מתיאטון - העיתון של מתי"א שומרון

הצגת יוזמות חינוכיות בשנת תשע"ד

הכשרת צוותי הגיל הרך כ"מטפחי אוריינות דיגיטאלית" באמצעות אייפדים בגני הילדים במתי"א שומרון

הכשרת צוותי הגיל הרך כ"מטפחי אוריינות דיגיטאלית"
באמצעות אייפדים בגני הילדים במתי"א שומרון

רונית חצרוני
מומחית תחום אוריינות דיגיטאלית, מתי"א שומרון
מנהלת מתי"א: אורלי קלמן

השימוש באייפדים בחינוך המיוחד בשנים האחרונות הופך ליותר ויותר רלוונטי וחיוני, במתיא שומרון התחלנו השנה בתוכנית להכשרת צוותי הגנים השפתיים והתקשורתיים לשימוש מיטבי באייפדים.

חלק גדול מאנשי הצוות הכולל: גננות, מרפאות בעיסוק וקלינאיות תקשורת, השתלם במרכז ההשתלמויות בשלומי בנושא זה, בד בבד אנו רואים לנכון להכשיר את הצוותים שלנו כ"מטפחי אוריינות דיגיטאלית". השימוש באפליקציות קיימות באייפד הוא טוב אך מספק חלקית. אנו במתיא, מאמינים בפתגם הידוע: "תנו לאדם דג, והוא יהיה שבע לאותו יום. למדו אותו לדוג והוא יהיה שבע כל חייו" על כן, השנה נפתחה השתלמות עבור צוותי הגנים במתיא שומרון. את ההשתלמות הנחה שרון מרגולין. בהשתלמות קיבלו המשתלמות "ארגז כלים" שיסייע להפוך אותן לאורייניות דיגיטליות בתחום השימוש בטאבלט. הכלים שקיבלו מאפשרים לצוותים לבחון ולהעריך אפליקציות, ויותר מכך, ליצור יישומונים בעצמם, מעין "לומדות" קטנות, שיאפשרו להן התאמה מיטבית של תוכן היישום לתלמיד שלהן בגן.

במהלך ההשתלמות התבקשו המשתלמות להשתמש באנלוגיות שימחישו את תהליך הלמידה שלהן תוך שימוש ביישומים השונים, והנה מקצת הדברים שנכתבו:

עדי מגער מנהלת גן שושנים: "האנלוגיה שלי לתיאור השימוש: שוקולד גולמי, ההתעסקות איתו מייצרת מגוון של שוקולדים בטעמים!!! ההתעסקות עם הכלי מגלה עוד ועוד אפשרויות וניתן ליצור פעילויות פשוטות וכן מורכבות במגוון תחומים".

רבקה לרמן קלינאית תקשורת בגן התקשורתי דקלים באריאל: "האנלוגיה שעלתה בראשי היא אוקיינוס, כי מספר ימים לאחר הכנת הסרטון, ואחרי ניסיונות נוספים להשתמש באפליקציה, הרגשתי שאני משוטטת במקום עם המון מרחבים ואפשרויות, כשבכל פעם אפשר לגלות רעיונות חדשים."

ליאת אטינגר קלינאית תקשורת בגנים השפתיים ורד ונרקיס באריאל: "בהפעלה של היישומון הרגשתי כמו מי שלומדת לרכב על אופניים, לעיתים הולך חלק ולעיתים נופלים ומסתבכים בהפעלה. על אף הנוחות של האפליקציה, השימוש בה תוך כדי הפעילות בגן דרש לא מעט זמן גם של הצילומים וגם של העריכה של התמונות.
היתרון הגדול של הכלי הוא באפשרות באמת לתעד את האירועים ONLINEומיד אח"כ להמליל אותם ולפתח את השפה מבלי ליצור תרחישים מדומים".

רחל שטטמן מנהלת גן ספיר בקרני שומרון: "האנלוגיה שלי היא לימוד נהיגה - בתחילה ,בהדגמה זה נראה מאד פשוט, אח"כ כשאתה מתחיל להתנסות זה קצת מקרטע וצריך להתאמן , אחרי שכבר גיבשת רעיון ולמדת את הטכניקה השמיים הם הגבול! "

אפרת שומר קלינאית תקשורת בגן סביונים ביקיר: ”בגן שלנו מספר ילדים בעלי יכולת תנועתית לא בשלה של אברי ההיגוי, הגורמים למובנות דיבור נמוכה וריור. מטרת הפעילות הינה תרגול חוויתי של תנועתיות אברי ההיגוי- לשון, שפתיים, חך ותרגול שרירי הפנים. טיפול היגוי ותרגול אורל מוטורי נתפסים כרוטיניים וסיזיפיים מעט, והשימוש באפליקציה מכניס שינוי, רענון ומהווה אטרקציה עבור הילדים הנהנים להיעזר באייפד. בנוסף, ניתן לצלם את הילדים בעת ביצוע התרגול- כיווץ שפתיים, פה של "אריה", הוצאת לשון ועוד... וההתבוננות בתמונות מהווה טריגר ועוזרת לגייס את הילדים לפעילות המחכים לראות את תמונותיהם. האפליקציה כאן בבחינת משהו ששובר שגרה, כמו לקחת יום חופש באמצע החיים. יום רודף יום והשגרה שוחקת. האפליקציה "מחייה" את תחום טיפול זה מבחינה מסוימת."

לירז אלוש זורע, גננת משלימה בגן התקשורתי מרווה באריאל : "השימוש הראשוני שלי בבניית יישומון הרגיש כמו חוויה של תינוק שחוקר ולומד את העולם, הוא מסתקרן, מתנסה לפעמים טועה ולהבא משתפר. גם אני מאוד הסתקרנתי לגבי האפליקציה וזה דרבן אותי לחטט בה, להוסיף אלמנטים ולהתנסות. בשל חוסר מיומנות לעיתים נתקלתי בתקלות וחיפשתי דרך לתקנם וכך בעצם השתכללתי. (כמובן שעם תרגולים נוספים ארגיש יותר ביטחון ואיכות התוצר תהיה טובה יותר).על אף זאת הייתי מרוצה מהתוצאה הראשונית ממש כמו ילד שמורח חיוך כשהצליח להגיע ליעד מסקרן".

השילוב של גננת, קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק כצוות שמשתלם, תרם לתוצאה עשירה ומערכתית יותר. ויותר מכך, התנהל שיח פורה בין כל המשתלמים באמצעות פורום באתר מלווה ההשתלמות.

בשנה הבאה ימשיכו הצוותים בתהליך ההתמקצעות ויכירו כלים נוספים שיאפשרו להם פיתוח אמצעי

אוריינות מתמטית בבי"ס עליזה בגין

במהלך שנת הלימודים תשע"ד, עבר צוות החינוך המיוחד, הדרכה מיוחדת ע"י גב' רעיה לוז וגב' רחלי וייס, מדריכות למתמטיקה. ההדרכה נועדה להביא לחשיבה מתמטית אחרת, לצאת מהקופסה, ללמוד מתוך הנאה ולהביא לאהבה מצד התלמידים, למתמטיקה בכלל ולמתמטיקה בחיים בפרט.

הצוות כלל חמש מחנכות בכיתות חינוך מיוחד . כיתות בהן לומדים תלמידים בעלי לקויות למידה מורכבות.

ההדרכה כללה 6 מפגשים, בית ספריים. במפגשים אלו, נעשה נסיון להגביר את ההבנה המתמטית, שכ"כ לקויה אצל מרבית התלמידים. רעיה שיתפה במגוון רעיונות, שכל מחנכת יכלה להעזר בהן, בתחום ידע ספיציפי בו עסקה. החשיבה היתה להגיע למודל ספירלי, בו כל תחום ידע ספיציפי נלמד לא רק ברמה התיאורטית או הקונקרטית, אלא כל ידע היה מקושר לעולם המעשי, לחיי היום יום ולדוגמאות – עימן יכלו התלמידים להזדהות. הדגש היה, ליצור שיח כיתתי, אודות הפעולה וההבנה החשבונית. כך למשל, תלמידים לא נדרשו לתפור אוסף בעיות מילוליות בשיעור, אלא ליצור את הבעיות המילוליות בעצמם. דוגמא נוספת בולטת היתה התייחסות למתמטיקה שימושית- בכל כיתה, נבחר תחום בו התנסו התלמידים בפתרון בעיות מתמטיות. אם בכיתה ב או ג ניתן לבנות תקציב לטיול ע,י שימוש בפעולות חשבון בתחומי המאה , בכיתה ד כבר ניתן היה להתייחס לקניה ומכירה בחנות ובכיתה בשקלים- בעשרות ובמאות ובכיתה ו- השתמשו בשברים עשרוניים כדי למדוד מרחקים וגבהים, בשטח ביה"ס.

בנוסף, נערכו מיפויים אישיים במתמטיקה, על מנת להעריך את רמת התלמידים וליצור פרופיל כיתה. בהמשך, לאחר התערבות ספיציפית, נערכו מיפויים נוספים- מהישגי התלמידים ניתן לראות התקדמות רבה לא רק בגופי הידע השונים המתמטיים, אלא בעיקר במוכנות להתנסות, לפתור, במוטיבציה להגיע לפתרון מצד התלמיד ובהפחתה עצומה ברתיעה, שאפיינה את רוב התלמידים- משיעורי המתמטיקה הקלאסיים.

מצורפות מצגות המסכמות את תהליך הלמידה המעניין והמאתגר שחווינו אנו כצוות ועוד יותר התלמידים.

הרצון של המחנכות, הוא רק להמשיך ולהתמקצע בדרך דומה, גם בשנה הבאה

מחנכות כיתות חנ"מ

מאיה שלום א

שירה עובד ב-ג

תמי מדינה ד

אורית מור יוסף ה

אפרת בר און ו