תקופה ספר וסיפור-המהפכה התעשייתית

מגיש:בן אלקובי כיתה ח7. שם הספר:מסביב לעולם ב80 יום

תיאור עלילת הסיפור בקצרה:

מסביב לעולם בשמונים יום הוא ספר הרפתקאות שמתרחש בלונדון, שנת 1872.

הסיפור מספר על הרפתקאתו של פיליאס פוג האנגלי שמתערב עם חבריו שיצליח להקיף את העולם בשמונים יום . הוא מצרף אליו את המשרת הצרפתי פספרטו ,ושניהם משתמשים בכל כלי הרכב הידועים באותה תקופה(רכבות ואוניית קיטור) כדי להגיע בזמן ולזכות בהתערבות ,תוך כדי התגברות על קשיים ועיכובים רבים . מי שמציב להם חלק גדול מהקשיים הוא הבלש האנגלי פיקס החושד בפיליאס פוג שהוא הגנב של עשרות אלפי שקלים מהבנק, אך לאחר המסע נמצא הגנב האמיתי ופיליאס מוכח כחף מפשע. הספר מסתיים בנישואיו של פיליאס פוג עם אאודה ,אישה הודית צעירה שהציל וצרף למסעו ,ובנוסף, לאחר שחשב שהפסיד בהתערבות, מגלה פיליאס כי ביצע את המשימה וזכה בהתערבות.

מאפייני המהפכה התעשייתית בסיפור

שניים ממאפייני המהפכה התעשייתית שזיהיתי בסיפור הם:

-כלי התחבורה הנפוצים באותה התקופה-הרכבת ואוניית הקיטור.

-שינוי המבנה החברתי המסורתי-הבורגנים, מעמד הפועלים.הגדרת המאפיינים:

כלי תחבורה: בתקופת המהפכה התעשייתית החל השימוש בכלי תחבורה חדשניים המונעים באמצעות מנוע קיטור ונעים על מסילות ברזל, או מפליגים בים. בעזרת התפתחות כלי התחבורה האלו יכלו בני האדם לנוע ממקום למקום בדרך קלה ומהירה יותר, גם אם מדובר במעבר בין יבשות.


מעמד הבורגנות: הבורגנות היא המעמד המודרני של בעלי ההון, הכולל בני אדם המתפרנסים מניכוס אמצעי הייצור והערך העודף של התוצר. הבורגנות הייתה מחולקת לשלוש קבוצות עיקריות-בורגנות גבוהה, שבה נכללו בעלי ההון והקפיטליסטים(בעלי מפעלים,בנקאים וסוחרים גדולים), בעלי מקצועות חופשיים, ובורגנות נמוכה שבה נכללו בעלי המלאכה העצמאים ובעלים של בתי מלאכה(רובם היו חסרי השכלה או הכשרה כלשהי). לבורגנות היה אורח חיים מיוחד, שכלל העסקת משרתים, בילויים בנשפים ובתיאטראות.


דוגמאות למאפייני המהפכה בסיפור:

כלי התחבורה: במעברו בין יעדים שונים בעולם נעזר פיליאס פוג בכלי התחבורה החדשניים של אותה התקופה-הרכבת ואוניית הקיטור. לדוגמה, במעברו מתעלת סואץ לבומביי שבהודו הפליג פיליאס באוניית קיטור. ודוגמה לנסיעה ברכבת היא במעברו מסן פרנסיסקו שבמערב ארצות הברית לנו יורק שבמזרח.

בורגנות: בסיפור לא כתוב מפורשות על השתייכותו של פילאס פוג למעמד הבורגנות, אך ניתן להסיק מהתנהגותו ואורח חייו שהוא משתייך למעמד זה. לפיליאס יש משרת, הוא נוהג לבלות בריפורם קלאב, ואת כספו הוא כנראה משיג מבית מלאכה או תעשייה.

אפיון המהפכה התעשייתית בסיפור

לדעתי, הסיפור שקראתי מאפיין את המהפכה התעשייתית בכך שנעשה בו שימוש רב בכלי התחבורה שפותחו באותה התקופה בעקבות המהפכה. בנוסף, הסיפור מתרחש בתקופת המהפכה וניתן למצוא שם מאפיינים רבים של אותה התקופה בנוסף לכלי התחבורה-כמו הבורגנות למשל(תיאור אורח חייו של פילאס פוג הוא דוגמה למאפיין זה). התיאור של כלי התחבורה שם מציג בצורה מלאה את יצירות המהפכה בהיבט התחבורתי, ומציג את השימושים של האדם בכלים האלה ואת העזרה שלהם למעבר ממקום למקום, כמו במסעות שעובר פיליאס במהלך הסיפור, וזה מאפיין את המהפכה בכך שרואים את השיפור הניכר בחייו של האדם בעוד הוא משתמש בתוצרי המהפכה.

השוני בין חיי כיום לחיי הילדים בזמן המהפכה התעשייתית


השוני בין חיי הילדים של היום ובין חיי הילדים בתקופת המהפכה, הוא שכיום אנו נולדים לעולם מפותח יותר, בריא יותר ומשופר יותר מכיוון שאנו כבר חיים בתוך עידן הטכנולוגיה המתקדמת הזו,-מה שלא היה לילדים בתקופה ההיא.בנוסף, בתקופת המהפכה אולצו ילדים לעסוק כפועלים בתחומים השונים מכיוון שלפועלים הבוגרים היה שכר נמוך-לעומתם, הילדים של היום אינם נדרשים לעבוד כפועלים ולבצע עבודת כפיים, מכיוון שהמבוגרים מפרנסים את הבית והילדים אינם צריכים לעזור בזאת.

בניגוד לילדים של היום, שלהם יש זכויות, לילדים של אז לא היו זכויות כלל. לא הייתה להם הזכות ללמוד בבית הספר, ורובם לא למדו (חוץ מילדי מהמעמדות הגבוהים), הילדים עבדו בתנאים קשים, ולא הייתה להם זכות לשעות עבודה מופחתות ולמנוחה בזמן העבודה. בנוסף, התנהגו לילדים של אז כאל רכוש ולא כאל בני אדם. הכו אותם, סחרו בהם ולא דאגו לבריאותם ולניהול אורח חיים ראוי לילד.

רפלקציה

במהלך עשיית העבודה, שכוללת את קריאת הספר, קריאת הפרק על המהפכה בספר הלימוד, מחקר מקיף על הנושא ומענה על השאלות, למדתי רבות על המהפכה התעשייתית, העשרתי את הידע שלי לא רק בתחום המהפכה אלא גם בתחום השפה העברית בעקבות קריאת הספר. אני חושב שתרומתה של העבודה לחיי היא הידע הרב שצברתי על הנושאים הנלמדים במהלך התהליך הארוך של העבודה, הבנת כל שלביה וביצועם.

גם לספר הייתה השפעה עליי, בכך שהמסע סקרן אותי, והספר היה מהנה לקריאה אז בעקבותיו התחלתי לקרוא ספר אחר של ז'ול ורן, כי נהנתי מהכתיבה שלו בספר "מסביב לעולם בשמונים יום".

במהלך העבודה לא נתקלתי בקשיים מכיוון שהיו לי את כל מקורות הידע הדרושים לביצוע העבודה ולמענה על השאלות הנתונות.

ביבליוגרפיה:

ויקיפדיה-ערך המהפכה התעשייתית.

ספר הלימוד-"מסע אל העבר"-פרק המהפכה התעשייתית.

ספר הקריאה-"מסביב לעולם בשמונים יום".