יום המורה תשפ"א במחוז חיפה

"השכלה אינה מילוי של דלי, אלא הצתה של אש" (ויליאם בטלר ייטס)

Big picture
ברכה סער יום המורה
תלמידי מחוז חיפה מוקירים תודה למוריהם ביום המורה תשפ"א
Big picture
Big picture
בעקבות המכבים - מופע מוזיקלי קצבי ותוסס עם דורון ורפאל

פסג"ה חיפה מזמינה את עובדי ההוראה ובני משפחותיהם למופע מרהיב ביום שני 7.12 בשעה 1730

פשוט לומר תודה - כנסו ללינק והוקירו תודה לאנשי החינוך

המכתבים ייקראו לאנשי החינוך ב"יום המורה" 9.12

הדרך להצלחה - מפגש זום עם שחקן מכבי חיפה בכדורגל

המפגש לעובדי הוראה ובני משפחותיהם ביום רביעי 9.12 בשעה 1700, הרשמה דרך הלינק המצורף

Big picture

לרגל יום המורה 2020 קבלו את סיפורם של עשרה עובדי הוראה פורצי דרך ממחוז חיפה

תודה על היותכם סמל למקצוענות ללא פשרות, על התשוקה בעשייה, היוזמה, המסירות, ההשקעה, החדשנות ובעיקר על תרומתכם המשמעותית לחינוך איכותי לתלמידי המחוז

ממסדרונות בתי המשפט למסדרונות ביה"ס

Big picture

לאחר 14 שנות עבודה כעורכת דין מצליחה החליטה טלי הראל לוי שהייעוד שלה הוא חינוך.
שם - טלי הראל לוי

מוסד חינוכי - ביה"ס הניסויי הבונים חיפה

ותק בהוראה – 1

מקצוע ההוראה – מקצועות המלל ומנחה קורס מנהיגות ישראלית בפרויקט אמירים

עיסוק קודם - עורכת דין


1. למה הגעת להוראה ?

בשנים האחרונות הייתי פעילה בתחום החינוך כיו"ר הנהגת הורים. הרגשתי שאני נהנית מאוד להיות חלק מהעולם שבתוך ביה"ס, שאני נהנית ללמוד אותו ושיש לי מה לתת לילדים. המעבר הרגיש מאוד טבעי.

2. מה מאפיין אותך בעבודתך כמורה ?

אני מאוד מאמינה בילדים. מבחינתי כל אחד מהם יכול יום אחד להיות מנהיג בתחומו ואני שואלת את עצמי מה אני יכולה לתרום לו בדרך.

3. מה מוביל אותך בעבודתך?

הצלחות קטנות. לראות סימן של הבנה בעיניים של ילד. צחוק של הנאה משיעור. תוצרים של למידה. גאווה שאני עזרתי לאלה לקרות.

4. מה החלום שלך בקריירת ההוראה?

חלום אחד כבר התגשם - המעבר מעריכת דין להוראה. אני רוצה לטפח ילדים להיות מבוגרים חושבים, כאלה ששואלים למה ומתעקשים למצוא תשובה. אני רוצה לקרב בין המורים וההורים, אני בעד קהילתיות ומאמינה שהיא מקדמת את הילדים. אני שואפת לשלב את הידע המשפטי שלי בתוך ההוראה. לשמחתי מנהלת ביה"ס מאוד מפרגנת ומאפשרת שיח מהסוג הזה. אז הנה, כבר חלום שני מתגשם.

5. ספרי על אירוע מרגש שקרה לך בביה"ס מול תלמיד\ים ולא תשכחי.

אירועים מרגשים בביה"ס יש למכביר, מול התלמידים וגם מול הצוות. כשמורה ותיקה משתפת בחומרי למידה או תומכת ברגע קשה זה מרגש מאוד.

מול התלמידים היה רגע מרגש כשהם ביקשו ממני לשבת בצד בזמן שהם יחזרו בעצמם על הפרק שלמדנו. הם ממש עשו לעצמם שיעור חזרה של כמה דקות. ישבתי בצד וחשבתי שהנה, את כל זה אני לימדתי אותם. הצלחתי להגיע אליהם. זה היה רגע שאזכור.

6. איך תשכנעי אדם שמתלבט אם להיכנס לתחום ההוראה ?

יש הרבה סיבות טובות. תחושת הסיפוק, ההתרגשות לפני שיעור, הקשר עם הילדים. מה שמכריע את הכף לדעתי זו התחושה מבפנים שאת רוצה את זה, שאת שייכת לחינוך. וכשאת עושה את מה שאת באמת אוהבת, זה המקום הנכון להיות בו.

דרך ההוראה אני מרגיש שאני חלק משינוי חברתי

Big picture

כבר 23 שנה שמוחמד עאדל מחאמיד לא מוותר על אף ילד מתקשה באום אל פאחם, עשרות מתלמידיו יצאו לדרך חדשה בחיים
שם – מוחמד עאדל מחאמיד

מוסד חינוכי – חט"ב ואדי אלנסור + תכנית היל"ה לנוער מנותק - אום אל פחם.

ותק בהוראה – 23 שנים.

מקצוע ההוראה - מתמטיקה ומדעים .

עיסוק קודם – הנדסת חשמל.


למה הגעת להוראה ?

כי אני אוהב את המקצוע, ומאמין שדרך ההוראה אפשר להשפיע על שכבות גיל העתיד ולשנות בחברה.

מה מאפיין אותך בעבודתך כמורה ?

אני עקבי, מסודר, נותן יחס חם לכל האוכלוסייה, אישיות חזקה אהובה ומוערכת, וכתובת לכל מי שצריך עזרה.

מה מוביל אותך בעבודתך ?

האמונה, באמונה אפשר לעשות הכל ולהגיע לכל המטרות ולהגשים חלומות.

מה החלום שלך בקריירת ההוראה ?

להיות במקום סמכותי שיאפשר לי להשפיע ולשנות בחברה דרך ההוראה.

ספר על אירוע מרגש שקרה לך בביה"ס מול תלמיד\ים ולא תשכח.

א. אחד התלמידים שהייתי מחנך הכיתה שלו רצה לעזוב בית הספר בכיתה ח בגלל מצב כלכלי קשה להוריו, לקחתי יוזמה שאני אלווה את התלמיד עד שמנעתי ממנו לנשור ולהמשיך לימודיו ולשפר את המורל, הוא המשיך את הלימודים בתיכון והצליח בבחינות הבגרות וכיום הוא סיים תואר שני בחינוך גופני.

ב. לימדתי את אחד התלמידים בתוכנית היל"ה שהמצע החברתי שלו היה מאוד קשה, תמכתי והנחיתי את התלמיד הן מבחינה לימודית, חברתית ואישית לכל אורך הדרך עד שהצליח להשיג תעודת בגרות וללמוד במכללה והיום הוא מסודר ואב למשפחה, אפילו החלפנו ביקורי משפחות.

איך תשכנעי אדם שמתלבט אם להיכנס לתחום ההוראה ?

קודם כל צריך לאהוב את המקצוע, ואם אתה אוהב את המקצוע ורוצה לשנות חברה ותרבות ולעזור לאוכלוסייה אז ההוראה היא אחת הדרכים המובילים לשנות ולהשפיע על חברה שלמה, ובכך להציל תלמידים שאין להם כוון ודרך.

יום המורה - יגאל הינדי

האובדן הקשה בילדות הצית בי את השליחות החינוכית והאנושית

Big picture

היועצת יאסמין יחיא שמה לה למטרה להגביר בכל ילד את תחושת השייכות והגאווה לתרבות ובכך ליצור מדע ולהרגיש בטוח ושלם.שם - יאסמין יחיא

מוסד חינוכי – חט"ב מושירפה מעלה עירון

ותק בהוראה – 27

מקצוע ההוראה – כישורי חיים

עיסוק קודם – מרצה באורנים מדריכה ומטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת


למה הגעת לייעוץ?

מה שהניע אותי לתחום היעוץ היו שני דברים מהותיים 1- צורך אישי שלי בתור ילדה שעברה אובדן קשה ופונקציית היעוץ לא הייתה בחברה שגדלתי בה 2- הרגשת השייכות לחברה שלי והצורך שילדינו יפנימו את העוגן העשיר בתרבות הערבית שהיא תרבות מדעית עשירה ולא תרבות פולקלוריסטית כמו שהיא משווקת לצערי במס' מקומות ,אם האדם מרגיש שייכות וגאווה לתרבות שלו הוא יכול ליצור מדע ,נהיה יותר יצירתי ובעל פוטנציאל לחולל שינוי .

מה מאפיין אותך בעבודתך כיועצת?

אני יועצת פרואקטיבית , אוהבת ונהנית לעבוד כצוות בשותפות ,לומדת מהנועצים ומהקליינטים, ומסיפור חייהם ומדרכי ההתמודדות ,יש לי יכולת לשהות, להתבונן, ללמוד על המערכת מבחוץ ,אני מצליחה לזהות יחד עם הצוות וההנהלה מהו הצורך של המערכת (מורים ,הורים , תלמידים ),ובונה את ההתערבות שלי בהתאם .

בעבודתי אני שואפת לסייע לתלמיד כפרט, ולבית-הספר כמערכת חברתית-ארגונית, המחוברת למשפחות של התלמידים ולגרום לכך שיהיו שותפים מלאים, להגיע לתפקוד מיטבי ולמיצוי מרבי של יכולתם של התלמידים מתוך רווחה נפשית ובאווירה תומכת ומקבלת.

אני מאמינה שהיועץ צריך לקבל הדרכה לכל חייו המקצועיים ,שיתבונן בעצמו ועבודתו ,כף הוא יאסוף המון כוחות וימשיך את עבודתו במוטיבציה גבוהה .

מה מוביל אותך בעבודתך ?

התחום הרגשי אינו נחלת היועצת בלבד זהו תחום של כל מורה שעובד עם נפשות ,האמונה בכוחות הקיימים בבית הספר ,היכולת לסמן את הקשיים ולהתבונן בהם , היכולת לבקש עזרה ,האמונה ברווחה הנפשית של התלמידים והצוות ,אין תלמיד רע ,יש תלמידים שרע להם , הכשרת צוות שיהיה מודע לעצמו ולסגנון עבודתו עם התלמידים ,פיתוח צוות סינרגטי. אני משתדלת יחד עם הצוות לבנות מלכתחילה משהו שמתאים לצרכי התלמידים ,ממקדים הצורך ובונים משהו מותאם ,לא מתרגמים ,התרבות הערבית עשירה בתכנים מהותיים שלצערי הרב אנחנו פחות מודעים לה .

מה החלום שלך בקריירת ההוראה ?

שמערכת החינוך תגדל דור שבוחר ,חושב ,מתבונן , מודע ליכולותיו , יכול ומרשה לעצמו לחלום, ליצור משהו אישי משלו ,להיחשף למקורות מידע מגוונים ושיהיה שותף ואקטיבי בבניית תוכנית הלימודים .

ספרי על אירוע מרגש שקרה לך בביה"ס מול תלמיד\ים ולא תשכחי :

בעבודתי כיועצת בוצע מיפוי צרכים בסיסי בקרב תלמידי ביה"ס אשר מדד הטיפוח הינו 8.6 ומהנתונים עלה צורך לעבודה טיפולית בתחום הרגשי ,בעיות בסמכות הורית וטיפול משפחתי ,מכיוון שאין מענה מספק לבעיות האלה, בוצעה חשיבה משותפת עם המנהל והצוות , הוקם " מרכז אלנאי " מרכז טיפולי שמעסיק כרגע (4 מטפלות משפחתית, פסיכותרפיסטית ,עו"ס קלינית ,פסיכולוג ,קב"סית ,עו"ס נערות ,) שמשרתים 81 נפשות.

השם "אלנאי " ,"חליל" הינו מטאפורי שממחיש היטב את היכולת ליצור מנגינה שדורשת תיאום בין האצבעות , הקול פנימי יוצא החוצה ,החלל הריק אינו ריק אלה יש לו את הנרטיב שלו .

העבודה הינה ניצול אפקטיבי של העובדים במערכת ומחוצה לה כך שכל הצדדים המעורבים מרוויחים והילדים ומשפחותיהם נהנים מהשירות הניתן להם ללא תמורה כספית .אני מדריכה מוסמכת בטיפול משפחתי ויכולה להדריך את המטפלות בתהליכי הסמכה כחלק מתהליך ההכשרה שלהן .

האהבה לסביבה ולמדע הובילו ליצירת שיטות הוראה ייחודיות

Big picture

מרב גרדינגר נחושה להשפיע על עיצוב דור העתיד ולשם כך פיתחה דרכי הוראה יצירתיות ובעיקר חווייתיות ללומד


שם - מרב גרדינגר

מוסד חינוכי - בית הספר "אילנות"

ותק בהוראה - 6 שנים

מקצוע ההוראה - רכזת מדעים, מחנכת כיתה ה' ומורה מקצועית למדעים בשכבה הבוגרת.

עיסוק קודם - הדרכת קבוצות בבתי זיקוק לנפט


למה הגעתי להוראה?

מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי מדע, כל מה שקשור לעולם המדע סיקרן אותי, בכל תחום – מפיזיקה וכימיה ועד לאסטרונומיה ואקולוגיה (שזו האהבה הגדולה שלי).. אין סוף למדע, כל תהייה או שאלה, בסופו של דבר, תשובתה תימצא במדע. אני אדם שאוהב להשפיע, מהיותי ילדה, ואין דרך טובה יותר להשפיע מלבחור בחינוך! נשמע כמו קלישאה אך אני באמת מאמינה שלחינוך יש את הכוח הגדול ביותר לשנות- ויש הרבה מה לשנות, את אהבתי לסביבה ולמדע החלטתי להעביר בתורשה לתלמידיי, שהם יגדלו ויעבירו זאת לילדיהם. זו זכות ללמד אותם לכבד את הדברים הקטנים הקיימים בחיים שלנו שעם הזמן לקחנו כמובן מאליו, את הסביבה והאדם. לאחר שסיימתי את התואר השני שלי בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה באונ' חיפה הבנתי עד כמה לחינוך יש כוח ואנו חייבים לעודד ילדים לפנות לתחומים האלו ולחפש פתרונות טכנולוגיים איך להפוך את החיים שלנו כאן לטובים יותר- וחינוך, זו הדרך! לעודד תלמידים לחקור, להשפיע ולהיות ביקורתיים -זו המטרה והשאיפה שלי -וההוראה מאפשרת לי את זה.

זה הייעוד שלי.

מה מאפיין אותך בעבודתך כמורה?

אני אוהבת ללמד ילדים בגובה העיניים, הם מנתבים את השיעורים שלי גם למקומות שהם רוצים, הם בוחרים ללמוד את הידע ולא כי הם חייבים. אני משתדלת ללמד את התלמידים שלי בדרך המעניינת ביותר שאני יכולה, כפי שאני הייתי רוצה שילמדו אותי, וברמה שהם בוחרים ללמוד. תלמידיי בכיתה ד' יודעים ממה מורכבת מולקולת מים בכדי להבין טוב יותר כיצד איברי הנשימה של הדגים פועלים, לא היינו מצפים שתלמידים בכיתה ד' ידעו או יבינו בכלל את הדברים האלו, נכון? אך הם מבינים... הם מבינים הרבה יותר ממה שאנחנו המבוגרים מבינים וזה בדיוק הזמן ללמד אותם את היופי הזה כשהם עוד מגלים את העולם.

אני משתדלת להתחבר בהוראה שלי לצרכים של התלמידים, להשתמש בטכנולוגיה, ניסויים, תצפיות ועבודות חקר שאני מאמינה שיקדמו אותם בחיים, שילמדו אותם לחשוב ולשאול... אם אפשר ללמד על צרכנות נכונה או לעודד חשיבה ביקורתית בנושאים שונים אז מה טוב.

מה מוביל אותך בעבודתך?

לראות את התלמידים שלי מתבגרים ומאמצים דרך חיים המכבדת את הסביבה ואת חבריהם, שיש להם שאיפות להגיע למקום הכי גבוה שרק רוצים והם מאמינים שבעבודה קשה יצליחו. הרצון והמוטיבציה שלהם להצליח , בכל תחום, זה כבר אומר הרבה.

בנוסף, החופש להיות מורה עצמאית בכיתה שלי, כפי שאנו מעודדים את התלמידים בבית הספר להיות לומדים עצמאיים, כך גם המורים עצמאיים. לכל מורה יש את הפרויקט שלו שמתגאה בו , את דרך ההוראה שלו והעצמאות והאחריות על ההוראה, זה נותן מוטיבציה אדירה ללמד בצורה יצירתית וחווייתית, זה נותן כנפיים.

מה החלום שלך בקריירת ההוראה?

שיחדשו ויקדמו את המערכת הנוכחית שתותאם לעידן של היום

אני מרגישה שיש לי הרבה מה להציע אבל זה נראה מאוד רחוק כרגע כי אני אוהבת מאוד את מה שאני עושה... העבודה בשטח מלמדת, מעניינת ומכניסה אותי בכל יום לעולם הילדים. לנו כמורים יש את הפריבילגיה להכיר את עולמם של הילדים ולפעמים עוד לחיות בו, זה מלמד אותנו גם על עצמנו כהורים, ללמד ילדים זו למידה על החיים.

ספרי על אירוע מרגש שקרה לך.

האירוע המשמעותי ביותר שקרה לי בהוראה הוא לפני כשנה , כשחינכתי אז את כיתה ו' והכריזו על כך שחברה פרטית (space IL (הולכת לשגר את החללית הישראלית הראשונה לירח שלימים יקראו לה "בראשית". מרגע ההכרזה נותר כאן "אפקט אפולו" – הדבר השפיע מאוד על התלמידים שלי , בכל שבוע למדנו עוד ועוד על החללית, מהחומרים שהיא עשויה מהם ועד החוקים הפיזיקליים שיובילו אותה אל הירח במינימום חומרי דלק , ועל האתגרים שיעמדו בפניה... לא הפסקנו לחקור ולשאול, התלמידים העלו רעיונות, פתרונות לבעיות, היה לי גם תלמיד שעל דעת עצמו בנה דגם ענק של בראשית במשך שבועות (ולא.. הם לא התבקשו להכין את זה). ביום השיגור התלמידים התרגשו כל כך, אני לא יכולה לתאר במילים את ההרגשה שהייתה בכיתה. התלמידים כיוונו שעונים מעוררים לשעה 3:00 לפנות בוקר ושלחו לי תמונות שלהם צופים בטלוויזיה בשיגור "בראשית", ההורים שיתפו פעולה והילדים ישנו אחד אצל השני לכבוד המאורע- למרות שלמחרת התקיימו לימודים כרגיל. המאורע עצמו מרגש , לא יכולתי לבקש חוויה עוצמתית יותר ממה שחוויתי עם התלמידים ביחד. חודשים למדנו על כל דבר הקשור לחלל ולמקום היוקרתי שבראשית תביא אותנו אם תנחת על הירח. למחרת באנו עייפים לבית הספר אבל כל כך מאושרים, את הניצוץ הזה בעיניים של התלמידים אני לא אשכח. בטוחה שגם הם לא.

לבסוף גם להתרסקות של בראשית היה פן חינוכי ומרגש לא פחות. הייתה אכזבה גדולה אבל כשהבינו שעצם ההגעה שלה לירח היא משמעותית למדע ולישראל, התלמידים שלי למדו בדרך המופלאה ביותר שעצם זה שאתה נכשל זה רק מראה שיש לך עוד מה ללמוד ולשפר וזה עיקרון המדע והחינוך בכלל. למרות הכישלון חייבים להמשיך ולנסות ומבחינתם זה היה ברור שצריכים לשלוח חללית נוספת.

איך תשכנעי אדם שמתלבט אם להיכנס לתחום ההוראה?

אם אדם רוצה להשפיע, לא פחות מהיושבים בממשלה בעיניי, ומבין את החשיבות שיש בחינוך ויבחר לעסוק בחינוך יהיה לו סיפוק גדול. כמורה יש לך זכות להשפיע על עתיד הילדים האלו, להשפיע על החברה הישראלית ועל עתיד המדינה כאן. זה לא אומר שתמיד יהיה קל, המקצוע שוחק ומצריך עבודה קשה מאוד שלא תמיד רואים אותה. לפעמים זה מרגיש שאני אמא לעוד 32 ילדים וזה כולל את כל הרגש , הקושי , ההתרגשות והשמחה שבזה. אם מורה מקבל את החופש לפעול וללמד כפי שהוא אוהב אין סיפוק גדול מזה.

באמצעות הגישה הדיאלוגית אני מאפשרת לילד לגלות את העולם בעצמו ולייצר ידע חדש

Big picture

ברוריה בר כוכבא משלבת את כל האהבות שלה בכל בוקר בגן הדיאלוגי : ספרות, זמר עברי, אמנות ישראלית ותולדות עם ישראלשם - ברוריה בר כוכבא

מוסד חינוכי - גן חמ"ד שקד - זכרון יעקב

ותק בהוראה - 9 שניםכיצד הגעת להוראה ?

משך רוב חיי הבוגרים הצהרתי שאני לעולם לא אעשה תעודת הוראה.

למדתי לימודי ארץ ישראל, מידענות ואמנות.

הדרכתי טיולים ועבדתי כספרנית בבתי ספר תיכוניים ויסודיים.

בעבודתי כספרנית חשתי שתרבות המסכים דוחקת את מקומו של הספר מחיי הילדים והנוער. מתוך אמונה שאין גיל שהוא מוקדם מידי לטיפוח השייכות התרבותית התחלתי לחשוב על דרכים לפתח תכנים שייצרו חיבור לספרות ולתרבות העברית בדרך יצירתית בגני ילדים.

כמעט הלכתי ללמוד קונדיטוריה... אבל עם יישום מסקנות ועדת טרכטנברג, מצאתי את עצמי נרשמת להסבת אקדמאים לחינוך לגיל הרך.

מה מאפיין את עבודתך כגננת ?

בעבודה בגן אני משלבת את כל האהבות שלי: ספרות, זמר עברי, אמנות ישראלית, ותולדות עם ישראל. לפני ימי הקורונה גם הבישול והאפייה היו חלק משמעותי בגן.

מה מוביל אותך בעבודתך כגננת ?

בשנים הראשונות כגננת הרגשתי עוף מוזר. לא צמחתי בתוך המערכת, הגעתי כאדם בוגר עם גישה חינוכית שהיתה שונה מאד מזו של הגננות שסבבו אותי. במקום לרוץ עם הילדים קדימה ולהכין אותם לכיתה א' ולחייהם הבוגרים, אני בחרתי לשהות איתם בחוויה של ההווה. לשקוע בעשייה הילדותית שנובעת מתוך סקרנות ומשחק. פעמים רבות חשתי שאולי אני מועלת בתפקידי כגננת.

לפני שלוש שנים נשלחתי על ידי המפקחת שלי להשתלמות של ד"ר מולי אפרת "הגן העתידי בגישה הדיאלוגית". ד"ר אפרת פיתחה את הגישה הדיאלוגית בגן הילדים. בניגוד לגישה המסורתית בה הגננת היא מקור הידע, בגן הדיאלוגי הגננת יוצרת בשיתוף עם הילדים סביבה לימודית המאפשרת הקשבה, שיח, ביטוי והעצמה. במקום להוביל את הקבוצה בדרך שסללה עבורם הגננת, תפקידה להנחות את הילדים ולסייע לכל אחד מהם לסלול את דרכו הייחודית. הגננת בגן הדיאלוגי היא מנחה ולא מנהלת.

כשהתחילה ההשתלמות חשתי שמצאתי את מקומי. קיבלתי ביטחון בעשייה שלי. האופן האינטואיטיבי שבו התנהלתי כגננת קיבל שם, צורה וכלים. הבנתי שלמעשה הייתי גננת דיאלוגית בסביבה מסורתית. בשנים האחרונות אני משכללת ומדייקת את העשייה החינוכית שלי. מכירה שבילים שסללו אחרים, על מנת להגיע אל המטרות אליהן כיוונתי מבלי לדעת.

אני משתדלת ליצור חיבור בין ילדי דור האלפא לארץ ישראל ולמדינת ישראל באמצעות עיסוק חווייתי באוצרות התרבות העברית. בשנים הראשונות לעבודתי בגן ניסיתי ליצור שפה מעוררת סקרנות, מאתגרת חשיבה, שתיתן לילד את היכולת לגלות את העולם בעצמו וליצור ידע חדש.

מה החלום שלך ?

אני מאמינה במחוייבות שלנו להעביר את הזיכרון הקולקטיבי לדור הבא. זכיתי ללמוד בשנתיים האחרונות לתואר שני במכללת אפרתה, במסלול לזיכרון, מורשת ישראל וחינוך. את פרוייקט הגמר שאני מסיימת בימים אלה הקדשתי להשתקפות של תקופת המדינה שבדרך בספרות הילדים, ויצרתי מודל ללמידה מרחוק בגן, בהלימה לעוגני הגן העתידי והגישה הדיאלוגית. הפרוייקט אולי מזקק את לב העשייה החינוכית שלי בגן - העמקה באירועי העבר תוך שימוש בכלים של העתיד.

כל החלומות הפדגוגיים שלי לא יכולים היו להתחיל להתגשם בלי השותפות והתמיכה של הצוות.

מה מרגש אותך בעבודה היום יומית ?

"ומתלמידי יותר מכולם" - אני מרגישה שיותר מכל, מה שמרגש אותי בעבודה ומעצב אותי כגננת הוא הקשר הבלתי אמצעי עם ילדי הגן. ההתבוננות וההקשבה לילדים מלמדת אותי יצירתיות וסקרנות ודרך המשקפיים שלהם אני לומדת הרבה על עצמי.

מה תאמרי למתלבטות לתפקיד הגננת ?

למי שמתלבטת אם להיות גננת, אני יכולה לומר שזאת עבודה קשה, אינטנסיבית, מגוונת ומפתיעה. ואם זה בוער בך - לא משנה איפה תלמדי, הגננת שתהיי בעתיד טמונה כבר עכשיו בתוכך, את רק צריכה לחשוף ולטפח אותה. אין דרך אחת להיות גננת. תתחברי לעולם הערכים ולתחומי העניין שלך, ויחד עם קהילת הגן תבני את הדגם הנכון בשבילך.

יום המורה - אור ביצור

מקריירה מפוארת בצה"ל ובהייטק לרכז כיתות שח"ר

Big picture

שמוליק צביו מביא נסיון חיים עשיר בכדי לייצר אמונה עצמית, תחושת מסוגלות ולקיחת אחריות בתלמידיו בדרכם להצלחה


שם – שמוליק צביו

מוסד חינוכי- תיכון רבין, קריית ים

ותק הוראה- שנה וחצי

מקצוע- מתמתיקה


כיצד הגעת לתחום ההוראה ?

אחרי הרבה שנים בצבא, עבדתי 10 שנים בתעשייה הביטחונית. עשיתי כבר את הקריירה שלי. רציתי לשנות כיוון, לתרום לחברה למרות שזה נשמע קלישאתי, זה כך. אני מאמין שהשינוי צריך לבוא לא רק מלמעלה, מהממשלה וכד', אלא מהאנשים עצמם. אם כל אחד יעשה את השינו שלו, מצבנו יהיה הרבה יותר טוב. מערכת החינוך זקוקה לזה. וככל שאני מעמיק בחינוך, אני מרגיש שהכיוון הזה נכון.

1. מה מאפיין אותך בעבודת כמורה ?

אני מסתכל לילדים בגובה העיניים, מקשיב להם. אני מנסה למצוא את הדרך איך לחבר אותם ללמידה. מנסה לגרום להם להאמין בעצמם, כי אני מאמין שברגע שהם יאמינו שהם מסוגלים, הם יעשו את המאמץ וילמדו, לא בגלל חוק חינוך חובה , אלא הם ירגישו שזה עושה להם טוב, וירצו ללמוד. אם מתחברים לרציונל הזה, יש תוצאות. אני מכיל, מחבק ואוהב אך עם גבולות ברורים. התלמידים צריכים לדעת לקחת אחריות על מעשיהם כשהם מועדים. "עונש" מבחינתי זה לקחת אחריות על מה שעשית ואני אומר להם "תעמדו בתוצאות מעשיכם כמו גברים , קחו אחריות".

1. מה מוביל אותך בעבודתך ?

כשאתה בצבא, זה נקרא לשרת. גם בחינוך זה נקרא לשרת. אני בעברי הייתי מהנדס ועסקתי במדעים אך לא הגעתי לחינוך בגלל המתמתיקה. ואני גם

השנה רכז אגף שח"ר ועובד עם נוער בסיכון. אני עבורם מודל ודמות אב. אני מחפש להעצים אותם. לכן אני מרגיש שזה "לשרת", וחינוך זה מעבר למקום עבודה. והעבודה היא לא נגמרת, מסביב לשעון.

1. מה החלום שלך בקריירת ההוראה ?

החלום שלי זה לפגוש את התלמידים כמה שנים קדימה, פגישה מקרית ברחוב ושהם יספרו לי –שמוליק אתה זוכר אותי ? הנה אני עשיתי כך וכך והצלחתי, ואני נשוי ואתה הראת לי כמה דברים בחיים...

זה קורה לי עם אנשים שפגשתי בעבר במסלול החיים וכשמישהו מציין שתרמתי לו במשהו זה מרומם את הנפש.

1. ספר לי על אירוע מרגש בביה"ס

תלמיד שלי שאני מגדיר אותו מאוד מורכב, שביסודי כבר הפסיק ללמוד מתמתיקה, נכנס לתקופת נסיון בכיתת אומ"ץ. לאט לאט אתה רואה שזה מצליח. אתה רואה את השיח בגובה העיניים שמחבר בינינו. הוא משתדל ואז יש מבדק, והוא מצליח. התחלנו חומר חדש, ואז אתה רואה את השמחה בעיניים. התלמיד הזה נותן לי כבוד, כאילו אני ראש ממשלה... כזה חמוד.

1. איך תשכנע אדם שמתלבט אם להיכנס לתחום ההוראה ?

אני יכול רק להמליץ למי שעשה מסלול כמוני, שעשה כבר קריירה, שעבר מסלול בחיים, שיבוא לעשות את הטוב בחלקת האלוהים שלו ויבוא לעבוד איתי.

אני תמיד שם בשבילם, הקשר הבינאישי הוא המפתח

Big picture

אצ'אוטה אבבה הייתה בכלל בדרך ללימודי כלכלה ואז הבינה שהייעוד שלה בחיים הוא לחנך
שם - אצ'אוטה אבבה

מוסד חינוכי- אורט חקלאי פרדס חנה

ותק הוראה- שמונה שנים

מקצוע - רב מלל: תנ"ך , היסטוריה וספרות.


כיצד הגעת לתחום ההוראה ?

חשבתי בהתחלה ללמוד כלכלה וכשהתחלתי להתעניין בלימודים אלו נחשפתי לתחום החינוך וראיתי שאני יותר מתחברת להוראה וחינוך. ואז מסביב כולם אמרו לי שזה מתאים לי להיות מורה, זה דרבן אותי.

מה מאפיין אותך בעבודת כמורה ?

מסירות לעבודה, החיבור לתלמידים , לצוות, הקשר הבינאישי והרבה התמדה.

מה מוביל אותך בהוראה ?

לראות את הילד, להיות שם בשבילו ,לעזור לתלמידים כמה שאפשר מבחינה מקצועית ולקדם תהליכים.

מה החלום שלך בקריירת ההוראה ?

החלום שלי זה להעביר את התורה שלי למורים אחרים ובכלל- לציבור , את המקצועיות ואופן ראיית התלמיד.

ספרי לי על אירוע מרגש בביה"ס

שנה שעברה השכבה שלי הייתה בכתה ח' והתארגנו לצאת לגיחה. גיחה זה טיול שטח עם בישול ושדאות וזה אירוע מכונן במהלך השנה ומתכוננים אליו הרבה זמן. ואז כשזה יצא לפועל התלמידים פשוט התעלו על עצמה והייתה הצלחה גדולה. הם היו מאורגנים ועצמאיים ממש בוגרים וראיתי איך הם מנהלים את זה בצורה מופתית בלי התערבות שלי בכלל ואני צפיתי בהם מן הצד והייתי ממש נרגשת.

איך תשכנעי אדם שמתלבט אם להיכנס לתחום ההוראה ?

יצא לי לדבר עם בת דודה שלי שהתעניינה אם לבחור בהוראה. היא התייעצה איתי ואמרתי לה שזה מקצוע מאתגר מאוד ודורש חיבור עמוק ואמיתי, למקצוע אם אין את זה אי אפשר לשרוד. חייבים להיות 100 אחוז בתוך זה.

אני מצליח לאפשר לתלמידים בעלי לקות ראייה להפוך כל קושי לאתגר

Big picture

ראייה מזערית בעין ימין ועיוורון מוחלט בעין שמאל לא מונעים מעדי נתן לאפשר לתלמידים עם לקות ראייה להשתלב, ללמוד ולהצליח
שם – עדי נתן

מוסד חינוכי- לימד בביה"ס תל-חי, כיום מתי"ה-מורה תומך נודד

ותק בהוראה- 20 שנים

מקצוע- מטמיע טכנולוגיה מסייעת לתלמידים עם עיוורון ו/או לקות ראייה


כיצד הגעת לתחום ההוראה ?

כאדם עם עיוורון מולד כמעט מוחלט, אחרי התנדבות בצה"ל כאיש מחשבים-תמיכה טכנית שעסק בהדרכה וניהול רשתות, הייתי צריך לבחור בין מחשבים לעבודה עם אנשים. החלטתי לאחד בין שניהם ובחרתי בלתת סיוע לאנשים בדגש על אנשים מהקהילה של העיוורון ולקות ראייה. וככה התחלתי. התמיכה היא לתווך טכנולוגיות של מחשב/סמארטפון מותאם לאדם עיוור עם תוכנה להגדלת מסך ותוכנת קורא מסך, שמקריא בקול, כן גם תוכנה שמתרגמת לכתב ברייל בצג ברייל. כשהשתחררתי מהצבא משרד החינוך פנה אלי שאעשה אותו דבר במערכת החינוך. שימוש בטכנולוגיות אלה הם מה שמפרידים בין אדם עיוור, לאדם עיוור אך עצמאי ומקנים לו יתרון גדול. לדוגמא- אני כעיוור בתקופת הסגר בקורונה יכולתי כמו כל האנשים לבצע קנייה באינטרנט מהסופר עד ביתי, ולא הייתי צריך להיות נתמך.

מה מאפיין אותך בעבודת כמורה ?

אני עובר בין בתי הספר ומדריך תלמידים עם לקויות גם על השימוש בטכנולוגיות וגם במקצועות נוספים דרך הטכנולוגיות. לדוגמא אני מלמד איך להשתמש במחשב ובברייל כדי להתקדם בחומר במתמתיקה ולהדביק את הפער בכיתה. כי תלמידים עם לקויות ראיה ועיוורים משתלבים היום בבתי ספר רגילים, כל תלמיד מקבל מכסת שעות איתי לתמיכה ועזרים. מעבר לזה גם בנושא החברתי השתלבותי שנובע מהעיוורון אני מנסיוני עוזר להם.

מה מוביל אותך בעבודתך ?

כמורה, ללמד את התלמידים בגובה העיניים, אני אבא ואמא גם טכני וגם נפשי. אני בא לעזור בלי להסתכל בעין בוחנת. אני מלמד אותם מיומנויות חיים וזה מה שגורם לי סיפוק. הם זוכרים, מכירים תודה וזה משדרג את כל המשפחה ואת כל בית הספר. ברוב המקרים יש ילד יחיד בבית ספר שהוא עיוור, הוא צריך לקבל תמיכה, לא להתבייש לבקש עזרה ואת כל מה שהוא צריך ומשם הדרך להצלחה היא קצרה.

מה החלום שלך בקריירת ההוראה ?

לראות את התלמידים שלי משתלבים ומנהלים חיים מאושרים באיכות חיים טובה בזכות עצמם. שבית הספר יהיה בית הספר של החיים, בונה חברתית ומאפשר להשתמש בארגז הכלים שאנחנו מספקים לו. אם גרמתי לתלמיד לחוש תחושת הצלחה, לרצות לאהוב והתפתח, לראות את הקושי כאתגר טכני וכל הזמן לשאוף להתקדם, אז הצלחנו.

ספר לי על אירוע מרגש בביה"ס

יש לי תלמידה שפחדה להיכשל. והיא פתחה את הנושא הזה בפניי ושיתפה אותי בזה. כל הזמן חושבת "מה יגידו ? איך יסתכלו עליה ?" בגלל שאין לנו קשר עין עם אנשים, החשש מה יגידו מאוד גדול...אמרתי לה, מי שלא טועה לא לומד. צריך להיכשל כמה פעמים בדרך להצלחה. היא פחדה להעז, ללכת לבד לבית הספר, שמישהו יבוא ויגיד לה משהו... אמרתי לה תבקשי עזרה, להתנסות ולחוות כישלון זה בסדר גמור. מאז השיחה הזאת שקיימנו, היא קיבלה המון ביטחון. בזכות 10 דק' שיחה, היום היא עצמאית.

איך תשכנע אדם שמתלבט אם להיכנס לתחום ההוראה ?

המדיניות שלי זה לא למכור את תחום ההוראה, אלא לומר את האמת שלי.

אם אתה אדם שהולך ללמוד את תחום ההוראה כי זה דורש פסיכומטרי לא גבוה, ודרישות הסף מאפשרות לך ואתה יכול לסמן וי, זה לא מספיק. מי שאין לו טאצ' לילדים ומספיק סבלנות כדי להתמיד, שלא יבחר במקצוע הזה.

יש לי תלמידה לשעבר שהיום היא הולכת לדבר בכנס של נגישות באו"ם בנושא חינוך. יש לי עוד 2 תלמידות שבחרו בהוראה והיום הן מורות לאנגלית וחינוך מיוחד בזכות שמישהו גרם להן להאמין בעצמן.

לאחר שנתיים כמורה בבית יתומים בצ'ילה הבנתי שאני חייבת להיות מורה בישראל

Big picture

ליליאן סטבסקי מביאה טונות של מוטיבציה ואהבה כדי שאף ילד לא ירגיש לעולם לבדשם - ליליאן סטבסקי

מוסד חינוכי- יסודי נטעים, מ.א מנשה

ותק הוראה- שלוש וחצי שנים בארץ (ועוד שנתיים בחו"ל)

מקצוע-מחנכת


כיצד הגעת לתחום ההוראה ?

לא רציתי להיות מורה בילדותי, הייתי ילדה שובבה. גדלתי בארץ עד גיל 9 ואז עברנו לצ'ילה.

בגיל 18 חזרתי לארץ לבדי וכל משפחתי נשארה בחו"ל. למדתי תואר ראשון ושני בספרות ורציתי להמשיך באקדמיה. כשנולד בני הבכור רצינו להיות קרובים למשפחה אז חזרתי לצ'ילה. שם עבדתי בחינוך כמורה בבי"ס ליתומים שנתיים והבנתי שבזה אני רוצה לעסוק. חזרנו לארץ ומיד עשיתי תעודת הוראה ואני כבר שנה רביעית מחנכת.

מה מאפיין אותך בעבודת כמורה ?

ההקשבה וההכלה של לתלמידים. אם מקשיבים להם ונותנים להם את המקום שלהם מבחינה חברתית ואישית אז הלימודים גם משתפרים, אם מקשיבים לצרכים שלהם מיד רואים שינוי חיובי בלימודים

מה החלום שלך בקריירת ההוראה ?

החלום שלי זה לשמר את התחושה והרגשות שלי כלפי התלמידים. אני מאוד מפחדת משחיקה ושאולי יום אחד אהיה יותר אדישה. החלום שלי שתמיד ארגיש את מה שאני מרגישה היום ותהיה לי את אותה מוטיבציה ואותה אהבה, ושתמיד אהיה שם בשבילם אוכל לקדם את התלמידים ולתת להם תחושת ביטחון.

ספר לי על אירוע מרגש בביה"ס

יש לי שני סיפורים, על שני תלמידים שלי. הראשון מדובר על תלמיד עם צרכים מיוחדים שהיה בכלל בכיתה המקבילה, שם לימדתי רק שעתיים בשבוע. בכל פעם שנכנסתי לכיתה שאלתי איפה הוא? ותמיד התלמידים אמרו הוא בחוץ, שבוע ועוד שבוע ושוב הוא בחוץ. התברר, שכל יום כל היום הוא היה אוחז בגדר בית הספר מביט החוצה ורוצה לצאת. הוא יצא עם הכיתה השנייה לטיול ושם הוא ברח. הוא לא למד בכלל ולא היו לו חברים. באמצע השנה הוא עבר לכיתה שלי ואני אימצתי אותו כפרויקט. עם הזמן הוא נכנס לעניינים, הוא בכלל לא היה בחוץ ובכיתה הוא התחיל להשתלב, לדבר, לצייר, להשתתף, וגם לתקשר חברתית. זה היה בכיתה ד', היום הוא בכיתה ו' ואנחנו עדיין בקשר טוב.

הסיפור השני הוא על תלמידה שהגיעה לכיתה ד' אחרי שמעולם לא למדה בבית ספר, גדלה בבית עם אבא. לא ידעה לקרוא ,לכתוב, ביישנית.. התחברנו כל כך והיא עברה מהפך. למדה לקרוא ולכתוב קיבלה בטחון עצמי והיא פעילה מאוד בבית הספר, משתתפת בהצגות פעילה בבני עקיבא. גאווה.

לאחר חידון בזום הגעתי לביתם של התלמידים עם שוקולד

Big picture

רוית הירש מחליפה כלים פדגוגיים על בסיס יום יומי והופכת כל שיעור לחוויה בלתי נשכחת, הכל בשם הגיוון והיצירתיות בדרך להצלחהשם - רוית הירש

מוסד חינוכי- תיכון נשר

ותק בהוראה- 23 שנים

מקצוע- היסטוריה, רכזת מזרחנות וערבית.


כיצד הגעת לתחום ההוראה ?

למדתי תואר שני בהיסטוריה של המזה"ת באוני' חיפה ובסוף שנה רביעית גם עשיתי תעודת הוראה וכשסיימתי את הלימודים חשבתי שכדאי לעבוד בתחום שצברתי בו ידע. מכיוון שגרנו (ועדיין), בנשר אז פניתי לתיכון היחיד שהיה בנשר ושם נשארתי.

מה מאפיין אותך בעבודת כמורה ?

אני לא מוותרת לאף אחד. אין לא יכול או אין מוטיבציה. אני מגיעה לכל אחד ותופרת לכל תלמיד את החליפה שלו. אני מלמדת גם בכיתת מב"ר, שם אני מייצרת לתלמידים תחושת מסוגלות. הרי היסטוריה זה מקצוע שכולם יכולים לעבור בצורה מוצלחת, וממנו אפשר לקבל ביטחון לשאר המקצועות.. כך הם מגלים שהם יכולים לסמוך על עצמם, שהם יכולים.

מה מוביל אותך בעבודתך ?

אני מורה יצירתית, משתדלת לא ללמד תמיד עם אותם כלים פדגוגיים. אני מכינה להם תחרויות ידע נושאי פרסים, עבודה בקבוצות, משנה כיתות- לפעמים מלמדת בחדר מחשבים ..יוצרת סקרנות. התלמידים שואלים את עצמם מה יהיה בשיעור הבא ? משלבת סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה נותנת להם מטלות צפייה. כבר לפני 20 שנה היו מקליטים לי סרטים לקלטות וידאו. אני תמיד חושבת איך אני הייתי רוצה שילמדו אותי. אני גם מזמינה אורחים בהתנדבות –ניצולי שואה שיספרו, רק שבוע שעבר העליתי לכיתה ניצולת שואה בזום.. אוהד חמו הגיע וסיפר על העבודה העיתונאית שלו וסיפר על היתרונות בשליטה בשפה הערבית והציג את הספר שכתב.

מה החלום שלך בקריירת ההוראה ?

להשפיע על הכשרת מורים חדשים, להשפיע על הדור הבא של הסטודנטים. למדתי עוד תואר שני בתוכניות פדגוגיות ואני רוצה להעביר את הניסיון שצברתי לדורות הבאים. לחשוב ולספר איך אפשר להנות מהמקצוע הזה אפילו דרך הזום. לא מזמן קיימנו חידון בזום והגעתי עד הבתים של התלמידים הזוכים והבאתי להם פרס- שוקולד.

ספרי לי על אירוע מרגש בביה"ס

המורה שקיבל אותי בביה"ס כאשר הגעתי , אברהם שי ז"ל חלה בסרטן והחלפתי אותו כרכזת הערבית בביה"ס, הוא קרא לי והעביר לי מסר, המסר שלו היה –רוית, את אף פעם לא אומרת שאין אפשרות לתקן מבחן, ולא לומר שאין מועד ב'. תמיד יש. אנחנו קיבלנו למגמת ערבית ומזרחנות תלמידים שהיו פליטים של מגמות אחרות, שנכשלו שם. אז הוא ביקש שכל מי שיגיע, לקדם. וכך אני נוהגת ולא אשכח את דבריו.

איך תשכנעי אדם שמתלבט אם להיכנס לתחום ההוראה ?

אי אפשר לשכנע, כי הילדים מיד ירגישו אם באת ממקום של שליחות, למרות הקלישאה. ומי שלא מתאים בולט לעין. זה דורש לעבוד קשה , כל הזמן משובים לעצמך, שת"פ עם הצוות. צריך לבוא עם אג'נדה לחינוך ומי שיש לו את זה , לא צריך לשכנע אותו. הסיפוק שיש לי כשאני רואה בוגרים שלי שמצליחים, מקבלים מלגות, מבוקשים בשירות הצבאי, כאלה אפילו שהגיעו ממשפחות קשות יום בנשר, משפחות שאני מכירה, והנה אני רואה איך הם יוצאים ממעגל העוני. ויש הרבה כאלה. זה הכיף האמיתי.

Big picture