משה המנהיג המעצב

זיו אברג'ל, דנית גולדינפלד ואליה רוט ~ כיתה ז'-4

Big image

" וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל-הָאֱלֹהִים, הִנֵּה אָנֹכִי בָא אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְאָמַרְתִּי לָהֶם, אֱלֹהֵי אֲבוֹתֵיכֶם שְׁלָחַנִי אֲלֵיכֶם.." (שמות, פרק ג, פסוק 13)

מהי מנהיגות מעצבת?

המנהיג המעצב הוא התגלמות המנהיגות בצורתה הגבוהה והמשמעותית ביותר. המנהיג המעצב פועל כמחנך כדי לעצב ערכים וליצור משמעות.

מנהיגות מעצבת הינה מנהיגות המחוללת תמורה ערכית בקרב המונהגים. במנהיגות זו המנהיג מגביר את המוטיבציה, המורל והביצועים של הקבוצה אותה הוא מנהיג (מתוך ויקיפדיה).


בעבודה זו נציג את עמדתנו החד משמעית כי משה רבנו משמש דוגמה למנהיגות מעצבת.

Big image

אנושיותו ותכונותיו של משה מהווים דוגמא לתכונותיו של מנהיג מעצב


משה ניחן ברגישות ובאנושיות רבה כלפי הזולת וככזה הוא מגלה רגישות אבהית כלפי בני ישראל. תכונה זו באה לידי ביטוי בשמות ב' 11 : "וַיְהִי בַּיָּמִים הָהֵם, וַיִּגְדַּל מֹשֶׁה וַיֵּצֵא אֶל-אֶחָיו, וַיַּרְא, בְּסִבְלֹתָם; וַיַּרְא אִישׁ מִצְרִי, מַכֶּה אִישׁ-עִבְרִי מֵאֶחָיו." משה אמנם אומץ ע"י בת פרעה וחי חיים טובים ונוחים בארמון פרעה, והוא יכל להמשיך בחייו הנעימים בארמון אך הוא לא מרשה לעצמו להיות אדיש לסבל עמו ויוצא אל אחיו. רגישותו האנושית והאמפתיה שלו לסבל עמו באות לידי ביטוי בפסוק: "וַיַּרְא, בְּסִבְלֹתָם" (תמונה 1)


משה כשוחר צדק

אנו רואים זאת כאשר הוא עומד לצד החלש גם אם החלש איננו מבני עמו. יתר על כן, לאחר שהוא ברח למדיין הוא נחלץ לעזרתן של בנות כהן מדין כאשר הוא מגיע לבאר ורואה שרועים מונעים מבנות יתרו להשקות את צאנן. (תמונה 2)


משה מתגלה כאדם צנוע.

משה נבחר ע"י ה' להנהיג את עם ישראל. סביר להניח שכל אדם היה מרוצה ושמח על הכבוד שנפל בחלקו, אולם משה מגיב בצנעה המאפיינת אותו. הוא לא רודף כבוד ואינו תאב שליטה. המשפט הראשון שבו הוא מגיב למשימה שהוטלה עליו ע"י ה' הינו שמות ג', 11 : "מִי אָנֹכִי, כִּי אֵלֵךְ אֶל-פַּרְעֹה; וְכִי אוֹצִיא אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, מִמִּצְרָיִם" - משה שואל בעצם: "מה יש בי שיאפשר לי לעמוד במשימה הגדולה והמכובדת?" - הוא לא מאמין בעצמו ובכישוריו כפי שה' מאמין בו. (תמונה 3)

משה מגלה אומץ לב בעומדו נחוש מול פרעה ובעודו מבקש ממנו "שלח את עמי" ("כֹּה-אָמַר יְהוָה, אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שַׁלַּח אֶת-עַמִּי, וְיָחֹגּוּ לִי בַּמִּדְבָּר." שמות ה' 1( מופיע גם בשמות ז' 15, ז' 26, ט' 1, ט' 13, ט' 14, י' 4) .ידוע כי משה היה כבד פה וכבד לשון, ובקלות יכול היה לוותר על המשימה לעמוד למול מלך מצרים הגדול, אולם הוא מתגבר על חסרונו ומפגין אומץ בהגעתו מספר פעמים לפרעה לניהול משא ומתן על שילוח בני ישראל ממצרים (תמונה 4).


משה מגלה נחישות וסבלנות רבה. הנהגתו את העם במשך 40 שנה בדרך לארץ המובטחת רצופה קשיים, תלונות, חרטות ועונשים מצד העם שחווה קשיים רבים במדבר. העם מגלה כפיות טובה ובכל פעם משה נדרש להסביר ולהוכיח לעם את כוחו של ה' ואת צדקת הדרך. בעזרת ה', משה חוצה את ים סוף לשניים, הוא מכה בסלע ומפיק ממנו מים, עולה להר סיני להביא את התורה לעם, מספיק להתאכזב מהעם שמתפלל לעגל הזהב, לשבור את הלוחות ולהחזירם שוב לעם. כל זאת ועוד ומשה לא מתייאש מהעם המתלונן כשהוא נחוש בדעתו לבצע את המשימה שהוטלה עליו ע"י ה' -להביא את עמו לארץ כנען. (תמונות 5 ו-6)

משה כמנהיג מעצב

תכונותיו של משה, מסייעות לו להתגלות כמנהיג מעצב, הוא מהווה דוגמה ומופת לעמו. משה מצליח להפוך את בני ישראל, מאוסף של עבדים, לעם סגולה שמאמין בעשרת הדברות. ("הְיִיתֶם לִי סְגֻלָּה מִכָּל-הָעַמִּים, כִּי-לִי כָּל-הָאָרֶץ." שמות י"ט 5 ) הוא מציב להם מטרה לשאוף אליה - הוא מבטיח להם את ההגעה לארץ ישראל.

משה מגלה סובלנות, וחוכמה רבה בדרך בה הוא בוחר להנהיג את העם. הוא מתגלה כדמות מחנכת, הוא לא כופה בכח על עמו את עשרת הדברות, כי אם מסביר, מלמד, ומשכנע את העם כי עדיף להם שילכו אחרי ה' מעצם האמונה ולא בגלל הפחד והמורא מכוחו הגדול.

סרטון לסיכום חיי משה - המנהיג המעצב

Big image
פתחנו וציינו כי מנהיגות מעצבת מצליחה לחולל שינוי, ולהגביר את המוטיבציה והביצועים של המונהגים. משה בהחלט מצליח ליצור שינוי לטובה בקרב בני ישראל. ללא ספק בסיפור יציאת מצרים ומהמתרחש בהמשך ספר שמות אנו למדים על התפתחותם של בני ישראל והשינוי המשמעותי שהם עוברים כעם. בזכות מעשיו והנהגתו, מטביע משה את חותמו על ההיסטוריה של עמנו. בסיועו של ה', משה מאחד את בני ישראל לכדי עם אחד ונוטע בהם את האמונה בעצמם, כי הם מסוגלים להוות דוגמה ומופת לעמים האחרים במעשיהם.

בזכות השינוי המשמעותי שחולל משה בעם ישראל, בדרכו החכמה, הצנועה, הנחושה והאמיצה, בדרכו הסובלנית והמחנכת, מתגלה משה במלוא הדרו כמנהיג מעצב בהיסטוריה של העם יהודי.
Moses, The Story

רפלקציה

מה עשיתי טוב ומדוע?

זיו אברג'ל: הייתה התחשבות בכולן. כל אחת תרמה כפי יכולתה.

אליה רוט: ביצענו חלוקת תפקידים וכל אחת תרמה בתחום בו היא חזקה.

דנית גולדינפלד: תכננו את הזמן טוב.


מה תרמתי לקבוצה?

זיו אברג'ל: תרמתי במציאת פסוקים שמתארים את משה.

אליה רוט: תרמתי בעיקר בתוכן ובנימוקים להיותו של משה מנהיג מעצב.

דנית גולדינפלד: תרמתי בעיקר בחלק העיצובי והיצירתי.


מה תרמה העבודה בקבוצה לי?

זיו אברג'ל: העבודה בקבוצה נתנה לי תחושת שמחה וכיף.

אליה רוט: העבודה בקבוצה נתנה לי תחושה קלילה, מהנה וכיפית. הצלחנו לחשוב על רעיונות ולהגיע להסכמה למרות דעותינו השונות.

דנית גולדינפלד: העבודה בקבוצה נתנה לי תחושת שיתוף והבנה האחת כלפי השנייה וגם הרחיבה את האופקים שלי בתחום זה.


מה למדתי מהתהליך והשיתוף?

זיו אברג'ל: בשיתוף ועבודת צוות הכל קל יותר.

אליה רוט: למדתי מהתהליך והשיתוף ששלושה מוחות טובים מאחד.

דנית גולדינפלד: למדתי מהתהליך ומהשיתוף שכיף לעבוד יחד כצוות ולערב דעות מגוונות.

בבליוגרפיה

  • אתר "תנ"ך מנוקד" (משם העתקנו את הפסוקים)
  • גוגל תמונות (משם אגרנו את התמונות)
  • ויקיפדיה
  • יוטיוב
  • מחברת + ספר תנ"ך (של בית הספר)
  • עוד אתרים שקשורים לפרשנויות של התורה ומעשיו של משה