לאחר 14 שנה מופיעות בכנס 10 תזמורות והוא מרגש בצורה יוצאת דופן. עם הישמע צלילי המוזיקה הראשונים התלמידים כולם נדרכים ומכוונים למורה המנצח/ת. לתלמידים כלים מונגשים המתאימים ליכולותיהם הפיסיות וכן כלים בשילוב טאלבטים.

הכנס מתקיים במרכז המוזיקה בלוד בניהולו של מני מטלון ואף תזמורת העיר לוקחת חלק בכנס.

קישור לילדי הכנס בביצוע "שווים"

https://youtu.be/rIt7jlAnnq8

אגף א' לפיתוח פדגוגי

דוז פואה לכנס המקוון של המזכירות הפדגוגית "בקיוון הנכון" תשע"ט 14.05.19

עשרות אנשי מקצוע, מומחים בתחום החינוך הציגו ב-23 מושבים מגמות פורצות דרך בהוראה רב תחומית, בלמידה סביב רעיונות גדולים ובחשיפה למודלים חדשניים בפיתוח המקצועי. הכנס נתן מבט רעיוני חדשני על תחום ההוראה, הלמידה והערכה לכל שכבות הגיל ובכל תחומי הדעת. אלפי מורים מהארץ ומהעולם השתתפו באירוע חגיגי זה. הייתה זו חוויית למידה מרגשת מעוררת מוטיבציה ותשוקה להיות שותף לחדוות היצירה ולעשייה המרשימה הנעשית במטה ובשטח.

בנוסף, בכנס הוצגו 5 תערוכות מרהיבות בהן כרזות מרשימות שהדגימו יצירתיות, חדשנות ועשייה ב- 40 תחומי דעת.

הצלחת הכנס הינה תוצאה של תהליך עבודה משותף ומושקע של כל אגפי המזכירות הפדגוגית והוועדה הייעודית שהוקמה מנציגי האגפים, נציגי מטח ואלנט ונציגי צוות האינרנט של המשרד בהובלת אגף א' לפיתוח פדגוגי. יישר כוח לכל השותפים!

לצפייה בכרזות היכנסו לאתר הכנס - ההרצאות יעלו בקרוב לאתר הכנס.

Big picture

חינוך גופני

אליפות עולם לבתי ספר בניווט תחרותי

בין התאריכים כד'-ל' באייר תשע"ט, 29.4-5.5.19, התקיימה אליפות העולם לבתי הספר תיכוניים בניווט תחרותי באסטוניה.

בתי הספר אשר ייצגו את מדינת ישראל באליפות זו היו נבחרת התלמידים של בית הספר העמק המערבי, קיבוץ יפעת ונבחרת התלמידות של בית הספר הכפר הירוק, רמת השרון.

ראש המשלחת אשר הובילה והייתה אחראית על ייצוג מדינת ישראל הינה הגב' אירית ברקוביץ, מפקחת חינוך גופני מחוז צפון.

המדינות אשר השתתפו בתחרות הן: אוסטריה, בלגיה, ברזיל, סין, אנגליה, אסטוניה, פינלנד, צרפת, ישראל, איטליה, לטביה, ליטא, ניו זילנד, פולין, רוסיה, סקוטלנד, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שבדיה, טורקיה, אוקראינה וסרביה.

תוצאות:

נבחרת הבנים של תיכון העמק המערבי, הגיעה למקום 7 מתוך 22 נבחרות באליפות זו ונבחרת הבנות של תיכון הכפר הירוק הגיעה למקום 17 מתוך 23 נבחרות באליפות.

במסלול הניווט הארוך, רותם יסעור מנבחרת הבנים הגיע למקום 12 מתוך 91 ספורטאים, הישג משמעותי שישראלי עשה במסלול זה בשנים האחרונות.

במסלול הבינוני, רותם יסעור הגיע למקום 15 מנבחרת הבנים מתוך 90 ספורטאים, הישג משמעותי מאוד.

התנהגות התלמידים/ות הייתה למופת מבחינה משמעתית שבאה לידי ביטוי בהתארגנות וגיבוש כמשפחה אחת, ההופעה בטקסים הרשמיים באופן מעורר כבוד גדול למדינת ישראל בכל עת ובכל מקום.

המאמנים של בתי הספר השתדלו מאוד מבחינה מקצועית ומבחינה חברתית, הכינו את הנבחרות, דאגו לבנים ולבנות וכל זה בגישה חינוכית וערכית.

במשך האליפות התקיימו מס' אירועים וטקסים כגון: טקס פתיחה, טקס יום השואה, ערב תרבות עמים וטקס סיום.

טקס יום השואה –היה מאוד ממלכתי, ערכי, משמעותי ומכובד אשר העצים בנקודת זמן זו את היותנו ישראלים, ספורטאים בארץ זרה.

טקס תרבות עמים שבו המשלחת הישראלית הופיעה בריקוד "הבה נגילה", ההופעה הייתה מרשימה ביותר וכל המשלחות ממדינות אחרות הצטרפו ברכבת גדולה וארוכה שכללה את רוב הספורטאים, המשלחת זכתה למחיאות כפיים ופרגונים רבים.

מצ"ב תמונות המדברות בעד עצמן...

Big picture

אגף א' מורשת

תחום דעת – מורשת דרוזית

יום הזיכרון במגזר הדרוזי

מצעד הגבורה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, חיבר את בני הנוער הדרוזי בעמותת 'לתת' בבית ג'אן, בהובלת רכזת נוער לתת - נור חטיב, אשר העבירה לבני הנוער מעגל שיח בנושא ״המסע האישי שלי״.

בנים ובנות מהתנועה הגיעו מבית גן לשבי ציון לצעוד שכם אל שכם עם בני הנוער מכל המדינה, כדי להגיע ללוחמי הגטאות, ללמוד ולהפנים ערכים, ולצעוק לא עוד שואה, פנינו לשותפות לכבוד ולשלום.

Big picture

תרבות יהודית ישראלית

ביקור מנהלים בניו יורק במסגרת השתלמות מנהלים בתרבות יהודית-ישראלית

במהלך שנת הלימודים תשע"ט השתתפו 18 מנהלי בתי ספר ממחוזות המרכז והדרום בשנה ב' של השתלמות המנהלים היוקרתית בתרבות יהודית-ישראלית, כאשר בשנה זו בחרנו להעמיק בנושא 'העמיות' (peoplehood) כפי שהוא בא לידי ביטוי בתחום הדעת תרבות יהודית-ישראלית.

במסגרת ההשתלמות נפגשנו עם דמויות משמעותיות בתחום זה כגון: אברהם אינפלד, שמואל רוזנר, אלכס ריף ועוד; הכרנו קהילות יהודיות שונות ברחבי העולם; קיימנו לימוד ונפגשנו עם מקורות יהודיים ישראלים רלוונטיים; ביררנו את המושג 'עמיות', ובחנו את הקשר שלנו ושל בתי הספר שלנו ליהדות התפוצות.

שיא ההשתלמות הגיע ימים ספורים לפני חג הפסח ובשיתוף עם הסוכנות היהודית ופדרציית ניו יורק: הקבוצה נסעה לביקור בן 8 ימים בעיר ניו יורק, שם פגשה דמויות משמעותיות ומובילות בקהילה היהודית המגוונת והגדולה בעיר, ביקרה ביותר מ-10 בתי ספר יהודיים בהם למדה על האופן בו ניתן להוביל פדגוגיה יהודית חדשנית, הכירה את הזרמים השונים, נחשפה לאתגרים הגדולים של יהודים בעולם בכלל ובארה"ב בפרט, ביקרה במרכזים חשובים בהם מתקיימת פעילות יהודית ענפה ועוד. הביקור היה מטלטל ומרגש, מעורר מחשבה ומהנה, מעניק השראה ומניע לפעולה. עולם חדש נפתח בפני הקבוצה, אשר עברה תהליך מעמיק שצפוי להשפיע על האופן בו נושא לימודי היהדות מובל ונלמד בבתי הספר ועל המקום שיש ליהדות התפוצות בסיפור היהודי-ישראלי של כולנו.

תמונת הרקע

"תיכנון חייב להיות עקרוני... התיכנון חייב בראש ובראשונה לברר כיוונים ולא לסלול דרכים... " מתוך מאמרה של ד"ר מירי שליסל - יו"ר המזה"פ

תמונת רקע של צוות תכנון עיבוד עצמי שכבות מתוך אתר פיקסביי

https://pixabay.com/photos/man-people-achievement-african-3230661/

https://pixabay.com/illustrations/maze-path-labyrinth-1443687/

CC0 Public Domain