כוכב לכת: צדק

מציגים ועורכים: איתי,הראל ויאיר

ת.ז:

פני השטח: גזיים. אין קרקע עליה ניתן לעמוד או לנחות.

כוח משיכה: חזק פי 2.5 מזה של כדור הארץ.

טמפרטורה: בין מינוס 125 מעלות ל 17 מעלות מעל האפס.

אטמוספרה: בעיקר מימן והליום וכן מתאן ואמוניה.

מרחק ממוצע מהשמש: 778 מיליון קילומטר. 5.2 יחידות אסטרונומיה

משך זמן סביב הקפת השמש[שנה אחת]:11.86 שנות אור

Big image

כוכב צדק

צדק [ יופיטר] שייך לקבוצת ענקי הגזים הוא עשוי בעיקר ממימן ומהליום. צדק הוא הגדול מבין כל כוכבי הלכת!! ומקיפים אותו ירחים רבים. בפסגות העננים הטמפרטורה משתווה לכ-150 מעלות צלסיוס מתחת לאפס. הוא מסיים הקפה אחת סביב השמש במשך 12 שנים. אורך היממה שלו 9 שעות ו55 דקות. על הכוכב ישנו כתם אדום שמסקרן לא מעט חוקרים אך התשובה ידועה והכתם הוא אזור של סערה מתמדת. לכל כוכב גזי יש טבעות המקיפות אותו גם לצדק יש טבעות אך הן כמעט בלתי נראות לצדק, כמו לשאר כוכבי הלכת הגזים הענקים, טבעת, אך היא קטנה מאוד ולא ניתן לראותה כלל מכדור הארץ. מערכת הטבעות של צדק נתגלתה לראשונה על ידי החללית וויאג'ר בשנת 197. אם צדק היה חלול [ריק], היה ניתן להניס לתוכו (ההתיחסות לנפח ] את כדור הארץ מאות פעמים! צדק כה גדול עד כי הוא מכיל יותר חומר מכל כוכבי הלכת במערכת השמש גם יחד ומסתו גדולה מזו של כדור הארץ פי 318. לצדק סיבוב עצמי מהיר מאוד על צירו, האורך 9 שעות ו-55 דקות בלבד

סרטון על הנקודה האדומה בצדק

יש להיכנס לקישור של הסירטון
Deadliest Space Weather: A 1450 Mile Wide Hurricane
Voyager: A Retrospective 1990 NASA JPL Voyager 1 & Voyager 2

הכוכב

כוח המשיכה שגילה ניוטון הנמצא בכדור צדק חזק פי 2.5 מזה של כדור הארץ מה שאומר שכמעט ואי אפשר לזוז בו וזוהי סיבה 1 מדוע אין חיים בכדור. צדק הוא הכוכב בעל המסה הגדולה ביותר במערכת השמש. בעבר הכוכב נקרא כוכב ''בעל'' שם זה ניתן לכוכב ע''י הכנענים ,לאחר מכן הרומאים שינו את השם לצדק ז''א ע''פ המיתולוגיה הרומית אל הצדק הוא יופיטר ולפי כך נקבע שמו של הכוכב. לכל כוכב יש את הירחים שלו הירחים של צדק נקראים: אירופה,איו,גנימד,קליסטו,אמלתאה,פסיפאה,קארמה אננקה,תבה,מטיס,הימלאיה ועוד... אפשר לראות שלכוכב צדק יש המון ירחים לעומתנו בכדור הארץ שיש לו ירח אחד ולצדק יש יותר מ-60 ירחים!! ארבעת הירחים הגדולים של צדק נקראים יחד הירחים הגלילאים על שם גלילאו גליליי שגילה אותם במאה ה-17, וניתן לראות אותם בקלות בתצפית בטלסקופ או באמצעים מיוחדים. אחד הדברים המפתיעים אצל צדק הוא כך שהכדור פולט יותר אנרגיה מאשר מקבל מהשמש. אם צדק היה כבד יותר פי 10- גדול פי 80 ממידותיו הנוכחיות, הוא היה נהפך ככל הנראה לשמש עקב החום האדיר שיש שם.סיבה נוספת למה אין חיים בצדק היא הקרינה בכוכב קטלנית ויכולה לגרום לנזק גדול

כוח המשיכה

נאס"א : העולם שלנו - כוח משיכה בחלל

אטמוספרת הכדור.

האטמוספרה של הכדור יוצרת רצועות של גזים רעילים הנעים סביב בכיוונים מנוגדים את הרצועות.

צדק פולט יותר אנרגיה מאשר מקבל מהשמש. אם צדק היה כבד יותר פי 10- גדול פי 80 ממידותיו הנוכחיות, הוא היה נהפך ככל הנראה לשמש האטמוספרה העליונה מכילה אמוניה (תרכובת של חנקן ומימן) שקופאת ויוצרת צורות צבעוניות

סרטון כללי על כוכב צדק

כוכב צדק

ירחיו הגדולים ביותר של כוכב צדק

איו=קוטרו 3,642 קילומטר והוא מלא בהרי געש פעילים. איו הוא הירח היחיד במערכת השמש שנראה גדול יותר מהירח שלנו כשמסתכלים בו דרך טלסקופ ופלנטה.


גנימד= קוטרו 5,268 קילומטר. זהו הירח הגדול ביותר במערכת השמש שלנו. מכוסה בקרח וככל הנראה בעל מעטפת ברזל.


קליסטו=קוטרו 4,806 קילומטר. גם הוא מכוסה קרח ובעל מכתשים. בעל שני אגנים בשם ולהאלה ואזגארד וגם שקעים עצומים בקוטר של 300 קילומטר המוקפים בצורות משונות של טבעות.


אירופה=קוטרו 3,130 קילומטר הקטן מכל ארבעת הירחים.


ארבעת ירחים אלו נקראים גם כוכבים גלילייאנים על שם גלילאו גלילאי שגילה אותם ע''י הטלסקופ הפרימטיבי בשנת 1610

הטלסקופ של גלילאו

Big image

ירחיו של צדק

ירחיו של כוכב צדק

הטלסקופ נחשב להיסטוריה ובעל ערך חשוב בעולם כוכבי הלכת והיקום האם הוא קיים היום?

407 שנה מאוחר יותר, הטלסקופ עדיין שורד ושמור היטב במוזיאון להסטוריה של המדע בפירנצה. המוזיאון מציג תצוגת קבע אודות הטלסקופ של גלילאו והתצפיות שביצע עמו. התצוגה כוללת את אחד הטלסקופים שנבנה בידי גלילאו עצמו. הודות ליכולת התיעוד המפותח שהיה לגלילאו, יצרו בעלי מלאכה בכל העולם העתקים של הטלסקופ למוזיאונים, והם גם נמכרים לחובבים ואספנים.
Big image

הכדור המפורסם והמאפיין המרכזי של מוזיאון למדע פירנצה

Big image

פינת הטלסקופים של גלילאו במוזיאון פירנצה

קישור לצפייה הראשונה של גלילאו בארבעת הירחים הגדולים ביותר של צדק

http://www.hayadan.org.il/galileos-telescope-400-years-2508099


בקישור כתוב 400 שנה לצפיה הראשונה באמצעות טלסקופ של גליילאו הקישור עלה בשנת 2009 אז לאחר תיקון עברו 407 שנה לצפייה הראשונה באמצעות טלסקופ של גליילאו

החלליות שנחתו בכוכב צדק

פיוניר 10 ופיוניר 11 היו שתי החלליות הראשונות שנשלחו לכוכב צדק. החלליות הללו המריאו מכדור הארץ בשנת 1972. שנה לאחר מכן, בשנת 1973, הן חלפו ליד צדק. החלליות גילו במשימתן תגליות חשובות מאד על צדק, כמו העובדה שיש בו קרינה קטלנית לבני אדם וחזקה ביותר. כמו כן התגלה על ידיהן שלצדק שדה מגנטי רב כוח, הרבה יותר משחשבו המדענים .צמד חלליות נוספות שנחתו בצדק ב-1979 הן וויאג'ר 1 ו- 2. החללית גלילאו שוגרה לצדק ב-1989. לחללית נתנה נאס"א את השם "גלילאו", לאות הוקרה על פועלו של גלילאו גליליי באסטרונומיה ולזכר תגליותיו על צדק. משימתה של החללית גלילאו היתה לחקור את הירחים המקיפים את צדק, האטמוספרה, והרכב כוכב הלכת ולשלוח צילומים ומידע על כוכב הלכת.

החללית גלילאו הגיעה לצדק בדצמבר 1995 ונכנסה למסלול הקפה סביבו. גשושית מחקר שנשאה עמה החללית הוצנחה לתוך האטמוספירה של צדק וביצעה מדידות של העננים, של הברקים ושל הרוחות הסוערות.


החללית ביצעה סדרת מפגשים עם הירחים המוכרים של כוכב הלכת. בכל מפגש חלפה החללית במרחק קרוב לירח, צילמה ומדדה גדלים שונים ושידרה את התוצאות חזרה לכדור הארץ.
מבין הנתונים החשובים ששיגרה החללית נמצא כי לירח "אירופה" אוקיינוסים של מים במצב צבירה נוזלי.

גלילאו חלפה מאות קילומטרים בלבד מעל פניו הקפואים של אירופה (קרוב מאוד בהשוואה לחלליות וויאג'ר, שחלפו במרחק מאות אלפי קילומטרים ממנו). התצלומים ששלחה גלילאו אל כדור-הארץ כה חדים עד כי ניתן להבחין בפרטי נוף בגודל 70 מטרים בלבד. המדענים סבורים שהפסים הכהים הם חריצים במשטחי הקרח, דרכם מפעפעים זרמים של בוץ ומים חמים, הקופאים על פני אירופה בשל הקור העז.

הימצאות מים מתחת לשכבות הקרח העבות בירח אירופה דומה למתרחש באוקיינוס הקרח הצפוני בכדור-הארץ. ייתכן שהמים החמימים מכילים מינרלים וחומרי מזון, שיאפשרו התפתחותן של צורות חיים פשוטות, כמו בקטריות או אצות, המתבססות על חילוף חומרים ללא חמצן. כמו כן, החללית גלילאו שיגרה צילומים מהירח איו שהראו כיצד השתנה הירח הזעיר מאז חלפה לידו החללית וויאג'ר ב-1979.
לתצלום פני השטח של אירופה: הירח של כוכב הלכת צדק

בספטמבר 2003 החללית סיימה את תפקידה ורוסקה על כוכב הלכת. משימתה של גלילאו הוגדרה מהמוצלחות שבמשימות נאס"א, ונחשבה כציון דרך בהיסטוריה של חקר החלל.

החללית ג'ימו: מחליפתה של גלילאו, ככל הנראה תגיע לצדק בשנת 2018. זוהי תהיה חללית חשמלית שתקבל את החשמל הדרוש לה ממנוע גרעיני קטן. משימתה לחקור את הירחים המקיפים את כוכב הלכת צדק.

חלליות פיונר 11 ו-10

Pioneer 11 Flyby Animation - Saturn and Titan (1979)
Pioneer 11 Spacecraft
Pioneer 10

פאזל של כוכב צדק שאנו ערכנו.

שאלון קצר על צדק