קהילון - שיעור 7

22 בנובמבר 2015


הורים אהובים,


איך אתם מרגישים?

התחלנו בסבב טלפוני לשוחח אתכם, להקשיב למה שחשוב ומטריד אתכם. שמענו הרבה דברים חשובים שניקח לתשומת לבנו. מי עוד רוצה לשתף? אנחנו נשמח להקשיב!

הנייד של רותי- 06-14386410. תרגישו תמיד מוזמנים.


בשיעור האחרון זכינו להנות מפעילות מוזיקלית בהנחיית מאסטרו ניר ברנד שפתח בפני ילדינו את נפלאות עולם המוסיקה הקלאסית ושימח וריגש אותנו עם קלסיקות ישראליות. היתה חוויה מיוחדת במינה ואפילו זכינו להעניק מכם לעמותת "קלסיקיד" תרומה בסך 300 יורו - כל הכבוד לכם על נדיבות לבכם!!!


בקבוצת הגן החלו התארגנויות לחנוכה, ואולי אפילו יצא לכם לשמוע שירים ודיקלומים. זה מאוד מרגש! מחזיקות אצבעות בתקווה שאפילו יתפסו אומץ ויופיעו במסיבה בשבוע הבא.


לקראת המסיבה פנינו בוואטסאפ בכמה בקשות:


  • 5 מתנדבים להכנת לביבות בבית, שיחוממו במסיבה ישמחו אותנו מאוד. דרושות לנו לפחות 200 לביבות.
  • 3 מתנדבים למטבח, להכנת דרינק לגדולים וחימום לביבות וסופגניות, לכולנו.
  • 4 מתנדבים לפירוק בסוף המסיבה.

  • נשמח מאוד לכמה הורים שיצטרפו למשחק חפש את המטמון.


מסיבה מהממת תהיה. אז פנו אלינו ותודיעו במה תוכלו לעזור ולתת יד.


שאלת בירור-

מי מעוניינים ביריד למכירת ספרים? מבוגרים וילדים. הכוונה היא לאסוף את הכסף ולהקדישו לבית הספר. אולי טיול למשל? אולי משהו כיפי לחדר ההורים? שוקלות את הרעיון. מה דעתכם?


השאלון ששלחנו לגבי נוכחותכם בשיעור ה20 בדצמבר, זה ממש מהותי לנו. אל תדירו שינה מענינו! מלאו עכשיו ושגרו. בלי תירוצים פליז. חייבות לדעת.


זהו בינתיים. תהנו מהקהילון, כיף שיש לנו כזה טיים אווט להתענג על ילדינו הממיסים.

רגעים של חסד.


נתראה בחנוכה,


שמחות אתכם,


תמר, נטע ורותי

קבוצת הגן - פרפרים

השיעור השביעי - חנוכה

בשיעור האחרון בכיתות הגן השונות עסקנו בחג החנוכה הקרב ובא.


במפגשי התוכן שוחחנו על מנהגי החג העיקריים, בליווי תמונות (סופגניות ולביבות) וחפצים (חנוכיות, סביבונים ונרות) להמחשה. דיברנו על מבנה הנר (וכמובן גם על כללי זהירות מאש) והראינו חנוכיות שונות בכדי להדגיש שהמשותף לכולן הוא שמונה קנים ושמש.


בנוסף גם "תרגלנו" הדלקת נר ראשון וברכנו. בהמשך שרנו כמה משירי החג: "חנוכייה יפייפיה" ו"נר לי דקיק" / לוין קיפניס ו"בואו נגרש את החושך". לסיום סיפרנו סיפורים לחנוכה {חלקם סופרו במהלך השיעור}: "הסביבון שלא ידע להסתובב" /מירי צללזון, "הלביבה שהתגלגלה " /תלמה אליגון רז (פרפרים צהובים), "גברת קרש ומר מערוך "/ דתיה בן דור, "הסופגניה המתוקה" / שלמה אבס (פרפרים אדומים וכחולים).


לאחר מכן בכל הקבוצות עסקנו ביצירה הקשורה לחג: שרשראות סביבונים וצביעת סמלי החג (פרפרים צהובים), צביעת סמלי החג ו"ציור קסם" עם צבעים וגואש שחור (פרפרים אדומים וכחולים) והכנת חנוכיות ע"י הדבקת מקלות עץ צבעוניים בגדלים שונים ע"ג בריסטול שחור (פרפרים כחולים). כמו כן שיחקנו במשחקים שונים במרחב- במשחק הזיכרון לחנוכה, בבצק, שמענו שירי חנוכה ורקדנו , וכמוכן אכלנו בצוותא ונהננו!


בפעילות המוזיקלית עם גלית והחלילית שרנו משירי חג החנוכה :"באנו חושך לגרש" /שרה לוי תנאי, "חנוכייה לי יש " /שרה גלוזמן , ו"נר לי דקיק"/לוין קיפניס. כמו כן גלית ניגנה את השיר "הבה נרימה" (לחן:הנדל).


בהקניה בכיתת הגדולים דיברנו על האות א' בהקשר של "אור" ו"אש" וכמו כן" אבטיח, ארטיק, אבוקדו, אינדיאני, ארנב ועוד. הילדים יצרו את האות א' ע" הדבקת גפרורים ע"ג דף. להתראות בשיעור הבא , בנר ראשון של חנוכה.


צוות הגן

שירי חנוכה עוזי חיטמן חני נחמיאס
פרפר נחמד - גברת קרש ואדון מערוך
Big image
Big image

קבוצת הביניים - זברה

פעילות מוזיקלית עם ניר ברנד

השיעור הזה היה קצת אחר משיעור רגיל... גם בסדר הדברים וגם קצת בתוכן.


את היום התחלנו בחדר העברית ומייד אחר כך ירדנו להופעת מוסיקה של אבא של דין שהיתה מקסימה, לבבית, משעשת ובעיקר מוסיקלית ביותר.


אחר כך כבר לא נשאר לנו זמן להרבה דברי אחרים... אכלנו ארוחת צהריים בצותא,

שיחקנו, ציירנו ואפילו קצת השתוללנו והוצאנו אנרגיה.


בסופו של השיעור אותגרנו במשחק תחרות שהכינה עבורינו מישה... עם כפית קטנה במיוחד

וכדור אורירי ניסינו לשבור שיאי זמן... היה ספורטיבי ואקטיבי במיוחד!


בשיעור הבא נתעסק בחג חנוכה, נגרש את החושך ונכין חנוכיות לחג!


שלכם,


גלית

NIr Brand in Nigeria, Africa
Big image

קבוצת הבוגרים - כוכבים

פעילות מוזיקלית עם מאסטרו ניר ברנד

השיעור האחרון התרכז סביב ההופעה המוזיקלית של מאסטרו ניר ברנד.


פתחנו את השיעור במעגל, ובשירת "אקזומבה" – משחק עם מנגינה וקצב מתגבר.


מיד לאחר המעגל המשכנו לרעיון של יואב לבימוי עוד חלק בסרט הסטופ-מושיין שאנו מכינים. יואב הביא פלסטלינה ושבלונות, וכל אחד בתורו צילם את הצורה שלו. הרעיון היה שהצורות יהבהבו כמו דיסקו! תודה ליואב, בשיעור הבא אלה טלובה תציע רעיון – מחכים בקוצר רוח!


לאחר הצילומים עוד הספקנו לשחק כדורגל סיני, ולאחר ארוחת הצהריים כבר הגיע הזמן להופעה.


תודה לדין על הארגון, ולניר על המופע!


המשך שבוע טוב,

יעל

קלאסיקיד CLASSIKID גריין "נ ת י נ ה" מפתח הלב- כישורי חיים
Big image

קבוצת סבבה

הכנות לחנוכה ופעילות מוזיקלית מאסטרו ניר ברנד

את יום הפעילות האחרון התחלנו הפעם באופן קצת שונה.


במקום בשיעור עברית התחלנו שעה של פעילות לכבוד חנוכה בה הכנו חנוכיות עם חומרים שכל אחד הביא מהבית. כול אחד באמת פרץ את גבולות היצירתיות שלו ונראה שבסוף יצאו לכולם יצירות אומנות.


לאחר מכן המשיכו הילדים לפעילות מוזיקלית עם מאסטרו ניר ברנד ולאחריה לשעה של שיעור עברית משותף עם קבוצת כוכבים שבו שיחקנו יחד במשחקי עברית, למדנו שירים, וקראנו ספרים.


היה ממש כיף ואני מאד מחכה לפעם הבאה.


תמיר

Big image

חדר העברית

השיעור השביעי

בשיעור האחרון בחדר העברית לצד הפעילות התוססת שלנו בגזרת החוברות ודפי העבודה, היו כמה רגעים מרגשים שכדאי לספר עליהם.


ילדי קבוצות הכוכבים וסבבה עברו דרך תחנה שאותה הובילה מורן קלינאית התקשורת שלנו שהצטרפה בשעה טובה לצוות. בתחנה הזאת, כחלק מההיכרות עם אריק אינשטיין, האזינו הילדים לשיר ׳כמה טוב שבאת הביתה׳. הם שוחחו על המילים, התייחסו לרגשות בשיר, ושתפו בגעגועים הפרטיים שלהם. עד כדי כך הופתענו, כי הילדים פשוט לא ויתרו והתעקשו להסביר ולספר ולשתף. היה מאוד מרגש לשמוע אפילו ילדים מתקשים ממש, מתאמצים לספר, מבקשים עזרה ומתרגשים מאוד מהשיר. תנו להם להקשיב שוב ושאלו אותם קצת מה היה ומה סופר.


היה מרענן להשתמש במתודות שונות מהרגיל (ציור), ולראות שבאופן מפתיע, הילדים לומדים ומתמסרים לתהליך, לפחות כמו בלמידה קלאסית של דף ועט. שוב בהתלהבות יתרה, נכנס עניין מיון המילים לשיעור ותפס את הילדים חזק. הם התבקשו למיין תמונות לפי האות הפותחת ולהכניס לחישוקים. התלהבות רבה. בשיעור של הקבוצות האחרות העלינו את האתגר שלב, וכאן הילדים שלמדו על אות דגושה ואות רפה, היו צריכים למיין את המילים בהתאם ולקפוץ לחישוק הנכון. בשלב הבא, על כל דגש זרקו לחישוק ״מטבע״, ולקחו אחד על כל אות רפה.


משחקי רחוב, פושטיים ככל שיהיו, מתגלים כאמצעי מצויין לגייס את תשומת הלב והסקרנות של הילדים. אז פקקים של מיץ, עם מדבקת אות, זה להיט. נסו את זה בבית איתם. עפו על זה שאין מילים.

מה שקורה בחדר העברית הוא סוג של גירוי אינטנסיבי מאוד, שלא מניח לסקרנות לכבות אפילו לרגע. הרבה משחקים, פנייה אישית ושאילת שאלות אישיות, שיחה. קרואה וכתיבה תרגלנו במפתח הקסם וגם בדפי עבודה חמודים המצורפים בהמשך.


בקבוצת זברה מיינו הילדים את שמות ילדי הקבוצה לפי אות פותחת. זה היה המשך למשחק חברה קליל שכלל העברת כדור ביניהם וחידוד ההיכרות השמית שלהם. חשוב שכאשר אתם משלימים את המשימה בבית, תבקשו מהם לספר משהו על הילדים.


היה כיף והילדים האלה הם פשוט חמודים כלכך שעונג להתמסר אליהם.


בקרוב נזמין אתכם לביקור קצר בחדר, ושיחה אישית עם הילדים במהלך השיעור, כך שיוכלו להציג בפניכם את מה שהם עושים, ונוכל יחד לתת רגע של תהילה למתוקים האלה, ולעזור לדייק את הצרכים שלהם, ככה שיפרחו עוד.


נא להכין שיעורים. נא לשדר סקרנות על ולתת זמן איכות לשפה הזאת. מגיע לה.

ד״ש מהצוות!

Big image
אריק איינשטיין כמה טוב שבאת הביתה Arik Einstein
דף אותיות כללי: כתיבה, זיהוי, צליל

דף עם מספר שלבים - לכל אות שורה למלא, וגם המון תמונות של מילים ברובן בסיסיות

דף עבודה: סיכום ניקוד והכתבה

דף עבודה שמציע רשימה של בעלי חיים המופיעים בכתב הדורש ניקוד, או כתמונה הדורשת כתיבת מילה. זה פשוט ואם תרצו, גם מצחיק וקליל. מיועד למי שכבר נמצא שם ומסוגל - שווה לבדוק!

דף עבודה: חידת מילה מתחבאת

למתקדמים בלבד: סוג של הכנה ראשונית לשבץ-נא, ארץ/עיר וכו׳... בדף הזה הכוונה היא לחפש מילים מילים שמתחבאות בתוך מילים אחרות, תוך שמירת סדר האותיות (למשל, גב בתוך עגבניה)

בית הספר יום א׳ של קהילה עברית

צרו קשר - תמיד שמחים לשמוע מכם אם יש לכם מה להציע או לשאול!