עבודה במדעים

על מערכת הנשימה

מערכת הנשימה

מגישות: מאיה עובד ונטע צ'רניאק

כיתה: ז'4

בית ספר: מקיף ח'

שם המורה שאליו מוגשת המטלה: יורם יוספי


הצגת המערכת:

מערכת הנשימה, זאת המערכת שבבעלי חיים מורכבים היא האחראית להעברת אוויר אל הריאות.

תיאור כללי של המערכת ותפקידי המערכת

מערכת הנשימה אחראית אצל בעלי החיים להעביר אוויר אל הריאות.

אצל בני האדם יש שתי ריאות בחזה. הריאות מוקפות בבית החזה והן מונחות על שריר בצורת כיפה אשר נקרא "סרעפת". כאשר שואפים אוויר, הסרעפת מתכווצת ונעה כלפי מטה, ובית בחזה מתרחב. פעולה זו גרמת לירידה בלחץ האוויר שנמצא בתוך הריאות, ואז האוויר המגיע מבחוץ, שם הלחץ גבוה יותר, ממהר לזרום פנימה כדי להשוות לחצים. כששואפים, נכנס האוויר לגוף דרך האף או הפה. הוא עובר דרך קנה הנשימה אל הריאות. בתוך הריאות, נע האוויר למעברים קטנים יותר ויותר הנקראים "סמפונות".ובסופו של דבר, מתפשט האוויר אל נאדיות הריאה. נאדיות הריאה הן שקים קטנים אשר מוקפים בנימים. החמצן שבאוויר עובר דרך קירות נאדיות הריאה ודרך הנימים ונכנס לתוך הדם. קירות נאדיות הריאה והנימים הם בעובי של משהו כמו תא אחד, כך שהמעבר קל מאוד. כשהריאות מכניסות חמצן, הן מוציאות פחמן דו חמצני. פחמן דו חמצני הוא גז פסולת מזיק שממנו צריך להיפטר. הוא נוצר בתוך התאים שלנו ונע דרך הדם אל הלב , השואב אותו חזרה אל הנימים שסביב נאדיות הריאה. הסרעפת משתחררת ונעה כלפי מעלה , וזה מוציא את האוויר מן הריאות וגורם לנשוף אוויר "משומש".

חלקי המערכת ותפקידם

אף- האף מכיל את הנחיריים, המסייעים לשאיפה ונשיפה של אוויר עבור מערכת הנשימה. האף בנוי מסחוס המכוסה בעור, ומחולק לשני מדורים על ידי מחיצת האף.

קנה נשימה וסמפונות- קנה הנשימה מעביר את האוויר אל הריאות ומסנן ומונע חדירת גופים זרים אל הריאות.

גרך הסמפונות חודר אוויר מקנה הנשימה אל הריאות. האוויר עובר אל הריאות ויצא מתוכן קנה נשימה.

ריאות ונאדיות הריאה- נאדיות הריאה המרובות מגדילות את את שטח הפנים לחילופי הגזים (חמצן ופחמן דו חמצני)

בין הריאות לדם. תפקידן העיקרי של הריאות הוא לשאוף אוויר ולמסור את החמצן שבו אל תאי הדם האדומים. הריאות חיוניות לחיים.

סרעפת- כיווץ הסרעפת מפעיל לחץ על הבטן, לחץ זה ממריץ את הקיבה כך הסרעפת מסייעת לתהליך העיכול. לסרעפת חלק גם בתהליכי ההקאה, מתן השתן והצואה.

Big image

הקשר בין מבנה לתפקיד איברים

אף-

השערות הקטנות המצויות בתוך האף מונעות את חדירת חלקיקי האבק הגדולים לגוף.

* חלקיקי האבק הקטנים נדבקים אל הריר המופרש לחלל האף.

* ריבוי כלי הדם באף גורם להתחממות האוויר העובר דרכו כך שהאוויר המגיע לקנה הנשימה הוא בטמפרטורה של 35 מעלות צלסיוס.

* חלל האף מצופה בשכבת ציפוי לחה הנקראת רירית, המעבירה לחות לאוויר. אוויר העובר דרך האף מכיל 97 אחוזי לחות.
קנה הנשימה והספונות-

מבנה צינורות הנשימה(קנה וסמפונות) מקל על מעבר חופשי של אוויר. צינורות הנשימה בנויים מטבעות סחוס בעלות רקמה רכה המחוברות על ידי שרירים. הטבעות מבטיחות שדפנות הצינור לא תדבקנה והצינור ישאר פתוח למעבר אוויר. הטבעות והשרירים שבין הטבעות מבטיחים את גמישות הצינורות.

ריאות ונאדיות הריאה-

הנאדיות מוקפות ברשת של נימי דם, אשר בהם מתבצע קליטת חמצן ופליטת פחמן דו חמצני.‏

מספרן של הנאדיות מגיע לכ- 30,000 . אם היו פורשים את הנאדיות זו ליד זו היה מגיע שטחן הכולל לכ-70 מטרים מרובעים (כגודלו של מגרש טניס). מבנה זה מאפשר שטח מגע גדול בנפח

קטן יחסית. האוויר מהריאות ממלא את הנאדיות והחמצן מפעפע דרך קרון הנאדיות אל נימי הדם ומשם אל כל תאי הגוף ובאותו הזמן מפעפע גם הפחמן דו חמצני מהדם אל חלל הנאדית.

סרעפת-

כיווץ והתרפות הסרעפת הם חלק חשוב בתהליך הנשימה. במהלך שאיפה הסרעפת מתכווצת, נעשית ‏שטוחה ומגדילה את נפח בית החזה ואוויר זורם פנימה אל הריאות על מנת למלא את הווקום שנוצר ‏בהן. במהלך הנשיפה, הסרעפת נרפית והאוויר יוצא מהגוף.‏